Największe polskie banki w 2024 roku

największe banki

Na liście największych banków w Polsce od wielu lat możemy znaleźć niemal te same marki. Nie inaczej jest w 2024 roku. Największe polskie banki to zdecydowanie te najbardziej uniwersalne, które kierują swoją ofertę do wielu odbiorców. W dzisiejszym artykule postaramy się sprawdzić, które największe banki w Polsce mają najwięcej klientów. Czy w porównaniu z poprzednimi latami na liście znaleźli się “nowi gracze”? Zapraszamy do lektury.

Największe banki w Polsce

Czasem ciężko jest ocenić, który bank jest najlepszy. Spoglądając na wyniki rankingów kredytów gotówkowych, zestawienie najlepszych lokat, czy porównując konta osobiste, zwykle w czołówce znajdziemy inne instytucje. Nic dziwnego. Jeśli na rynku istniałby jeden bank, który posiada najlepszą ofertę pod każdym względem, wszyscy klienci korzystaliby właśnie z jego usług. Tak nie jest, a największe banki w Polsce kierują swoje produkty do różnych grup docelowych. Jedne nastawiają się na klientów indywidualnych, inne mają lepszą ofertę dla firm, a jeszcze inne instytucje bankowe dominują w kategorii dostępności usług i produktów w Internecie.

Zestawienie największych polskich banków także można stworzyć na kilka sposobów. Takie pojęcia, jak pozycja na rynku, rozpoznawalność, prestiż, czy zaufanie do instytucji są trudne do zmierzenia. Nieco inaczej jest w przypadku porównywania statystyk i liczb. Możemy dość łatwo porównać największe banki w Polsce pod kątem ilości aktywnych klientów, posiadanych środków finansowych, ilości wydanych kart kredytowych, itp.

Najlepsze banki – na co zwracają uwagę klienci?

Najczęściej klienci wybierający bank i jego produkty, zwracają uwagę na podobne aspekty. Wśród klientów indywidualnych zwykle podczas wyboru banku pod uwagę bierzemy:

  • jak atrakcyjny jest rachunek osobisty
  • warunki posiadania karty płatniczej
  • możliwość wyrobienia karty kredytowej i jej warunki
  • oprocentowanie lokat, dostęp do możliwości inwestowania
  • kredyty i pożyczki – czy są dostępne dla klientów

Zwykle na pierwszym miejscu stawiamy koszty, jakie musimy ponosić w związku z korzystaniem z usług bankowych. Najlepiej widziane są więc darmowe konta osobiste, karty płatnicze z darmowymi wypłatami z bankomatów, transakcje i przelewy bez dodatkowych i inne. Kredyty i pożyczki powinny mieć niskie oprocentowanie, a lokaty – jak najwyższe. 

Dla klientów banków liczą się nie tylko koszty usług bankowych

Bezpłatne lub niedrogie korzystanie z produktów bankowych (karty płatnicze, kredyty,, rachunek bankowy, itp.) to istotny, ale nie jedyny argument przy wyborze banku. Równie ważne okazują się też jakość obsługi, przyjazna i funkcjonalna aplikacja mobilna, możliwość płatności zbliżeniowych (np. płatności zegarkiem), czy płatności BLIK. W celu zapoznania się ze zdaniem dotychczasowych klientów warto sprawdzić opinie na temat banku, którym jesteśmy zainteresowani.

Największe polskie banki – ile mają aktywów?

Jednym ze sposobem na stworzenie listy największych banków w Polsce jest sprawdzenie, jak dużo mają aktywów. Majątek każdego banku jest sprawdzany przez instytucje państwowe , możemy więc bez trudu znaleźć rzetelne dane. Największe polskie banki z dużymi aktywami możemy uznać za najbardziej wiarygodne. Ryzyko ich bankructwa, czy niewypłacalności jest mniejsze, jeśli mają więcej pieniędzy i innych środków. Wysokość aktywów obliczana jest w ten sam sposób dla każdego banku. Wartości podawane są w walucie PLN (polski złoty). Od wielu lat prym pod tym względem wiedzie bank PKO BP. Poza ogromnymi środkami zebranymi przez ten bank, jego udziałowcem jest skarb państwa. Te dwa argumenty są dla wielu polskich klientów banków najważniejsze – darzą bank PKO BP dużym zaufaniem, więc to tam lokują swoje środki. Nic więc dziwnego, że z biegiem lat PKO BP powiększa wartość swoich aktywów.

Porównując dane dla 2022 i 2021 roku, wartość aktywów PKO BP wzrosłą aż o 50 miliardów złotych. Drugi największy polski bank (Pekao SA)  w tym czasie podniósł wartość aktywów aż o 35 miliardów złotych. Na trzecim miejscu mamy Santander Bank Polska ze wzrostem o 40 miliardów zł. Największe banki w Polsce pod względem wartości aktywów (pozycja, nazwa banku, aktywa w 2022 roku, aktywa w 2021 roku):

  1. PKO BP – 421,58 mld złotych – 371,61 mld złotych
  2. Pekao SA – 271,89 mld złotych – 371,61 mld złotych
  3. Santander Bank Polska – 245,94 mld złotych – 205,93 mld złotych
  4. ING Bank Śląski – 210,07 mld złotych – 195,57 mld złotych
  5. mBank – 204,91 mld złotych – 200,49 mld złotych
  6. BNP Paribas – 138,83 mld złotych – 122, 83 mld złotych

Jak widać, żaden bank nie odnotował straty, wszystkie mają natomiast spory zysk na przestrzeni ostatnich lat.

Źródłem danych są sprawozdania finansowe za II kwartał 202 roku. Dane za 2022 rok pochodzą z I kwartału 2022 roku. Dane za 2021 rok pochodzą z III kwartału 2021 roku.

największe polskie banki

Ilu klientów mają największe polskie banki w 2024 roku?

Wysokość aktywów banku świadczy o jego majątku i stabilności instytucji. Największe banki w Polsce w 2024 roku możemy też wyszukać patrząc na ilość ich klientów. Jeśli dany bank ma wielu klientów, można z całą pewnością stwierdzić, że jest godny zaufania – przynajmniej w oczach swoich klientów. Polskie banki posiadają łącznie aż 51 milionów klientów. 47,5 z nich z nich stanowią klienci detaliczni. Jak to możliwe? Taka sytuacja jest dość prosta do wyjaśnienia. Część osób posiada po prostu konto w więcej, niż jednym banku. Dzieje się tak między innymi, gdy planujemy kupić mieszkanie na kredyt. Wiele banków zachęca wtedy do utworzenia dodatkowego konta, które pozwoli obniżyć koszt kredytu lub posłuży do jego spłaty. Z tego względu w Polsce mamy o kilkanaście milionów więcej kont, niż mieszkańców. Swój udział mają też obcokrajowcy, którzy także mogą się ubiegać o założenie konta osobistego w Polsce (przykład: konta dla Ukraińców).

Nie może dziwić, że i pod względem liczby klientów największym polskim bankiem jest PKO BP. Zaufało mu już ponad 11,5 miliona osób. Także w tej statystyce wartości PKO BP rosną. Od czasu wcześniejszego badania, liczba klientów PKO Banku Polskiego wzrosła o pół miliona. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem. Poza ogromnymi aktywami i wsparciem ze strony państwa PKO BP może się pochwalić rozbudowaną ofertą, a także świetną aplikacją mobilną IKO. Co ciekawe, pozostałe miejsca w czołówce rankingu największych banków Polski są takie same, jak przy badaniu aktywów banków.

Które banki mają najwięcej klientów?

Największe banki w Polsce pod względem ilości klientów (pozycja, nazwa banku, liczba klientów w 2022, liczba klientów w 2021 roku):

  1. PKO BP (oraz Inteligo) – 11,57 mln – 11,1 mln
  2. Pekao SA – 6,34 mln – 5,92 mln
  3. Santander Bank Polska – 5,67 mln – 5,38 mln
  4. ING Bank Śląski – 4,97 mln – 4,85 mln
  5. mBank – 4,38 mln – 4,29 mln
  6. Alior Bank – 4,34 mln – 4,28 mln
  7. Bank Millenium – 4,38 mln – 3,99 mln
  8. BNP Paribas – 4,22 mln – 4,06 mln
  9. Credit Agricole – 1,88 mln – 1,78 mln
  10. Santander Consumer Bank – 1,64 mln – 1,66 mln

Większość dużych polskich banków odnotowało znaczny wzrost od 2021 do 2022 roku. 

Dane pochodzą z PRNews.pl

Czy polskie banki mają gwarancję państwa?

Gwarancja skarbu państwa – co oznacza to sformułowanie, które czasem słyszymy w kontekście polskich banków? W tej sytuacji mówimy o tym, że za daną instytucją bankową stoi Skarb Państwa. Bankowy Fundusz Gwarancyjny funkcjonuje od 1994 roku i może wypłacić przechowywane w banku (lub SKOK-u) środki, gdy dana instytucja zbankrutuje lub ogłosiła upadek. Fundusz posiada spore środki, które znajdują się na specjalnej lokacie zdeponowanej w NBP.  Środki są tam wpłacane przez banki objęte gwarancją państwa.  Istnieje limit środków, które można odzyskać dzięki środkom z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – to równowartość 100.000 euro na jedną osobę. W przypadku posiadania większych oszczędności  można je więc rozlokować w kilku różnych bankach. W sytuacji, gdy wiele banków zbankrutuje w jednym momencie, zwiększamy swoją szansę na odzyskanie środków. Obecnie wszystkie polskie banki i SKOK-i są objęte gwarancją państwa.

Największe polskie banki z polskim kapitałem

Funkcjonujące w Polsce banki możemy podzielić też w zależności od pochodzenia kapitału. Część banków ma polski kapitał, Największe banki w Polsce z rodzimym kapitałem to PKO BP, Pekao SA, Alior Bank, BOŚ Bank, Bank Pocztowy i Plus Bank. Warto dodać, że głównym udziałowcem PKO BP jest skarb państwa. W przypadku Pekao SA i Aliora jest nim PZU.

Największe banki w Polsce – podsumowanie

Niezależnie od tego, jakie statystyki weźmiemy pod uwagę, listę największych polskich banków stanowi kilka powtarzających się marek. Pod niemalże każdym względem największym polskim bankiem jest PKO BP. Za nim (choć różnica jest bardzo duża) znajdują się Pekao SA, Santander Bank, ING Bank i mBank. Alior Bank, BNP Paribas, czy Credit Agricole również znajdują się najczęściej w pierwszej dziesiątce. Czy warto brać to pod uwagę przy wyborze najlepszego banku? Oczywiście, warto wybierać usługi w godnej zaufania instytucji bankowej. Na szczęście największe banki w Polsce zwykle mają też bardzo dobrą ofertę i wiele produktów i usług dostępnych dla swoich klientów. Zdecydowanie możemy polecić każdy z nich.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły