Leasing z wysokim wykupem – czy się opłaca?

Leasing z wysokim wykupem

Jedną z alternatyw dla kredytu jest leasing. Może mieć jednak różne warunki. Przed podpisaniem umowy warto rozważyć zarówno leasing z wysokim wykupem, jak i z niskim. Dziś zastanowimy się, czy pierwsza z wspomnianych opcji jest opłacalna. Wysoki wykup oznacza, że miesięczne raty leasingowe będą niższe. Czy jest to więc atrakcyjna oferta? Na czym właściwie polega leasing z wysokim wykupem?

Leasing z wysokim wykupem

Kupno samochodu lub jakiegoś sprzętu na kredyt to częsta sytuacja. Dzięki zewnętrznemu finansowaniu możemy pozwolić sobie na zakup bez konieczności wcześniejszego odkładania pieniędzy. W przypadku firm częstą alternatywą dla kredytów jest natomiast leasing. Musimy wtedy ocenić, jaki leasing wybrać. Poszczególne oferty różnią się nie tylko oprocentowaniem leasingu. Możemy dopasować ten produkt do swoich potrzeb, decydując się na odpowiednią wysokość pierwszej wpłaty, a także wartość wykupu. Wiele zależy od tego, czy chcemy ponieść wyższe koszty jednorazowe, czy płacić ratę leasingową o większej wysokości.

W dzisiejszym poradniku postaramy się przybliżyć, na czym polega leasing z wysokim wykupem. Kiedy może się on opłacać? W jakich sytuacjach powinniśmy natomiast wybrać inną opcję?

Leaasing, czy kredyt - co wybrać?

Co to jest wykup w leasingu? Kiedy to możliwe?

W przeciwieństwie do kupna na kredyt (np. kredyt samochodowy), korzystając z leasingu nie stajemy się właścicielem przedmiotu. Jest nim firma leasingowa. W ramach umowy leasingowej przedsiębiorca (leasingobiorca) ustala z leasingodawcą (firmą leasingową) zasady korzystania z przedmiotu leasingu (np. samochodu). Strony dogadują się też co do opłaty. Wyróżniamy dwa rodzaje leasingu:

  • leasing operacyjny – tu wszelkie koszty korzystania z przedmiotu leasingu (np. samochodu) ponosi firma leasingowa. Na koniec trwania leasingu, leasingobiorca może wykupić przedmiot, jednak nie musi tego robić. Przy decyzji o wykupieniu pojawia się wspomniana już wartość wykupu. Może być niski (czasem to nawet kilkaset złotych) lub wysoki w stosunku do rynkowej wartości danego przedmiotu na rynku.
  • leasing finansowy – w tej sytuacji po zakończeniu obowiązywania umowy właścicielem samochodu lub innego sprzętu zostaje leasingobiorca. On też odpowiada za wszelkie koszty eksploatacji, opłacenie ubezpieczenia podczas płacenia rat leasingowych, itp. Nie ma tu więc mowy o wykupie – cała wartość samochodu jest po prostu spłacana do czasu zmiany własności nad przedmiotem.

W Polsce najczęściej spotykamy się z leasingiem operacyjnym. Z tego względu często pojawiają się pytania, czy opłaca się wziąć leasing z wysokim wykupem. To oczywiście zależy od indywidualnej sytuacji każdej firmy.

Na czym polega kredyt 50/50?

Kiedy opłaca się korzystać z leasingu z niskim wykupem?

Leasing samochodu z niskim wykupem może oznaczać, że do wykupienia pojazdu zapłacimy jedynie od 1 do 5% wartości. Nierzadko wysokość wykupu jest nawet niższa od pojedynczej raty miesięcznej. W tej sytuacji oczywiście sama rata jest odpowiednio wyższa. Ta forma leasingowania jest korzystna dla firm, które po zakończeniu okresu leasingowego wciąż chcą korzystać z przedmiotu/samochodu. Oczywiście, po uzyskania do niego prawa własności, można też dowolnie dysponować pojazdem. Możliwe jest więc sprzedanie go, co często oznacza dla firmy zysk. Myśląc o sprzedaży auta po wykupie z firmy leasingowej warto jednak dobrze przemyśleć kwestie podatkowe. Jeżeli wartość wykupu jest dużo niższa, niż uzyskana cena za pojazd, firma zapłaci wysoki podatek dochodowy.

Jak sobie radzić przy problemach ze spłatą leasingu?

Kiedy leasing z wysokim wykupem się opłaca?

Leasing z wysokim wykupem jest korzystny w sytuacji zupełnie przeciwnej. Najczęściej mówimy o kwocie wynoszącej od 25 do 60% wartości przedmiotu leasingu. W niektórych sytuacjach wartość wykupu może być nawet wyższa, niż wartość pojazdu w tym momencie. Leasing z wysokim wykupem może być więc opłacalny, jeśli w ogóle nie chcesz wykupić sprzętu po zakończeniu okresu leasingowego. Są jednak również inne sytuacje, kiedy może się to opłacać.

Niektóre firmy chcą mocno ograniczyć koszty na początku i w trakcie leasingu. W tej sytuacji wysoki wykup pozwoli obniżyć wysokość wkładu początkowego. Osiągniemy tak też niższe raty miesięczne. Z tego względu leasing z wysokim wykupem często jest wybierany przez nowe firmy i początkujących przedsiębiorców.

Kolejnym powodem wyboru leasingu z wysokim wykupem to korzyści podatkowe przy sprzedaży samochodu. Jeżeli wartość pojazdu będzie stanowiła sporą część uzyskanej ze sprzedaży ceny, podatek dochodowy może być dużo niższy. Warto jednak wiedzieć, że podatek dochodowy jest obliczany jedynie w sytuacji sprzedaży pojazdu krótko po wykupie.

Podsumowanie artykułu

Podsumowując, leasing samochodu lub innego sprzętu może być całkiem dobrą inwestycją w firmie. Warto rozważyć zarówno leasing z wysokim wykupem, jak i z niskim. Nie można jednoznacznie powiedzieć, który rodzaj jest jednoznacznie lepszy. Wszystko zależy bowiem od planów firmy, jej możliwości finansowych, a nawet spraw związanych z podatkami. Warto pamiętać o tym, że wysoki wykup jest dobrym sposobem na obniżenie wysokości miesięcznej raty.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest leasing z wysokim wykupem?

Leasing z wysokim wykupem oznacza, że kwota, za którą wykupujemy samochód (lub inny sprzęt będący przedmiotem leasingu) jest duża (25-60% wartości początkowej). Niższy jest za to początkowy wkład oraz miesięczna rata.

Czy warto wziąć leasing z wysokim wykupem?

W wielu sytuacjach to opłacalne. Miesięczna rata jest niższa, tak samo jak początkowy wkład. Opcja jest dobra również dla firm, które nie planują wykupować pojazdu.

Jaki leasing powinna wybrać młoda firma?

Chcąc obniżyć koszty leasingu warto rozważyć opcję z wysoką wartością wykupu. Dzięki temu pierwsza wpłata i raty będą niższe.

Źródło:

  1. https://efl.pl/pl/biznes-i-ty/artykuly/leasing-z-wysokim-wykupem-czy-niskim
  2. https://www.autocentrum.pl/publikacje/auto-w-firmie/przeswietlamy-leasing-z-duza-wartoscia-wykupu/
  3. https://leasingzwysokimwykupem.pl/blog/leasing-i-wysoki-wykup-na-czym-polega-i-czy-sie-oplaca
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły