Procedury KYC (Know Your Customer) – Co to jest?

Procedury KYC

Know Your Customer, czyli w skrócie KYC to zbiór procedur, którymi kierują się banki i inne instytucje finansowe. Regulacje prawne mają na celu uniknięcie nadużyć finansowych, przestępstw, czy finansowania terroryzmu. W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić, czym są procedury KYC i dlaczego są korzystne dla każdego z nas.

Co to jest procedura KYC?

Procedura KYC (procedura Know Your Customer) ma zapobiegać przestępstwom z wykorzystaniem pieniędzy, czy kont bankowych. Mowa o takich nadużyciach, jak finansowanie organizacji przestępczości zorganizowanej i terroryzmu, korupcja, czy tak zwane “pranie brudnych pieniędzy”. Zasady zostały wprowadzone przez organy władzy europejskiej: Europejski Urząd Nadzoru Bankowego, Financial Action Task Force, zostały też wprowadzone w dyrektywach Unii Europejskiej. Zgodnie z unijnymi rozporządzeniami, i, procedury KYC wprowadziły wszystkie kraje członkowskie. W krajach Unii Europejskiej często mówi się też o Dyrektywie AML – o zapobieganiu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu innych przestępstw.

Regulacje prawne zmusiły do przeprowadzania procedur KYC następujące instytucje:

 • banki oraz banki internetowe
 • firmy pożyczkowe, pożyczki online
 • kasyna, pośrednicy gier hazardowych
 • podmioty handlujące towarem o wysokiej wartości
 • serwisy transferowe
 • inne instytucje świadczące usługi finansowe

Podsumowując, procedura KYC ma na celu potwierdzenie, że klient banku jest tym, za kogo się podaje wnioskując o założenie konta lub o inny produkt.

Jakie wymagania narzucają procedury KYC na banki?

Procedury KYC to zbiór działań, które muszą podjąć banki i inne firmy objęte tymi przepisami. Przede wszystkim niezbędne jest zebranie danych osobowych klienta i ich weryfikacja. W tym celu instytucje finansowe zbierają takie dane, jak dane osobowe, PESEL, adres zamieszkania, a w przypadku firm – numer NIP. Jeśli bank ma otworzyć klientowi rachunek bankowy lub udzielić mu kredytu gotówkowego, wcześniej nie tylko zbierze te dane, ale też je sprawdzi. W tym celu może poprosić o pokazanie (lub wysłanie skanu) dokumentu tożsamości lub wykonanie przelewu z innego, posiadanego już (i wcześniej zweryfikowanego) konta bankowego.

Kolejny krok w ramach europejskich procedur to sprawdzenie historii finansowej swoich przyszłych klientów. Takie dane mogą pochodzić z różnych źródeł, jak choćby rejestry dłużników, czy Biuro Informacji Kredytowej.

Banki i pozostałe wymienione wcześniej instytucje muszą również zadbać o nadzór nad transakcjami swoich klientów. Wszelkie wspomniane już dane i informacje muszą być przez nie przechowywane przez określony w przepisach okres.

Kto podlega procedurom?

Wiemy już, jakie instytucje są zobligowane do przeprowadzania procedury KYC. A kto jej podlega? Weryfikacja tożsamości i dotychczasowych działań na rynkach finansowych odbywa się w przypadku wszystkich klientów. Ma to na celu uniknięcie uzyskiwania korzyści przez osoby podające się za kogoś innego. Procedurę stosuje się więc zarówno do osób fizycznych, jak i firm.

Jak przebiega weryfikacja?

Banki i pozostałe instytucje objęte obowiązkiem przeprowadzenia procesu KYC mają kilka możliwości. Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest po prostu sprawdzenie danych klienta na jego dokumencie tożsamości. Okazanie dowodu osobistego lub paszportu możliwe są jednak tylko podczas osobistej wizyty w placówce (lub w obecności kuriera, który dostarczy umowę do domu klienta). Dziś coraz częściej korzystamy jednak z usług finansowych przez Internet. Możliwe jest więc przejście procedury KYC drogą elektroniczną. Wtedy najczęściej na stronie banku lub innej instytucji finansowej załączamy skan lub zdjęcie dokumentu tożsamości. Dla własnego bezpieczeństwa warto wtedy zakryć pola, które nie są wymagane przez instytucję. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się inny sposób – weryfikacja tożsamości podczas rozmowy wideo.

Podsumowując, zwykle stosuje się trzy sposoby weryfikacji:

 • okazanie dokumentu tożsamości podczas osobistej wizyty
 • przesłanie zdjęcia lub skanu dokumentu przez Internet
 • odbycie czatu wideo z konsultantem lub bez

Procedura KYC w wersji cyfrowej jest naprawdę wygodna

Jeszcze 10-15 lat temu niemal każda instytucja wymagała od swojego klienta osobistej wizyty w oddziale. Służyło to między innymi przeprowadzeniu niezbędnych procedur i weryfikacji tożsamości. Dziś na szczęście klienci mogą skorzystać z o wiele wygodniejszego sposobu. Weryfikacja odbywa się w kilku krokach:

 • wchodzimy na stronę internetową (lub robimy to w aplikacji na smartfony)
 • wpisujemy swoje dane w formularzu
 • dane są porównywane w trakcie rozmowy wideo z naszym dokumentem tożsamości lub przesyłamy zdjęcie dokumentu

Zwykle automatyzacja procesu jest na tyle daleko posunięta, że założenie konta w banku lub potwierdzenie tożsamości przy staraniu się o pożyczkę zajmują kilkanaście minut. W niektórych instytucjach odbywa się to jeszcze szybciej – nawet w kilka minut.

Jakie dane są sprawdzane przez bani?

Do otworzenia konta bankowego, zwykle polskie banki wymagają od osób prywatnych podania swoich danych osobowych. Zwykle musimy też podać swoje źródło dochodów, wskazując dane pracodawcy.

Klienci firmowi powinni podać informacje na temat swojej działalności – jej dane, formę prawną oraz branżę. Zwykle niezbędne będzie też podanie liczby zatrudnionych osób i informacje o własności firmy. Czasem niezbędne będzie wpisanie danych o spodziewanej sprzedaży.

Zobacz także:

Procedury KYC – podsumowanie

Procedura PYC została wprowadzona do zapobiegania przestępstwom finansowym. Stosują ją banki i inne instytucje finansowe. To między innymi z tego względu musimy potwierdzać swoją tożsamość. Zbiór procedur ma na celu między innymi uniknięcie finansowania terroryzmu, “prania brudnych pieniędzy”, czy dystrybuowania i przechowywania pieniędzy przez grupy przestępcze i mafie. Na szczęście dziś procedury te nie są dla klientów przesadnym utrudnieniem. Wszystko za sprawą cyfryzacji wielu procesów. W bankach możemy więc liczyć na wideoweryfikację tożsamości – podczas czatu z konsultantem. Prawdopodobnie w kolejnych latach procedury KYC zostaną w pełni zdigitalizowane. Wtedy dla klientów instytucji finansowych przestaną być jakimkolwiek utrudnieniem. 

Najczęściej zadawane pytania

Czym są procedury KYC?

Know Your Customer to zbiór procedur, których przestrzegają banki i inne instytucje finansowe. Celem jest zapobieganie przestępstwom, jak pranie brudnych pieniędzy, finansowanie terroryzmu, czy inne nadużycia.

Jak banki wypełniają procedury KYC?

Procedury KYC polegają na potwierdzeniu tożsamości klienta banku. Może się to odbywać na przykład podczas czatu wideo

Co ma na celu procedura KYC?

Zadaniem procedury KYC jest potwierdzenie tożsamości klienta banku lub innej instytucji finansowej.

Dlaczego procedura KYC jest korzystna dla wszystkich?

Dzięki zastosowaniu odpowiednich procedur, zmniejsza się ryzyko wykorzystania konta bankowego do działań przestępczych lub finansowania terroryzmu.

Co to KYC?

Know Your Customer to procedura polegająca na sprawdzeniu przez bank lub instytucję finansową tożsamości klienta.

Źródło:

 1. https://www.knf.gov.pl/o_nas/wspolpraca_miedzynarodowa/unia/regulacje_i_dokumenty_powiazane/aml_cft
 2. https://social.estate/slownik/co-to-jest-procedura-kyc-know-your-customer/
 3. https://kglegal.pl/kilka-slow-o-procedurze-know-your-customer-kyc/
 4. https://pl.wikipedia.org/wiki/Poznaj_swojego_klienta
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły