Przez wiele lat wydawało się, że leasing jest świetnym sposobem finansowania zakupu samochodu, sprzętu IT, maszyn i innych środków trwałych do firmy. Wiele zmieniło się wraz ze wzrostem stóp procentowych. Inflacja wpłynęła na kredyty, ale także na oprocentowanie leasingu, czy nawet cenę zakupu sprzętu (m.in. pojazdów). Wielu przedsiębiorców zaczęło się wtedy zastanawiać, co jest lepsze – leasing czy gotówka? W dzisiejszym poradniku postaramy się rozwiać te wątpliwości, choć trzeba zaznaczyć, że każdą sytuację warto byłoby rozpatrywać indywidualnie. Przedstawimy również plusy i minusy obu metod finansowania.
- Leasing czy gotówka? Jak sfinansować zakup samochodu?
- Kupno za gotówkę zawsze jest najtańsza opcją – czy jest tak w rzeczywistości?
- Największy minus gotówki – spora bariera wejścia
- Leasing czy gotówka? Lista formalności
- Kto jest właścicielem auta (gotówka czy leasing?)
- Leasing czy gotówka a inflacja
- Gotówka czy leasing samochodu – jakie są korzyści podatkowe?
- Leasing czy gotówka – jak sfinansować zakup samochodu?
- Najczęściej zadawane pytania – leasing czy gotówka?
Leasing czy gotówka? Jak sfinansować zakup samochodu?
Przez wiele lat mało który przedsiębiorca zastanawiał się nad zakupem samochodu za gotówkę. Wybór leasingu był oczywisty ze względu na liczne korzyści podatkowe. Do tego wielu producentów samochodów proponowało bardzo atrakcyjne warunki leasingu. Nikogo nie dziwiły oferty leasingu 101% lub 102%, co zupełnie przekreśliło opłacalność kupna firmowego auta za gotówkę. Samochody kupowane za gotówkę trafiały niemal wyłącznie w ręce prywatnych odbiorców, choć i tu zwykle były to niedrogie samochody segmentu miejskiego.
W momencie rosnącej inflacji, gdy pieniądz stale i szybko traci swoją wartość, sytuacja nieco się zmieniła. Sporo firm stając przed wyborem “leasing czy gotówka” wybiera dziś tę drugą opcję. Nie mając alternatywnych i pewnych sposobów inwestowania pieniędzy chcą je ulokować w środkach trwałych. W wielu sytuacjach zakup firmowych sprzętów za gotówkę również może mieć pewne korzyści finansowe.
Kupno za gotówkę zawsze jest najtańsza opcją – czy jest tak w rzeczywistości?
Wydaje się, że finansowanie zakupu środków trwałych za gotówkę jest najtańszą opcją. Nie musimy wtedy płacić żadnych prowizji, czy odsetek. Banki, instytucje finansowe i inni finansujący leasing lub kredyt są w końcu firmami nastawionymi na zysk. W przypadku kupna za gotówkę mamy też znacznie mniej formalności do wypełnienia. Oznacza to oszczędność czasu, a często również pieniędzy. Wybierając zakup za gotówkę, firma od razu staje się też właścicielem środka trwałego, nie tylko jego użytkownikiem. W przypadku samochodów, czy maszyn może oznaczać to znacznie większą dowolność w kupowaniu dodatkowego ubezpieczenia, miejscu wykonywania napraw, itp.
Wiele może się jednak zmienić, gdy spojrzymy nie tylko na sumę wydatków, ale też możliwe odliczenia. W związku z leasingiem mamy sporo korzyści podatkowych. Chodzi m.in. o możliwość odliczenia podatkowego przy leasingu, o czym nieco później.
Największy minus gotówki – spora bariera wejścia
Bez dwóch zdań do minusów zakupu środków trwałych za gotówkę jest sama konieczność posiadania takiej sumy środków. Finansując w 100% kupno za gotówkę musimy przygotować właśnie taką sumę. O ile w przypadku tańszych urządzeń i sprzętów do firmy nie będzie to problem (zakup smartfona, komputera, itp.), droższe urządzenia są kosztowne. Samochody, maszyny do firmy, czy zaawansowany sprzęt IT nierzadko kosztują kilkaset tysięcy złotych. Nie każda firma ma tyle “wolnych” środków.
W przypadku zakupu pojazdów do firmy za gotówkę, pewnym rozwiązaniem może być natomiast wybór używanego samochodu. Nie każdy o tym wie, ale jest również opcja wzięcia takiego pojazdu w leasing. Wtedy koszty są mocno ograniczone. W przypadku aut nowych, firmy wybierają w ostatnich miesiącach pojazdy o średniej wartości grubo ponad 150.000 złotych. Nic więc dziwnego, że nawet mimo sporego oprocentowania, często wybierają leasing.
Opłata wstępna w leasingu
Leasing czy gotówka? Weźmy za przykład nowy samochód o wartości 150.000 złotych. Tyle pieniędzy należy przygotować, chcąc kupić pojazd za gotówkę. W przypadku leasingu opłata wstępna wynosi zwykle od 1 do 10 % wartości. W naszym przypadku oznacza to od 1500 do 15000 złotych. Nawet jeśli doliczymy do tego dodatkowe koszty przy zakupie (jak obowiązkowe ubezpieczenie), powinniśmy zmieścić się w 25.000 złotych. To wielokrotnie mniej, niż cena zakupu pojazdu. Ten argument trafia do wielu osób i przedsiębiorców, którzy za relatywnie małą sumę mogą wyjechać nowym (i drugim) pojazdem z salonu. Pozostałe środki (różnicę między ceną samochodu a opłatą wstępną w leasingu) firma może przeznaczyć na inwestycje. Nierzadko pozwolą z nawiązką spłacać miesięczne raty leasingowe. Czasem przedsiębiorca chce też po prostu mieć poduszkę finansową.
O ile więc jeśli chodzi o łączne koszty leasingu samochodu są wyższe, zakup gotówki wymaga jednorazowej wpłaty bardzo dużej sumy. Zwróćmy tu uwagę między innymi na https://super-pozyczka.pl/rrso-czym-jest-i-jak-obliczyc/
.
Leasing czy gotówka? Lista formalności
Wspomnieliśmy już o tym, że w przypadku gotówki nie ma prawie żadnych formalności. Wybieramy interesujący nas pojazd (lub inny sprzęt, maszynę, urządzenie do firmy), płacimy za niego (zwykle przelewem ze względu na limit płatności gotówką). Najczęściej sprzedawcy pomagają w rejestracji, czy zakupie pierwszego ubezpieczenia. Całość formalności zajmuje mało czasu, nic nie kosztuje i nie trzeba dostarczać żadnych dokumentów.
Nieco inaczej jest w przypadku kupna pojazdu w leasingu. Leasing samochodu oznacza konieczność dostarczenia wielu dokumentów. Podobnie, jak w przypadku zwykłego kredytu lub pożyczki, leasingodawca sprawdza zdolność kredytową firmy. Mogą być do tego potrzebne pewne dokumenty rozliczeniowe, na przykład druki PIT. Dodatkowo przedsiębiorca musi zapoznać się z umową leasingową, Ogólnymi Warunkami Umowy, czy Tabelą Opłat i Prowizji. Może to zająć sporo czasu. Ostatecznie stajemy się użytkownikiem samochodu, którego właścicielem wciąż jest leasingodawca. W razie kolizji, konieczności wykonania napraw, czy nawet wyjazdu za granicę musimy zwykle postępować zgodnie z procedurami banku lub firmy leasingowej. Gdy na koniec leasingu zdecydujesz się na wykup samochodu, znów będzie wymagało to spełnienia formalności, jak choćby przerejestrowania samochodu.
Kto jest właścicielem auta (gotówka czy leasing?)
Wybierając zakup samochodu za gotówkę od razu stajesz się jego właścicielem. Możesz modyfikować samochód (np. założyć instalację gazową LPG), w dowolnym momencie sprzedać je, itp. Każdy może też być kierowcą tego pojazdu, można go też używać za granicą bez żadnych ograniczeń.
W przypadku leasingu w dowodzie rejestracyjnym widnieją dane leasingodawcy. To on jest właścicielem pojazdu. Zwykle są to duże firmy lub banki, które mają sporą listę wymagań i obostrzeń. Wymagane będzie między innymi zakupienie dodatkowej polisy autocasco OC+AC), obejmującej pełną wartość pojazdu. Zwykle to dość droga opcja, choć także osoby posiadające na własność samochód często się na nią decydują. Wtedy jest to jednak nasza decyzja.. Wyjazd za granicę lub dopisanie nowego kierowcy do użytkowania mogą wymagać pisemnej zgody instytucji udzielającej leasingu. Jeżeli otrzymasz mandat z fotoradaru, zapewne przyjdzie on do siedziby leasingodawcy. Za wskazanie kierowcy i przekierowanie mandatu również może zostać naliczony dodatkowy koszt.
Leasing czy gotówka a inflacja
Czy inflacja ma wpływ na wybór “gotówka czy leasing samochodu”? Oczywiście, że tak. Dziś (połowa 2023 roku) inflacja wynosi wysokie kilkanaście procent i nic nie wskazuje na to, by miało się to wkrótce zmienić. Przyjmijmy wartość inflacji na 17,5%. W tej sytuacji każde zobowiązanie z łącznym oprocentowaniem niższym od 17,5% jest korzystne. Oznacza to bowiem, że w przyszłości “oddamy mniej” instytucji finansowej. Jest to oczywiście spory skrót myślowy, dobrze obrazuje jednak zasady rządzące na rynku finansowym.
Wprost wynika więc z tego, że zaciągnięcie kredytu samochodowego lub kupno auta w leasingu z kosztami mniejszymi, niż wynosi inflacja będzie dla nas korzystne. Jest tak oczywiście jednak tylko w sytuacji, gdy mamy co zrobić z pozostałymi środkami. Jeśli po prostu będą pozostawione na koncie bankowym lub “w skarpecie”, lepiej jest wybrać zakup auta za gotówkę.
Gotówka czy leasing samochodu – jakie są korzyści podatkowe?
Każda metoda finansowania zakupu samochodu pozwoli na osiągnięcie pewnych korzyści podatkowych dla firmy. Wybór leasing czy gotówka powinien być więc podyktowany pewną analizą, najlepiej z pomocą doradcy podatkowego. Samochody kupione za gotówkę stają się składnikami majątku firmy (ich wartość musi przekraczać 10.000 złotych). Wpisujemy samochód do ewidencji środków trwałych, a co miesiąc korzyścią podatkową będzie amortyzacja. Odpisy amortyzacyjne są kosztem uzyskania przychodu. Jeśli kupimy samochód z tradycyjnym napędem, możemy odliczyć do 150.000 złotych. Dla aut elektrycznych limit wynosi 225.000 złotych. W wyższych kwotach bierzemy pod uwagę obliczenie na zasadzie proporcjonalnej.
Leasing operacyjny samochodu pozwala natomiast na obniżenie podstawy opodatkowania innymi kosztami uzyskania przychodu. W tym przypadku są to opłata wstępna, wysokość rat leasingowych i kwota wykupu pojazdu. Tu też mamy limity – 150.000 i 225.000 zł maksymalnej wartości dla aut spalinowych i elektrycznych. Jeżeli pojazd ma wyższą wartość, poszczególne koszty możemy odliczyć proporcjonalnie.
Zarówno przy aucie kupionym za gotówkę czy leasingu samochodu możemy wliczyć koszty eksploatacji. Możliwe są także odliczenia podatku VAT, jednak wiele zależy od rodzaju działalności, czy formy opodatkowania.
Leasing czy gotówka – jak sfinansować zakup samochodu?
Podsumowując, nie ma jednej odpowiedzi na to co jest lepsze: leasing czy gotówka. Zakup samochodu, a także innych składników firmowego majątku, w obu przypadkach ma pewne zalety i wady. Każda firma powinna więc dokładnie ocenić, co będzie dla niej bardziej korzystne. Przedstawiliśmy w artykule informacje na temat leasingu samochodów firmowych oraz ich kupna go za gotówkę. Mamy nadzieję, że będą cenną podpowiedzią przy podejmowaniu późniejszej decyzji.
Poza rozważaniem leasing czy gotówka, warto też rozpatrzyć zarówno możliwość kupna pojazdu nowego lub używanego. Możliwe jest bowiem kupno używanego auta w leasingu. Często to dobra opcja na znaczne ograniczenie kosztów, choć oczywiście rozwiązanie to ma pewne minusy.
Najczęściej zadawane pytania – leasing czy gotówka?
Leasing samochodu nie wymaga jednorazowej wpłaty w dużej wysokości. Łączny koszt jest jednak wyższy, niż finansowanie przy pomocy gotówki. Firmy mogą także odnieść korzyści podatkowe przy obu formach finansowania kupna auta.
Jak najbardziej leasing samochodu firmowego ma wiele zalet. To nie tylko możliwość rozłożenia kosztu zakupu na wiele miesięcy, a nawet lat. Firmy mogą też liczyć na korzyści podatkowe i odliczenia w związku z leasingiem.
Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy mogą kupić auto za gotówkę. Zwykle oznacza to niższy łączny koszt pojazdu, choć trzeba go zapłacić w jednej, dużej transzy.
Zwykle zakup samochodu do firmy w leasingu pozwala zaoszczędzić w stosunku do kredytu. Firma nie jest wtedy właścicielem auta, a jego użytkownikiem.
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, przy jakich dochodach leasing się opłaca.
Jak najbardziej, leasing samochodu używanego jest możliwy.
Firmy mogą sfinansować przy pomocy leasingu zakup samochodów, innych pojazdów, maszyn, sprzętu biurowego, sprzętu komputerowego, mebli, lokalu (nieruchomości), a nawet całej linii produkcyjnej.
Źródło:
- https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/001436
- https://www.biznes.gov.pl/en/publikacje/2282-leasing-samochody-sluzbowe
- https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/leasing%20-%20poradnik%20przedsibiorcy.pdf
- https://www.money.pl/wiadomosci/leasing.html
- https://www.infakt.pl/jak-ksiegowac-zakup-samochodu/?gclid=Cj0KCQjw98ujBhCgARIsAD7QeAi4FRJYoptbbtmQ0aY7S787YLtSXN-KD315loLg9fM2mD2JjW9u0igaAos0EALw_wcB
- https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kupno-samochodu-na-firme-jednoosobowa-warto-wiedziec