Podatek Belki – czym jest podatek od zysków kapitałowych?

Podatek Belki

Marek Belka jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskiej polityce. Były minister finansów kojarzony jest z dużymi zmianami w przepisach podatkowych z przełomu wieków. Był też Prezesem NBP, pełnił również inne państwowe role. Wiele osób kojarzy go jednak z innej, nieco gorszej strony. Podatek Belki dotyka bowiem osoby zarabiających na swoim kapitale, np. umieszczonym na lokacie. Nietrudno oczywiście odgadnąć, kto był autorem regulacji prawnych wprowadzających podatek od zysków kapitałowych. Z dzisiejszego tekstu dowiesz się, kto musi zapłacić podatek Belki, jaka jest jego wysokość i jakie są sposoby na jego uniknięcie.

Podatek od zysków kapitałowych – podatek Belki

Wprowadzenie podatku Belki miało miejsce w 2002 roku. Przez jakiś czas dotyczył zysków z lokat oraz depozytów. Pierwotną stawką było 20% od zysków.  Podatek zmniejszono do 19% w 2004 roku, taką składkę płacimy też dzisiaj. Od tego czasu podatek obejmuje jednak również inne zyski kapitałowe. Mowa m.in. o zyskach z inwestycji w papiery wartościowe. Licząc potencjalne zyski z obligacji skarbowych, akcji, papiery wartościowe, czy fundusze musimy uwzględnić 19-procentowy podatek Belki.

Co to jest podatek Belki?

W przepisach polskiego prawa znajdziemy zapis o podatku od zysków kapitałowych. To właśnie podatek Belki. Zwyczajowa nazwa jest krótsza, być może dlatego stała się tak popularna. Co ważne, podatek Belki dotyczy osób fizycznych. Ma formę zryczałtowanego podatku dochodowego. Spółki osiągające zyski kapitałowe powinny go natomiast opodatkować w inny sposób. Spółki zapłacą podatek w wysokości jednego z dwóch progów podatkowych – w zależności od osiąganych zysków.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że podatek Belki liczymy wyłącznie od osiągniętego zysku kapitałowego. Nie powinniśmy więc brać pod uwagę całej sumy na lokacie, czy kwoty zakupu papierów wartościowych. Jeżeli natomiast nasza inwestycja nie przyniesie żadnych zysków, nie zapłacimy też żadnego podatku.

Ile wynosi podatek Belki?

Wysokość podatku od zysków kapitałowych wynosi 19%. Mówimy oczywiście o podatku, którym objęto osoby fizyczne. Jeżeli więc  w ramach inwestycji zysk kapitałowy wynosi 10.000 złotych, to podatek Belki wynosi:

10.000 x 19% = 1.900 złotych

Od swojego zarobku odejmujemy więc należny podatek. 10.000 – 1.900 = 8.100. Zysk kapitałowy z tej inwestycji wynosi więc 8.100 złotych.

Wysokość podatku od zysków kapitałowych w innych krajach

Podatek wprowadzony przez Marka Belkę obowiązuje oczywiście jedynie w Polsce, gdzie Marek Belka był odpowiedzialny za prawo podatkowe. W innych krajach również musimy liczyć się jednak z koniecznością opłaty podatku od zysków kapitałowych. Są tu pewne wyjątki, jak Słowacja. Tam nie ma takiego podatku. W Czechach zapłacimy 15% od uzyskanego zysku kapitałowego. Podatek w Danii wynosi natomiast aż 42%. Dla porównania w Finlandii jest to 34%, w Szwecji 30%, a w Hiszpanii 23%. W Niemczech wysokość podatku to 26,37%, w Wielkiej Brytanii wynosi on 20%, w Irlandii to 33%. Wysokość podatku Belki w Polsce nie należy więc do najwyższych.

Podatek Belki – kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19% dotyczy osób fizycznych. Musimy go zapłacić od zysków z:

Weź pod uwagę podatek Belki zastanawiając się jak oszczędzać w 2023 roku.

Jak zapłacić podatek Belki?

Dobrą wiadomością jest fakt, że podatek jest rozliczany automatycznie, choć tylko w niektórych przypadkach. Będzie tak w przypadku zysków z lokat bankowych, kont oszczędnościowych, czy przy wypłacie dywidend. Wtedy bank (lub np. dom maklerski) samodzielnie obliczyć i zapłaci podatek. Inaczej będzie natomiast w sytuacji, gdy kupujesz i sprzedajesz papiery wartościowe. Wtedy samodzielnie trzeba rozliczyć podatek od zysków kapitałowych.

W celu samodzielnego rozliczenia podatku Belki należy wypełnić druk PIT-38. Przyda się do tego formularz PIT-8C, otrzymasz go od domu maklerskiego, w którym przeprowadzasz operacje w danym roku. W przypadku posiadania rachunków maklerskich w wielu instytucjach finansowych (np. bankach), trzeba wszystkie uwzględnić przy wypełnianiu PIT-38.

Czy można uniknąć podatku od zysków kapitałowych?

Jak uniknąć podatku Belki? Osoby prywatne osiągające zyski ze swoich inwestycji, muszą zapłacić opisywany podatek . Podatek od zysków kapitałowych jest dość mocno krytykowany przez niektóre środowiska. Ich zdaniem zniechęca Polaków do oszczędzania. Są jednak pewne sposoby na inwestowanie, które pozwolą uniknąć opodatkowania w ten sposób.

Pierwszym z nich jest ulokowanie środków na Indywidualnym Koncie Emerytalnym. Jeżeli nie wypłacimy środków przed ukończeniem 60 lat, nie zapłacimy podatku Belki.

Mamy też wybór między IKE a IKZE. Indywidualne Konto Zabezpieczenie Emerytalnego wiąże się z koniecznością zapłacenia 10% podatku (zamiast 19% podatku Belki). To sporo mniej, jednak też inwestowanie w ten sposób jest obwarowane pewnymi zasadami. Oba sposoby odkładania środków na emeryturę mają też pewien limit wpłat. Chcąc odłożyć większą sumę, można więc po prostu skorzystać z obu z nich.

Jeżeli nie chcesz dzielić się państwem zyskami z inwestycji, warto się też zainteresować zakupem kryptowalut. Również inwestycje w srebro lub złoto mogą pozwolić nam uniknąć wysokiego podatku od zysków kapitałowych. Ostatecznie, wiele osób wybiera inwestycje w swoją firmę i jej rozwój. Warto też zainwestować w siebie i zwiększać swoje kompetencje. Pozwoli to na wyższe zarobki w przyszłości, co z pewnością jest przyjemną wizją.

Czy podatek 19% od zysków kapitałowych zostanie zniesiony?

W ostatnim czasie pojawiło się sporo głosów, że podatek od zysków kapitałowych jest niekorzystny dla Polaków. Zniechęca do inwestowania, a raczej zachęca do wydawania swoich pieniędzy na bieżąco. Być może w krótkim okresie ma to dla państwa pewne zyski. W dłuższej perspektywie czasowej takie rozwiązanie nie jest jednak zbyt korzystne dla gospodarki. Argument przeciwko likwidacji podatku jest natomiast dość prosty. Rocznie przynosi on między 4 a 5 miliardów złotych do budżetu Polski. Ciężko więc spodziewać się, aby w tej sytuacji politycy zlikwidowali to obciążenie. Jednocześnie chodzą słuchy o możliwości wprowadzenia kwoty wolnej od podatku Belki. Osoby niezbyt zamożne mogłyby – przy swoich niewielkich oszczędnościach – uniknąć opodatkowania zysków kapitałowych.

Podatek Belki – podsumowanie

Podsumowując, podatek Belki wynosi 19%. Zapłacą go osoby fizyczne, które osiągają zyski kapitałowe. Podatek wyliczany jest najczęściej automatycznie. Przy inwestycji w papiery wartościowe musimy natomiast wypełnić dodatkowy formularz PIT-38. Podatek od zysków kapitałowych liczymy od zysku, nie od całej wartości inwestycji (np. kwoty lokaty).

Źródło:

  1. https://taxfoundation.org/capital-gains-tax-rates-in-europe-2020/
  2. https://strefabiznesu.pl/beda-zmiany-w-podatku-od-zyskow-kapitalowych-ale-czy-na-lepsze-kwota-wolna-od-podatku-belki-za-cene-likwidacji-prostych-zasad/ar/c3-17025837
  3. https://www.mojeppk.pl/aktualnosci/podatek_belki_informacje.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły