Cashback i moneyback – czym są, jak działają i jakie banki je oferują?

cashback moneyback

Konsumenci z roku na rok stają się coraz bardziej wymagający, a ich świadomość zakupowa nieustannie rośnie. Objawia się to różnorako: od patrzenia na etykiety produktów przez wybieranie bankomatów bez prowizji po oczekiwanie udogodnień finansowych. Jeszcze kilka lat temu dwie usługi – cashback i moneyback – działały niczym wabik; obecnie są one standardem. Na czym polega cashback, a na czym polega moneyback? Czym się różnią obie usługi, jak działają, kto może z nich korzystać i kto je oferuje?

Cashback – co to jest?

Cashback to usługa bankowa, dzięki której możemy wypłacić gotówkę w sklepie bez konieczności udawania się do bankomatu. Aby tak się stało, potrzebny będzie terminal płatniczy z funkcją wypłaty środków oraz karta debetowa. Jeśli nasz bank oferuje usługę cashback, to po zapłaceniu za zakupy kartą w wybranym punkcie otrzymamy możliwość pobrania niedużej kwoty. Ta bowiem zależna jest od operatora karty; w Polsce wypłacimy do 300 złotych (Visa) lub do 500 złotych (MasterCard). Usługa typu cashback jest dostępna w Polsce już od ponad 15 lat i cieszy się raczej umiarkowaną popularnością. Sklepy oferujące cashback będą posiadać stosowne oznaczenie na drzwiach wejściowych lub przy kasie.

Kto może korzystać z cashbacku?

Aby korzystać z cashbacku, konieczne jest posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w banku oferującym usługę oraz wydana do niego karta debetowa. Należy wspomnieć, że nie każdy sklep oferuje funkcjonalność cashbacku – warto więc zapytać sprzedawcę, czy jest taka możliwość. Warto też pamiętać, że w przypadku braku odpowiedniej ilości gotówki w kasie, sprzedawca może odmówić skorzystania z usługi lub określić inną kwotę maksymalną. Konta młodzieżowe, przeznaczone dla osób niepełnoletnich najczęściej pozbawione są funkcji cashbacku.

Czy na cashbacku można zarobić?

Usługa cashback nie jest żadną promocją, ofertą lojalnościową czy zachętą do zrobienia zakupów. To funkcjonalność pozwalająca pobrać własną gotówkę z posiadanego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, nie jest to forma chwilówki od ręki. Obciążenie konta pojawia się natychmiast po wypłacie – zupełnie tak, jakbyśmy wybrali pieniądze z bankomatu. Nie można więc rozpatrywać cashbacku w kategoriach potencjalnego zarobku czy zysku. Można natomiast na cashbacku stracić, a dokładniej ujmując: może zostać pobrana prowizja od transferu. Zwykle są to opłaty procentowe z zastrzeżeniem minimalnej prowizji, np. 1,5% i nie mniej niż 2,50 złotych.

Moneyback – co to jest?

Moneyback to forma promocji, która – w największym skrócie – polega na zwrocie części wydanej gotówki. Zwrot ten wyrażany jest procentowo (np. 3% od wartości transakcji) lub kwotowo (np. 5 zł od transakcji powyżej 100 złotych). Aby skorzystać z takiego zwrotu, konieczne jest zapłacenie za zakupy kartą debetową lub kredytową. Nie zawsze jednak otrzymamy zwrot wydanej gotówki – zależne jest to od faktu, czy dany bank współpracuje z konkretną firmą. Niektóre moneybacki wymagają uprzedniego zalogowania się do aplikacji lub strony www i wyrażenia zgody na wzięcie udziału w promocji.

Kto może korzystać z moneybacku?

Co do zasady, moneybacki można podzielić na dwie kategorie – bankowe i pozabankowe. Te pierwsze przysługują osobom, które w sklepie partnerskim zapłacą za zakupy kartą. Drugie z kolei przysługują osobom zarejestrowanym na danej stronie internetowej oraz skorzystają z tzw. reflinka, czyli przekierowania partnerskiego (klikalny baner). Zarówno jedne, jak i drugie moneybacki wymagają zapłacenia za towar, a następnie zaniechania zwrotu towaru. Moneybacki nie są natychmiastowe – musi upłynąć czas, w trakcie którego podmiot oferujący zwrot zweryfikuje i potwierdzi status naszej płatności.

Czy na moneybacku można zarobić?

Moneybacki są często reklamowane jako „zarabianie poprzez wydawanie” lub akcja „żeby zyskać, trzeba kupować”. Jest w tym pewna logika, bowiem dostajemy pieniądze od partnerów banku lub witryny w zamian za robienie zakupów u nich, nie u konkurencji. Jedni stwierdzą, że to forma obniżki ceny, inni – że to faktyczne zarabianie poprzez wydawanie. Niezależnie od tego, jaką optykę na ten temat przybierzemy, w naszym portfelu zostaną pieniądze do spożytkowania na inne wydatki. Odpowiadając na postawione pytanie – tak, na moneybackach można zarobić i to całkiem ciekawe kwoty.

Czy cashback lub moneyback może nie zostać wypłacony?

Cashbacki – tak jak wspominaliśmy – są usługą wypłacenia pieniędzy z rachunku bankowego w sklepie. Wypłata środków nie jest uzależniona od spełnienia warunków przez nas, ale przez rozliczającego nas sprzedawcę. Jeśli nie ma on odpowiedniej gotówki w kasie lub nie uczestniczy w programie cashback, nie wypłaci nam pieniędzy. Moneyback to odrębna kwestia – tutaj do wypłaty może nie dojść z powodu szeregu powodów. Zwrot towaru, nieopłacenie zamówienia w terminie, brak wyrażenia stosownych zgód marketingowych – to tylko niektóre z przypadków powodujących nienaliczenie moneybacku. Dlatego zawsze należy przeczytać regulamin danej akcji moneybackowej, by mieć pewność, że spełniamy wszystkie warunki uczestnictwa.

Które banki oferują cashback?

Wwiększość Polskich banków udostępnia swoim klientom usługę cashbacku.

Aktualnie cashback oferują poniższe instytucje:

 • mBank,
 • Alior Bank,
 • Millennium Bank,
 • Getin Bank,
 • BNP Paribas,
 • ING Bank Polski,
 • PKO BP/Inteligo,
 • Pekao SA.,
 • Santander Bank Polska,
 • Bank Pocztowy,
 • Citi Handlowy,
 • Credit Agricole,
 • Nest Bank,
 • Plus Bank.

Jedynie kilka banków w Polsce wciąż nie zdecydowało się na wprowadzenia cashbacku, są to: BOŚ Bank i Toyota Bank.

W jakich sklepach możemy wpłacić gotówkę cashbackiem?

Gotówkę podczas zakupów bez problemu wypłacimy w sklepach:

 • Żabka,
 • Dino,
 • Media Markt,
 • Media Expert,
 • Saturn,
 • Orlen,
 • Ruch,
 • POLOmarket,
 • Krakowski Kredens,
 • Carrefour,
 • Fresh Market,
 • Małpka Express,
 • stacja Bliska,
 • Drogeria Dayli.

Większosc sklepów oferujących cashback posiada specjalnie najlejki informujące, że w dany miejscu można wypłacić pieniądze, Najlejka wygląda w ten sposób:

Takich miejsc w których wypłacisz pieniądze cashbackiem w Polsce jest ponad 257 tys.. Są to sklepy, supermarkety, stacje benzynowe, salony prasowye, hotele oraz inne punkty sprzedaży, które oznaczone są tym logo.

Ile kosztuje Cashback?

W większości banków, korzystanie z cashbacku jest darmowe. Są jendak takie, które za wypłate pobierają niewielką opłate. Poniżej przedstawiamy listę banków i opłat za cashback.

NAZWA BANKUOpłata za cashback
mBank0 zł
ING Bank Śląski0 zł
Millennium Bank0 zł
Alior Bank0 zł
Nest Bank0 zł
Bank Pocztowy0 zł
PKO BP0 zł
Santander Bank Polska0 zł – do ukończenia 26. roku życia,
1,5 zł – pozostali klienci
Pekao S. A.0 zł – z kartą PeoPay Kids,
0,99 zł – pozostali klienci
Credit Agricole0 zł – rachunek płatniczy dla młodych,
2 zł – pozostali klienci
Plus Bank1 zł

Podsumowanie: cashback a moneyback – różnice i podobieństwa

Cashback i moneyback to dwie podobnie brzmiące nazwy, które dotyczą naszych finansów. Ich funkcjonalność jest jednak odmienna – cashback to możliwość wypłaty gotówki w wybranych sklepach, moneyback to zwrot części wydanej kwoty. Często są one mylone i przeinaczane z uwagi na wspólną obecność angielskiego członu „back”, czyli zwrot, powrót. Założenie obu udogodnień jest zachęcenie do korzystania z instrumentów płatniczych oraz promocja usług własnych banku. To także wygoda dla posiadacza rachunku osobistego; każdy bank współpracuje z rozbudowaną siatką partnerów. Rozglądając się za najlepszym rachunkiem oszczędnościowym, warto zapytać doradców o sieć podmiotów współpracujących na zasadzie moneybacku. Być może sklep, w którym codziennie robimy zakupy współpracuje z wybranym bankiem, oferując procentowy lub kwotowy zwrot po spełnieniu warunków. Na niektórych moneybackach można zaoszczędzić miesięcznie nawet do kilkuset złotych, czyli równowartości pełnego baku paliwa w aucie. Nie musimy pytać o funkcjonalność cashback – tę bowiem posiada zdecydowana większość banków, jest to bowiem standard we współczesnej branży fintech.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły