Lista dokumentów wymaganych do kredytu firmowego

Lista dokumentów wymaganych do kredytu firmowego

Sporo osób korzysta z kredytów gotówkowych i różnych pożyczek. Tak samo mogą postępować także firmy. Kredyt firmowy pozwoli zdobyć pieniądze na dalszy rozwój firmy, czy na pokrycie różnych wydatków. Nierzadko wymagane będzie jednak spełnienie większej liczby formalności, niż w przypadku kredytów dla osób fizycznych. Sprawdźmy więc, jakie dokumenty do kredytu firmowego będą wymagane przez banki. Podpowiadamy też, gdzie szukać najlepszych kredytów dla firm.

Dokumenty do kredytu firmowego

Niezależnie od tego, jaki rodzaj kredytu nas interesuje, bank chce dobrze nas poznać. Przede wszystkim bankowi zależy na wnikliwym zbadaniu zdolności kredytowej potencjalnego klienta, czy jego historii kredytowej. W przypadku klientów indywidualnych (to po prostu kredyt konsumencki) najczęściej bank w dużej mierze polega na weryfikacji zarobków. Również przy kredycie firmowym musimy zadbać o podanie szeregu informacji, w tym dotyczących sytuacji finansowej firmy.

W takiej sytuacji oczywiście nie wystarczy dostarczenie zaświadczenia od pracodawcy – w przypadku klientów prywatnych często jest w zupełności wystarczające. Kredyt dla firm wymaga więc potwierdzenia zdolności kredytowej w inny sposób. Jakie dokumenty do kredytu firmowego będą więc przydatne? Wiele zależy od procedury konkretnego banku, jak i wybranego przez nas kredytu. Zobowiązania na niewielkie kwoty mogą wcale nie wymagać dodatkowych dokumentów. Taki kredyt na oświadczenie jest zdecydowanie najwygodniejszy, nie zawsze jednak dostępne kwoty będą zadowalające. Z drugiej strony lista dokumentów do kredytu firmowego w przypadku sporej sumy może być naprawdę długa!

Jakie dokumenty do kredytu firmowego są potrzebne w banku?

Kredyty firmowe to często bardzo atrakcyjne produkty dla niejednego przedsiębiorcy. Udając się z wnioskiem do banku powinniśmy natomiast już wcześniej przygotować pewne dokumenty do kredytu firmowego. Pozwoli to w przyszłości zaoszczędzić sporo czasu. Gdy bank poprosi o spełnienie jednej z formalności, będziemy na to przygotowaniu. Listę niezbędnych dla konkretnego kredytu dokumentów możemy też sprawdzić na stronie banku lub zapytać o nią doradcę.  To też dobry sposób na uniknięcie straty czasu w przyszłości.

Zwykle bank wymaga następujących dokumentów do kredytu firmowego:

  • dokumenty potwierdzające istnienie firmy i jej staż na rynku – zaświadczenie z CEIDG o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Taki wydruk możemy samodzielnie pobrać ze strony rządowej platformy internetowej. Dla banku istotny może być staż firmy na rynku. Niejednokrotnie w wymaganiach banku widnieje co najmniej 12 miesięcy od momentu rejestracji firmy. Warto jednak wiedzieć, że pracownik banku może też samodzielnie sprawdzić informacje rejestrowe w CEIDG.
  • zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o nadaniu numeru NIP – możemy wnioskować o taki dokument w odpowiednim oddziale Urzędu Skarbowego (właściwy dla siedziby firmy), wypełniając formularz NIP-5. Taki dokument każdy przedsiębiorca otrzymuje po założeniu działalności, zwykle mamy go po prostu w swoich firmowych dokumentach.
  • potwierdzenie posiadania numeru REGON – pobierzemy je samodzielnie z Internetu, z wyszukiwarki podmiotów gospodarczych – na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.
  • zaświadczenie o wpisie do KRS (tylko w przypadku spółek) – można pobrać dane z wyszukiwarki na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
  • statut spółki, umowa spółki wraz z aneksami i załącznikami (tylko w przypadku spółek)
dokumenty do kredytu firmowego

Rodzaj wymaganych przez bank dokumentów do kredytu firmowego będzie więc w pewnej mierze zależał od rodzaju prowadzonej działalności.

Jakie są rodzaje kont firmowych?

Dokumenty finansowe firmy zależą od rodzaju prowadzonej działalności i rozliczenia jej

Wspomniane wcześniej dokumenty są dla banku potwierdzeniem, że firma jest zarejestrowana i działa legalnie w Polsce. Do obliczenia zdolności kredytowej najważniejsze są jednak informacje na temat finansów firmy. Dochody, koszty, obroty, posiadane zobowiązania – bank chciałby poznać wszelkie informacje, aby zweryfikować kredytobiorcę. W tym celu potrzebne będą firmowe dokumenty finansowe. Możemy podzielić je w zależności od rodzaju wybranej przez przedsiębiorcę formy rozliczenia:

Forma rozliczenia przedsiębiorcyDokumenty do kredytu firmowego
KPiR (księga przychodów i rozchodów)wykaz z księgi przychodów i rozchodów za dany rok lub poszczególne miesiące (w zależności od wymagań banku), deklaracja podatkowa za poprzedni rok
Karta podatkowaroczna deklaracja PIT, deklaracja VAT za bieżący rok, decyzja Urzędu Skarbowego w sprawie naliczonego podatku
Ryczałt ewidencjonowanyzeznanie podatkowe za poprzedni rok, deklaracja VAT
Pełna księgowośćbilans finansowy firmy deklaracja podatkowa za ostatni rok, rachunek zysków i strat za ostatni rok obrachunkowy

O jakie jeszcze dokumenty do kredytu dla firm może poprosić bank?

Mamy już całkiem długą listę dokumentów do kredytu firmowego. Na tym nie kończy się jednak ich liczba. Banki mogą poprosić również o dodatkowe formalności i dokumenty, takie jak:

  • zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkami
  • zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu ze składkami

Co ciekawe, niekiedy bank będzie wymagał też dodatkowych dokumentów do kredytu firmowego. Chodzi o opinię innych banków. Dzięki niej może przekonać się, jak wyglądała współpraca z daną firmą w przeszłości. Opinia może zarówno dotyczących zobowiązań, jak i współpracy, na przykład związanej z prowadzeniem konta.

Kredyty dla firm – gdzie ich szukać?

Dziś właściwie każdy bank posiada sporą ofertę pożyczek i kredytów dla firm. Szybkie porównanie ich i wybranie najlepszej propozycji może być więc nieco kłopotliwe. Nie tylko ciężko będzie Ci sprawdzić wszystkie propozycje. To też całkiem czasochłonny proces. Z tego względu warto zdać się na gotowe zestawienie.

Ranking kredytów firmowych to miejsce, w którym znajdziesz wszystkie aktualne propozycje z polskiego rynku. Zebrano tam wszystkie najważniejsze informacje na temat kredytów dla firm. Wybór najlepszej opcji jest więc dość prosty, pozwoli też na sporą oszczędność czasu.

Który kredyt dla firm wybrać?

Mając wytypowanych kilka kredytów firmowych musimy podjąć decyzję – który z nich wybrać? Możemy kierować się niskimi kosztami, które zobaczymy w formie RSO (roczna stopa oprocentowania) i RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania). Całość kosztów kredytu zobaczymy w tym drugim wypadku – poza oprocentowaniem RRSO uwzględnia też prowizje, marżę, ubezpieczenie i inne koszty, jeśli takie są.

Poza samym wydatkiem na kredyt musimy wziąć też pod uwagę:

  • dostępne kwoty kredytu firmowego – czy suma będzie dla nas wystarczająca?
  • opinie dotychczasowych kredytobiorców
  • jaki to rodzaj kredytu (np. czy bank zaoferuje nam kredyt odnawialny, czy jednorazowy)
  • cel, na jaki możemy wydać pieniądze (najlepsze warunki często dotyczą preferencyjnych kredytów na konkretny cel)
  • ile czasu potrzeba do otrzymania pieniędzy
  • dostępność kredytu – czy bank w ogóle zgodzi się przyznać kredyt Twojej firmie

RRSO a oprocentowanie nominalne kredytu - czym się różnią?

Podsumowanie artykułu – jakie dokumenty do kredytu firmowego?

Podsumowując, często od rodzaju zobowiązania zależy, jakie dokumenty do kredytu firmowego będą wymagane. Bank zwykle potrzebuje po prostu informacji na temat naszej działalności gospodarczej, a także jej stanu finansowego. Niekiedy dokumenty zgromadzimy samodzielnie, na przykład pobierając informacje ze stron internetowych (jak w przypadku informacji z CEIDG). Czasem wymagane będą dane księgowe, co może wymagać nieco więcej naszych starań. Warto jeszcze przed staraniem się o kredyt zapytać w banku, jakich potrzebuje dokumentów. Zdobycie niektórych może być dość czasochłonne.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie dokumenty do kredytu firmowego są wymagane?

Banki najczęściej wymagają dokumentów związanych z założeniem działalności, na przykład wyciągu z CEIDG lub KRS. Przydatne mogą być zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami, czasem także dane pochodzące z księgowości.

Jakie są wymagania banku przy kredycie dla firm?

Bank może wymagać dokumentów do kredytu firmowego. Na ich liście są zarówno dokumenty rejestrowe działalności, jak i informacje o niezaleganiu ze składkami. Czasem potrzebne będą też dane świadczące o sytuacji finansowej firmy – na przykład bilans finansowy.

Co sprawdza bank w przypadku wniosku o kredyt firmowy?

Bank sprawdza sytuację finansową firmy, fakt nie zalegania z podatkami i składkami, a czasem nawet opinie innych banków, w których mieliśmy już inne produkty.

Jakie dokumenty finansowe do kredytu dla firm?

Banki wymagają różnych dokumentów finansowych w zależności od sposobu rozliczenia działalności gospodarczej. Mogą to być deklaracje podatkowe za poprzedni rok, deklaracja VAT, czy informacja o bilansie finansowym firmy.

Jak bank ocenia zdolność kredytową przedsiębiorstwa?

Bank w tym celu sprawdza dokumenty finansowe firmy. W zależności od sposobu rozliczenia mogą to być informacje o zapłaconych podatkach lub bilans finansowy firmy.

Źródło:

  1. https://managerplus.pl/kredyt-na-dzialalnosc-gospodarcza-jakie-sa-wymagania-i-jak-sie-przygotowac-61203
  2. https://www.infakt.pl/blog/kredyt-firmowy-jakich-dokumentow-potrzebuje/
  3. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kredyt-dla-firm-jakie-dokumenty-Pytamy-banki-o-procedury-7505361.html
  4. https://finanse.wp.pl/jakie-dokumenty-do-kredytu-gotowkowego-lub-pozyczki-6891205690001984a
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły