Portfel kryptowalut – jak działa i który wybrać?

portfel kryptowalut

Inwestowanie w kryptowaluty staje się coraz popularniejszą metodą lokowania swoich pieniędzy. Do niedawna była to metoda dość mało znana, dziś w Internecie znajdziesz mnóstwo poradników na ten temat. Czy warto inwestować w kryptowaluty? Cóż, robi o wiele osób, być może opłaca się kupić Bitcoina lub inną walutę, w tym celu potrzebujesz jednak założyć portfel kryptowalut. Zrobisz to na przykład korzystając z giełdy kryptowalut Zonda (lub innej), a o szczegółach dowiesz się z dzisiejszego artykułu. Który portfel kryptowalut wybrać? Jak właściwie działa ten produkt i czy jest to bezpieczne?

Co trzeba wiedzieć o kryptowalutach?

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, czym właściwe jest kryptowaluta. Jeszcze kilka-kilkanaście temu słowo to praktycznie nie występowało w finansowym świecie i kryptowaluty kojarzyły się raczej z produktem działającym na granicy prawa. W rzeczywistości kryptowaluty są umownymi jednostkami, które wskazują na stan posiadania aktywów. Działanie oparte jest o rozproszony system księgowy, który w dużej mierze bazuje na kryptografii. W celu pozyskania kryptowalut można ją stworzyć (“wykopać”) poprzez udostępnienie mocy obliczeniowej swojego komputera lub po prostu kupić. Ze względu na spore ryzyko związane z dość nieprzewidywalnymi zmianami kursów kryptowalut, ten instrument przeznaczony jest raczej dla zaawansowanych inwestorów, którzy doskonale rozumieją ten system.

Często inwestorzy-amatorzy wykorzystują kryptowaluty jako sposób przechowywania swoich środków w wersji wirtualnej. Często to dobre rozwiązanie ze względu na anonimowość, jaką dają kryptowaluty. Do Twojego portfela kryptowalut nikt nie ma dostępu, a korzystanie ze zgromadzonych środków jest związane z koniecznością posiadania indywidualnego klucza dostępu. Kryptowaluty nadają się też doskonale do handlowania nimi, co jest podstawowym sposobem korzystania z nich.  Do bezpiecznego przechowywania kryptowalut służy natomiast portfel kryptowalut.

Portfel kryptowalut -co to jest?

Na wstępie musimy ustalić, że zagadnienia związane z kryptowalutami, w szczególności aspekty techniczne, są dość trudne do zrozumienia. W dzisiejszym poradniku używamy więc pewnych skrótów myślowych, które zresztą są dość często stosowane przy omawianiu zagadnień związanych z kryptowalutami. Do kryptowalut przypisane są tak zwane klucze prywatne i w zasadzie to one mogą być wykorzystane do identyfikacji konkretnych zasobów w danej walucie w giełdzie lub portfelu kryptowalut. Kryptowaluty nie są nigdy wysyłane  w żaden fizyczny sposób do giełdy lub portfela. Posiadając klucz prywatny kryptowaluty możemy natomiast użyć go do zapisania aktywów w portfelu lub handlowania nimi na jednej z giełd kryptowalut.

Środki zgromadzone w formie kryptowalut możemy przechowywać na giełdzie kryptowalut, gdzie masz możliwość wymieniać waluty lub kupować i sprzedawać je. Warto trzymać tam posiadane aktywna możliwie krótko, tylko w celu handlowania nimi. W pozostałych sytuacjach najlepszym wyborem jest zabezpieczenie środków w portfelu kryptowalut. Portfel kryptowalut jest miejscem, w którym przechowujemy nie same kryptowaluty, a przypisane do naszego stanu aktywów cyfrowych klucze prywatne. Najczęściej portfel kryptowalut jest po prostu aplikacją, choć spotykane są też fizyczne urządzenia pełniące taką rolę. Portfel pozwala na wysyłanie posiadanych kryptowalut, a także przyjmowanie ich. W czasie wymiany i handlu kryptowalut możemy więc mówić o przekazywaniu ich stanu z jednego portfela do drugiego.

Klucze prywatne – co to jest?

Warto uświadomić sobie też, że klucze prywatne nie mają swojej fizycznej formy. Są po prostu bardzo długim ciągiem losowych znaków i cyfr. Nie ma możliwości zapamiętania takiego ciągu znaków – tu pomocny jest nasz portfel kryptowalut. Klucze prywatne są jedynym sposobem “dostępu” do posiadanych kryptowalut. Niektórzy po prostu zapisują je na kartce papieru, co w języku inwestorów nazywamy papperwalletem (portfel papierowy). Przechowywanie swoich kluczy prywatnych w ten sposób jest bezpieczne, jednak niezbyt wygodne. Każdorazowo do handlowania kryptowalutą musimy bowiem wtedy przepisywać bardzo długi ciąg losowych znaków.

Dostęp do kryptowaluty znajdującej się w ramach danego klucza prywatnego ma każda osoba posiadająca jego znajomość.Utrata klucza zwykle oznacza więc po prostu stratę posiadanych środków. Jest to jednym z powodów, dla którego warto wybrać bezpieczny portfel kryptowalut.

Jak portfel kryptowalut jest zabezpieczony?

Przechowywanie kryptowalut wiąże się z o wiele większym ryzykiem, niż trzymanie pieniędzy na koncie osobisty,. Jeżeli stracisz dane dostępowe do swojego rachunku bankowego, na przykład zapomnisz hasło – bez trudu odzyskasz je korzystając z pomocy pracowników banku, czy przez infolinię. Sprawa jest natomiast bardzo skomplikowana, jeśli stracisz dostęp do swojego portfela kryptowalut. W tym przypadku nie ma żadnej nadrzędnej instytucji, czy prywatnej, czy państwowej, która mogłaby Ci pomóc w takiej sytuacji. Dostęp do portfela kryptowalut jest natomiast jedynym sposobem dostępu do kluczy prywatnych, czyli Twoich kryptowalut zapisanych w tym miejscu. Sytuacja zmienia się natomiast w przypadku niektórych bezpiecznych portfeli kryptowalut z dodatkowym zabezpieczeniem, tzw. seed. Zwykle są to jednak fizyczne maszyny będące portfelami kryptowalut.

Seed jest zabezpieczeniem, które może pozwolić na odzyskanie dostępu do portfela kryptowalut. Zwykle jest to zbiór słów w języku angielskim ułożonych w odpowiedniej kolejności. Taki ciąg słów jest sposobem na odzyskanie kontroli nad swoim portfelem kryptowalut i zgromadzonymi tam środkami nawet w razie awarii komputera lub maszyny – fizycznego portfela. Przyda się też na przykład w sytuacji kradzieży sprzętu z zapisanymi kluczami prywatnymi. Można więc powiedzieć,że seed jest hasłem dostępu do portfela kryptowalut.  Zdecydowanie warto więc wybrać portfel kryptowalut, który posiada taką opcję.

Rodzaje portfeli kryptowalut i jak działają

Rosnąca popularność kryptowalut sprawia, że jest sporo metod przechowywania ich. Podstawowy jest podział na dwa rodzaje portfela kryptowalut – cold wallet (portfel zimny) oraz hot wallet (portfel gorący). Jak działają portfele kryptowalut zimne i gorące

Cold wallet – zimny portfel kryptowalut

Główną cechą portfela zimnego jest funkcjonowanie w trybie offline. To gwarancja wysokiego poziomu bezpieczeństwa, choć kosztem pewnej utraty wygody (dostęp z dowolnego miejsca do swojego portfela kryptowalut). Portfel papierowy (czyli po prostu zapisanie klucza prywatnego na kartce papieru) również jest więc odmianą portfela zimnego. Spotykamy zarówno takie portfele w formie oprogramowania, a także ich wersje fizyczne, które przypominają nieco pendrive.. Przykładami są rozwiązania cold wallet firm Trezor lub Ledger. Podłączamy je po prostu przy pomocy złącza USB, co daje dostęp do zapisanych kluczy. Oczywiście, nie daje to pełnego zabezpieczenia przed ewentualnym dostępem niepowołanych osób – jeśli na naszym komputerze znajdzie się złośliwe oprogramowanie (np. wirus), ktoś może podejrzeć nasze klucze prywatne, gdy podłączymy zimny portfel do zainfekowanego komputera.

Wysoki poziom bezpieczeństwa zimnego portfela okupiony jest utratą wygody. To rozwiązanie słabo sprawdza się przy częstym handlu kryptowalutami. Przeznaczone jest raczej dla inwestorów, którzy w ten sposób zabezpieczają większe sumy zgromadzonych kryptowalut.

Gorący portfel kryptowalut – hot wallet

Portfel kryptowalut zwany hot wallet (portfel gorący) pracują online. Są więc bardziej narażone na dostęp niepowołanych osób trzecich, na przykład w ramach ataku hakerskiego. Są natomiast bardziej wygodne, a dostęp do zasobów zgromadzonych aktywów (sumy naszych kryptowalut) nie jest uzależniony od fizycznego posiadania komputera lub urządzenia w danym momencie. Mamy dostęp do swoich kryptowalut z całego świata, a korzystanie ze środków jest znacznie wygodniejsze. Warto trzymać w ten sposób jednak nieco mniejsze sumy, czy przechowywać tu klucze tylko na krótki czas (choć wtedy zwykle używamy po prostu giełdy kryptowalut). Dostęp do portfela online jest zwykle chroniony po prostu hasłem oraz logine,.

Jest wiele wersji gorących portfeli kryptowalut. Niektóre są instalowane na komputerze właściciela kryptowalut, inne są aplikacjami dostępnymi na smartfony i tablety. Wśród dostępnych portfeli kryptowalut możemy wybrać  zarówno praktyczne i proste w obsłudze wersje “lekkie” z zapisanymi kluczami prywatnymi, jak i dużo bardziej rozbudowane narzędzia – tam znajdziemy całą historię transakcji w sieci blockchain. Niektóre portfele mogą pozwalać na przechowywanie tak konkretnych kryptowalut, choć na rynku są też portfele (zarówno zimne, jak i ciepłe) z możliwością obsługi wielu różnych walut.

Jak przechowywać wiele kryptowalut w jednym portfelu?

Poszczególne kryptowaluty działają na nieco innej zasadzie. Z tego względu nie ma portfela kryptowalut pozwalającego przechowywać każdą z nich. Byłoby to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak zapewne jeszcze przez długi czas nie będzie osiągalne ze względu na ograniczenia natury technicznej. 

Zarówno wśród hot wallet, jak i cold wallet znajdziesz natomiast takie, które dają Ci możliwość przechowywania kluczy prywatnych do wielu różnych kryptowalut. Żaden portfel kryptowalut nie ma ich wszystkich. Natomiast poszczególne portfele mogą przechować nawet tysiące różnych kryptowalut – w tym oczywiście te najbardziej popularne. Jeżeli posiadasz bardziej popularne krypto, z pewnością znajdziesz portfel do ich magazynowania w bezpieczny sposób.

Jakie są portfele kryptowalut?

Jakie portfele kryptowalut polecają użytkownicy jako bezpieczne miejsce do przechowywania kryptowalut? Według opinii internautów do najlepszych należą:

  • Coinomi (w wersji mobilnej i na komputer)
  • Atomic Wallet (w wersji mobilnej i na komputer)
  • Exodus (w wersji mobilnej i na komputer)
  • Enjin (tylko wersja mobilna)
  • Trezor (wersja sprzętowa – fizyczne urządzenie podłączane do komputera)
  • Ledger Nano S (niewielkie, fizyczne urządzenie podłączane przez USB do komputera)

W każdym z powyższych portfeli, lista obsługiwanych kryptowalut nieco się różni. Warto wybrać więc ten portfel kryptowalut, który najbardziej pasuje do posiadanych aktywów. Największa liczba różnych portfeli jest oczywiście dostępna dla popularnych krypto, jak Bitcoin, czy Ethereum.

Jak otworzyć portfel kryptowalut?

Pozostaje też kwestia założenia portfela kryptowalut. Jak założyć portfel kryptowalut? Nie ma jednej odpowiedzi takie pytanie, bo jest wiele takich rozwiązań na rynku. Nieco prościej jest w przypadku portfeli cyfrowych online (hot wallet). Tu logowanie odbywa się przy pomocy aplikacji mobilnej, wtyczki do przeglądarki internetowej lub przez aplikację desktopową. Musisz podać login oraz hasło, które wcześniej zapisałeś. 

Jak założyć portfel kryptowalut z fizycznym urządzeniem? W tym przypadku najpierw musisz wejść w jego posiadanie. Gdy zamówisz urządzenie, trzeba je następnie skonfigurować i ustawić kod PIN. Przy pierwszym logowaniu do portfela system wygeneruje losowe wyrazy (w przypadku portfela Ledger jest ich 24) w języku angielskim – to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek utraty dostępu do portfela, o czym wspominaliśmy wcześniej.

Portfele kryptowalut – podsumowanie

Podsumowując, zagadnienie portfeli i ogólnie przechowywania kryptowalut jest dość zawiłe. Nie jest łatwo opisać je w jednym, dość krótkim artykule. Warto natomiast wiedzieć, że  kryptowaluty przechowuje się w postaci kluczy prywatnych. To losowe znaki, których właściwie nie da się zapamiętać. Z tego względu najprościej jest je gdzieś zapisać – tym miejscem jest właśnie portfel kryptowalut. Najprostszym z nich jest zwykłą kartka papieru z zapisanymi znakami- kluczem prywatnym. Jej fizycznym odpowiednikiem jest portfel zimny. To najczęściej fizyczne urządzenie w postaci przypominającej pendrive na USB. Najbardziej wygodną, jednak mniej bezpieczną opcją jest natomiast gorący portfel, który działa w trybie online (aplikacja na komputer lub wersja mobilna).

Jeśli natomiast dopiero zaczynasz przygodę z kryptowalutami, być może warto skorzystać z nieco innego rozwiązania. Dostęp do giełdy kryptowalut i portfela zarazem daję na przykład aplikacja Revolut.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły