Jakie są korzyści podatkowe leasingu w firmie?

korzyści podatkowe leasingu

Dlaczego dziś tak wiele osób i firm decyduje się na leasing samochodu lub innych sprzętów? To rozwiązanie ma wiele zalet, na przykład w stosunku do kupna ruchomości za gotówkę. Przede wszystkim mówimy o korzyściach związanych z podatkami. Korzyści podatkowe leasingu to między innymi zwiększenie kosztów uzyskania przychodu. W dzisiejszym poradniku postaramy się podpowiedzieć, jak korzystać z samochodu (i nie tylko) w firmie, by było to korzystne. Pozwoli to każdemu przedsiębiorcy obniżyć wysokość płaconych podatków.

Korzyści podatkowe leasingu

Wysokość płaconych przez firmę podatków zależy od wielu czynników. Jednym z nich często są koszty prowadzenia firmy. Wpływają one na podstawę do opodatkowania, obniżając ją. Wyższe koszty najczęściej oznaczają po prostu mniejszy podatek do zapłacenia.

Dwa najczęściej spotykane rodzaje takiego typu finansowania to leasing operacyjny i leasing finansowy. Samochód wzięty w leasing operacyjny może przynieść większe korzyści dla zdecydowanej większości firm, nie jest to jednak regułą.

Co to jest leasing operacyjny?

Co to jest leasing? Leasing jest pewnego rodzaju umową łączącą leasingodawcę (instytucję, która finansuje zakup) i leasingobiorcą, czyli użytkownikiem końcowym. Celem leasingu jest przekazanie komuś samochodu (lub innej rzeczy) w użytkowanie w zamian za miesięczną płatność raty. Korzyści podatkowe leasingu sprawiają, że obie strony umowy mogą na tym skorzystać.

Wielu przedsiębiorców decyduje się na leasing operacyjny.Inna nazwa tej usługi finansowej to leasing usługowy. W ramach takiej umowy leasingodawca przekazuje korzystającemu z leasingu środek trwały. Druga strona opłaca w zamian raty leasingowe ustalone w umowie. Środek trwały, czyli przedmiot leasingu pozostaje jednak własnością leasingodawcy. Wynajmujący ma możliwość wykupu środka trwałego 

W przypadku leasingu operacyjnego wynajmujący (firma korzystająca z leasingu) może wpisać w koszty uzyskania przychodu każdy koszt i opłatę związaną z leasingiem. Podatek VAT jest natomiast doliczany do każdej raty.

Korzyści podatkowe leasingu operacyjnego samochodu

Leasing operacyjny to jedna z najpopularniejszych opcji w naszym kraju. Finansowanie operacyjne w dużej mierze dotyczy pojazdów osobowych. Również auta dostawcze można finansować w ten sposób, jeśli jednak ich masa nie przekracza 3,5 tony. Leasing operacyjny nie ogranicza się jednak do samochodów. Warto kupować w ten sposób również inne niezbędne do pracy przedmioty, sprzęty i maszyny. Mogą to być zarówno sprzęty budowlane, maszyny niezbędne do produkcji, ale także smartfon lub laptop. Wszystko zależy od tego, jaką działalność prowadzi dana firma. Sporą zaletą leasingu operacyjnego jest możliwość wykupienia sprzętu, na przykład samochodu, już po zapłaceniu ostatniej raty. Zwykle kwota ustalana jest już na początku leasingu. Leasingobiorca nie ma jednak obowiązku wykupywać środka trwałego.

Dlaczego leasing operacyjny jest tak korzystny dla firm? Korzyści podatkowe leasingu operacyjnego polegają na możliwości uwzględnienia wszystkich rat i pozostałych opłat w kosztach uzyskania przychodu. Możemy zrobić to zarówno z ratą leasingu, jak i z wkładem własnym. W przypadku raty mówimy tu o całości jej wysokości – części odsetkowej i części kapitałowej.

Odliczenie VAT przy leasingu samochodu

Raty leasingu samochodu firmowego są obarczone podatkiem VAT. Przedsiębiorca ma jednak możliwość odliczenia podatku, choć tylko od odsetek zawartych w Tabeli Opłat i Prowizji – kosztów leasingu. Mamy opcję odliczenia 50% lub 100% podatku VAT od tych kosztów. Pełne odliczenie VAT możliwe jest jednak wyłącznie w sytuacji, gdy auto wykorzystywane jest jedynie do celów związanych z wykonywaną działalnością. Wymaga to również prowadzenia kilometrówki, posiadania firmowego regulaminu użytkowania samochodu, ale także zgłoszenia samochodu w deklaracji VAT-26.

Korzyści podatkowe leasingu operacyjnego widoczne są szczególnie przy wysokiej sumie wkładu własnego. Będzie tak również przy samochodach nowych lub prawie nowych (np. auto demonstracyjne).

Korzyści podatkowe leasingu finansowego

Większe korzyści podatkowe leasingu operacyjnego, niż w przypadku leasingu finansowego potwierdzają statystyki. Większość polskich firm wybiera bowiem właśnie tę formę finansowania zakupu lub użytkowania samochodu. Oczywiście, są jednak pewne przypadki, kiedy to leasing finansowy jest lepszą opcją.  Może tak być między innymi w przypadku zakupu pojazdu na fakturę VAT marża. Również nievatowcy (przedsiębiorcy nie będący płatnikami VAT) skorzystają bardziej na leasingu finansowym.

W przypadku leasingu finansowego nie ma wykupu na koniec umowy leasingowej. Samochód (lub inny przedmiot wzięty w leasing) po prostu staje się własnością leasingobiorcy wraz z płatnością ostatniej raty. Jakie są korzyści podatkowe leasingu finansowego? W tym przypadku mówimy o amortyzacji pojazdu, a także część odsetkowa raty leasingowej.Także w tym przypadku możemy odliczyć VAT w wysokości 50% lub 100%. Pełne odliczenie jest dostępne dla firm używających pojazdu wyłącznie służbowo.

Jak sfinansować zakup samochodu, sprzętu firmowego, maszyn? Kredyt, leasing, czy gotówka?

Korzyści podatkowe leasingu danego typu odczuje część przedsiębiorców. W innym wypadku korzystniejsze będzie skorzystanie z kredytu na zakup środka trwałego. W wielu przypadkach najlepszy będzie po prostu zakup za gotówkę – w tym przypadku mamy do czynienia z najmniejszą liczbą formalności.

Aby sprawdzić, co przyniesie największe korzyści podatkowe, najlepiej skontaktować się z doradcą lub księgową. Czasem pomocne będzie skorzystanie z kalkulatora, który można znaleźć za darmo w sieci.

Korzyści podatkowe leasingu – podsumowanie artykułu

Każda firma powinna indywidualnie obliczyć swoje korzyści podatkowe leasingu samochodu lub innego sprzętu. W zależności od rodzaju rozliczenia, czy nawet sposobu wykorzystywania samochodu (tylko do celów służbowych, a może także prywatnie?) najbardziej korzystne mogą być bowiem różne opcje. Około 70% polskich firm wybiera natomiast leasing operacyjny samochodu, co może być dla nas pewną podpowiedzią przy wyborze metody finansowania.

Może zainteresują Cię również inne artykuły na temat leasingu:

Najczęściej zadawane pytania – korzyści podatkowe leasingu

Jak leasing samochodu wpływa na podatki w firmie?

Leasing operacyjny samochodu jest kosztem prowadzenia działalności gospodarczej. Obniża więc podstawę do opodatkowania.

Co to jest leasing operacyjny?

Leasing operacyjny, czyli leasing usługowy, polega na możliwości używania środka trwałego za odpowiednią opłatę – ratę leasingową. Po zakończeniu leasingu użytkownik ma możliwość wykupu przedmiotu, na przykład samochodu. Leasing operacyjny pozwala na rozłożenie w czasie płatności podatku VAT.

Jaki leasing jest korzystniejszy?

Dwa najczęściej spotykane rodzaje to leasing operacyjny i leasing finansowy. Ta pierwsza opcja pozwala na rozłożenie płatności podatku VAT w czasie. Jest korzystniejszy dla niemal ¾ przedsiębiorców. Czasami jednak to leasing finansowy jest najlepszym rozwiązaniem. Nie ma więc jednej odpowiedzi na takie pytanie.

Czy warto wziąć samochód w leasing?

W wiele osób zastanawia się nad tym, czy opłaca się wziąć samochód w leasing. Wiele zależy od konkretnej sytuacji danej firmy. Ilość samochodów w leasingu jest jednak dowodem na to, że znacznej firmie bardzo opłaca się taka forma  finansowania auta.

Kiedy opłaca się kupić samochód za gotówkę?

W przypadku niektórych firm, na przykład przedsiębiorców niebędących vatowcami, kupno samochodu za gotówkę również oznacza spore korzyści podatkowe.

Co można wziąć w leasing?

Przedsiębiorcy przy pomocy leasingu mogą finansować zakupy różnych maszyn, pojazdów, sprzętów, itp. Aby odczuć największe korzyści podatkowe leasingu warto, by środek trwały był wykorzystywany do celów służbowych.

Źródło:

  1. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Operacyjny-czy-finansowy-ktory-leasing-wybrac-2514103.html
  2. https://www.money.pl/wiadomosci/leasing.html
  3. https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/001436
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły