Czy w 2024 roku spadną ceny mieszkań? Prognozy i przewidywania dotyczące rynku nieruchomości

Czy ceny mieszkań w 2023 roku spadną

Eksperci rynku nieruchomości niestety nie mają dobrych wieści dla osób chcących kupić dom lub mieszkanie. Najbliższe miesiące utrzymają ceny na dotychczasowym poziomie. Obszar ten potrzebuje nowej dynamiki, która pozwoliłaby na zmiany cen. Jedynym impulsów, który jest w stanie ożywić sytuację na rynku nieruchomości, jest wprowadzenie nowego programu związanego z kredytami hipotecznymi. Państwowa dopłata i gwarancja niskiego oprocentowania może pobudzić rynek do działania. W dzisiejszym tekście chcemy sprawdzić, czy ceny mieszkań w 2024 roku spadną. Zachęcamy do lektury!

Co przyniósł nam rok 2023? Czy ceny mieszkań w 2024 roku spadną?

Wiele osób zainteresowanych zakupem własnych “czterech kątów” zastanawiają się, czy ceny mieszkań w 2024 roku spadną. Specjaliści od nieruchomości są zgodni, że kluczowe czynniki, które odbiły się na cenach mieszkań i domów w ubiegłym roku to:

  • wysoka inflacja
  • podwyżki stóp procentowych
  • zmienność i niestabilność rekomendacji KNF
  • wojna oraz duży napływ uchodźców

Regularne podwyżki stóp procentowych i zmienne rekomendacje KNF bezpośrednio odbiły się na zdolności kredytowych potencjalnych nowych nabywców. Warto zaznaczyć, że wśród głównych czynników tym razem nie jest wymieniana pandemia. Spowodowane jest to tym, że do zjawiska zdążyliśmy już przywyknąć a rynki i działania ekonomiczne ustabilizować. Wybuch wojny oraz nasilone działania zbrojne w Ukrainie błyskawicznie były widoczne na rynku nieruchomości. Pierwsze skutki zobaczyliśmy na rynku najmu. Dość stabilne dotychczas ceny mieszkań na wynajem, zaczęły rosnąć skokowo i niespodziewanie, wprost do ogromnego zapotrzebowania. W tej chwili możemy mówić o wzroście stawek o 20% w stosunku rok do roku. Na szczęście sytuacja na rynku najmu nieruchomości jest już stabilna. Z największymi podwyżkami musieliśmy liczyć się na przełomie 2022 i 2023 roku. Potem wzrosty wyhamowały, ale… ceny najmu nie spadły. To samo dotyczy zresztą cen samych mieszkań.

Czy ceny mieszkań w 2024 roku spadną? Odpowiedź na to pytanie jest trudna, a finalnie ceny zależą od naprawdę wielu czynników.

Ceny zakupu – podwójna dynamika

Rynek mieszkań przeznaczonych do zakupu w mijającym roku charakteryzował się również ogromną dynamiką cen. W pierwszej połowie roku widać było duże wzrosty średnio od 5 % do 10% w stosunku do roku poprzedniego. Druga połowa roku pokazuje nam już wzrosty minimalne. Dodatkowo w drugiej części roku coraz mniej klientów wchodziło na rynek mieszkaniowy jako poszukujący nowego lokum. Co może być powodem takich statystyk? Czy ceny mieszkań w 2024 roku spadną?

Czy ceny mieszkań wzrosną?

Cześć klientów straciła zdolność kredytową lub spadła ona do takiego poziomu, który uniemożliwia przy aktualnych cenach nabycie nieruchomości. Wymiar zdolności kredytowej często pozwalał na zakup nieruchomości nieadekwatnej do potrzeb i zainteresowań klientów. Nie znaczy to, że zainteresowanie zakupem nieruchomości jako takiej maleje. Serwisy specjalizujące się w sprzedaży i portale ogłoszeniowe odnotowały bardzo dobre wyniki. Może to wskazywać na to, że klienci monitorują rynek i czekają na właściwy moment.

Ciężko przewidzieć zmiany cen mieszkań….

Analitycy nieruchomości są bardzo ostrożni przy wskazywaniu trendów jakie czekają nas w roku 2024. Jak wskazują, zbyt wiele zmiennych może wpłynąć na wysokość cen nieruchomości. Większość z nich pozostaje przy stanowisku, że ceny mieszkań powinny ustabilizować się i pozostać na poziomie dotychczasowym. 

Doradcy do spraw nieruchomości wskazują, że różnice w cenach mogą pojawić się jedynie w niektórych segmentach rynku, głównie w obszarze domów. Są to nieruchomości z zasady droższe, wielkopowierzchniowe, o dużych działkach, zatem na tym polu dostrzegają możliwość obniżek. Z reguły koszty utrzymania takiej nieruchomości wpływają na bardziej przemyślane decyzje zakupowe.

Bezpieczny Kredyt 2% miał być impulsem dla rynku nieruchomości

Rok 2022 był dla branży całkiem trudny. W roku 2023 inflacja zaczęła zauważalnie spłacać, tym samym spadły również koszty mieszkaniowe wielu Polaków. Rząd, chcąc pobudzić rynek, uruchomił program Bezpieczny Kredyt 2%. W momencie, gdy przepisy były już przygotowane, zaczęliśmy widzieć wzrosty cen nieruchomości. Szczególnie mieszkania objęte programem stały się momentalnie droższe.

Oznacza to więc, że co prawda koszty kredytu hipotecznego nieco spadły, jednak różnica „zatarła się” przez wyższe ceny transakcyjne. Wiele wskazuje na to, że w 2024 roku tendencja ta utrzyma się. Nawet jeśli ceny mieszkań już tak mocno nie wzrosną, raczej też nie spadną. Sytuacja na rynku nieruchomości może się zmienić, jeżeli program Bezpieczny Kredyt 2% nie będzie kontynuowany w przyszłości.

Są pewne rozwiązania dla osób, które nie udźwigną kredytu hipotecznego

Osoby, które dziś nie widzą szansy na kupno swojego mieszkania, mogą poszukać opcji zakupu mieszkania w TBS. Spełniając kryterium dochodowe można też liczyć na przydział mieszkania socjalnego lub mieszkania komunalnego. W tym drugim przypadku być może możliwy będzie wykup mieszkania komunalnego. Przedstawione pomysły to sposoby na zostanie właścicielem mieszkania zdecydowanie niższym kosztem. Mają jednak pewne minusy i warunki, które trzeba spełnić.

Możliwość skorzystania z Bezpiecznego Kredytu 2% jest natomiast szansą dla osób, które obawiają się rosnących rat kredytu. W dużym stopniu rozwiązanie pozwala przewidzieć, ile będziemy płacić za mieszkanie na kredyt w przyszłości.

Czy ceny mieszkań w 2024 roku spadną? Podsumowanie

Nie ma jednej odpowiedzi na tak zadane pytanie. To, czy ceny mieszkań w 2024 roku spadną, czy nie zależy od wielu czynników. Zdecydowanie można jednak stwierdzić, że nie powinniśmy liczyć na gwałtowny spadek cen mieszkań w 2024 roku. Zamiast zastanawiać się więc, czy ceny mieszkań w 2024 roku spadną, lepiej pomyśl jak poprawić swoją zdolność kredytową. Dobrym pomysłem jest wyrobienie sobie nawyku oszczędzania, co pozwoli uzbierać własny kapitał. Jeśli szukasz swojego pierwszego mieszkania (np. obecnie wynajmujesz je lub mieszkasz z rodziną), nie zwlekaj. Komfort i bezpieczeństwo posiadania swojego mieszkania są trudne do przeliczenia na pieniądze. W tej sytuacji można postarać się skorzystać z jednego z rządowych programów wsparcia. Nieco inaczej powinny działać natomiast osoby, które chcą kupić mieszkanie w celu inwestycyjnym.

Źródło:

  1. https://businessinsider.com.pl/biznes/co-z-cenami-mieszkan-w-2024-r-wystrzal-cen-mieszkan-nie-potrwa-wiecznie/5wccj5s
  2. https://www.strzelczyk.pl/prognozy-cen-w-2024-roku-przeglad-nieruchomosci-11-2023/
  3. https://www.money.pl/gospodarka/w-2024-r-przelomu-nie-bedzie-sytuacja-na-rynku-mieszkan-sie-nie-poprawi-6981068387043872a.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły