Jak aktywować kartę do konta?

jak aktywować kartę

Chyba nikt nie wyobraża sobie w tej chwili płatności bezgotówkowych bez karty debetowej lub telefonu. Polacy pokochali transakcje zbliżeniowe, które mogą wykonywać za pomocą tzw. plastikowych pieniędzy. Wielbiciele tradycyjnych rozwiązań dzięki kartom płatniczym mogą cieszyć się wypłatą gotówki z bankomatu, bez konieczności wizyty w oddziale. Jednak zanim zaczniemy jej używać, musimy aktywować kartę płatniczą i nadać jej PIN. W zależności od banku wystawcy karty, procedura aktywacji może wyglądać inaczej. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak aktywować kartę do konta w kilku najpopularniejszych bankach w Polsce.

Do czego służy karta płatnicza?

Każda otrzymana karta płatnicza, która jest przypisana do naszego rachunku osobistego, jest nieaktywna. Bez względu na to, czy dostaliśmy nową kartę do świeżo otwartego konta, czy otrzymaliśmy kartę wznowioną, ponieważ termin ważności poprzedniej się skończył. Aby móc korzystać z karty należy ją aktywować i nadać jej kod PIN. PIN jest to kombinacja czterech cyfr, która będzie na stałe przypisana do karty i za jej pośrednictwem będziemy autoryzować płatności. Warto wybrać zestaw cyfr łatwych do zapamiętania, ale ze względów bezpieczeństwa unikajmy banalnych kombinacji np. 1234. W większości przypadków banki pozwalają na wykonanie tej operacji za pomocą bankowości internetowej lub poprzez infolinię.

Płatności kartą do konta możesz realizować bezgotówkowo w terminalach płatniczych POZ lub wypłacając gotówkę z bankomatów. Niektóre karty debetowe pozwalają również na realizację transakcji w internecie. Nie jest to jednak standard, ponieważ część operacji może być obsłużona tylko przez kartę kredytowe. Coraz popularniejsze jest używanie kart płatniczych do transakcji zbliżeniowych, podczas których nie trzeba potwierdzać operacji kodem PIN. Kwoty do 100 zł są autoryzowane poprzez zbliżenie karty do terminala. Karty płatnicze wydawane do kont osobistych nie mają przewidzianego terminu na aktywację. Zatem nic się nie stanie, jeżeli nie wykonasz tej operacji zaraz po otrzymaniu przesyłki. Karta tak długo, jak nie zostanie aktywowana, pozostaje tylko kawałkiem plastiku. Jeśli jednak chcemy płacić nią w sklepach, musimy przejść proces aktywacji.

Jak aktywować kartę płatniczą? Nadanie kodu PIN

Sposób, w jaki należy aktywować kartę do konta i nadać jej indywidualny PIN zależy od konkretnego banku. Najczęściej aktywacje przeprowadza się poprzez zalogowanie do bankowości internetowej, aplikacji mobilnej lub za pośrednictwem infolinii banku. Niekiedy możliwa jest aktywacja również w bankomacie. Podczas aktywacji karty ustalany jest indywidualny kod PIN. Oczywiście zawsze można aktywować kartę do konta w placówce bankowej z pomocą pracownika.

jak aktywować kartę płatniczą

Jak aktywować kartę i nadać PIN w najpopularniejszych bankach?

Zastanawiasz się, jak aktywować kartę do konta? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie.  Wszystko zależy bowiem od tego, w jakim banku posiadasz kartę. Choć sposoby aktywacji karty są do siebie zbliżone, każdy bank posiada swoją procedurę.

Jak aktywować kartę do konta w Credit Agricole

Jeżeli otrzymasz nową kartę do swojego konta osobistego możesz ją aktywować w aplikacji CA24 Mobile lub w serwisie bankowości internetowej CA24 eBank. Aktywacja karty płatniczej jest również możliwa poprzez infolinię banku pod numerem 19 0 19.  Poniżej przedstawiamy więc sposoby aktywacji w Credit Agricole.

Aktywacja karty w aplikacji mobilnej:

  • musisz zalogować się do aplikacji CA24 i kliknąć zakładkę „Pieniądze”. Przejdź do sekcji Karty, a następnie wybierz „Nową kartę płatniczą” i sprawdź jej dane. Ustal indywidualny kod PIN i kliknij „Aktywuj kartę”. Całą operację należy zatwierdzić PIN-em mobilnym.

Aktywacja karty w serwisie internetowym Credit Agricole:

  • po zalogowaniu do swojego konta wybierz zakładkę „Moje produkty”, a następnie „Konta”. Zaznacz rachunek, do którego przypisana jest karta płatnicza i wybierz ją. Nadaj numer PIN. Musisz zatwierdzić operację przez jedną z metod autoryzacji: hasło SMS, hasło i wskazanie tokena, potwierdzenie w aplikacji mobilnej CA24 Mobile.

Jeżeli będziesz chciał zapłacić kartą w sklepie, pierwsza transakcja musi być potwierdzona nadanym przez siebie kodem PIN. Każda kolejna operacja bezgotówkowa do 100 zł może być realizowana zbliżeniowo bez potwierdzenia.

Aktywacja karty w koncie MBank

Jak aktywować kartę płatniczą w mBank? Jeżeli otrzymałeś już swoją kartę płatniczą, to bez względu na to, czy jest to wznowienie czy też nowy plastik, musisz ją aktywować. Masz do dyspozycji kilka opcji, z których wybierasz tę najbardziej dogodną: 

  • serwis internetowy i aplikacja mobilna MBanku
  • Infolinia i system IVR
  • Infolinia i rozmowa z pracownikiem banku

Gdy chcesz samodzielnie aktywować kartę w bankowości internetowej, zaloguj się do serwisu, a następnie wybierz zakładkę „Moje finanse/ Karty”. Postępuj zgodnie z komunikatami, jakie będzie wyświetlał serwis bankowy. Na koniec operację należy autoryzować poprzez hasło SMS lub aplikację mobilną MBanku. 

Jak aktywować kartę w PKO Bank Polski 

Posiadając kartę płatniczą do konta osobistego w banku PKO BP, możemy nadać lub zmienić jej PIN w bankowości internetowej iPKO, lub w aplikacji mobilnej IKO. Aktywacja jest dostępna również poprzez infolinię banku pod numerem 800 302 302. Jeżeli wolimy wykonać tę operację samodzielnie najlepiej skorzystać z aplikacji mobilnej IKO, logując się do serwisu, a następnie wybierając zakładkę „Moje produkty” — „Karty”. Wybierz swoją nieaktywną kartę, a następnie zaznacz opcję „Nadaj PIN”. Wprowadź kombinację czterech cyfr i zatwierdź za pomocą narzędzia autoryzacyjnego.

Aktywacja karty płatniczej w PKO BP

Jak ponownie aktywować kartę w PKO BP? Jeżeli mamy kartę wznowioną, ponieważ okres ważności poprzedniej już się zakończył, to nie musimy zmieniać PINu. Wystarczy, że aktywujemy kartę. Można to zrobić w serwisie internetowym. Otrzymamy wtedy również możliwość płatności kartą w internecie. Jeżeli chcemy dokonywać zapłaty za transakcje w sklepach, musimy wykonać tak zwaną pełną aktywację karty. Mamy do dyspozycji dwa sposoby:

  • podczas pierwszej transakcji nową kartą. Zatwierdź zapłatę za zakupy włożeniem jej do terminala i potwierdzeniem transakcji kodem PIN. 
  • wypłać gotówkę z bankomatu. 

Bank PKO oferuje swoim klientom ciekawą formę karty do konta w formie naklejki lub gadżetu zbliżeniowego. Taką formę płatności należy, że aktywować w systemie bankowości elektronicznej IKO lub w serwisie telefonicznym banku.

ING Bank Śląski

Karta debetowa ING Bank Śląski może być aktywowana za pośrednictwem infolinii pod numerem 32 357 00 69 lub po zalogowaniu do bankowości internetowej moje ING. 

Samodzielna aktywacja karty przez internet jest bardzo prosta. Po zalogowaniu do serwisu należy wybrać zakładkę „Karty i płatności telefonem”. Z listy dostępnych, wybieramy kartę do aktywacji I nadajemy jej PIN. Przy pierwszych zakupach zatwierdź transakcję wkładając kartę do terminala i użyj kodu PIN. Aktywacja karty ING może być również wykonana w bankomacie należącym do sieci ING Bank Śląski. Kartę należy włożyć to szczeliny transakcyjnej tak samo, jak w sytuacji wypłaty gotówki. Następnie wśród poleceń, które wyświetlają się na ekranie urządzenia, należy wybrać opcję „Aktywacja karty”. Operacje potwierdzamy PINem. Ta możliwość jest dostępna dla kart wznawianych, gdzie nie ustalamy nowego PINu.

Aktywacja karty do konta w Millennium Bank S.A.

Klienci banku Millennium, podobnie jak w innych bankach otrzymują kartę nieaktywną. Jeśli chcą wykonywać transakcje płatnicze i wypłaty z bankomatu, muszą aktywować kartę i nadać jej numer PIN. 

Aby w pełni korzystać ze swojej karty do konta, możesz skorzystać z aktywacji w bankowości elektronicznej Millenet, aplikacji mobilnej, poprzez bankomat banku Millennium lub infolinię. Połączenie z infolinia banku pod numerem 801 331 331 lub +48 22 598 40 40.

Alior Bank – jak aktywować kartę do konta?

Klienci Alior Banku zawsze otrzymują karty nieaktywne. Ze względów bezpieczeństwa kody PIN nie są również wysyłane drogą korespondencyjną. Aktywację oraz nadanie nowego numeru PIN trzeba przeprowadzić samodzielnie. Proces nie jest skomplikowany, wystarczy zalogować się do serwisu internetowego Alior online lub do aplikacji Alior Mobile. Dla osób, które nie chcą korzystać z elektronicznych rozwiązań, dostępna jest możliwość wizyty w placówce bankowej lub kontakt z infolinią pod numerem 19 502.

Jeżeli chcemy wykonać aktywację samodzielnie, zalogujemy się do serwisu internetowego. Po wykonaniu prawidłowego procesu logowania, obok numeru rachunku, zobaczymy informacje „Twoja karta czeka na aktywację”. Wystarczy, że klikniesz przycisk „Aktywuj kartę”, aby dokończyć proces. Podczas aktywacji konieczne jest nadanie numeru PIN. Dodatkowo warto pamiętać, że posiadacze karty MasterCard przy pierwszej transakcji po aktywacji w kanałach elektronicznych, będą proszeni o autoryzację płatności kodem PIN. 

BNP Paribas Bank Polska – aktywacja karty

Właściciele karty debetowej w banku BNP Paribas mogą aktywować i nadać PIN poprzez bankowość internetową GO online. Wystarczy, że wybiorą zakładkę “Moje finanse”, „Karty”, a następnie “Aktywuj i nadaj PIN”. Identyczną ścieżkę należy przejść, jeżeli chcemy aktywować kartę przez aplikację mobilną GO Mobile. Klienci banku BNP Paribas mogą również aktywować karty za pośrednictwem infolinii pod numerem 500 990 500. 

Jak aktywować kartę do konta w Banku Pocztowym

Bank Pocztowy, jako jeden z nielicznych generuje klientom samodzielnie numery PIN. Karty płatnicze zarówno debetowe, jak i kredytowe w Banku Pocztowym wydawane są przez organizację MasterCard. Po otrzymaniu przesyłki z kartą musimy oczekiwać kolejnej z numerem PIN. Ze względów bezpieczeństwa karta i PIN wysyłane są osobno. Dopiero gdy będziemy mieli przed sobą dwie koperty, możemy przejść do aktywacji. Operacja jest możliwa w trzech wariantach:

  • w bankowości internetowej lub mobilnej
  • poprzez infolinię banku pocztowego
  • odwiedzając dowolną placówkę Poczty Polskiej lub banku pocztowego

 Podczas pierwszej transakcji kartą płatniczą w sklepie, będzie wymagane potwierdzenie jej za pomocą nadanego kodu PIN.

Pekao SA – aktywacja karty płatniczej

Otwierając konto w Banku Pekao SA w ciągu 7 dni od zawarcia umowy, otrzymamy kartę. Podpisując umowę z bankiem, mamy możliwość jej personalizacji np. poprzez wybór indywidualnej grafiki lub zdjęcia. Kartę płatniczą możemy aktywować poprzez bankowość internetową Pekao24 lub aplikację mobilną PeoPay. Po aktywacji pierwsza transakcja będzie wymagała autoryzacji nadanym wcześniej kodem PIN. PIN możemy w dowolnej chwili zmienić ustawieniach i szczegółach karty w serwisie internetowym. 

Jakie są koszty prowadzenia karty do konta osobistego?

Każdy bank posiada swoją indywidualną tabelę opłat i prowizji i na jej podstawie należy sprawdzić, z jaką wysokością kosztów za użytkowanie karty musimy się liczyć. Pierwszym kosztem, jaki może być generowany przez bank to opłata za wydanie i prowadzenie karty. Część banków oferuje tę usługę bezpłatnie oraz nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów.  Niektóre banki udostępniają swoim klientom możliwość bezkosztowego korzystania z karty płatniczej tylko w przypadku spełnienia określonych warunków.

Ograniczenia dotyczą ilości wykonanych transakcji kartą w ciągu miesiąca rozliczeniowego. Banki często oferują różnego rodzaju promocje pozwalające na zniwelowanie kosztów lub całkowite ich usunięcie. Dzięki karcie płatniczej debetowej przypisanej do rachunku, bez problemu możemy korzystać ze środków na całym świecie. Karty w większości banków wydawane są w najpopularniejszych wariantach Visa, Mastercard i Maestro. Wypłacając środki z bankomatu należy pamiętać, że bank może naliczyć za tą operację prowizję. Czasami w ramach naszego pakietu konta mamy wyznaczony limit bezpłatnych transakcji gotówkowych. Wszystkie operacje ponad limit, zostaną obciążone kosztami, np. procentem od wysokości wypłaty. Ma to na celu zachęcenie klientów do wykonywania transakcji bezgotówkowych.

Jakie korzyści płyną z posiadania karty do konta?

Posiadając kartę płatniczą, możemy wygodnie i bezproblemowo realizować płatności bez posiadania gotówki. Niektóre karty debetowe pozwalają na realizowanie transakcji nie tylko w sklepach tradycyjnych, ale również internetowych. Karta debetowa w wygodny sposób pozwala na realizowanie płatności ze środków zgromadzonych na rachunku osobistym. Karty płatnicze można podpinać również do różnego rodzaju portfeli elektronicznych. Taką usługę oferuje nam Google Pay, Apple Pay lub Garmin Pay. Dzięki temu możemy płacić zbliżeniowo używając Smartfona lub zegarka, bez korzystania z tzw. plastikowego pieniądza.

Ciężko dziś wyobrazić sobie życie bez karty płatniczej do konta osobistego. Używając karty debetowej należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, żeby nie podawać nikomu naszego numeru PIN. W przypadku zagubienia karty zgłośmy tę informację jak najszybciej do naszego banku. W zależności od instytucji finansowej najprawdopodobniej będziemy mieli dwie ścieżki do wyboru: blokadę lub zastrzeżenie karty.

Blokada lub zastrzeżenie karty

Jeżeli wiemy, że karta zagubiła się w domowym bałaganie i jest tylko kwestią czasu jej fizyczne odnalezienie, wygodniej będzie kartę z zablokować. Możemy to wykonać przez aplikację internetową lub mobilną danego banku. Dostępna jest też opcja zgłoszenia przez infolinię. Po odnalezieniu karty, można ją odblokować i używać jak dotychczas. W sytuacji, gdy zostaliśmy okradzeni lub nie mamy pomysłu, gdzie może fizycznie znajdować się nasza karta, powinniśmy ją zastrzec. Jest to szczególnie istotne zważywszy na możliwość dokonywania transakcji bezgotówkowych do limitu 100 zł. Nieuczciwy znalazca może obciążyć nasz rachunek wykonując małe płatności bez naszej zgody. W przypadku zastrzeżenia karty operacja jest nieodwracalna. Najprawdopodobniej po wykonaniu operacji czy to przez aplikację internetową, czy przez infolinię zostaniemy zapytani o chęć zamówienia nowej karty. Jest to standardowa procedura przy zastrzeżeniu. W zależności od banku będziemy musieli poczekać na nowy plastik od 7 do 14 dni, a następnie dokonać aktywacji i nadania numeru PIN.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły