Zachowanie płynności finansowej jest kluczowe w każdej działalności gospodarczej. Jest wiele sposobów, aby było to możliwe. Od trzymania odpowiedniej liczby gotówki, przez kredyty, aż po uzyskanie wsparcia od inwestorów. Bardzo ciekawą możliwością jest również faktoring. Przedsiębiorca ponosi pewną opłatę, ale może liczyć na szybkie płatności wszelkich faktur. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, co to jest faktoring, ile kosztuje i dlaczego warto rozważyć skorzystanie z tego rozwiązania.
Dla kogo jest faktoring?
Rozwiązanie, które dziś przedstawimy, kierowane jest właściwie do wszystkich przedsiębiorców i firm. Przede wszystkim powinni je rozważyć właściciele działalności gospodarczej, którym zależy na szybkim odzyskaniu należności w związku z wystawionymi fakturami. Wprost przekłada się to na płynność finansową firmy.
W Polsce w 2020 roku ponad 19 tysięcy firm korzystało z faktoringu. Rok później liczba ta wzrosła to aż 26.000. Dane pochodzące z Polskiego Związku Faktorów jasno wskazują na stałą popularyzację tego rozwiązania. Z pewnością warto więc bliżej je poznać. Największymi faktorami są dziś Pekao Faktoring (obroty przekraczają 70 mld złotych), ING Commercial Finance (ponad 50 mld złotych) i BNP Paribas Faktoring (około 50 mld złotych rocznego obrotu). W dalszej części dzisiejszego tekstu dowiesz się wszelkich szczegółów na ten temat.
Podobnie, jak w przypadku innych produktów finansowych, faktoring wymaga posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. W tym przypadku bank zapewne przeanalizuje również kontrahentów. Najbardziej przychylnie spojrzy na duże i uznane firmy, w ich przypadku nie ma obaw o problemy z regulowaniem faktur.
Co to jest faktoring?
Faktoring to produkt finansowy skierowany do firm. Usługę w swoim portfolio posiadają banki a także inne instytucje, zwykle wyspecjalizowane w oferowaniu faktoringu. Zasada działania jest dość prosta. Faktor, czyli na przykład bank, odkupuje od przedsiębiorcy faktury. Firma od razu otrzymuje więc należne jej pieniądze z tytułu sprzedaży swojego towaru, produktu lub usługi. Faktor ubiega się następnie o odzyskanie pieniędzy od kontrahenta, który płaci fakturę faktorowi (jej wartość się nie zmienia). W zamian za taką możliwość, pierwotny wystawca faktury czyli faktorant, płaci faktorowi pewną prowizję. Często jest wyrażona jako procent od wartości transakcji.
W całym procesie mamy więc trzy strony:
- faktorant – wystawca faktury, czyli firma korzystająca z usługi faktoringu
- faktor – strona świadcząca usługę, bank lub wyspecjalizowana firma finansowa
- kontrahent – odbiorca faktury, dla niego cały proces oznacza po prostu, że reguluje faktury nie faktorantowi, a faktorowi
Jak faktoring działa w praktyce?
Warto dodać jedną kluczową informację, która wyjaśni, dlaczego firmy chętnie korzystają z faktoringu. Zwykle ta usługa finansowa stosowana jest w przypadku faktur z dość długim terminem płatności. Nierzadko wynosi od nawet kilka miesięcy. Dla przedsiębiorcy może to oznaczać problemy z zachowaniem płynności finansowej. Często bowiem firma ponosi spore koszty, a zysk osiąga dopiero po uregulowaniu faktury przez kontrahenta. Firmowe pieniądze są wtedy “zamrożone”. Jeśli faktury z odroczonym terminem płatności stanowią sporą część wszystkich dochodów firmy, ta może mieć problem z codziennym funkcjonowaniem. W pewnym momencie może po prostu nie mieć środków na bieżące wydatki.
Faktoring jest więc sposobem na otrzymanie zapłaty od razu lub w krótkim terminie od wystawienia faktury. Dla banku, czy dużej instytucji finansowej takie działanie zwykle nie jest natomiast sporym problemem. Oznacza to bowiem podobne działanie do kredytowania, czy udzielania pożyczek dla firm. Możemy więc powiedzieć, że każda strona na tym zyskuje.
Najczęściej faktor od razu płaci faktorantowi pewną część wartości faktury (np. 70%). Pozostała część wypłacana jest natomiast dopiero po uregulowaniu faktury przez kontrahenta.
Największe korzyści dla przedsiębiorcy (faktoranta)
Dlaczego przedsiębiorcom opłaca się korzystać z faktoringu? Przede wszystkim chodzi o zachowanie płynności finansowej. Firma może się skupić na swojej działalności, nie martwiąc się o możliwość odzyskania swoich pieniędzy dopiero po długim czasie od wystawienia faktury. Kolejną zaletą jest brak obawy o nieuregulowanie faktury przez kontrahenta. Faktorant od razu otrzymuje płatność, potencjalne problemy z opóźnieniami go już nie interesują.
Plusy zobaczą też kontrahenci. Mogą liczyć na dość odległe terminy płatności, co oczywiście często jest bardzo korzystne/
Korzyści faktora są natomiast dość oczywiste. Na całym procesie po prostu zarabia. Warto jednak dodać, że ponosi przy tym pewne ryzyko związane z brakiem płatności faktur. To do faktora należy bowiem obowiązek późniejszego przeprowadzenia procesu windykacyjnego.
Największe zalety faktoringu to:
- zachowanie płynności finansowej
- niemal natychmiastowy dostęp do pieniędzy
- mniejsze ryzyko prowadzenia firmy
- brak problemów z niezapłaconymi fakturami
- brak konieczności windykacji długów
- można zaproponować swoim klientom i partnerom długie terminy płatności
- nie trzeba mieć tak dobrej zdolności kredytowej, jak w przypadku typowych kredytów
- faktoring nie wpływa na zdolność kredytową firmy i przedsiębiorcy
Koszty faktoringu
Faktoring ma dla przedsiębiorcy sporo zalet. Każdy mógłby więc korzystać z tego rozwiązania. Problemem okazują się jednak koszty – faktor nie finansuje działalności swojego klienta za darmo… Na koszty faktoringu składają się:
- prowizja faktoringowa – najczęściej jest to procent od wartości faktury
- odsetki – są obliczane jako procent od wysokości wypłaconej zaliczki
- dodatkowe opłaty
Wiele zależy od rodzaju umowy zawartej między faktorantem a faktorem. Umowa może być zawarta na czas określony lub bezterminowo. Zwykle strony ustalają jakiś limit wysokości tej formy wsparcia. Wszelkie koszty oczywiście różnią się w zależności od wybranego faktora, aktualnej oferty, czy indywidualnych ustaleń. Najczęściej łączne koszty faktoringu wynoszą kilka procent wysokości faktur.
Czy faktoring jest legalny?
Jednym z często zadawanych pytań jest: czy to legalne? Nie ma prawnych przeszkód, by skorzystać z tej możliwości. Co więcej, polskie przepisy wprost wskazują na to, że wierzytelności mogą być przekazywane innym podmiotom także bez zgody dłużnika. Taką sytuację mamy właśnie w przypadku faktoringu – do momentu uregulowania faktura jest po prostu długiem.
Na czym polega faktoring odwrotny i czy warto z niego korzystać?
Podsumowanie artykułu
Faktoring to produkt finansowy, który pozwala przedsiębiorcy szybko otrzymywać zapłatę za faktury. Pozwala więc zachować płynność finansową. Umożliwia też proponowanie swoim kontrahentom bardzo odległych terminów płatności za faktury. W naszym kraju z faktoringu chętnie korzystają firmy zajmujące się m.in. transportem, budownictwem, produkcją, dystrybucją, czy usługami. Faktoring jest przy tym w pełni legalny, a jego koszty często są korzystniejsze od innych form finansowania działalności gospodarczej.
Najczęściej zadawane pytania
Faktoring oznacza, że faktor (np. bank) od razu opłaca faktury, nawet jeśli mają długi termin płatności. Faktorant (czyli wystawca faktur) ma dzięki temu lepszą płynność finansową. Następnie bank pozyskuje środki od kontrahenta – odbiorcy faktury. Pobiera za to pewną prowizję, którą płaci faktorant.
Faktor, zwykle bank lub instytucja finansowa wyspecjalizowana w faktoringu, zarabia na prowizji za finansowanie bieżącej działalności faktoranta.
Najczęściej łączne koszty faktoringu to kilka (zwykle 2-3) procent w skali miesiąca.
Największymi zaletami są możliwość zachowania płynności finansowej przy fakturach z długim terminem płatności, a także szybki dostęp do gotówki. W zamian firma musi zapłacić pewną prowizję, najczęściej kilka % wartości faktur miesięcznie.
Źródło:
- https://nfg.pl/faktoring
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Faktoring
- https://www.parp.gov.pl/component/content/article/77467:do-czego-sluzy-i-jak-dziala-faktoring
- https://efl.pl/pl/produkt/faktoring