Wirtualne karty, czym są i czym różnią się od tradycyjnych?

wirtualne karty

Czy wiesz, że karta płatnicza wcale nie musi mieć tradycyjnego wyglądu? Na rynku funkcjonują karty wirtualne, które posiadają podobne funkcjonalności, z tą różnicą, że możesz z nich korzystać w świecie cyfrowym. Wzrost popularności wirtualnych kart na polskim rynku sięga już ponad 2 milionów sztuk. Jak pokazują statystyki, stanowi to 5% wszystkich kart płatniczych na rynku. Wiele wskazuje na to, że trend ten będzie się rozwijał. Czy w przyszłości każdy z nas będzie posiadał  w portfelu wirtualną kartę na równi z tą plastikową? W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć nieco działanie kart wirtualnych. Zapraszamy do poznania ich.

Karty wirtualne – co to jest?

Wirtualna karta jest takim samym środkiem płatniczym jak jej tradycyjny, plastikowy odpowiednik, z tą różnicą, że nie ma fizycznej postaci. Niewątpliwym atutem jest brak możliwości jej zgubienia oraz kradzieży. Występuje ona w postaci zapisu elektronicznego, ale tak jak jej tradycyjna siostra, posiada swój numer, kod CVC2/ CVV2 (nieco inny parametr, niż numer CVV/CVC znany z tradycyjnych kart), a także datę ważności. Wirtualna karta pozwala na zachowanie większego bezpieczeństwa w trakcie jej użytkowania oraz daje możliwość zasilania dowolnymi kwotami potrzebnymi do realizacji wszystkich płatności. Warto wiedzieć, że za pośrednictwem karty przedpłaconej mamy również możliwość wypłaty gotówki. Pomimo iż jest ona pozbawiona formy fizycznej, dzięki korzystaniu z telefonu, możemy wypłacić dowolną kwotę. Wystarczy znaleźć bankomat wyposażony w czytnik zbliżeniowy. Istnieje również możliwość skorzystania z wypłat poprzez BLIK. 

Jakie są rodzaje kart wirtualnych?

  • Jednorazowa – karta generowana jest do konkretnej płatności lub wielokrotnego użytku w ramach jednej operacji. Można jej używać aż do momentu upływu daty ważności.
  • Debetowa – jest ona powiązana z naszym kontem lub kredytem. Funkcjonuje jako rodzaj pożyczki.
  • Prepaid – karta ta wymaga zasilania określoną kwotą. Może być też powiązana z kontem głównym. Kartę najczęściej należy zasilić za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku lub instytucji finansowej, która jest wystawcą karty. To my decydujemy, jak kwota będzie przypisana do karty wirtualnej. Możemy również zrealizować zasilanie naszej karty poprzez przelew Blik, aplikację Apple Pay i Google Pay. W osobnym poradniku opisujemy co to jest karta prepaid.

Gdzie można założyć kartę wirtualną?

Banki oraz firmy pozabankowe mają w swojej ofercie kilka rodzajów kart wirtualnych. Pomimo iż nie mają one fizycznego charakteru, podlegają opłatom oraz figurują w tabeli opłat i prowizji.

Poniżej zestawienie kilku najbardziej popularnych ofert.

eKarta wirtualna (mBank)

mBank – klienci otrzymują kartę niemal natychmiast po jej zamówieniu. Jest to klasyczna karta przedpłacona. Aby móc dokonywać nią płatności należy doładować kartę określoną kwotą. Transakcje mogą być realizowane za granicą i wtedy rozliczenie jest dostępne w dwóch walutach: euro lub dolarach amerykańskich. Wydanie karty wirtualnej jest aktualnie bezpłatne. Sam bank reklamuje eKartę wirtualną mBank jako idealne narzędzie do płatności w Internecie.

Wirtualna karta ING

Visa ING – karta w banku ING przygotowana jest z myślą o realizacji płatności na odległość, czyli za pośrednictwem telefonu lub Internetu. W dowolnym momencie można zasilić kartę. Warto ustanowić limit transakcyjny. Koszt zamówienia karty widoczny jest w tabeli opłat i prowizji w zależności od opcji konta w banku. Dla klientów w przedziale wiekowym 18-26 lat, którzy już posiadają otwarte konto Direct, karta wydawana jest bezpłatnie. Zamówienie karty jest możliwe z poziomu konta internetowego w Banku ING. Po uruchomieniu wirtualna karta jest automatycznie dostępna. Dla jednego rachunku można zamówić jedną kartę wirtualną.

Wirtualna karta Millenium

Bank Millennium – Bank Millennium również przygotował ofertę kart wirtualnych dla swoich klientów. Dzięki niej mogą oni płacić zbliżeniowo telefonem. Aby karta działała prawidłowo, niezbędne jest posiadanie systemu operacyjnego Android 4.4 lub wyższego. Telefon musi posiadać opcje komunikacji NFC oraz zainstalowaną aplikację mobilną banku Millennium. Transakcje do wysokości 50 zł są autoryzowane automatycznie, natomiast powyżej tej kwoty wymagane jest potwierdzenie PIN-em. W przypadku wirtualnej karty, PIN jest nadawany przez jego użytkownika i to on decyduje, do którego konta przypisze kartę. Aktualnie Bank Millennium nie pobiera żadnych opłat za wydanie oraz prowadzenie tego rodzaju środka płatniczego. Wirtualna karta ważna jest przez 4 lata od momentu jej wydania. Można wygenerować dwie wersje karty: jedną w systemie MasterCard, drugą Visa.

Wirtualne karty nie tylko od banku

Karta wirtualna jako środek płatniczy jest wydawana nie tylko przez tradycyjne banki, ale również przez operatorów płatności i instytucje pozabankowe. Jedną z propozycji bardzo popularnych na rynku jest Revolut. Karta Revolut daje możliwość płatności za granicą w ponad 150 walutach po bankowych kursach wymiany. Karta działa na zasadzie prepaid, czyli aby wykonać płatności, należy wcześniej zasilić konto.

Revolut oferuje swoim klientom dwa rodzaje kart w wersji Standard i Premium. W przypadku opcji Standard należy posiadać aplikacje Revolut i bezpłatną plastikową kartę. Dopiero mając te dwa elementy, otrzymujemy możliwość realizacji płatności kartą wirtualną. Wybierając opcję Premium, należy liczyć się z opłatą abonamentu w wysokości 29,99 miesięcznie. W zamian za to jednak mamy możliwość generowania jednorazowych kart wirtualnych bez ograniczeń.

Inną popularną kartą wydawaną poza bankiem jest karta Curve. Działa na zasadzie podobnej do Revoluta. Alternatywą dla takich kart mogą być też na przykład płatności PayPal.

Pożyczka na karcie wirtualnej

Zupełną nowością na rynku są pożyczki na kartach wirtualnych które udzielają w tym momencie firmy NetCredit, AxiCard, Super Grosz i ByCard. Są to wirtualne karty kredytowe na których otrzymujemy limit kredytowy na wydatki. Takie pożyczki są świetną opcją również dla osób zadłużonych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym rankingu kart kredytowych z limitem dla zadłużonych.

Kiedy warto zdecydować się na założenie wirtualnej karty?

Jest wiele powodów, dla których założenie wirtualnej karty jest niezłym pomysłem. Na pierwszym miejscu stoi wygoda i niski koszt założenia takiej karty. Sprawdza się doskonale podczas płatności telefonem, czy w Internecie. Wtedy nie odczujesz żadnej różnicy w stosunku do zwykłej karty.

Takie rozwiązanie może być też doskonałym wyborem jako karta dla dziecka. Karty wirtualne sprawdzą się też do podłączenia do płatności zegarkiem. Można powiedzieć, że będą dobrym wyborem wszędzie tam, gdzie nie chcesz używać swojej “głównej” karty powiązanej z kontem osobistym w banku.

Jakie są wady i zalety wirtualnych kart?

Jak w przypadku większości produktów, karty wirtualne mają swoich zwolenników i przeciwników. Niezaprzeczalną zaletą kart wirtualnych jest możliwość kontroli wydatków i łatwego zarządzania budżetem. Dużo większe bezpieczeństwo przy transakcjach zbliżeniowych sprawia, że karty te są dużo wygodniejsze w użytkowaniu niż tradycyjne. Dodatkowo osoby, które często podróżują, mogą bez opłat przewalutować za granicą środki.

Jako wady można wymienić natomiast uciążliwość związaną z doładowywaniem konta i upewnienie się, że posiadamy środki przed dokonaniem płatności. Należy pamiętać, że pewnym ograniczeniem jest również rodzaj telefonu, który posiadamy, ponieważ musi być on dostosowany do technologii płatności zbliżeniowych. Z całą pewnością jest to rozwiązanie bardzo ciekawe, bezpieczne i przyszłościowe. Zyskuje na popularności już teraz i z biegiem lat będzie rozwijane, a tym samym zwiększy grono użytkowników.

Wady i zalety kart wirturalnych

Czy takie karty są bezpieczne?

Karty wirtualne są równie bezpieczne, jak klasyczne karty płatnicze i kredytowe. W ich wypadku unikniemy też ryzyka zgubienia “plastiku”, czy kradzieży. Korzystanie z tego rozwiązania może być nawet bezpieczniejsze, niż w przypadku tradycyjnych kart. Wirtualne karty pomagają chronić dane osobowe właściciela. Zwykle przechowujemy na nich tylko niewielką sumę płatności, potrzebną do drobnych płatności.

Wystarczy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa korzystania z karty. Nie udostępniamy jej danych osobom trzecim. W przypadku płatności w sieci, korzystajmy tylko z znanych nam pośredników płatności, jak PayU, Przelewy24, czy z płatności BLIK.

Karty wirtualne – podsumowanie

Podsumowując, karty wirtualne to ciekawa propozycja dla wielu osób. Od najmłodszych, którzy dopiero wchodzą w świat finansów, aż po osoby doświadczone na rynku usług bankowych. Każdy z pewnością znajdzie plusy, dla których warto założyć wirtualną kartę. Często jest po prostu również wykorzystywana jako dodatkowa, zapasowa karta. Ciekawą opcją wydają się być wirtualne karty wielowalutowe – jak Revolut lub Curve. One z kolei szczególnie przydadzą się osobom podróżującym za granicą.

Źródło:

  1. https://www.mbank.pl/indywidualny/karty/karty-debetowe/ekarta/
  2. https://www.bankmillennium.pl/klienci-indywidualni/karty-platnicze
  3. https://www.revolut.com/pl-PL/cards/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły