Flipping mieszkaniowy może okazać się bardzo dochodową inwestycją, która potrzebuje jednak sporego nakładu finansowego. To, jaka kwota będzie niezbędna do nabycia i wyremontowania zależy od wielu czynników, takich jak wartość nieruchomości i sytuacja na rynku mieszkaniowym. Może okazać się, że bez dodatkowego źródła finansowania, osoba zainteresowana flipem nie będzie mogła zrealizować swoich planów. Z tego powodu spora część inwestorów rozważa kredyt na flip mieszkaniowy. Czy warto sięgnąć po takie rozwiązanie? Postanowiliśmy przyjrzeć się tej kwestii.
Czym jest flipping mieszkaniowy?
Dla wielu osób pojęcie flipu mieszkaniowego jest czymś zupełnie obcym. W gruncie rzeczy, tak określa się proces obrotu nieruchomościami. Jak to działa? Otóż inwestor nabywa nieruchomość w relatywnie niskiej cenie, aby następnie poprawić jej stan i sprzedać ją innemu podmiotowi. Jest to inwestycja krótkoterminowa, której okres realizacji nie przekracza 2-3 lat.
Nabywane przez inwestorów mieszkania nie zawsze są w opłakanym stanie, wymagającym kosztownego remontu. Część nieruchomości kupowana jest m.in. od osób zadłużonych, nieświadomych faktycznej ceny rynkowej, czy też od właścicieli mieszkań, którym zależy na jak najszybszej sprzedaży z innych powodów.
Ile kosztuje flipping mieszkania?
Koszty flippingu nieruchomości obejmują zakup mieszkania, wyremontowanie go, przystosowanie do celów mieszkaniowych, i w ramach możliwości dostosowanie do jak najwyższego standardu. Wymaga to więc zainwestowania pewnej części kapitału, co nie zawsze jest możliwe. Z pomocą przychodzi kredyt na flip mieszkaniowy.
To, jaki będzie ostateczny koszt flipu mieszkania, zależy od wymienionych wyżej czynników. Może zdarzyć się, że inwestor będzie chciał dokonać flipu na mieszkaniu z rynku pierwotnego, a nie wtórnego. Istnieje taka możliwość, jednak należy liczyć się z tym, że cena mieszkania będzie wyższa. Co więcej, poza remontem lokum, konieczne będzie jego wykończenie.
Uwaga: Chcąc uzyskać kredyt na flip mieszkaniowy dotyczący mieszkania z pierwotnego obiegu, należy podpisać umowę przedwstępną z deweloperem jeszcze przed uzyskaniem finansowania. Taka formalność nie obowiązuje w przypadku flipu mieszkania z rynku wtórnego.
Kredyt na flip mieszkania – dostępne opcje
Niestety, mieszkania na flip nie da się sfinansować pożyczką, ani chwilówką, ze względu na skalę inwestycji. Do wyboru pozostają jedynie bankowe kredyty, które pozwalają na uzyskanie sporych sum. Taki produkt finansowy dostępny jest jedynie dla osób z odpowiednią zdolnością kredytową. Zobaczmy, jakie są rodzaje kredytów na flipping mieszkań.
Kredyt hipoteczny na fliplipping mieszkania
Kredyt zabezpieczony hipoteką będzie najlepszym rozwiązaniem, jeżeli priorytetem jest uzyskanie sporej ilości środków. Dla osób bez wystarczającej ilości zgromadzonych środków, może to być jedyna warta rozważenia propozycja. Zabezpieczeniem takiego kredytu jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości – może to być nabywane w ramach inwestycji lokum, ale może to być również mieszkanie już wcześniej należące do kredytobiorcy. W przypadku problemów ze spłatą, prawo do własności mieszkania przechodzi na kredytodawcę.
Kredyt gotówkowy na flipping mieszkania
Kredyt na flip mieszkaniowy udzielany w formie standardowego kredytu gotówkowego to dobra opcja dla tych, którzy w ten sposób próbują sfinansować jedynie część inwestycji. Do takiej grupy zaliczają się przede wszystkim przedsiębiorcy i osoby, które posiadają już odłożony kapitał. W przypadku takiego zobowiązania nie ma zabezpieczenia w postaci hipoteki, co oznacza, że ewentualne problemy ze spłatą nie będą oznaczać przeniesienia prawa własności do mieszkania. Tym samym, taki kredyt opiewa na znacznie mniejszą kwotę.
Kredyt na flip mieszkaniowy dla przedsiębiorców
Przedsiębiorca ma większe możliwości finansowania flippingu mieszkania, niż osoba prywatna. Poza kredytem gotówkowym i hipotecznym, banki oferują również kredyty gospodarcze. Do tej kategorii należy kredyt inwestycyjny, przeznaczony na realizację planów danej firmy. Konieczne będzie jednak przedstawienie biznesplanu. Pod uwagę brane są również dochody działalności i jej zdolność kredytowa.
Chcecie dowiedzieć się więcej o kredytach dla przedsiębiorców? Dodatkowe informacje znajdziecie tutaj: Co to jest kredyt gospodarczy?
Jak wybrać dobry kredyt na flip mieszkaniowy?
Wybierając kredyt na flip mieszkania, należy zachować ostrożność. Nikt nie chce przecież dokonać decyzji, której będzie później żałować, w szczególności jeśli mowa o większych inwestycjach. Chcąc pomóc w dokonaniu właściwego wyboru, postanowiliśmy wskazać na istotne czynniki, które warto brać pod uwagę.
Na co warto zwracać uwagę?
- rodzaj kredytu – dobór właściwego typu zobowiązania nie tylko pomoże w realizacji inwestycji, ale również zminimalizuje ryzyko problemów ze spłatą. Przed podjęciem decyzji, rozsądnie będzie poświęcić czas na przeanalizowanie swoich możliwości i potrzeb.
- koszt kredytu – ze względu na to, że kredyt na flip mieszkaniowy opiewa zazwyczaj na wysokie kwoty, naliczane opłaty w postaci odsetek i prowizji robią sporą różnicę. Najlepiej będzie rozglądać się za ofertą kredytu, który cechuje się niskim RRSO.
- wysokość kwoty finansowania – w kwotę potrzebną do zrealizowania inwestycji wlicza się nie tylko zakup i remont mieszkania, ale również ubezpieczenie nieruchomości i odprowadzenie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Czy powinienem wziąć kredyt na flipping?
Nie da się jednoznacznie wskazać, czy ktoś powinien, bądź nie, zaciągnąć kredyt na flip mieszkaniowy. Jest to zobowiązanie o sporej skali, którego okres spłaty może wynosić nawet 20 lat. Istnieje opcja spłaty kredytu przed terminem, jednak w sporej części przypadków będzie to możliwe dopiero po nabyciu środków ze sprzedaży nieruchomości.
Flipping jest inwestycją, co oznacza, że zawsze istnieje pewne ryzyko straty, czy to ze względu na zmieniającą się sytuację ekonomiczną, czy też na czynniki wpływające na koszty realizacji całego przedsięwzięcia. Zaleca się szczególną ostrożność, która w wielu przypadkach może ochronić przed zainwestowaniem kapitału w niewłaściwy sposób.