Jaką formę opodatkowania wybrać? Kalkulator formy opodatkowania

Jaką formę opodatkowania wybrać? Kalkulator formy opodatkowania

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, jaką formę opodatkowania wybrać. Oczywiście, często problem ten rozwiązuje po prostu księgowość lub biuro rachunkowe, z których usług korzystamy. Każdy przedsiębiorca powinien jednak wiedzieć, jakie korzyści niesie ze sobą wybór jednej z dostępnych form. Ocena, która jest dla niego najbardziej korzystna może być jednak dość trudna – wymaga kilku obliczeń. Przydatny będzie więc kalkulator formy opodatkowania.

Kalkulator formy opodatkowania przedsiębiorstwa

Polscy przedsiębiorcy zwykle wybierają jedną z trzech form opodatkowania. Różnią się wysokością podatku, a także możliwością obniżenia podstawy opodatkowania poprzez uwzględnienie kosztów uzyskania przychodu.

Każda forma opodatkowania niesie za sobą konieczność płatności podatku. Jego wysokość przyjmuje wartość procentową, czasem zmienia się jednak po przekroczeniu pewnego limitu. Od czasu wprowadzenia Polskiego Ładu musimy jednak uwzględnić także pewną zmianę. Obecnie od wyboru formy opodatkowania zależy bowiem również to, jaką składkę na ubezpieczenie zdrowotne płacimy do ZUS. W tej sytuacji kalkulator formy opodatkowania może być więc niezwykle pomocny. Pozwoli zaoszczędzić wiele czasu i w kilka chwil przekonać się, ile podatku musimy zapłacić w przypadku wybrania jednej z form.

Co to jest forma opodatkowania?

Polskie przepisy dają możliwość wyboru jednej z kilku form opodatkowania. Co to właściwie oznacza? Zakładając firmę, na przykład jednoosobową działalność gospodarczą, możemy ustalić, w jaki sposób będziemy płacić podatki. Jeśli przepisy wprost nie wskazują, że nasza działalność powinna być rozliczana w odpowiedni sposób, mamy tu więc pewną dowolność. Oczywiście, każdy przedsiębiorca chce wybrać formę opodatkowania, która będzie dla niego najkorzystniejsza. Chodzi po prostu o to, aby zapłacić jak najmniej podatków i innych opłat. Wtedy więcej pieniędzy zostanie w naszej firmie.

Formę opodatkowania możemy zmienić w trakcie prowadzenia działalności. Nie jest to jednak możliwe w każdym momencie, a w wyznaczonych okresach, na przykład na początku roku. Przepisy określają, że formę opodatkowania możemy wybrać (lub zmienić ją) do 20 dnia miesiąca następnego po miesiącu, kiedy pojawił się pierwszy przychód podatkowy w danym roku. Zwykle jest to więc po prostu termin do 20 lutego każdego roku. Jeśli natomiast pierwszy przychód podatkowy mamy dopiero w grudniu, formę opodatkowania wybieramy do końca grudnia danego roku.

Każda forma opodatkowania ma swoje zalety i wady. Dla przedsiębiorcy najważniejszą informacją jest jednak procent podatku, jaki zapłacimy w związku z prowadzoną działalnością.

Podstawowe pojęcia, które warto znać

Aby łatwiej poruszać się w tym temacie, warto poznać kilka pojęć. Wyjaśniliśmy już, czym jest forma opodatkowania i kiedy można ją zmienić. Poniżej znajdziesz krótkie wyjaśnienie kilku innych, istotnych sformułowań:

  • przychód – to suma wartości sprzedanych w danym okresie dóbr, towarów i usług netto (bez podatku VAT). Zwykle jest to suma kwot na wszystkich fakturach i rachunkach.
  • dochód – to przychód pomniejszona o wartość poniesionych w danym okresie rozliczeniowym kosztów uzyskania przychodu. Jeśli kosztów nie ma, dochód i przychód są takie same.
  • koszty uzyskania przychodu – to suma wydatków, jakie ponieśliśmy w celu uzyskania naszego przychodu. Nie każdy wydatek możemy jednak uwzględnić jako koszt

Jakie są formy opodatkowania firmy?

Obecnie mamy trzy formy opodatkowania działalności gospodarczej. Opodatkowanie przychodów podatkiem liniowym (19%) lub w oparciu o skalę podatkową (12% lub 32% po przekroczeniu określonej sumy) pozwala odliczyć koszty uzyskania przychodu od przychodu (to podatki dochodowe). Podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oznacza natomiast, że zapłacimy mniej % podatku, ale nie obniżymy podstawy opodatkowania kosztami. Jest kilka stawek ryczałtu, które należy przypisać do rodzaju wykonywanej działalności i sprzedawanych produktów i usług. Stawki ryczałtu to od 2 do 17%. Spora część firm trudniących się sprzedażą usług zapłaci 14%, natomiast bardzo niska stawka przeznaczona jest dla firm sprzedających towary, czyli zajmujących się handlem. Trzeba jednak wiedzieć, że niektóre rodzaje działalności są wyłączone z możliwości opodatkowania tą metodą.

Konsekwencje niezapłąconej faktury. Jak odzyskać pieniądze?

Skala podatkowa pozwala na płacenie całkiem niskiego podatku – 12%. Możemy w dodatku obniżyć przychody poprzez koszty uzyskania. Niestety, taki stan rzeczy obowiązuje tylko do osiągnięcia limitu – 120.000 złotych dochodów rocznie. Powyżej tej sumy musimy liczyć się już z koniecznością zapłacenia aż 32%. Rozliczenie się w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych również podlega limitowi, jest jednak znacznie wyższy – wynosi 2 miliony euro lub równowartość w PLN.

Danina solidarnościowa dla przedsiębiorców z dochodem ponad 1.000.000 złotych (skala podatkowa)

Przedsiębiorcy zarabiający ponad milion złotych rocznie (dochód) muszą zapłacić podatek zwany daniną solidarnościową. Wynosi on 4%, na szczęście jedynie od kwoty przekraczającej 1.000.000 złotych. Warto mieć to na uwadze, gdyż taka konieczność pojawia się tylko w przypadku jednej z form opodatkowania firmy.

Stawka składki zdrowotnej do ZUS a forma opodatkowania

Wybrana przez nas forma opodatkowania wpływa nie tylko na wysokość podatku. Od niej zależy też wysokość wysokość składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca zapłaci do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

  • zasady ogólne (progresja 12% i 32%) – 9% dochodu
  • podatek liniowy 19% – 4,9% od dochodu
  • ryczałt ewidencjonowany:
    • 9% x 60% przeciętnego wynagrodzenia dla przychodu do 60.000 zł
    • 9% x 100% przeciętnego wynagrodzenia dla przychodu od 60 do 300 tys. złotych rocznie
    • stawka 9% x 180% przeciętnego wynagrodzenia dla przychodu ponad 300.000 zł rocznie

Składka na ubezpieczenie zdrowotne musi być w większości przypadków zapłacona do 20. dnia kolejnego miesiąca.

Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2024 roku?

Kwota wolna od podatku wynosi w 2024 roku 30 tysięcy złotych rocznie. Nie wszyscy przedsiębiorcy z niej jednak skorzystają. Kwota wolna przeznaczona jest bowiem jedynie dla firm opodatkowanych według skali podatkowej. Mamy więc następującą sytuację:

  • 0 – 30.000 złotych – 0% podatku
  • 30.000-120.000 złotych – 12% podatku
  • 120.000 złotych – 1.000.000 złotych – 32% podatku
  • 1.000.000 złotych i więcej – 36% podatku

Oczywiście, musimy też uwzględnić dodatkowe 9% od dochodu w ramach wspomnianej już składki zdrowotnej.

Podatek Belki 19% - czym jest i czy musimy go zapłacić?

Kalkulator formy opodatkowania

Jak widać, wybór odpowiedniej formy opodatkowania jest całkiem istotny dla kosztów prowadzenia działalności. W wielu przypadkach kalkulator formy opodatkowania pozwala szybko uzyskać przybliżoną informację na temat tego, która forma będzie najbardziej opłacalna. Przed otworzeniem działalności gospodarczej (a także już w jej trakcie) warto zastanowić się chwilę nad tym, jaki podatek będzie najbardziej korzystny dla naszej firmy.

Podatek od dochodów za granicą - wysokość.

Podsumowanie artykułu – kalkulator formy opodatkowania

Podsumowując, kalkulator formy opodatkowania może być przydatny do szybkiej oceny, jaką formę warto wybrać. Potrzebujemy jedynie informacji na temat tego, jak wysokie będą spodziewane przychody i dochody przedsiębiorstwa. Warto też zwrócić uwagę na koszty – w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie obniżą wysokości naszego podatku. Wybierając ryczałt musimy również poświęcić trochę starań na sprawdzenie, jaką stawkę podatku powinniśmy wybrać. W dużej mierze zależy od rodzaju wykonywanej działalności (i jej kodów PKD).

Najczęściej zadawane pytania

Jak działa kalkulator formy opodatkowania super-pozyczka.pl?

Kalkulator formy opodatkowania pozwala szybko obliczyć, który podatek dla Twojej firmy będzie najkorzystniejszy. Wystarczy oszacować swoje przychody, koszty i dochody w danym roku, aby dokonać obliczenia.

O co chodzi z kosztami uzyskania przychodu?

Ocena, które wydatki możemy uwzględnić jako koszt uzyskania przychodu, jest kluczowa przy wyborze formy opodatkowania firmy. Jeśli masz dużo kosztów, warto rozważyć płacenie podatku od dochodu. Jeśli kosztów jest mało lub ich nie ma, korzystniejsze zwykle będzie zapłacenie niższego podatku, ale od dochodu.

Jaką formę opodatkowania firmy wybrać?

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na finalną wysokość płaconego podatku. Warto zdobyć na ten temat odpowiednią wiedzę, a także skorzystać z kalkulatora formy opodatkowania.

Źródło:

  1. https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-dochod-a-przychod-jaka-jest-miedzy-nimi-roznica
  2. https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00172
  3. https://www.pit.pl/aktualnosci/skladka-zdrowotna-zus-zalezy-od-formy-opodatkowania-1008536
  4. https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00253
  5. https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kwota-wolna-od-podatku-a-nowy-polski-lad
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły