Wzór podania o mieszkanie socjalne dla samotnej matki

mieszkanie socjalne dla samotnej matki

Niestety, samotne matki wychowujące w pojedynkę swoje dzieci to w Polsce dość spora grupa osób. Na szczęście zwykle potrafią sobie dobrze radzić w tej ciężkiej sytuacji. Mogą przy tym liczyć na kilka form pomocy ze strony państwa. Oprócz zasiłków i innych form pomocy finansowej mogą się również ubiegać o mieszkanie socjalne dla samotnej matki. Dziś podpowiemy, jak załatwić związane z tym formalności.

Mieszkanie socjalne dla samotnej matki

Choć mówimy o mieszkaniu socjalnym dla samotnej matki, w polskich przepisach nie znajdziemy zapisu o takim lokalu. W Polsce nie ma bowiem mieszkań dedykowanych właśnie dla kobiet samotnie wychowujących swoje dzieci. Samotne matki mogą jednak ubiegać się o mieszkanie z urzędu lub w tanim budownictwie:

  • mieszkanie socjalne
  • mieszkanie komunalne
  • możliwość zamieszkania w mieszkaniu TBS

Kto może otrzymać mieszkanie z TBS, a które osoby powinny pomyśleć o mieszkaniu socjalnym lub komunalnym? Wiele zależy tu od tego, jakimi możliwościami finansowymi dysponuje dana osoba lub rodzina. Zdecydowanie najtańsze w utrzymaniu są mieszkania socjalne. W ich przypadku kryterium dochodowe dla wnioskujących jest też najniższe. Warto wiedzieć, że zamieszkanie w mieszkaniu socjalnym jest o wiele tańsze od innych form, jak mieszkanie wynajmowane, czy własne mieszkanie z kredytem.

Dom samotnej matki – co to jest?

Myśląc o mieszkanie dla osoby samotnie wychowującej dziecko często na myśl przychodzi nam dom samotnej matki. W tym miejscu można zamieszkać niemal od zaraz, muszą być jednak spełnione pewne warunki. Stanie się tak, gdy matce grozi niebezpieczeństwo. Dom samotnej matki jest też dobrym miejscem dla osoby, której życie lub zdrowie są zagrożone (matka lub dziecko). 

Jeżeli te przesłanki nie są spełnione, do domu samotnej matki może skierować lokalny Ośrodek Pomocy Społecznej. Zwykle nie jest to docelowe miejsce pobytu samotnej matki.

Mieszkanie komunalne lub mieszkanie socjalne dla samotnej matki

Osoby mające pewną zdolność finansową do opłacenia podstawowych kosztów mieszkaniowych mogą postarać się o przydział mieszkania z urzędu. Każdy, kto spełnia odpowiednie kryterium dochodowe może ubiegać się o mieszkanie socjalne. Osoby z wyższymi dochodami mogą natomiast ubiegać się o mieszkanie komunalne. Oba rodzaje mieszkań należą do gminy. Ich przeznaczeniem jest spełnienie podstawowych potrzeb związanych z mieszkaniem – są oddane do użytku przez osoby najbardziej potrzebujące. Kryterium dochodowe uzależnione jest od lokalizacji.

Czym mieszkania socjalne różnią się od komunalnych? Mieszkania socjalne są najtańsze. Przeznaczeniem jest zamieszkanie przez osoby najuboższe. Minimalizacja kosztów i wszelkich opłat ma też swoją złą stronę. Mieszkania socjalne zwykle położone są w niezbyt ciekawej lokalizacji. Standard ich wykończenia jest niski, choć można liczyć na obecność podstawowych sprzętów i wyposażenia domu. Osoby z większymi dochodami mogą natomiast ubiegać się o mieszkanie komunalne. Standard wykończenia oraz położenie są zwykle nieco lepsze. Po spełnieniu określonych warunków możliwy jest też wykup mieszkania komunalnego za ułamek jego wartości. W mieszkaniu socjalnym nie mamy takiej możliwości. Przydział któregoś z mieszkań z urzędu wiąże się również z jego metrażem – ten zależy od ilości osób w rodzinie. Samotne matki mogą więc liczyć raczej na mniejsze mieszkania.

Która opcja jest więc najlepsza dla osoby w pojedynkę wychowującej dziecko? Z pewnością mieszkanie socjalne dla samotnej matki byłoby lepszym miejscem do zamieszkania od domu samotnej matki. To samo możemy powiedzieć o mieszkaniach komunalnych, jednak w ich przypadku miesięczne opłaty są też wyższe.

Mieszkanie socjalne dla samotnej matki – jak je otrzymać?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić kryterium dochodowe do mieszkania komunalnego. Spełniając je wypełniamy wniosek o mieszkanie komunalne i tym samym ustawiamy się w kolejce. Jeśli jedno z mieszkań się zwolni, samotna matka ma szansę dopełnienia formalności i zamieszkania w nim. Mieszkanie socjalne dla samotnej matki jest natomiast rozwiązaniem dla osoby, która nie spełnia takiego kryterium dochodowego. Wniosek o przydział mieszkania socjalnego należy skierować do Miejskiego lub Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Można skorzystać z wzoru podania o mieszkanie socjalne dla samotnej matki. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o stanie majątkowym członków rodziny. Niezbędna będzie też deklaracja o sumie dochodów każdego członka gospodarstwa domowego za okres ostatnich trzech miesięcy.

Jakiego czynszu należy się spodziewać w przypadku mieszkań komunalnych? Najczęściej wynosi on około połowę rynkowej stawki za wynajem. Wnioskując o tak tanie mieszkanie trzeba się jednak liczyć z wieloma niedogodnościami. W niektórych brakuje ciepłej wody lub są problemy z ogrzewaniem. Na szczęście z biegiem lat gminy podnoszą standard mieszkań socjalnych dla samotnych matek i innych potrzebujących.

Jak uzasadnić wniosek o mieszkanie socjalne?

W dołączonym do wniosku o mieszkanie socjalne uzasadnieniu warto przekonać urzędników. Samotna matka powinna więc opisać tam, dlaczego ma problem z wynajęciem mieszkania na wolnym rynku. Warto wskazać po prostu na zbyt niskie dowody. Musi to oczywiście mieć pokrycie w rzeczywistej sytuacji finansowej.

Do uzasadnienia wniosku o mieszkanie socjalne dla samotnej matki warto dodać kilka informacji o ojcu. Dodajmy tam informację o wysokości alimentów lub ich braku oraz przyczynie takiego stanu rzeczy. Jeśli dziecko nie ma ojca (nie żyje lub jest nieznany), też warto przedstawić taką informację i odpowiednio ją udokumentować.

Kto ma największe szanse na otrzymanie prawa do zamieszkania w mieszkaniu socjalnym?

Nie wszyscy mają równe szanse w staraniach o mieszkanie socjalne. W pierwszej kolejności pozytywnie będą rozpatrzone wnioski osób należących do pewnych grup:

  • kobiety w ciąży
  • osoby niepełnosprawne
  • osoby obłożnie chore
  • bezrobotni (mający potwierdzenie takiego tytułu)
  • emeryci
  • renciści
  • osoby bez tytułu prawnego do jakiegoś lokalu, którym wypowiedziano umowę najmu
  • osoby, które na mocy wyroku sądu przymusowo opuściły zamieszkiwany lokal
  • zajmujący lokal bez tytułu prawnego i umowy

Czy TBS to dobry wybór dla samotnej matki?

Nie wszystkie samotne matki spełniają kryterium dochodowe niezbędne do otrzymania mieszkania socjalnego lub komunalnego. W takiej sytuacji często nie mają jednak odpowiednich środków, aby wynająć mieszkanie na wolnym rynku. Często wtedy poza zasięgiem pozostaje również kupno własnego mieszkania na kredyt.

Szukasz kredytu hipotecznego? Poznaj te możliwości:

Rozwiązaniem pośrednim między mieszkaniem z urzędu, a własnym (lub wynajętym) może być natomiast TBS. Rozwiązanie przeznaczone jest dla osób z odpowiednimi dochodami, ale suma miesięcznych wydatków zwykle jest niższa, niż wynajem mieszkania. Zakup mieszkania w systemie TBS jest więc często dobrym rozwiązaniem dla samotnej matki.

Na jaką pomoc może liczyć samotna matka?

Samotna matka może liczyć w Polsce na te same świadczenia, jakie dostaje dwoje rodziców. Przede wszystkim rodzic dziecka może wnioskować o zasiłek 500+. Na dzieci chodzące do szkoły przysługuje również zasiłek 300+, który jest wypłacany raz do roku.  Po urodzeniu dziecka samotna matka może natomiast odebrać tak zwane “becikowe” – jego wysokość to 1000 złotych. Samotna matka może również ubiegać się o zasiłek rodzinny, w przypadku kiedy:

  • dochody są niższe, niż 674 złote na członka rodziny – kobieta nie spełnia kryterium dochodowego
  • matka posiada zasądzone alimenty na dziecko
  • ojciec odrzucił wniosek o alimenty
  • ojciec dziecka nie żyje lub jest nieznany

Na dzieci do piątego roku życia można otrzymać 95 złotych miesięcznie. Zasiłek rodzinny w przypadku dzieci od 5 do 18 roku życia wynosi natomiast 135 złotych. Gdy samotnej matce przysługuje zasiłek rodzinny, może również otrzymać następujące dodatki:

  • 193 złote miesięcznie na dziecko, jeśli samotnie je wychowuje
  • opieka nad dzieckiem w trakcie trwania urlopu wychowawczego – 400 złotych miesięcznie
  • wychowywanie dzieci w wielodzietnej rodzinie – 95 złotych na trzecie i kolejne dzieci

Dziecko, które uczy się poza miejscem zamieszkania może natomiast liczyć na dodatkowe 69 złotych (jeśli dojeżdża do szkoły) lub 113 złotych miesięcznie (gdy mieszka poza domem).

Mieszkanie socjalne dla samotnej matki – podsumowanie artykułu

Podsumowując, dziś w Polsce nie ma programu gwarantującego samotnym matkom mieszkania. Mogą natomiast ubiegać się o prawo do zamieszkania w mieszkaniu socjalnym lub komunalnym. Jeżeli jednak masz wystarczające dochody, skorzystaj z możliwości zakupu mieszkania TBS lub mieszkania własnościowego. Dziś rząd proponuje Polakom kilka rozwiązań, które obniżają koszt kredytu. Samotne matki, które mają natomiast zbyt niskie dochody do zamieszkania w mieszkaniu socjalnym, powinny zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej. Tam zapewne dostaną skierowanie do domu samotnej matki. Choć nie jest to wymarzone miejsce do życia, z pewnością jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i jej dziecka. Będąc w trudnej sytuacji finansowej, warto też skorzystać z dostępnych zasiłków i innych form pomocy finansowej.

Najczęściej zadawane pytania

Jak samotna matka może dostać mieszkanie socjalne?

Niezbędne jest wypełnienie wniosku i dostarczenie go do Ośrodka Pomocy Społecznej. Należy dołączyć do niego oświadczenie o dochodach członków gospodarstwa domowego. Pamiętaj, że dziś kryterium dochodowe do mieszkania socjalnego jest jednak bardzo niskie – najczęściej poniżej 1300 złotych.

Jak długo trzeba czekać na mieszkanie socjalne dla samotnej matki?

Wiele zależy od stanu posiadania mieszkań socjalnych w danej gminie. Nie ma tu jednego terminu. Niektórzy wnioskodawcy wcale nie doczekają się swojego mieszkania socjalnego.

Jak udowodnić bycie samotną matką?

W takiej sytuacji niezbędne jest odpowiednie udokumentowanie tego faktu. Przydatny będzie akt zgonu ojca, akt urodzenia dziecka z zapisem, że ojciec nie jest znany lub wyrok sądu.

Ile kosztuje miejsce w domu samotnej matki?

Pobyt w domu samotnej matki nie wymaga wniesienia opłaty. Zwykle takie placówki są prowadzone przez fundacje, organizacje pozarządowe lub organizacje religijne.

Źródło:

  1. https://www.money.pl/gospodarka/mieszkanie-socjalne-jakie-warunki-trzeba-spelnic-zeby-ubiegac-sie-o-lokal-socjalny-6768409187015584a.html
  2. https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/pomoc-mieszkaniowa
  3. https://powroty.gov.pl/mieszkanie-komunalne-po-powrocie-z-zagranicy-5395
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły