Najlepsze konta bankowe dla Ukraińców

konto dla ukrainców

W Polsce mieszka obecnie sporo osób z Ukrainy. W dużej mierze jest to spowodowane konfliktem wywołanym przez Rosję, a toczącym się właśnie za naszą wschodnią granicą. Mieszkając na terenie Polski, osoby z Ukrainy szybko przekonują się o tym, że przyda im się konto bankowe. Konto w banku dla Ukraińców to produkt, który coraz więcej instytucji ma w swojej ofercie. W ostatnich latach pojawiło się sporo atrakcyjnych ofert kont dla Ukraińców, sprawdźmy zatem, na co zwrócić uwagę przy wyborze konta bankowego, a także na co Ukraińcy mogą liczyć w polskich bankach.

Konto bankowe dla Ukraińców

Jeszcze w 2021 roku polskie banki obsługiwały niemal 1,5 miliona klientów zza granicy.  Połowę z nich stanowili obywatele Ukrainy. Dziś ich liczba w Polsce wzrosła nawet kilkukrotnie, a co za tym idzie – pojawiają się nowe oczekiwania kierowane w stronę instytucji finansowych. Konto w banku dla Ukraińców to najwygodniejszy sposób na wykonywanie transakcji, czy otrzymywanie wynagrodzenia na terenie Polski. Nawet tak prozaiczne czynności jak płacenie kartą płatniczą często wymagają posiadania konta w banku.

Niemal każdy bank w Polsce oferuje dziś produkty dla osób z zagranicy, w tym także konta dla Ukraińców. Na co patrzyć sprawdzając ich ofertę i jak wybrać najlepsze konto dla osoby z Ukrainy? Powinniśmy się kierować tymi samymi zasadami, co przy wyborze konta bankowego dla osób zameldowanych w Polsce. Trzeba także oczywiście znaleźć konto bankowe dostępne dla osób spoza Polski.

Przy wyborze konta dla Ukraińców warto spojrzeć na trzy aspekty:

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta dla Ukraińca/Ukrainki?

Obywatele Ukrainy mogą dziś liczyć na bardzo podobne usługi bankowe, do jakich mają dostęp Polacy. Różnice mogą jednak być związane nie z ograniczeniami banków względem Ukraińców, a z różnicą oczekiwań.  Polacy, mieszkający tu od lat mają inne zapotrzebowanie, niż Ukraińcy. Najczęstsze oczekiwania wobec konta w banku dla Ukraińców to:

 • możliwość ulokowania swoich pieniędzy w bezpiecznym miejscu – przyjmowanie tam wynagrodzenia, a także zbieranie oszczędności
 • darmowa i szybka wypłata gotówki z bankomatu – to ważne gdy osoby z Ukrainy chcą wrócić do swojego kraju, wcześniej korzystając z usług kantorów stacjonarnych
 • tanie przelewy za granicę – często mieszkający w Polsce Ukraińcy przesyłają część wynagrodzenia za granicę, na przykład do Ukrainy
 • jak najlepsze przewalutowanie złotówek na hrywny – każdy chce mieć jak najkorzystniejsze warunki przewalutowania. W przypadku Ukraińców kluczowe jest jak najkorzystniejsze zamienianie złotówek na hrywny
 • możliwość szybkiego wykonywania płatności w Polsce – Ukraińcy pracujący w Polsce potrzebują wygodnych metod płatności w sklepach, czy przez Internet
 • kontakt z językiem ukraińskim – w razie problemów najłatwiej jest rozwiązać je rozmawiając w ojczystym języku
 • akceptowanie ukraińskich dokumentów – konto w banku jest niemal niezbędne do funkcjonowania w Polsce. Nie wszyscy Ukraińcy posiadają polski PESEL, czy nawet ukraiński paszport. Wiele osób posiada natomiast Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca lub ukraiński numer identyfikacji podatkowej (TIN)

Czy Ukraińcy mogą otworzyć darmowe konto w banku?

W związku z agresją Rosji na Ukrainę, w Polsce (a także innych krajach) pojawiło się sporo udogodnień dla Ukraińców. Część z nich dotyczy także bankowości i usług finansowych. Komisja Nadzoru Finansowego we współpracy z bankami postanowiła na tymczasowe zniesienie opłat za prowadzenie konta przez Ukraińców. Czy oznacza to darmowe konta bankowe dla Ukraińców? Tak, ale nie tylko to! Poza rezygnacją z opłat za prowadzenie konta przez osoby z Ukrainy, banki dają też darmowe karty bankowe (zarówno wydanie ich,j jak i korzystanie z karty). Dodatkowo wszystkie umowy z bankiem sporządzane są w trzech językach: po polsku, ukraińsku i rosyjsku.

Część banków zdecydowała się także na jeszcze większe ulgi dla Ukraińców.  Oprócz możliwości prowadzenia bezpłatnego konta dla Ukraińców, ci mogą też bez dodatkowych opłat wykonywać przelewy do ukraińskich banków i w drugą stronę.

Podsumowując: darmowe konto w banku dla osób z Ukrainy jest nie tylko realną opcją, ale także dostępna w niemal każdym banku. Ciężko dziś stwierdzić, jak długo potrwa zniesienie opłat.

Bankowe konto dla Ukraińców – jak założyć?

Założenie konta w banku przez Ukraińców jest proste. Trzeba udać się do oddziału banku i tam złożyć dyspozycję otwarcia konta bankowego. Niektóre banki oferują preferencyjne opłaty dla wszystkich Ukraińców. Inne wymagają do tego okazania zaświadczenia o przekroczeniu granicy po rozpoczęciu wojny w Ukrainie – po 23 lutego 2022 roku.

Pracownik banku zweryfikuje tożsamość, w tym celu należy mu pokazać dokument: paszport lub inny. W zależności od banku, lista wymagań może się różnić. Następnie należy wypełnić wniosek, podając w nim swoje dane. Niektóre banki wymagają podania adresu, choć wiele z nich akceptuje wpisanie w takim polu miejsca aktualnego pobytu. Może być to adres rodziny, znajomych, a nawet ośrodek dla uchodźców. W celach kontaktowych może być wymagane posiadanie polskiego numeru telefonu – warto więc zadbać o to jeszcze przed pójściem do banku.

Po podpisaniu wszystkich dokumentów i sprawdzeniu oferty dodatkowych usług, otrzymamy od razu numer polskiego konta bankowego. Przyda się do odbierania wynagrodzenia za pracę, czy do wykonywania przelewów. Jeśli konto bankowe dla obywatela Ukrainy posiada też bankowość elektroniczną, koperta z danymi do logowania także zostanie przekazana po podpisaniu umowy.

Dodatkowe usługi przy zakładaniu konta w banku

Wnioskując o założenie nowego konta bankowego dla Ukraińców, warto zapytać o możliwość darmowego korzystania z niego. Trzeba także dowiedzieć się, jakie dodatkowe usługi będą dostępne dla właściciela konta. Może być to dostęp do bankowości elektronicznej, karty płatniczej, czy konto walutowe. Niektóre usługi mogą wymagać dodatkowej opłaty, warto więc sprawdzić dokładnie ofertę banku.

Samo konto bankowe dla obywatela Ukrainy zwykle jest darmowe.

Konto dla obywateli Ukrainy w PKO BP

Założenie konta bankowego dla Ukraińców w PKO BP wymaga przedstawienia paszportu lub plastikowego dowodu osobistego. Nie trzeba natomiast posiadać żadnego adresu zamieszkania lub zameldowania w Polsce. Nie potrzeba także posiadać numeru telefonu komórkowego w Polsce. Jest także sporo innych plusów:

 • darmowe konto bankowe dla obywateli Ukrainy przez rok
 • darmowe bankomaty w Polsce i za granicą
 • darmowe wpłaty w oddziałach PKO BP
 • darmowe przelewy w Polsce i za granicą
 • darmowe wydanie i używanie karty płatniczej

Konto dla Ukraińców w Santander Bank Polska

Konto w Santander dla obywateli Ukrainy jest darmowe do końca czerwca 2022 roku. Być może w późniejszym terminie okres ten zostanie jeszcze wydłużony. Założenie konta związane jest z uproszczoną procedurą, która obowiązuje osoby przekraczające granicę po 23 lutego 2022 roku. Nie ma potrzeby potwierdzania przychodów w Polsce. Trzeba przedstawić jeden z dokumentów tożsamości:

 • dowód osobisty z Ukrainy
 • paszport
 • wiza C lub D państwa w Schengen
 • karta pobytu na terenie Polski lub innym kraju Schengen (pobyt czasowy, stały, długoterminowy)
 • tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca

Konto bankowe dla osób z Ukrainy w mBank

Bankowe konta dla osób z Ukrainy w mBank są dostępne już od 12 kwietnia.  Osoby przybyłe do Polski, które nie mają jeszcze karty stałego pobytu mają 12 miesięcy na uzupełnienie dokumentacji. W tym czasie powinny także uzyskać polski numer PESEL. Poza bezpłatnym kontem Ukraińcy mogą tu liczyć także na darmową kartę płatniczą.

Pekao – konto dla Ukraińców

W celu założenia konta w Pekao Ukraińcy muszą przedstawić jeden z dokumentów tożsamości: ukraiński paszport, dowód osobisty, polski dokument podróży cudzoziemca, a nawet aplikację mObywatel. Możliwości jest wiele, a konto dla Ukraińców w Pekao jest darmowe przez pierwsze 12 miesięcy.

Gdzie znaleźć najlepsze konto dla Ukraińców?

Wiele banków oferuje Ukraińcom możliwość prowadzenia rachunku. Większość z nich pozwala na darmowe korzystanie z konta, tak jak i karty płatniczej i przelewy, nawet te za granicę. W zależności od banku różni się natomiast lista wymagań stawiana Ukraińcom – niektóre wymagają przedstawienia dokumentów z Ukrainy, inne pozwalają na pokazanie tylko polskiej karty pobytu, a nawet zaświadczenia o przekroczeniu granicy.

Warto brać pod uwagę konta z darmowymi wypłatami z bankomatów, przelewami do ukraińskich banków, a także wygodnymi usługami, jak karty płatnicze, lokaty, pożyczki. Przed udaniem się do banku, aby złożyć wniosek o konto bankowe dla obcokrajowca, warto wcześniej załatwić polski numer telefonu komórkowego. Może być wymagany do założenia konta, a nawet jeśli nie – przyda się do kontaktu.

Czy warto założyć konto bankowe w Polsce?

Osoby przyjeżdżające do Polski na dłuższy czas często zastanawiają się, czy konto bankowe dla Ukraińca w Polsce jest potrzebne. Jak najbardziej warto założyć konto w polskim banku. Szczególnie polecamy poszukać bezpłatnego konta dla obywateli Ukrainy, które ma także darmową kartę do bankomatów, czy bezpłatne przelewy do ukraińskich banków. To duże ułatwienie nie tylko dla osoby przebywającej w Polsce, ale także dla jej rodziny.

Podsumowując, konto bankowe dla Ukraińca przebywającego w Polsce to dobry wybór.. W dalszej kolejności można też poszukać ofert pożyczek dla Ukraińców, czy możliwości oszczędzania pieniędzy. Najtańsze oferty zawsze znajdziesz na naszej stronie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły