Co to jest kredyt komercyjny?

Co to jest kredyt komercyjny?

Kredyt komercyjny jest jednym z kredytów dostępnych dla przedsiębiorców. Dziś postaramy się przybliżyć, na czym polega jego działanie i kto może ubiegać się o ten rodzaj finansowania. Z tego artykułu dowiesz się też, na jaki cel można przeznaczyć środki z kredytu tego typu/

Kredyty dla przedsiębiorców, kredyt komercyjny

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nierzadko wymaga zorganizowania zewnętrznego źródła finansowania. Pieniądze przydają się do zaspokojenia bieżących potrzeb firmy, ale także na jej rozwój i inwestycje. W wielu przypadkach środki zgromadzone na koncie firmowym okazują się niewystarczające Tu z pomocą przychodzą banki, które po spełnieniu przez przedsiębiorcę pewnych warunkach udziela mu kredytu.

Co roku polscy przedsiębiorcy uruchamiają nowe zobowiązania na kwoty liczone w setkach miliardów złotych. Do wakacji 2023 roku firmy korzystały z kredytów o łącznej wartości 115 miliardów złotych! Z kredytów komercyjnych korzystają zarówno mikroprzedsiębiorcy, małe i średnie firmy, jak i naprawdę duże przedsiębiorstwa. To właśnie ten ostatni rodzaj firm odpowiada za sporą część łącznej sumy akcji kredytowej dla firm.

Tak, jak osoby prywatne chętnie korzystają z kredytu gotówkowego, tak firmy znajdują źródło pieniędzy w kredytach komercyjnych. Przyjrzyjmy się im więc nieco bliżej.

Kredyt komercyjny – co to jest?

Zacznijmy od tego, co to jest kredyt komercyjny. Choć niektórym czytelnikom nazwa może niewiele mówić, kredyt komercyjny to kredyt dla firm. Kredyt firmowy jest przeznaczony do odbiorców, którymi są przedsiębiorstwa, różnej wielkości firmy, jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki, a nawet fundacje i jednostki samorządowe.

Istnieje wiele rodzajów kredytu firmowego – od zwykłego kredytu gotówkowego, przez linie odnawialne na rachunku firmowym, aż po wielomilionowe kredyty konsorcjalne. Wszystko zależy od potrzeb konkretnej firmy – ilości potrzebnej gotówki i sposobu jej wykorzystania. Niektóre przedsiębiorstwa potrzebują jednorazowego zastrzyku gotówki, inne – stałej i długotrwałej możliwości sięgania po pieniądze.

Kto może skorzystać z kredytu komercyjnego?

Ten rodzaj kredytowy nie jest dostępny dla klientów indywidualnych – osób prywatnych. Z kredytu komercyjnego mogą skorzystać:

  • osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą
  • spółki prawa handlowego
  • osobiste spółki
  • samorządowe i administracyjne jednostki budżetowe
  • fundacje i stowarzyszenia
  • inne podmioty posiadające osobowość prawną

Sposób działania kredytu komercyjnego może natomiast przypominać zwykłe kredyty dla osób prywatnych. Przedsiębiorca otrzymuje wypłatę kredytu (jednorazowo lub w transzach), a następnie spłaca zobowiązanie w ratach. Już na wstępie obie strony ustalają harmonogram i termin spłaty kredytu. Poza spłatą pożyczonego kapitału należy też spłacić  odsetki.

Jak utrzymać płynność finansową firmy?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt komercyjny?

Przedsiębiorca musi spełnić pewne warunki, aby mógł skorzystać z tego kredytu. Kredyt komercyjny wymaga odpowiedniej zdolności kredytowej. Istotna jest korzystna historia kredytowa, która świadczy o terminowości spłat długów z przeszłości. Wiele wymagań do kredytu komercyjnego jest podobna do tych znanych z oferty dla klientów indywidualnych.

Warunki do otrzymania kredytu komercyjnego:

  • prawidłowe wypełnienie wniosku o kredyt, a także dołączenie do niego wszystkich niezbędnych dokumentów
  • odpowiednia zdolność kredytowa – musi być na tyle wysoka, aby spłata zobowiązania była możliwa. Do obliczenia zdolności kredytowej firmy bank weźmie jej dochody, ale również koszty, w tym również inne spłacane aktualnie zobowiązania
  • historia kredytowa – jeśli firma w przeszłości miała jakieś zobowiązania, dobrze jeśli były regulowane na bieżąco
  • rok działalności firmy – przedsiębiorcy z którym stażem mogą nie otrzymać zgody na kredyt komercyjny lub jego kwota będzie niższa. Najczęściej banki wymagają co najmniej 12-miesięcznego stażu, choć nie jest to regułą

Koszty kredytu komercyjnego

Podobnie do innych rodzajów kredytu, kredyt dla firm jest oprocentowany. Bank w ten sposób zarabia na oferowaniu takiego produktu. Na szczęście wszelkie koszty kredytu komercyjnego mogą zostać potraktowane jako koszt uzyskania przychodu. Mowa o odsetkach, obowiązkowym ubezpieczeniu, prowizjach, czy marży.

Firmy mogą więc wykorzystać te koszty do obniżenia podstawy opodatkowania – zarówno w przypadku rozliczenia podatku CIT, jak i PIT. Oczywiście, wymagana jest do tego odpowiednia forma opodatkowania przedsiębiorcy i jego działalności gospodarczej. Ważne jest to, że koszty kredytu można po prostu uwzględnić przy rozliczeniach z Urzędem Skarbowym.

To nie jest kredyt konsumpcyjny!

Musimy pamiętać, że kredyt komercyjny i kredyt konsumpcyjny to dwa zupełnie inne rodzaje kredytów. Podmioty korzystające z kredytu firmowego nie mogą więc liczyć na przywileje i ochronę, jak w przypadku klientów indywidualnych. Mowa między innymi o ochronie konsumenta dawanej przez unijne, ale także polskie prawo.

Kredyt komercyjny a kredyt preferencyjny – różnice

Czy kredyt komercyjny i preferencyjny to to samo? Nie. Choć oba produkty kierowane są do przedsiębiorców, jest między nimi trochę różnic. Przede wszystkim kredyt preferencyjny jest przeznaczony na konkretny cel. Należy go określić już na etapie wnioskowania o nowe zobowiązanie. Bank następnie będzie oczekiwał potwierdzenia, że środki zostały wydane w dany sposób. Należy więc odpowiednio rozliczyć się z wydatków finansowanych w ten sposób. Kredyt komercyjny pod tym względem zapewnia większą elastyczność. Środki wydamy najczęściej po prostu na dowolny cel. 

Kredyt preferencyjny ma konkretny cel, jest jednak sposobem na pożyczenie naprawdę dużej sumy. Nierzadko wysokość kredytu liczona jest w milionach złotych. Kredyt komercyjny najczęściej ma niższe kwoty, Oba kredyty się więc różnią, często po prostu kredyt komercyjny jest uzupełnieniem dla preferencyjnego.

Jakie są rodzaje kredytu komercyjnego?

Możemy wyróżnić naprawdę wiele rodzajów kredytu komercyjnego. W zależności od potrzeb możemy podzielić je na kilka różnych sposobów:

  • czy jest zabezpieczenie spłaty kredytu – kredyty na mniejsze sumy często nie mają zabezpieczenia. Większe sumy nierzadko wymagają pewnego zastawu – wpisu hipoteki do księgi wieczystej, czy zastawu rejestrowego 
  • jaki jest cel kredytowania? Czy kredyt wykorzystamy na konkretny cel, czy środki można wydać dowolnie, a może na pokrycie aktualnych kosztów działania firmy
  • czy kredyt jest odnawialny – niektóre produkty to kredyty jednorazowe. Czasem jednak firmy korzystają z kredytów odnawialnych, zapewniających długotrwały i stały dostęp do finansowania. Najczęściej przedsiębiorca ma wtedy pewien limit pieniędzy do wykorzystania. Po spłacie długu wraz z odsetkami może znów skorzystać z pieniędzy.

Najczęściej zaciągane rodzaje kredytu komercyjnego to:

  • kredyt inwestycyjny – pieniądze wydawane są na rozwój firmy lub na spłatę innych kredytów inwestycyjnych, przydaje się jeśli firma nie ma zbyt dużych środków własnych. Najczęściej niezbędne jest pokazanie biznesplanu. Bank następnie analizuje inwestycję i ocenia, czy ma szansę powodzenia. Jeśli tak – uruchomi kredyt inwestycyjny. W tym przypadku jest to zwykle kredyt na konkretny cel, kredyt jest jednorazowy, czasem wymagane jest zabezpieczenie spłaty. Środki często są przeznaczone na zakup maszyn lub oprogramowania, powiększenie firmy, kupno dodatkowego wyposażenia lub pojazdów, a czasem nieruchomości. Nierzadko z kredytu komercyjnego inwestycyjnego pokrywany jest koszt zakupu innej firmy.
  • kredyt na rachunku bieżącym – najbardziej przypomina “zwykły” kredyt gotówkowy. Nie mamy ściśle określonego celu wydatkowania pieniędzy, suma kredytu zwykle jest też niższa. Wnioskowanie o taki kredyt jest stosunkowo proste, czasem nie jest też wymagana wizyta w banku.
  • obrotowy kredyt w rachunku bieżącym – ten rodzaj kredytu komercyjnego przypomina z kolei linię odnawialną, czy nawet kartę kredytową. Mamy do wykorzystania określony limit środków. Po jego wykorzystaniu spłacimy zobowiązanie, a limit znów jest dostępny dla firmy. To kredyt odnawialny z limitem zadłużenia do wykorzystania z konta firmowego.
  • kredyt obrotowy w rachunku kredytowym – ma pewne cechy kredytu inwestycyjnego i kredytu obrotowego w rachunku bieżącym. Musimy podać cel, na jaki wykorzystamy przyznane w ramach kredytu pieniądze. Często jest wykorzystywany do spłaty innego zobowiązania, nie jest to jednak regułą. 

Co to jest faktoring?

Ile kosztuje kredyt komercyjny?

Koszt kredytu komercyjnego zależy w dużej mierze od konkretnej oferty banku. Na koszty składa się kilka czynników:

  • oprocentowanie kredytu, czyli odsetki od pożyczonego od banku kapitału
    • stopa procentowa – np WIBOR
    • marża banku
  • prowizja za udzielenie kredytu
  • koszt ustanowienia zabezpieczenia

W którym banku można dostać kredyt komercyjny?

Dziś praktycznie każdy bank posiada w swojej ofercie kredyty komercyjne. Poza bankami świadczącymi usługi dla klientów indywidualnych, na liście są też banki z ofertą typowo dla firm. Kredyt komercyjny jest dostępny między innymi w:

  • Alior Banku
  • Nest Bank
  • PKO BP
  • Pekao Bank Polski
  • mBank
  • Santander Bank Polska
  • Credit Agricole
  • Banku Millenium
  • ING
  • w wielu bankach spółdzielczych

Który kredyt komercyjny wybrać?

Jest kilka rodzajów kredytów komercyjnych. Każdy przedsiębiorca potrzebujący dodatkowych finansów powinien zastanowić się nad wyborem kredytu komercyjnego. Niektórym przyda się po prostu jednorazowy zastrzyk gotówki. Czasem jednak lepszą opcją będzie linia odnawialna, dostępna na stałe w postaci ustalonego limitu.  Dobre dopasowanie rodzaju kredytu do potrzeb firmy pozwoli obniżyć łączne koszty przedsięwzięcia. Każdy kredyt komercyjny jest jednak oprocentowany. Przede wszystkim warto więc zastanowić się, czy firma na pewno potrzebuje dodatkowego finansowania. W wielu przypadkach jest to jednak jak najbardziej opłacalne, szczególnie jeśli firma dobrze zainwestuje pieniądze.

Pożyczka dla firm – pozabankowe pożyczki bez BIK i zaświadczeń z US

Największe plusy i minusy takiego kredytu

Do zalet kredytu komercyjnego z pewnością należy zaliczyć wysokie dostępne kwoty. Wśród wielu rodzajów kredytu każda firma znajdzie produkt najbardziej odpowiedni dla jej potrzeb. Kredyty firmowe służą do finansowania każdego celu, czasem pieniądze można po prostu wydać w dowolny sposób. Plusem jest możliwość wydania pieniędzy w tym momencie, kiedy firma ich potrzebuje.

Wadą są tu koszty związane ze spłatą kredytu. W przypadku niektórych rodzajów kredytu musimy też wnieść jakiś rodzaj zabezpieczenia. Zwykle niezbędne będą całkiem skomplikowane formalności, w tym przedstawienie biznesplanu. Bazując na zewnętrznym finansowaniu inwestycji firma musi liczyć się ze zwiększonym ryzykiem. Spłacanie kredytów innymi kredytami i pożyczkami może natomiast prowadzić do wpadnięcia w tak zwaną spiralę zadłużenia.

Podsumowanie artykułu

Podsumowując, kredyt komercyjny to po prostu kredyt firmowy. Istnieje kilka rodzajów takiego zobowiązania. Przedsiębiorcy mogą więc dobrze dobrać produkt do swoich oczekiwań i aktualnych potrzeb firmy. Jeśli środki z kredytu zostaną dobrze wydane, wzięcie go okaże się strzałem w dziesiątkę!

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest kredyt komercyjny?

Kredyt komercyjny to po prostu rodzaj kredytu przeznaczony dla firm. Mogą z niego skorzystać podmioty z osobowością prawną, jak JDG, spółki, czy stowarzyszenia.

Dla kogo jest kredyt komercyjny?

Kredyt komercyjny przeznaczono dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, małych i dużych firm, spółek osobowych, spółek prawa handlowego, fundacji, a także samorządowych i administracyjnych jednostek budżetowych.

Czy kredyt komercyjny i konsumencki to to samo?

Nie, to dwa rodzaje kredytów. Komercyjny dedykowany jest dla firm.

Źródło

  1. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-komercyjny/
  2. https://ksiegowosc.infor.pl/obrot-gospodarczy/finanse-i-inwestycje/5135653,Kredyt-definicja-rodzaje-zasady-koszty.html
  3. https://www.mhipoteczny.pl/oferta/kredyty-komercyjne/
  4. https://www.credit-agricole.pl/male-i-srednie-firmy/kredyty/kredyt-inwestycyjny
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły