Jak sprawdzić czy firma jest zadłużona?

jak sprawdzic, czy firma jest zadluzona

Dlaczego warto sprawdzać wiarygodność firm? To prosta droga do tego, aby współpracować tylko z zaufanymi podmiotami. Warto to sprawdzić zarówno będąc osobą fizyczną, jak i prowadząc działalność. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak sprawdzić czy firma jest zadłużona. Wiedza z niniejszego poradnika pomoże ustrzec się przed nierzetelnymi przedsiębiorstwami. Chroń swoje pieniądze i unikaj potencjalnych problemów, współpracując tylko z wypłacanymi firmami. Zapraszamy do lektury.

Sposoby na sprawdzenie zadłużenia firmy

Wiedza na temat możliwego zadłużenia firmy jest często bardzo cenna. Na tej podstawie możemy bowiem ocenić, czy firma jest wiarygodna. Mało kto chciałby współpracować z zadłużoną firmą. Mogłoby to oznaczać, że świadczone przez firmę usługi okażą się jakości lub że klient nie dostanie zamówionego tam produktu. Sprawdzenie czy firma jest zadłużona jest możliwe na kilka sposobów. Można użyć kilku z nich, aby zebrane dane były wiarygodne. Jeśli interesuje Cię sprawdzenie zadłużenia firmy, skorzystaj z jednego z opisanych w niniejszym artykule sposobów.

Zaufanie do firmy lub instytucji, z którą współpracujesz jest bardzo ważne. Dla wielu osób zadłużona firma od razu traci na wiarygodności. Często zadłużone firmy w przeszłości postępowały nieuczciwie względem innych klientów. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić czy firma ma jakieś zadłużenie. Na szczęście istnieje kilka wiarygodnych źródeł, w których można nabyć takiej wiedzy.

Jak sprawdzić przez Internet czy firma ma zadłużenie?

Nie wiesz, jak sprawdzić czy firma ma zadłużenie? Najprostszym sposobem jest poszukanie informacji w Internecie. To zdecydowanie najprostszy sposób, by poznać potencjalne zadłużenie przedsiębiorstwa. Nie musisz nawet znać konkretnych stron, czy rejestrów z listą zadłużonych stron. Wystarczy wpisać dane firmy (np. jej nazwę, adres, NIP, KRS)  w wyszukiwarce Google. Negatywne komentarze i złe opinie o wskazanej firmie z pewnością będą pierwszą oznaką, że może być z nią coś nie tak. Informacje podawane przez byłych klientów danej firmy staną się dla Ciebie podpowiedzią. Nie są jednak w 100% wiarygodnym źródłem informacji. Czasem negatywne wpisy pochodzą  od konkurencji lub są tylko jednostronną oceną danej sytuacji.

Aby znaleźć dokładniejsze i zdecydowanie bardziej wiarygodne dane, sięgnij do właściwego rejestru. W sieci znajdziesz takich list, które prowadzą uznane podmioty lub przez instytucje państwowe. Jednym ze sposobów, jak sprawdzić czy firma jest zadłużona, jest wyszukanie informacji w Biurze Informacji Gospodarczej. Poza tym w Polsce istnieją również inne rejestry dłużników i zadłużonych firm:

W powyższych miejscach możesz znaleźć informacje na temat zadłużonych firm. Niestety, dla uzyskania pełnego obrazu sytuacji, musisz sprawdzić każdy rejestr z osobna. Nie ma obecnie jednej bazy, w której można by wykonać zbiorcze przeszukiwanie wielu list zadłużonych firm. Być może w przyszłości w Polsce pojawi się taki uniwersalny rejestr.

Który rejestr dłużników warto sprawdzić?

Poszczególne rejestry dłużników prowadzą różne instytucje. Wpis do jednego z nich zależy od tego, gdzie powstał dług. Różne podmioty i instytucje w przypadku wystąpienia długów wpisują zadłużone firmy i osoby fizyczne do różnych rejestrów. Może wydawać się to nieco niewygodne, ma jednak pewien plus.  Wpis do danego rejestru wprost mówi nam o tym, jaki charakter miał dany dług. Do poszczególnych list dłużników trafiają wpisy w związku z niespłaconymi kredytami gotówkowymi, brakiem płatności za alimenty, itp.

Jak sprawdzić czy firma jest zadłużona? Darmowe sprawdzenie danych w sieci

Być może znajdziesz bardziej skuteczny sposób na sprawdzenie, czy firma ma długi, ale warto spróbować. Wykonaj telefon do kontrahenta i wprost spytaj się o zadłużenie. Jeśli nie udzieli odpowiedzi w tej sprawie lub wyjaśnienia będą zawiłe, może być to oznaką niskiej wiarygodności. Oczywiście, w tym wypadku wiele firm może też próbować podać nieprawdziwe informacje drogą telefoniczną. Możesz je weryfikować własnie w innych miejscach, jak wspomniane rejestry dłużników i zadłużonych firm.

Jak dokładnie sprawdzić wysokość zadłużenia kontrahenta?

Sam fakt zadłużenia firmy to jedno. Ważne jest też jednak poznanie wysokości zadłużenia, czy jego źródła. W tym celu warto sprawdzić kilka źródeł. Informacje znalezione w sieci (np. artykuły prasowe, opinie w Google, wpisy w mediach społecznościowych i inne komentarz klientów) zestaw z danymi z rejestrów dłużników. Dokładna weryfikacja przedsiębiorcy i jego danych jest też możliwa w Krajowym Rejestrze Sądowym. Również Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej może być cennym źródłem wiedzy. OBa są bardzo wiarygodnymi źródłami danych.

W Krajowym Rejestrze Sądowym znajdziemy informacje głównie na temat spółek prawa handlowego. Są tam wpisy potwierdzające legalność działania danej firmy, czy wysokość jej kapitału zakładowego. Sprawdzając oficjalne, państwowe rejestry (KRS i CEIDG) dowiesz się także, czy dane przedsiębiorstwo w ogóle obecnie funkcjonuje, a może zawieszono je.

Wiele zadłużonych firm popada w tarapaty finansowe w związku z zadłużeniem w ZUS, czy zaległymi podatkami. Informacje o takich długach mogą być również dość cenną informacją.

Jak sprawdzić czy firma jest zadłużona? Samodzielnie, czy skorzystać z usług zawodowców?

Istnieją dwie metody na to, jak sprawdzić czy firma jest zadłużona. Można zrobić to samodzielnie – szukając danych w sieci lub sprawdzając dostępne publicznie raporty. Można też próbować kontaktować się z kontrahentem i wprost zapytać go o długi, których się obawiasz.

Inny sposób to skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Chodzi o ekspertów od wywiadu gospodarczego. Firmy te za pewną opłatą korzystają ze swojego doświadczenia, aby poznać sytuację materialną Twojego kontrahenta. Czy warto skorzystać z ich usług? Każdy musi samodzielnie odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Jak sprawdzić długi kontrahenta? Podsumowanie

Podsumowując, jest kilka sposobów na sprawdzenie długów firmy. Niestety, nigdy nie przekonamy się w 100%, że dana firma jest w pełni rzetelna. Na wiarygodność firm wpływa bowiem więcej aspektów, niż samo zadłużenie lub jego brak. Jak sprawdzić czy firma jest zadłużona? Zacznij od samodzielnego przeszukiwania danych dostępnych w Internecie. Jeżeli więc naprawdę zależy Ci na jak najdokładniejszym sprawdzeniu wiarygodności danej firmy, możesz poszukać profesjonalnej firmy, która się tym zajmuje.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły