Czy dostanę leasing?

czy dostanę leasing?

Kupując różnego rodzaju produkty i sprzęty możemy postarać się o zewnętrzne finansowania. Mowa o kredytach gotówkowych, pożyczkach, ale także najmie długoterminowym i leasingu. Ten ostatni najbardziej kojarzymy z kupnem samochodów firmowych, choć możemy w ten sposób korzystać z innego dobra, nie wchodząc w jego posiadanie. Dziś postaramy się pomóc wszystkim, którzy zadają sobie pytanie: czy dostanę leasing? Sprawdzimy listę warunków i to, kto może skorzystać z leasingu.

Jest kilka rodzajów leasingu

Zanim zadasz sobie pytanie “czy dostanę leasing”, poznaj dostępne rodzaje leasingu. Do najpopularniejszych należą leasing operacyjny, leasing konsumencki i leasing finansowy:

 • leasing finansowy to umowa, gdzie przedmiotem leasingu najczęściej jest sprzęt lub maszyna. Leasingobiorca ponosi tu ryzyko związane z utratą wartości produktu w czasie obowiązywania umowy.
 • leasing operacyjny – w tym przypadku leasingobiorca jest odpowiedzialny za utrzymanie przedmiotu leasingu. Ponosi też większość ryzyka związanego z utratą wartości.
 • a leasing konsumencki to opcja dla osób fizycznych. Najczęściej w ten sposób wynajmujemy samochód. Leasing trwa określony w umowie czas, a ryzyko związane z utratą wartości oraz koszty utrzymania ponosi w największym stopniu leasingodawca.

Poszczególne rodzaje leasingu mogą być dla Ciebie bardziej lub mniej odpowiednie ze względu na ponoszone koszty, a także korzyści podatkowe leasingu w firmie. Poza wymienionymi powyżej rodzajami leasingu warto też rozważyć kredyt, a nawet zakup sprzętu za gotówkę. Każda z opcji ma pewne zalety i kilka wad.

Leasing czy kredyt? Co wybrać?

Leasing – czy dostaniesz zgodę na leasing?

Oczywiście, jednoznaczna odpowiedź na takie pytanie nie jest prosta, a czasem nawet niemożliwa. Wszystko zależy od aktualnych wymagań firmy leasingowej, możliwości Twojej firmy (chyba, że jesteś osobą fizyczną), czy wartości leasingowanego przedmiotu. W kontekście przyznania leasingu warunki mogą być jednak do kredytu gotówkowego. Mówimy więc o konieczności posiadania odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej i wiarygodności w oczach instytucji finansowej. Na tę ostatnią wpływ mogą mieć choćby rodzaj posiadanej działalności, staż firmy na rynku, czy jej historia kredytowa.

Warto dodać, że można dość łatwo samodzielnie obliczyć zdolność kredytową. Weź jednak pod uwagę nie tylko wartość przedmiotu leasingu, ale również związane z finansowaniem koszty (np. odsetki, obowiązkowe ubezpieczenie, itp.). 

Kto może dostać leasing?

Zacznijmy od tego, czy każdy może dostać leasing. Większości osób leasing kojarzy się z produktem finansowym kierowanym do firm. Istotnie, to przedsiębiorcy i firmy są najczęściej odbiorcami tego produktu. Okazuje się jednak, że z leasingu może skorzystać prawie każdy. Także osoby prywatne, nie mające aktualnie zarejestrowanej działalności gospodarczej, dostają taką możliwość. Muszą oczywiście spełnić pewne warunki, przede wszystkim mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Zanim pomyślisz o skorzystaniu z leasingu możesz więc zadbać o poprawienie swojej zdolności. Zwykle takie działania, jak spłata karty kredytowej i rezygnacja z niej, czy pozbycie się długów mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na to, jak banki i firmy finansowe na Ciebie spojrzą. Przyda się też zadbanie o możliwie stabilne i solidne źródło dochodu. Ważne są oczywiście również wysokie zarobki, choć nie jest to jedyny czynnik wpływający na Twoją zdolność kredytową.

Leasing na auto – kto go nie dostanie?

Oczywiście, nie każdy dostanie zgodę na uruchomienie leasingu. Wypełniamy wniosek leasingowy, dostarczamy niezbędne dokumenty i czekamy na decyzję w tej sprawie. Poszczególne firmy leasingowe mogą na różne sposoby obliczać zdolność kredytową i mieć różne wymagania. Weź to pod uwagę już na etapie wyszukiwania najkorzystniejszych ofert leasingu na rynku.

Możemy wskazać tu na najczęstsze powody odmowy uruchomienia leasingu:

 • brak wystarczającej zdolności kredytowej (w tym przypadku możemy mówić o zdolności leasingowej)
 • firma ma krótki staż na rynku (np. mniej, niż 6 lub 12 miesięcy)
 • za mały dochód w stosunku do raty leasingu
 • negatywna historia kredytowa (zwykle wynika z niespłacanych długów z przeszłości)
 • przedmiot leasingu ma zbyt dużą wartość w stosunku do naszych możliwości finansowych
 • nieprawidłowo wypełniony wniosek leasingowy
 • spełnione inne warunki, również dotyczących przedmiotu leasingu (np. samochodu)

Jak obliczyć zdolność leasingową (zdolność kredytowa przy leasingu)?

Jeśli zadajesz sobie pytanie “czy dostanę leasing”” zacznij od oszacowania swojej zdolności leasingowej. Ta wartość, choć to spore uproszczenie, pokazuje stosunek Twoich dochodów do  przyszłej raty leasingowej. Podsumuj swoje wszystkie dochody roczne (netto), także z poprzedniego roku. Odejmij od nich sumę wydatków związanych z działalnością. Podziel tę kwotę przez liczbę miesięcy, które były brane pod uwagę. Otrzymana kwota posłuży nam do wyliczenia wskaźnika DTI.

Wskaźnik ten opisuje stosunek raty kredytu lub leasingu do naszych dochodów po odjęciu kosztów. W obu przypadkach są to wartości dla jednego miesiąca. Zwykle DTI nie może przekroczyć 50%. Jeżeli więc po odjęciu kosztów i wydatków zostaje nam średnio 10.000 złotych miesięcznie, rata leasingu nie może przekroczyć 5.000 złotych. Jeśli rata wyniesie 6.000 złotych – nie mamy odpowiedniej zdolności kredytowej. Jeżeli natomiast będzie mieściła się w podanym zakresie, prawdopodobnie zdolność kredytowa będzie odpowiednio wysoka, aby dostać zgodę na leasing (lub kredyt, czy pożyczkę na raty).

Oczywiście, na zdolność kredytową wpływają też inne czynniki – staż firmy, historia kredytowa, itp. Jeśli są słabe, zaniżają naszą zdolność kredytową. Wtedy, maksymalny wskaźnik DTI może być dla nas ustalony na niższym poziomie. Możliwe też, że instytucja finansowa wcale nie zgodzi się na przyznanie nam jakichkolwiek pieniędzy. Z drugiej strony, wniesienie wyższego wkładu własnego może poprawić naszą szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Jak wyliczyć maksymalną wartość przedmiotu leasingu?

Tu znów mówimy o obliczeniu będącym sporym uproszczeniem. Weźmy jednak pod uwagę maksymalną wysokość miesięcznej opłaty i pomnóżmy to przez ilość rat. Dodajemy do tego sumę wkładu własnego. Otrzymana suma to suma wartości przedmiotu leasingu (np. samochodu) i odsetek lub innych kosztów leasingu.

W powyższej sytuacji zakładamy jednak, że w ramach leasingu spłacimy 100% wartości przedmiotu leasingu. Niekiedy jednak mówimy o leasingu z wysoką wartością wykupu lub sytuacji, kiedy po zakończonym okresie przedmiot (np. samochód) wraca do leasingodawcy. Od wyliczonej jak powyżej sumy możemy wtedy odjąć wartość rezydualna – czyli oszacowaną jeszcze przed podpisaniem umowy leasingowej wartość przedmiotu po zakończonym okresie leasingu.

Leasing konsumencki – jak jest liczona zdolność? Jakie dokumenty trzeba dostarczyć?

W przypadku leasingu konsumenckiego zdolność leasingowa jest szacowana w podobny sposób. Zamiast dochodów firmy i jej kosztów działalności bierzemy jednak pod uwagę zarobki wnioskodawcy. Kosztami są natomiast średnie miesięczne koszty utrzymania, np. związane z utrzymaniem mieszkania (rata kredytu, koszt wynajmu, czynsz, itp.).

W przypadku leasingu konsumenckiego na liście wymaganych dokumentów dołączanych do wniosku może się znaleźć wyciąg z konta. Potwierdza nasze zarobki. Firma leasingowa może też oczekiwać, że dostarczymy zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu. Sama procedura i wymagane formalności są podobne do wnioskowania o kredyt konsumencki w banku. Potrzebna będzie m.in. zgoda współmałżonka, a także dokumenty potwierdzające tożsamość.

Ranking kredytów konsumenckich - szukaj najlepszych ofert.

Czy dostanę leasing, jeśli jestem w BIK?

Podobnie, jak w przypadku kredytów i pożyczek, przy wnioskowaniu o leasing musimy przejść ocenę historii kredytowej. Zwykle odbywa się to na podstawie danych z BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Trzeba wiedzieć, że do BIK trafiają informacje o wielu naszych zobowiązaniach, także tych spłacanych w terminie. W takiej sytuacji mówimy o poprawie historii kredytowej – w oczach banku lub firmy leasingowej jesteśmy rzetelnym i uczciwym klientem.

Negatywne wpisy w BIK, świadczące o opóźnieniach w spłacie (a nawet całkowitym zaniechaniu spłaty) zmniejszają nasze szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji. Wtedy leasingodawca może po prostu odrzucić nasz wniosek. Wszystko zależy jednak od finalnej oceny historii kredytowej. Dłużnicy wpisani do dług i krajowych rejestrów (jak KRD) mogą mieć po prostu spory problem z otrzymaniem leasingu, kredytu, a nawet pożyczki. Rozwiązaniem dla nich mogą być natomiast pożyczki bez BIK.

Leasing, czy kredyt na samochód – co się bardziej opłaca?

Sporo osób zastanawia się, czy dostanie leasing. Warto jednak sprawdzić wcześniej, co się bardziej opłaca – leasing, czy kredyt na samochód. Odpowiedź rzadko bywa jednoznaczna i uniwersalna dla wszystkich potencjalnych klientów. Nawet odpowiedź na pytanie, leasing czy gotówka nie jest prosta. W każdej indywidualnej sytuacji może być inna.

Decydując się na kredyt na samochód, od razu zostajemy jego właścicielem. Zwykle po prostu spłacić całą wartość zakupu i wszelkie odsetki do banku. W przypadku leasingu możliwe jest natomiast użytkowanie pojazdu jedynie przez określony czas (zwykle kilka lat). Po tym czasie możliwe jest zrezygnowanie z wykupu samochodu, choć czasem jest to całkiem opłacalne. Osoby i firmy, które chcą po prostu często wymieniać pojazd na nowy, często wybierają jednak leasing – jest wygodny, nie musimy martwić się, co zrobić z pojazdem, czy go sprzedawać.

Najczęściej dobrym rozwiązaniem jest jednak po prostu sprawdzenie oferty banku i firmy leasingowej i porównanie ich. Zestaw ze sobą zarówno miesięczną ratę, jak i sumę do spłaty w obu przypadkach. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, weź też pod uwagę potencjalne korzyści podatkowe obu rozwiązań.

Podsumowanie artykułu – czy dostanę leasing?

Choć wiele osób myśli, że to usługa tylko dla firm, leasing może dostać także osoba prywatna. Okazuje się, że niemal każdy może więc skorzystać z leasingu. Jeśli zastanawiasz się “czy dostanę leasing??, zacznij od sprawdzenia swojej zdolności leasingowej (zdolności kredytowej). Ważny jest wskaźnik DTI, czyli stosunek wysokości nowej raty do dochodów. Posiadanie długów, czy zła historia kredytowa mogą być przeszkodą w otrzymaniu zgody na leasing. Z drugiej strony wysoki wkład własny i dobre zarobki ułatwią to. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy dostaniesz leasing.

Najczęściej zadawane pytania

Czy dostanę leasing?

Tak, jeśli spełnisz warunki firmy leasingowej, masz odpowiednią zdolność leasingową i dobrą historię kredytową.

Kto nie dostanie leasingu?

Najczęstsze przyczyny odmowy w sprawie wniosku leasingowego dotyczą negatywnej historii kredytowej, słabej zdolności, a także niespełnienia wymagań firmy leasingowej. Często rozwiązaniem jest rozłożenie spłaty na dłuższy okres lub zdecydowanie się na tańszy przedmiot leasingu (np. samochód).

Czy osoba prywatna też dostanie leasing?

Tak, dla osób nieposiadających działalności gospodarczej przygotowano leasing konsumencki.

Źródło:

 1. https://www.money.pl/gospodarka/jak-otrzymac-leasing-sprawdzenie-wiarygodnosci-finansowej-klienta-6641376617331584a.html
 2. https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/analizator-kredytowy
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły