Kwota wolna od podatku 2023 

kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku w 2023 roku będzie wyższa, dzięki czemu część dochodu nie będzie obciążona podatkiem PIT. Co to oznacza dla osób o niskich i średnich dochodach, w tym również emerytów? Przede wszystkim będą to niższe podatki, ale również wyższe pensje netto. Komu kwota wolna od podatku w roku 2023 przysługuje? Kto najbardziej zyska na wprowadzonej zmianie? Zapraszamy do zapoznania się z dzisiejszym poradnikiem.

Kwota wolna od podatku – co to jest?

Pewnie wielokrotnie spotkaliście się z pojęciem kwoty wolnej od podatku. Zwłaszcza w końcówce mijającego roku było o niej głośno, a jeszcze wcześniej za sprawą projektów rządowych pod nazwą Nowy Ład. Kwota wolna od podatku jest to wartość, od której w corocznym rozliczeniu podatkowym nie jest wymagane odprowadzenie podatku PIT. Podstawą do wyliczenia jest dochód podatnika, czyli koszty przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Przekraczając kwotę wolną od podatku, dla podatnika będzie wiązało się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego powyżej tego limitu. 

Jaka jest wysokość kwoty wolnej od podatku w 2023 roku?

W 2023 roku w końcu doczekaliśmy się zmiany i uzyskaliśmy od ustawodawcy kwotę wolną od podatku na nowym poziomie. Polski prawodawca ustalił kwotę wolną od podatku w 2023 roku  w wysokości 30 000 zł. Jeżeli w tym roku osiągniemy dochód na tym poziomie lub niższy, składamy deklarację PIT, ale nie jesteśmy zobowiązani do odprowadzania żadnego podatku. Co ważne małżeństwa mogą rozliczać się wspólnie i w ten sposób łączyć kwoty wolne od podatku. Zatem ich przypadku mówimy tutaj o 60 000 zł nieobjętych podatkiem. 

Kto skorzysta z kwoty wolnej?

Kwota wolna od podatku, w podwyższonej wysokości przysługuje wszystkim osobom niezależnie od i zarobków. Każdy podatnik, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie oraz umowy o dzieło, jest objęty kwotą wolną od podatku. Przyjmuje się, że z tego uprawnienia mogą skorzystać wszystkie osoby, które rozliczają się na druku PIT-37. Warto wiedzieć, że z kwoty wolnej od podatku mogą korzystać również przedsiębiorcy rozliczający swój podatek na zasadach ogólnych. Jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą zdecydowała inaczej i wybrała jako formę rozliczenia ryczałt lub podatek liniowy, to nie obejmuje jej ten przywilej.

Zdarza się też, że poza działalnością gospodarczą przedsiębiorcy są zatrudnieni na umowę o pracę. W takiej sytuacji jeszcze do końca 2022 roku pracodawca nie zmniejszał im podatku do zapłaty o kwotę wolną, jednak od 2023 roku ma to się zmienić. Wzrost kwoty do 30 000 zł spowodował zmniejszenie płaconego podatku PIT lub jego całkowitą likwidację dla niektórych pracujących Polaków oraz emerytów. Szczególnie seniorzy odczują to wsparcie, ale również osoby najmniej zarabiające. Wszyscy podatnicy, którzy uzyskują wynagrodzenie lub emeryturę do 2500 zł miesięcznie, nie muszą płacić podatku PIT. W ogólnym rozrachunku jest to dla nich duży zysk.

Emeryci korzystają też na niedawnej waloryzacji emerytur. Podwyżki emerytur były w 2023 roku rekordowe. Duży wpływ ma na to jednak inflacja.

Progi podatkowe w 2023 roku

Podatek PIT i jego wysokość zależy od wielkości dochodu, który został osiągnięty w danym roku. To tak zwane progi podatkowe. W 2023 roku ustalono je na:

  • do 120 000 zł rocznie obowiązuje pierwszy próg podatkowy 12%
  • powyżej 120 000 zł rocznie rozpoczyna się drugi próg podatkowy i wynosi 32%
  • równą lub poniżej 30 000 zł występuje tutaj zerowa stawka podatku PITu 0% 

Kwota wolna od podatku w 2022 roku była niższa. Nowelizacja przepisów jest więc dużą zmianą na plus.. Teraz można korzystać z wysokości kwoty wolnej podatku na poziomie 30 000. Jest to bardzo duża zmiana w stosunku do lat poprzednich i z pewnością będzie odczuwalna dla wielu podatników. Przeskok kwotowy jest bardzo zauważalny, ponieważ w poprzednich latach, czyli na przykład 2021-2020 kwota wolna od podatku wynosiła jedynie 8000 zł. 

Działalność nierejestrowana a kwota wolna od podatku w 2023 roku

Działalność nierejestrowana jest dopuszczalnym i legalnym sposobem na biznes bez opłacania składek na ZUS. Jest ona dedykowana osobom, które nie uzyskują stałych dochodów z tytułu prowadzonej działalności, a ich forma ma raczej okazjonalny charakter. Często korzystają z niej osoby prowadzące aktywności sezonowe lub zajmujące się rękodziełem.

Decydując się na taką formę działalności, musimy jednak pamiętać, że wiąże się to z limitem miesięcznym przychodu w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia. W obecnym stanie prawnym przychód z działalności nierejestrowanej musi się mieścić w kwocie wolnej od podatku. Kwoty minimalnego wynagrodzenia wzrastają stopniowo w 2023 roku.

Kwota wolna od podatku wkrótce wzrośnie!

Zaplanowano dwie podwyżki, jedną na początku a drugą w połowie roku kalendarzowego. Obecnie trwają również prace legislacyjne nad projektem, który znacząco podwyższy limit przychodu miesięcznego z działalności nierejestrowanej (do 100% kwoty minimalnego wynagrodzenia – 3600 zł od 1 lipca 2023). Jeśli projekt w obecnej formie przejdzie drogę legislacyjną, to działalność nierejestrowana umożliwi nieznaczne przekroczenie kwoty wolnej od podatku.

W takiej sytuacji powstanie konieczność rozliczenia nadwyżki według stawki PIT 12% na dotychczasowych zasadach. Warto śledzić zmiany, ponieważ w ostatnim czasie ustawodawca wprowadza wiele zmian, a nowe stawki potrafią zmieniać się kilkakrotnie w ciągu roku. W niektórych momentach możemy wiele zaoszczędzić, jednak czasami niewiele będzie brakowało do powstania nowych kosztów.

Kwota wolna – podsumowanie

Reasumując, kwota wolna od PIT to suma, do której zarabiamy pieniądze bez konieczności płacenia podatku PIT. Szczególnie osoby mniej zarabiające mogą dzięki niej poczuć finansową ulgę i po prostu zarobić więcej. Kwota ta dotyczy zarówno pracowników, jak i emerytów lub rencistów.

Rosnąca kwota wolna od podatku jest dla Polaków dobrą wiadomością. W poprzednich latach była bowiem bardzo niska. Porównując sytuację w naszym kraju z innymi państwami, i tak możemy liczyć jednak na kolejne podwyżki w przyszłości. W wielu krajach kwota wolna jest kilkukrotnie wyższa, niż obecnie u nas.

Źródło:

  1. https://www.podatki.gov.pl/niskiepodatki/pracownik-niskie-podatki/
  2. https://www.gov.pl/web/polski-lad/kwota-wolna-od-podatku—obnizka-podatkow-dla-20-mln-polakow
  3. https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/004173
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły