Co to jest numer DUNS? Kto i jak może go uzyskać?

numer duns

Kilkadziesiąt organizacji przemysłowych oraz handlowych na całym świecie rozpoznaje dziś numer DUNS. Na tej liście znajduje się nawet Rząd Stanów Zjednoczonych i Australii. Uzyskując numer DUNS podmioty chcące działać na rynkach zagranicznych potwierdzają, że są legalnie zarejestrowane. Kto może otrzymać ten numer i co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?

Numer DUNS nadaje Dun&Bradstreet

Dun & Bradstreet jest globalnym dostawcą informacji o biznesie. Można powiedzieć, że nadawany przez nich numer DUNS odpowiada polskiemu numerowi NIP. Znaczenie DUNS jest jednak międzynarodowe – posiadanie numeru może pomóc w prowadzeniu działalności poza granicami naszego kraju. Każda firma widniejąca w bazie Dun&Bradstreet otrzymuje dziewięciocyfrowy identyfikator – to właśnie numer DUNS. Numer ten otrzymują również przedstawicielstwa firmy, czy jej oddziały. Numeracja wygląda natomiast w taki sposób, aby można było dość łatwo poznać strukturę danej firmy.

Największym plusem identyfikatora przedsiębiorstwa, jakim jest numer DUNS, jest jego jednolity wygląd. To standard stosowany niemal na całym świecie. Zwykle firmy posiadają numery identyfikacyjne funkcjonujące w danym kraju. Ich rozpoznanie za granicą może być więc znacznie utrudnione. Tu pomaga właśnie uzyskanie numer uDUNS.

Po co jest numer D-U-N-S?

Organizacja przypisuje numer DUNS do każdego podmiotu widniejącego w bazie Dun&Bradstreet. Jeśli chcesz więc poszukać informacji na temat jednego z kontrahentów – łatwo wyszukasz go w tej bazie. Nie trzeba więc przeszukiwać rejestrów w różnych krajach. Oczywiście, wyszukanie przy pomocy identyfikatora DUNS to opcja tylko w przypadku firm posiadających taki numer. Zdecydowanie warto więc uzyskać taki numer. Stanie się przydatny dla Twoich partnerów z zagranicy. Posiadanie DUNS może też nieco podnieść renomę danej firmy.

Nawet obracając się w tylko jednym kraju, wyszukanie informacji o firmie może być utrudnione. W Polsce niektórzy przedsiębiorcy wykorzystują numer NIP do identyfikacji, czasem możliwe jest jednak także użycie numeru PESEL. Numer DUNS jest natomiast standardem w ponad 50 organizacjach handlowych i przemysłowych na całym świecie. Rozpoznaje go Komisja Europejska, ONZ, Rząd USA, czy władze Australii. Do organizacji dołączają również kolejne instytucje i organizacje.

Jak dużo przedsiębiorstw widnieje w bazie danych DNS?

O skali rejestru świadczy ilość numerów DUNS przypisanych już do różnych przedsiębiorstw. Dziś mówimy o liczbie wynoszącej ponad 300 milionów firm z całego świata!

Zdecydowanie warto więc dołączyć do tak licznego grona. Dlaczego warto postarać się o numer DUNS?

 • potwierdzenie wiarygodności firmy dla zagranicznych partnerów i klientów
 • dane Twojej firmy będą ustandaryzowane
 • kontrahenci z całego świata łatwo znajdą Twoją firmę w bazie
 • możliwość rejestracji w innych bazach, które wymagają podania numeru DUNS
 • może być potrzebny przy współpracy z globalną firmą (np. przy wypłacie środków z Google Ads)

Numer pozwoli też łatwo zrozumieć powiązania w dużych przedsiębiorstwach i korporacjach. Umożliwia to struktura numeru.

Jakie informacje znajdziemy w bazie numerów DUNS?

Przeszukując bazę danych DUNS znajdziemy naprawdę wiele informacji o firmach. Poza możliwością dobrego poznania struktury organizacji, są to takie dane, jak:

 • nieruchomości
 • pojazdy w Europie
 • wypłacalność
 • biznesowe kontakty
 • liczba pracowników (pod wskazanym adresem)
 • dane kontaktowe – adres, telefon

Część danych podają same firmy. Muszą udostępnić te informacje składając wniosek o uzyskanie numeru DUNS.

Gdzie znajdę bazę DUNS?

Baza numerów DUNS i przypisane do każdego przedsiębiorstwa lub osoby informacje mogą być istotne dla Twoich kontrahentów. Także Ty możesz jednak wyszukać informacje w bezie DUNS. W tym celu wystarczy wejść na stronę internetową rejestru: https://www.dunsregistered.com/. Informacje pochodzące z tego globalnego rejestru dostaniesz też poprzez partnera – w Polsce firmę Dun & Bradstreet reprezentuje Bisnode Polska

Ile kosztuje uzyskanie numer uDUNS?

Utworzenie numeru DUNS dla firmy jest bezpłatne. Musimy skontaktować się z Dun & Bradstreet. Składając wniosek zostaniesz zapytany o podanie takich informacji, jak oficjalna nazwa firmy, jej adres, ilość pracowników pod fizycznym adresem siedziby, czy dane kontaktowe. Część danych następnie będzie widoczna dla osób, które znajdą Twoją firmę w bazie.

Podsumowanie artykułu

Uzyskanie numeru DUNS przyda się niemal każdej firmie. Jeśli myślisz o współpracy z kontrahentami z zagranicy, posiadanie numeru pozwoli łatwiej Cię znaleźć. W rejestrze przechowuje się dane na temat przedsiębiorstw, nieruchomości, samochodów, czy osób. DUNS to 9-cyfrowy numer. Aby go otrzymać należy skontaktować się z rejestrem Dun & Bradstreet. Wyszukanie danych z bazy wymaga wejścia na stronę www lub kontaktu z przedstawicielstwem firmy w Polsce.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest DUNS?

Numer DUNS ma 9 cyfr. To międzynarodowy identyfikator przedsiębiorstwa. Rozpoznają go dziesiątki organizacji handlowych i przemysłowych na całym świecie.

Kto uznaje numer DUNS?

Numer DUNS będzie rozpoznany przez m.in. Komisję Europejską, ONZ, Rząd Stanów Zjednoczonych i ponad 50 organizacji z całego świata.

Ile kosztuje DUNS?

Otrzymanie numeru DUNS jest bezpłatne. W tym celu należy skontaktować się z Dun & Bradstreet, prowadzącym rejestr DUNS.

Źródło:

 1. https://www.offshorecompanycorp.com/pl/pl/faq/what-is-a-duns-number-benefit-and-how-to-get-it
 2. https://support.google.com/google-ads/answer/85961?hl=pl
 3. https://www.dnb.com/pl-pl/produkty/db-numer-duns.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły