Samochód z leasingu – jak wykupić, i o czym warto wiedzieć?

samochód z leasingu

Leasing samochodów to popularny sposób na nabycie danego pojazdu, który swoją metodą działania przypomina ratalny zakup. Klient nie musi posiadać całkowitej kwoty, aby cieszyć się danym autem, toteż spora część osób rozważa samochód z leasingu. Z racji tego, że leasing jest specyficzną procedurą, różniącą się od innych usług i produktów finansowych, nie dziwi fakt, że potencjalni kupcy mogą mieć wątpliwości. Aby pomóc rozwiać te obawy, postanowiliśmy opisać, jak wygląda wykupienie samochodu z leasingu, i o czym warto pamiętać. 

Czym jest leasing? Definicja i wyjaśnienie

Jeżeli zastanawiasz się czym jest leasing i jak działa, to spieszymy z wyjaśnieniem. Pod pojęciem leasingu rozumie się rodzaj umowy cywilnoprawnej, który uprawnia jedną ze stron do korzystania z określonego towaru. Istotnym szczegółem jest fakt, iż obiekt (w tym przypadku samochód) podczas trwania umowy nadal jest własnością tej strony udzielającej takiej usługi. Oznacza to, że dany pojazd może być użytkowany przez klienta, jeśli dokonuje on terminowych opłat w ramach podpisanej umowy. 

W sporej części przypadków, użytkowany pojazd można wykupić po wygaśnięciu umowy. Samochód z leasingu to dobra opcja dla osób, które nie posiadają w danym momencie całej kwoty, lub dla przedsiębiorców, którzy potrzebują auta w celach służbowych. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że nawet klienci firmowi mogą wykupić leasingowane auto do celów prywatnych. 

Prywatny wykup samochodu z leasingu 

Samochód z leasingu nie może zostać zakupiony od razu. Aby dokonać wykupienia auta, musi minąć okres podpisywanej umowy. Z jednej strony może to być uciążliwe, z drugiej strony zaś, przez okres trwania leasingu można korzystać z pojazdu więc nie jest to odczuwalne ograniczenie. Czy taka procedura jest opłacalna? Wszystko zależy od treści podpisywanych dokumentów i samej oferty. Może okazać się, że całościowo klient poniesie większy koszt, niż w przypadku standardowej transakcji. 

Wspomnieliśmy wyżej o tym, że przedsiębiorcy mogą wykupić samochód z leasingu aby korzystać z niego w celach prywatnych. Takie działanie nie wpłynie w żaden sposób na działanie firmy, ani na koszty prowadzenia działalności. Należy jednak pamiętać o tym, że owe auto nie może zostać wprowadzone do ewidencji środków trwałych, ani też być uznawane jako wyposażenie firmy. 

Kupno samochodu z leasingu – nowe przepisy 2022 

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje Polski Ład, czyli plan odbudowy krajowej gospodarki po pandemii koronawirusa. Z tego względu spora część obowiązujących przepisów, praw i regulacji uległa zmianie. Procedura leasingu ze względu na wprowadzone zmiany, wygląda teraz nieco inaczej. 

Przed wprowadzeniem Polskiego Ładu, wykup prywatny samochodu z leasingu wiązał się jedynie z sześcioma miesiącami oczekiwania od momentu wycofania pojazdu z działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę. Odczekanie tego przedziału czasu pozwalało uniknąć opodatkowania, co sprawiało że samochód z leasingu był korzystnym i dogodnym rozwiązaniem. Jak sytuacja wygląda teraz?

W chwili obecnej, kiedy regulacje Polskiego Ładu weszły w życie, czas oczekiwania uległ zmianie. Obecnie potrzeba aż 6 lat, aby po wycofaniu pojazdu z danej działalności móc go wykupić bez konieczności uiszczania podatków. Taka zmiana jest oczywiście bardzo niekorzystna dla przedsiębiorców. Dobrą alternatywą jest więc samochód z leasingu wykupiony poprzez darowiznę, lub inna forma nabycia auta. 

Wykup samochodu z leasingu poprzez darowiznę 

Czy można zakupić samochód z leasingu za pomocą darowizny do innej osoby prywatnej? Okazuje się że takie działanie jest możliwe, i nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań co do tej kwestii. Taka procedura pozwoli uniknąć konieczności czekania 6 lat na to, aby bez dodatkowych podatków nabyć pojazd na własność. 

Jak wykupić samochód za pomocą darowizny?

  1. Przedsiębiorca leasinguje samochód i przekazuje go w ramach darowizny do innej osoby prywatnej.
  2. Osoba prywatna otrzymuje samochód i czeka przez 6 miesięcy.
  3. Po upłynięciu 6 miesięcy, osoba prywatna może bez żadnych dodatkowych opłat udzielić sprzedaży owego samochodu z powrotem do przedsiębiorcy. 

Sama darowizna będzie najbardziej opłacalna, jeśli obdarowany będzie osobą z tzw. pierwszej grupy podatkowej. Wówczas, niezależnie od wartości samego pojazdu, samochód z leasingu będzie zwolniony z opłat od darowizn. Należy pamiętać o tym, aby zgłosić fakt przekazania darowizny do Urzędu Skarbowego, korzystając z formularza SD-Z2. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o podatkach od darowizn? Zapraszamy do lektury naszego wpisu na ten temat: Podatek od darowizny – ile wynosi w 2022? Pożyteczne informacje.

Czy wykup przez darowiznę jest ryzykowny?

Samochód z leasingu kupiony z pomocą darowizny wydaje się być ryzykownym wyjściem, ze względu na to, że nie jest to oczywista metoda zakupu. Okazuje się, że takie działanie jest w pełni legalne i nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji. Przedsiębiorca korzystający z takiej metody wykupu musi pamiętać o tym, że taki rodzaj kupna samochodu nie jest zwolniony z podatku VAT. 

Samochód z leasingu na firmę – jak wygląda wykup?

Omówiliśmy już to, jak wygląda wykupienie samochodu z leasingu w celach prywatnych, także przez przedsiębiorców. Czy wykup auta w celach służbowych różni się od tej procedury? Okazuje się, że tak. Jeżeli kwota wykupu pojazdu, widniejąca na fakturze, wynosi ponad 10 tysięcy złotych, to klient firmowy ma obowiązek wprowadzić go do ewidencji środków trwałych. Co ważne, samochód z leasingu musi być także amortyzowany. 

Amortyzacja samochodu z leasingu

Jeżeli wykupione auto miało status fabrycznie nowego w chwili rozpoczęcia leasingu, to obowiązuje 20% stawki amortyzacji, która trwać będzie przez okres pięciu lat. Inaczej jest, gdy samochód z leasingu był używany. W przypadku pojazdów z drugiego obiegu stawka amortyzacji może wynosić nawet 40%, przez okres 2,5 roku. Pojazdy wykupione za mniej niż 10 tysięcy złotych można amortyzować jednorazowo. 

Najem długoterminowy – alternatywa dla leasingu?

Zmiany wprowadzone przez Polski Ład niestety nie są korzystne dla przedsiębiorców zainteresowanych leasingiem aut. Z tego względu spora część potencjalnych nabywców szuka alternatywy, która pozwoli im na dogodne warunki użytkowania samochodu. Rozsądną alternatywą może być długoterminowy najem aut, którego warunki nie zmieniły się, nawet pomimo wprowadzenia Polskiego Ładu w życie. 

Wielu klientów określa najem długoterminowy mianem abonamentu na samochód. Mimo tego, że takie rozwiązanie nie zawsze pozwala na wykupienie danego auta, to dla wielu osób nadal jest najkorzystniejszą metodą. Zaletą takiej opcji jest to, iż miesięczna rata zazwyczaj zawiera w sobie wszelkie opłaty, takie jak ubezpieczenie i obowiązkowe przeglądy. Zainteresowany przedsiębiorca musi jedynie terminowo płacić odpowiednie kwoty, aby bez problemów cieszyć się wynajętym pojazdem. 

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły