Konto w BlackCatCard – recenzja i opinie

blackcatcard

BlackCatCard może być alternatywą zarówno dla tradycyjnych kont bankowych, jak i fintechów w typie Revoluta. Poniżej przeczytasz recenzję BlackCatCard, opis dostępnych usług i produktów, a nawet opinie dotychczasowych klientów. Czy warto rozważyć założenie rachunku prowadzonego w walucie obcej (euro) z kartą MasterCard? Zapraszamy do lektury.

Podstawowe informacje o BlackCatCard

BlackCatCard to fintech. Nowoczesny produkt pozwala założyć konto bankowe prowadzone w euro. Numer rachunku ma maltański IBAN. Swoimi środkami zarządzamy z poziomu aplikacji mobilnej. Możemy przechowywać w BCC swoje oszczędności i wykorzystywać je, na przykład do zagranicznych płatności. Pomoże w tym karta płatnicza MasterCard, którą firma udostępnia klientom.

Bezpieczeństwo pieniędzy trzymanych na koncie bankowym zapewnia maltańskie prawodawstwo. Fintech ma podlega bowiem maltańskim regulacjom dotyczącym pieniędzy elektronicznych. Nie mamy jednak żadnych gwarancji bankowych, czy podobnego zabezpieczenia środków. Wiele osób rezygnuje więc z trzymania sporych środków na koncie BlackCatCard.

BlackCatCard

Konto bankowe w walucie euro nie jest podzielone, jak Revolut, na kilka planów. Mamy tylko jedną opcję, z której po prostu korzystają wszyscy klienci. Funkcjonalność BlackCatCard jest wysoka – klienci mają do swojej dyspozycji naprawdę wiele usług i produktów dodatkowych. Dzięki temu zarządzanie swoimi pieniędzmi, jak i inwestowanie ich, są proste i intuicyjne. 

Czasami BCC określane jest skrótem BCC. Sprawdźmy, jaką ma ofertę i czy przechowywanie tam swoich pieniędzy jest dziś dobrym rozwiązaniem. Już na wstępie musimy jednak zaznaczyć, że popularność BCC stale rośnie. Klienci muszę być więc zadowoleni z produktu.

Co to jest BlackCatCard (BCC)?

Siedzibą BCC jest Malta. Fintech już od ponad 10 lat (od 2012 roku) jest uznawany jako instytucja pieniądza elektroniczna. Firma działa na terenie całej Unii Europejskiej, od 2020 roku również w Polsce. Działa w oparciu o maltańskie regulacje prawne. W sporym stopniu uwiarygadnia to tę instytucję, choć nie mamy żadnych gwarancji bankowych dla środków przechowywanych na koncie BCC.

Konto walutowe w euro jest najważniejszym produktem BlackCatCard. Klienci otrzymują do niego zarówno wirtualną kartę płatniczą, jak i fizyczną kartę. Obie karty obsługuje system MasterCard. Numer rachunku bankowego ma maltański IBAN. Karty pozwalają na wygodne płatności w Internecie, w tradycyjnych sklepach, a także na wypłaty z bankomatów. Do wygodnego zarządzania pieniędzmi służy również dopracowana i nowoczesna aplikacja mobilna na smartfony.

Aplikacja BlackCatCard

Centrum zarządzania środkami zgromadzonymi na koncie BlackCatCard jest aplikacja. Jest dostępna na najpopularniejsze platformy:

Program jest intuicyjny w obsłudze i funkcjonalny. Służy do obsługi wszystkimi produktami i usługami BCC:

  • otworzenie konta, zamknięcie konta
  • wpłaty i wypłaty pieniędzy
  • dostęp do swoich środków i sprawdzenie ich stanu (w euro)
  • historia transakcji
  • przelewy online
  • szablony płatności, zlecenia stałe
  • ustawienie limitu płatności kartą, limitu przelewów
  • opcje dla inwestorów
  • handel kryptowalutami
  • program cashback, moneyback
  • wniosek o otworzenie konta firmowego

Oferta BlackCatCard

Co oferuje BlackCatCard? Lista dostępnych produktów i usług nie jest zbyt długa. W BCC większość klientów znajdzie jednak najważniejsze opcje i funkcjonalności. BCC to wirtualny portfel służący do przechowywania swoich pieniędzy w euro. Niestety, nie mamy tu dostępu do kantoru walutowego, płatności i przelewów w walutach innych, niż euro. Konto BCC będzie więc najlepszym wyborem dla osób, które wykonują transakcje w euro. Często są to osoby pracujące za granicą, choć sporo klientów BlackCatCard to podróżnicy jeżdżący często do krajów Unii Europejskiej.

Na początku musimy pobrać aplikację BCC i otworzyć swoje konto – rachunek prowadzony w euro. Możemy przelać tam środki i dowolnie dysponować nimi. Dodatkowa karta wirtualna oraz fizyczna karta Mastercard znacznie to ułatwiają. Wielu klientów BlackCatCard decyduje się na korzystanie właśnie z tej usługi również ze względu na możliwość handlowania kryptowalutami. Wśród nich nie ma wszystkich kryptowalut, BCC oferuje jednak najpopularniejsze z nich (m.in. Ethereum, Tether, czy Bitcoin).

Program cashback – dwie opcje do wyboru w BCC

Ciekawą zachętą dla płatności kartą BlackCatCard jest program cashback. Zwrot może być realizowany na dwa sposoby:

  • 2,2% od średniego salda na rachunku w ciągu miesiąca – można potraktować to jako oprocentowanie pieniędzy trzymanych na koncie w BCC . Wymagane jest wykonanie w danym miesiącu transakcji na co najmniej 200 euro. Procent jest obliczany od salta w granicach od 300 do 100 tysięcy euro.
  • 0,1% z każdej transakcji kartą – tu warunek jest prosty – miesięczne płatności na co najmniej 50 euro z wyłączeniem bankomatów.

Warto wiedzieć, że w konkurencyjnym fintechu Revolut także mamy podobny program. Revolut Shops pozwala jednak uzyskać nawet 3% zwrotu wartości zakupów. Minusem jest ograniczenie tylko do partnerów Revoluta.

Rejestracja konta osobistego lub biznesowego w BlackCatCard

Jak założyć konto w BlackCatCard? Po wejściu na stronę lub pobraniu aplikacji mobilnej (na iOS lub Androida) stajemy przed wyborem. W prawym, górnym rogu strony mamy zielony przycisk “Open an account” (“Otwórz konto”) i przed naszymi oczami pojawiają się dwie opcje: konto osobiste i konto firmowe. Wybieramy rodzaj konta, a następnie z listy wybieramy swój kraj i podajemy numer telefonu. Weryfikacja odbywa się przy pomocy kodu SMS. Następnie na stronie wpisujemy kolejne dane osobowe i adres zamieszkania. Weryfikacja tożsamości odbywa się poprzez wysłanie skanu dokumentu tożsamości (dowód osobisty, paszport). Wysyłamy też swoje zdjęcie selfie.

W tym momencie musimy poczekać na weryfikację przez administrację BCC. Przy pozytywnej decyzji przechodzimy do kolejnych kroków. Podajemy swoje źródło dochodów, wymagane jest także przesłanie dokumentu – potwierdzenia adresu zamieszkania. To koniec procesu rejestracji – możemy już korzystać z konta BCC i pełni jego możliwości. Możemy już wpłacić środki na swoje konto i z nich korzystać. Od razu mamy też możliwość zamówienia karty. Zostanie wysłana na podany adres.

Dla kogo konto BlackCatCard?

Formalności, jakie musi spełnić przyszły posiadacz konta BlackCatCard nie są zbyt skomplikowane. Również lista wymagań jest dość krótka. Wystarczy mieszkać na terenie Unii Europejskiej, Szwajcarii lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Trzeba też posiadać ważny dokument potwierdzający tożsamość – paszport lub dowód osobisty.

Wymagane jest ukończenie 18 lat. Osoba posiadająca konto w BCC może natomiast wyrobić kartę płatniczą dla swojego dziecka lub podopiecznego.

Jak korzystać ze swoich środków w BlackCatCard?

Z pieniędzy zgromadzonych na koncie BlackCatCard możemy korzystać przy pomocy karty. Mamy do dyspozycji zarówno wirtualną kartę, jak i kartę fizyczną. Środki możemy wykorzystać na transakcje w tradycyjnych sklepach, w Internecie i wypłacić je z bankomatów.

Możemy również wykonać przelew online z aplikacji mobilnej. Aby uniknąć zbędnych kosztów najlepiej zrobić to korzystając z konta walutowego w swoim banku w Polsce. Można też przelać środki na inne konto obsługujące walutę euro. Należy bowiem pamiętać, że konto w BCC nie oferuje innych walut, czy przelewów w walutach innych niż euro. Jeśli nie masz innego konta walutowego, możesz skorzystać z kantoru walutowego online (to nie jest produkt, czy usługa BCC) i dopiero wtedy przelać na konto w innej walucie.

Konto BlackCatCard pozwala również na kupowanie oraz sprzedawanie kryptowalut. Możemy następnie przelewać je do swojego zewnętrznego portfela kryptowalut,  a także do giełd kryptowalut.

Jakie są koszty korzystania z konta BlackCatCard?

W przeciwieństwie do Revoluta i innych fintechów, BlackCatCard nie posiada kilku różnych planów. Otworzenie i prowadzenie konta BCC jest darmowe. Jeżeli natomiast w danym miesiącu nie użyjemy karty debetowej BlackCatCard – miesięczna opłata wynosić będzie 2 euro. Bez dodatkowych opłat możemy również posiadać wirtualną kartę, a także jedną kartę fizyczną. Pięć przelewów SEPA w każdym miesiącu i wypłata z bankomatu do 200 euro (bankomaty w strefie euro) także są zwolnione z opłat.

Kolejne przelewy online (powyżej 5 miesięcznie) kosztują po 0,2 euro. Wypłaty z bankomatów w strefie euro ponad 200 euro miesięcznie to koszt 1% wartości transakcji,. Bankomaty poza strefą euro od pierwszego eurocenta są obarczone opłatą w wysokości 1% (minimum 1,5 euro). Jeśli chcemy zasilić konto przy pomocy karty płatniczej – zapłacimy 3,5% wartości. Lepiej więc dokonywać wpłaty przelewem. Właściciel konta BlackCatCard, który nie wykona żadnej operacji przez pół roku zapłaci 15 euro. Wyrobienie dodatkowej karty płatniczej to koszt 7 euro. Koszt rośnie do 12 euro, gdy posiadaczem karty będzie inna osoba, niż właściciel konta w BCC. Kolejna opłata wiąże się z zamknięciem konta w ciągu 60 dni od jego otworzenia – to 2 euro.

Przewalutowanie przy transakcji w walucie innej od EUR, PLN, CZK lub RON wiąże się z prowizją w wysokości 3%.

Karta BlackCatCard – jak z niej korzystać?

Posiadacz konta BlackCatCard może wyrobić sobie zarówno kartę wirtualną, jak i fizyczną kartę Mastercard. Karta wirtualna sprawdzi się przy płatnościach w Internecie. Karty Mastercard w plastikowym wydaniu użyjemy natomiast tak samo, jak w przypadku zwykłej karty polskiego banku. Różnicą jest obsługiwana przez nią waluta – jedynie transakcje (płatności, wypłaty z bankomatów) w euro są zwolnione z kosztów.

Niestety, nie mamy możliwość podpięcia swojej karty BCC do systemów płatności jak Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay i innych. Nie uświadczymy tu też bardzo wygodnych (choć tylko w Polsce) płatności BLIK.

Koszt przewalutowania przy płatnościach kartą BCC

Pamiętajmy, że konto i karta BlackCatCard działają w walucie obcej – w euro. Płatności w innych walutach wiążą się więc z kosztem przewalutowania. Dodatkowo musimy liczyć się z prowizją, która wynosi 3% wartości transakcji. Zwolnione z niej są jednak płatności w walutach: PLN, CZK, SEK oraz RON.

Jak zasilić swoje konto?

Swój elektroniczny portfel w postaci konta BlackCatCard możemy zasilić na kilka sposobów:

  • używając karty płatniczej (wiąże się to z prowizją w wysokości 3,5%)
  • wykonując przelew z konta walutowego w euro
  • wykonując przelew z konta w innej walucie z użyciem systemu płatności SWIFT (tu musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami za przewalutowanie i prowizją w swoim banku)

Bezpieczeństwo konta w BCC

Konto walutowe oraz aplikacja BlackCatCard bez dwóch zdań są dość funkcjonalne. Przy odpowiednim korzystaniu z konta i karty może to być również bardzo tanie, a nawet darmowe. Warto więc zastanowić się nad tym, czy pieniądze przechowywane w BCC są bezpieczne. Fintech nie posiada pełnej licencji bankowej, a działa w oparciu o maltańskie regulacje (licencję pieniężną). Nie mamy więc żadnej gwarancji bankowej, czy podobnego zabezpieczenia przechowywanych w BlackCatCard oszczędności. 

Ciężko mieć jakiekolwiek podejrzenia dotyczące bezpieczeństwa i rzetelności BlackCatCard. Ze względu na brak gwarancji (np. gwarancji bankowej aż do 100.000 euro, jak w polskich bankach) lepiej nie trzymać na karcie BCC zbyt wiele swoich oszczędności. Warto natomiast zaznaczyć, że BlackCatCard to nowoczesne i bezpieczne rozwiązanie. Karta ma płatności chronione przez funkcję 3D Secure. Logowanie do aplikacji mobilnej również jest dobrze zabezpieczone – dzięki wykorzystaniu biometrii i hasła.  W razie utraty karty BCC możemy też szybko zablokować ją.

Recenzja BlackCatCard – czy warto skorzystać z tego rozwiązania?

Ciężko jednoznacznie ocenić, czy warto założyć konto w BCC. Dziś o wiele popularniejsze są podobne produkty, jak Revolut. Nic dziwnego – mają nie tylko znacznie większą rozpoznawalność, są też dłużej na rynku. Spora liczba zadowolonych użytkowników sprawia jednak, że nawet pomimo ograniczonej funkcjonalności, fintechu stale rośnie pod względem liczby klientów. Możemy być pewni, że z biegiem czasu do aplikacji mobilnej dojdą kolejne funkcjonalności. Twórcy fintecha zachęcają do tego, cyklicznie oferując różne promocje i bonusy.

Przed założeniem konta w BCC fzalecamy dokładne zapoznanie się z tabelą kosztów. Jeżeli korzystasz z karty walutowej w euro w taki sposób, że nie poniesiesz zbyt dużych opłat, to dobre rozwiązanie. W przeciwnym wypadku lepiej poszukać innego wirtualnego portfela na swoje środki. Największą wadą jest tu naszym zdaniem brak dodatkowych walut obsługiwanych przez konto. Brak gwarancji bankowych powoduje natomiast, że przelanie do BCC większych sum może być nieco ryzykowne.

Opinie o BlackCatCard

Poza poznaniem oferty BlackCatCard oraz tabeli opłat, warto sprawdzić też opinie o tym fintechu. W sklepie z aplikacjami Google Play BlackCatCard zdobywa 3.6/5 gwiazdek. Dla porównania Revolut ma w tym miejscu ocenę 4.5/5. To pokazuje różnicę między nowym produktem, jakim jest BCC, a uznaną marką Revoluta. Głównymi zarzutami względem BCC są dość powolne działanie aplikacji i drobne problemy, jak choćby brak ciemnego motywu. Część osób wskazuje też na problemy techniczne – aplikacja nie działa na niektórych smartfonach. Niektóre komentarze wskazują także na bardzo długi czas oczekiwania na weryfikację konta.

Ocena w sklepie App Store (urządzenia Apple) jest jeszcze niższa i wynosi zaledwie 2.9/5 gwiazdek. Także tu sporo komentarzy dotyczy problemów technicznych i trudności z otworzeniem konta.

Podsumowanie recenzji

Cóż, ciężko jednoznacznie pozytywnie ocenić elektroniczny portfel, który… nie działa. Niestety, zapoznając się z wieloma komentarzami dostępnymi w sieci, takich problemów jest sporo. Negatywne opinie o BlackCatCard świadczą niemal wyłącznie o samym działaniu aplikacji i trudnościach z korzystaniem z niej. Najwyraźniej potencjalni klienci nie zdołali nawet utworzyć swojego konta. W połowie 2023 roku BlackCatCard ma więc sporo do poprawy. Konkurencyjna aplikacja Revolut pokazuje natomiast, jak powinien wyglądać e-wallet z obsługą wielu walut.

Najczęściej zadawane pytania

Jak założyć konto BlackCatCard?

Do otworzenia konta w BlackCatCard należy wejść na stronę internetową. Przycisk do rejestracji znajduje się w prawym, górnym rogu.

Czy korzystanie z BlackCatCard jest płatne?

BlackCatCard nie posiada płatnych planów. Założenie i aktywne korzystanie z konta są bezpłatne. Dodatkowe opłaty mogą być natomiast naliczone w pewnych sytuacjach. Należą do nich brak aktywności przez 6 miesięcy (15 euro), transakcje w walucie innej, niż euro, a nawet zasilenie konta kartą płatniczą.

Jak zasilić konto w BlackCatCard?

Aby doładować środki na koncie BCC należy wykonać przelew online lub użyć karty płatniczej. Najtańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z przelewu online w euro.

Co to jest BlackCatCard (BCC)?

BlackCatCard to fintech działający na mocy maltańskich przepisów o pieniądzu elektronicznym. To pewnego rodzaju wirtualny portfel. Działa w walucie euro. Klienci korzystają z aplikacji mobilnej, wirtualnej karty i fizycznej karty Mastercard.

Źródło:

  1. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.papaya.blackcatcard&hl=pl&gl=US
  2. https://apps.apple.com/pl/app/blackcatcard-konta-i-karty/id1449352913?l=pl
  3. https://blackcatcard.com/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły