Zonda/Bitbay – opinie klientów i recenzja

zonda

Rynek kryptowalut stale się powiększa. Z tego względu obecnie na świecie jest ponad 300 giełd kryptowalut, które profesjonalnie zajmują się tym zagadnieniem. Okazuje się jednak, że dla klientów z Polski wybór jest znacznie mniejszy. Jeżeli nie wiemy, gdzie kupić BitCoina za złotówki lub jak kupić Ethereum za złotówki, mamy mocno ograniczony wybór. Tu z pomocą przychodzi Zonda, czyli największa polska giełda kryptowalut. Wcześniej była znana jako BitBay. Czy warto korzystać z Zondy? Jakie są opinie klientów o giełdzie kryptowalut Zonda? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Jeżeli zastanawiasz się w co inwestować w 2022 roku i myślisz o rynku kryptowalut, przeczytaj ten artykuł.

Zonda – polska giełda kryptowalut. Historia Zondy

Największą giełdą kryptowalut w Polsce był BitBay. Zmienił nazwę na Zonda 8 listopada ubiegłego roku. Powodem było nawiązanie współpracy z inwestorem ze Stanów Zjednoczonych i chęć dalszej ekspansji na inne rynki. Możemy więc śmiało powiedzieć, że Zonda jest po prostu przebrandowanym Bitbayem. Z pewnością można zaufać instytucji, która na rynku kryptowalut działa od 2014 roku. Dla wielu osób interesujących się rynkiem kryptowalut, polski rodowód Zondy jest nie tylko powodem do domu, ale także zachętą do skorzystania z właśnie tej giełdy kryptowalut.

Początkowo BitBay był dość skromną platformą, która pozwalała na zakup kryptowalut za złotówki. Z czasem giełda rosła w siłę. Dziś Zonda ma ponad milion aktywnych użytkowników i spore ambicje. Amerykański inwestor wraz z władzami Zondy planują między innymi wejście na rynek kanadyjski.  Opisując historię Zondy nie można nie wspomnieć o pewnym trudnym epizodzie w 2018 roku. Wtedy giełda kryptowalut BitBay trafiła na Listę Ostrzeżeń Publicznych, którą prowadzi KNF. Zarządcy platformy zdecydowali wtedy o zmianie siedziby firmy. Najpierw przeniesiono giełdę na Maltę, obecnie ma siedzibę w Estonii.

Zonda działa obecnie w zgodzie z estońskim prawem, choć trzeba wspomnieć także o należącej do niej spółce BitBay Cash. Ten podmiot podlega regulacjom polskiego KNF. BitBay Cash jest zarejestrowany jako mała instytucja płatnicza. Krajowy Nadzór Finansowy nie ma już zastrzeżeń do działania instytucji. Warto też dodać, że po zmianie nazwy z BitBay na Zonda część inwestorów wstrzymało się z ruchami na tej giełdzie. Prawdopodobnie niektórzy użytkownicy nie mają jeszcze zaufania do nowej instytucji lub nie wiedzą, że Zonda de facto jest tą samą giełdą, co bardzo rozpoznawalny BitBay.

Bezpieczeństwo transakcji w Zonda

Czy Zonda jest bezpieczna? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, które pierwszy raz trafiają na tę platformę. Z pewnością można stwierdzić, że bezpieczeństwo transakcji na Zondzie jest takie samo, jak w przypadku giełdy BitBay. Instytucja wciąż spełnia wymogi KYC (Know Your Customer) oraz AML (Anti Money Laundering). Także estońskie regulacje są dość surowe, a Zonda bez problemu je spełnia. Jeżeli natomiast chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa zapisanych w Zonda danych, a przede wszystkim jeszcze lepiej zabezpieczyć zgromadzone tam środki, warto korzystać z podwójnej autoryzacji logowania. Podczas logowania do Zonda możemy bowiem użyć Google Authenticator. Warto oczywiście przestrzegać także kilku prostych zasad – swoje kryptowaluty trzymać raczej w portfelu zewnętrznym, a dane do logowania i klucze przechowywać w bezpiecznym miejscu, najlepiej zapisane fizycznie (nie w wersji cyfrowej np. na mailu).

Opinie o Zonda

Chcąc poznać zdanie dotychczasowych użytkowników, wpisujemy w Google hasło “giełda kryptowalut Zonda opinie” i od razu poznajemy zalety i wady Zondy. Do największych atutów korzystania właśnie z tej giełdy kryptowalut należy bez wątpienia możliwość dokonywania operacji w złotówkach. Wymiana kryptowalut w PLN jest także tym, co odróżnia Zondę od konkurencji. Użytkownicy w większości oceniają samą platformę jako wygodne miejsce wymiany kryptowalut. Plusem jest również dostępność wszystkich treści w języku polskim.

Czy giełda kryptowalut Zonda ma jakieś minusy? Zgromadzone w Internecie na temat giełdy Zonda opinie mówią o dość wysokich prowizjach i nieco mniej korzystnych kursach wymiany, niż w przypadku innych giełd. Niektórzy klienci Zondy wspominają też o kłopotach z wyciągnięciem środków zgromadzonych na rachunku. Zonda czasami wymaga od swoich klientów pokazania wyciągu z konta lub nawet umowy z pracodawcą. Wiele osób odbiera to za utrudnienie wypłaty środków. W rzeczywistości jest to sposób na podniesienie bezpieczeństwa transakcji. Europejska regulacja Know Your Customer zaleca właśnie takie postępowanie, aby zmniejszyć ryzyko podjęcia środków przez niepowołane osoby, czy oszustów. Aby uniknąć zarzutów ze strony klientów, Zonda mogłaby jednak nieco popracować nad informowaniem ich o takiej procedurze.

Co kupimy na giełdzie kryptowalut Zonda? Oferta Zondy

Opinie o Zonda są raczej dość pozytywne, a firma stosuje sprawdzone metody zabezpieczeń podczas wypłaty. Warto więc zastanowić się, co możemy kupić na platformie Zonda. Jaka jest oferta Zondy? Podobnie do innych giełd kryptowalut, Zonda pozwala na wybór jednej z wielu kryptowalut i handel nimi. Znajdziemy tam zarówno najbardziej popularne kryptowaluty, jak i AltCoiny, jak choćby LiteCoin, Cardano, BitCoin Cash i inne  Wybierając mniej znane rodzaje kryptowalut warto natomiast zdawać sobie sprawy z nieco mniejszej płynności przy ich wymianie. Z tego względu spread wymiany AltCoinów może wydawać się mało atrakcyjny.

Najpopularniejsze kryptowaluty w giełdzie Zonda:

 • BitCoin (BTC)
 • Ethereum (ETH)
 • Terra Luna (LUNA)
 • XRP (XRP)
 • Tether (USDT)

Możliwość handlu kryptowalutami to nie jedyna opcja Zondy. Użytkownicy mają dostęp do czterech walut (FIAT) – złotówek, dolarów, euro i funta. Można więc wejść w inwestycje przelewając złotówki bezpośrednio ze swojego konta. Zonda jest polecana głównie nieco mniej zaawansowanym inwestorom w kryptowaluty. Ma nieco gorsze kursy, niż światowe giełdy, co rekompensuje prostą obsługą i dostępnością w złotówkach. Dla początkujących może być więc dobrym miejscem, by sprawdzić czy warto inwestować w kryptowaluty.

Konto w Zonda – jak się zarejestrować?

Rejestracja w Zonda jest nie tylko prosta, ale bardzo szybka. Wymagane jest podanie swoich danych. Pewną niedogodnością może być konieczność odczekania kilku dni na weryfikację i aktywację konta. Wszystko jest jednak podyktowane względami bezpieczeństwa.

Nowe konto wymaga podania:

 • adres e-mail
 • unikalny login i hasło
 • kod PIN
 • kraj pochodzenia
 • waluta transakcji
 • typ konta – firmowe lub dla osoby prywatnej

Proces uzupełniania formularza rejestracyjnego Zonda trwa kilka minut. Aby wykonać pierwsze operacje w ZOnda musimy natomiast poczekać na akceptację- weryfikację konta przez administratora.

Weryfikacja konta na giełdzie

Weryfikacja konta na Zonda wymaga spełnienia kilku formalności. Poza wpisaniem swoich danych osobowych, należy także dołączyć na stronie skany lub zdjęcia obu stron dowodu osobistego. Ciekawą formą weryfikacji tożsamości jest konieczność zrobienia zdjęcia selfie z widocznym dowodem. Niezbędne jest również potwierdzenie swojego adresu zamieszkania. Można zrobić to korzystając z rachunku za energię, wyciągu z banku lub innego dokumentu z widocznymi danymi klienta Zondy oraz adresem zamieszkania. Na koniec  wymagane jest również wypełnienie ankiety Anti Money Laundering (aML).

Wszystko to sprawia, że korzystanie z Zondy ma być jak najbardziej bezpieczne. Niektóre giełdy kryptowalut mają znacznie mniejsze wymagania i nie weryfikują aż tak wnikliwie swoich klientów. Warto jednak przemyśleć, czy lepiej wybrać taką – niepewną giełdę kryptowalut, czy spędzić trochę czasu, aby dostać się do bezpiecznej platformy.

Wpłata i wypłata środków na giełdzie Zonda

Jak wygląda proces przelewania pieniędzy ze swojego rachunku bankowego do i z Zondy? Wpłata jest bardzo prosta i odbywa się na dwa sposoby:

 • płatność kartą płatniczą lub kredytową
 • przelew środków z konta bankowego

Płatność kartą wymaga dodatkowej prowizji, która wynosi 2.99%. Przelew bankowy jest natomiast bezpłatny.

Wypłata środków także odbywa się na różne sposoby:

 • przelew bankowy
 • wpłata na naszą kartę płatniczą
 • odebranie gotówki na poczcie
 • wypłata środków z bankomatu
 • przelew na kartę ZEN

Przelew na rachunek bankowy wiąże się z opłatą 6 złotych. Korzystając z karty ZEN trzeba się natomiast liczyć z prowizją 1%. Obie metody są najtańsze spośród wymienionych. Na poczcie także wypłacimy środki z prowizją 1%, jednak tam minimalna wartość prowizji to aż 20 złotych.

Opłaty w Zonda

Korzystanie z Zondy wiąże się z możliwością naliczenia różnych opłat i prowizji. Sporo usług jest jednak darmowych, między innymi:

 • rejestracja konta w Zonda
 • weryfikacja konta
 • wpłata poprzez przelew bankowy
 • wpłata kryptowalut
 • sprzedaż BTC i ETH – zamiana na inne kryptowaluty

Pewne prowizje i opłaty są naliczane, przy opcjach:

 • wpłata środków kartą płatniczą
 • wypłata pieniędzy (każdą metodą)
 • wypłata krypto na zewnętrzny portfel
 • wymiana kryptowalut na inne krypto (prowizja 0.1%)
 • wymiana z wykorzystaniem walut FIAT (prowizja sprzedającego 0.17-0.3%, kupującego 0.25-0.43%).

2 komentarze

Klient

Po 3 latach użytkowania giełdy dostaję wiadomość że musze potwierdzić źródło pochodzenia środków gdyż moje zachowanie na platformie jest podejrzane. Rozumiem że giełda nie polega na tym aby wejść, przelać pieniądze, kupić krypto i je wypłacić na inny portfel? niby co innego miałbym robić, słuchać muzyki? Natomiast najgorsze w tym wszystkim jest to, że poza oświadczeniem o pochodzeniu środków oczekują pasków wynagrodzenia, aktu dziedziczenia ze spadku, dokumentów potwierdzających darowizne itp. Banki również mają obowiązek przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy, ale nikt nie oczekuje takich dokumentów tylko kończy się na oświadczeniu. Po mojej interwencji dostaje odpowiedź od Zondy „Prosimy o udokumentowanie pochodzenia wpłat FIAT oraz BTC”. Chętnie zakończę z Zondą współpracę gdyż nie jest to dla mnie na tyle wiarygodna firma (pełno błędów na platformie) abym chciał wysyłać wrażliwe dla mnie dane, nie mam pewności czy moje dane są starannie i należycie zabezpieczone.

Odpowiedz
Igor

Każda inna giełda tylko nie Zonda! Omijać szerokim łukiem! Zdzierstwo i złodzieje!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły