Wczasy pod gruszą – wyższe dofinansowanie do wypoczynku od stycznia 2024!

wczasy pod gruszą

Dofinansowanie do wypoczynku to tak zwane wczasy pod gruszą. Dla kogo przeznaczone są dodatkowe pieniądze? Jakie są zasady przyznawania dofinansowania? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w dzisiejszym poradniku. Warto się z nim zapoznać – wysokość dodatku wzrasta od początku 2024 roku. Od lipca 2024 roku również skorzystamy z podwyższonej kwoty.

Czym są wczasy pod gruszą?

Dofinansowanie do wypoczynku – co to właściwie jest? Świadczenie określane często jako “wczasy pod gruszą” jest wypłacane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Środki trafiają do funduszu od pracowników danego zakładu pracy. Możliwość skorzystania z dofinansowania do wypoczynku mają więc osoby zatrudnione w firmach liczących co najmniej 50 pracowników. Stan osobowy jest liczony na 1 stycznia danego roku, przeliczając na pełne etaty. Wiemy więc, że wczasy pod gruszą są dostępne tylko dla pracowników większych firm.

Jeśli firma zatrudnia mniej niż 50 osób, Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych może powstać na wniosek organizacji związkowej. W obu przypadkach z wczasów pod gruszą mogą korzystać pracownicy i byli pracownicy danej firmy. Środki z dofinansowania służą do finansowania wypoczynku lub części poniesionych wydatków.

Dla kogo wczasy pod gruszą?

Założeniem wczasów pod gruszą jest dofinansowanie do wypoczynku pracowników, byłych pracowników (rencistów, emerytów) i ich rodzin. Taki zakres zapisano w polskich przepisach. W regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych grono beneficjentów może być jednak rozszerzone.

Do skorzystania z dofinansowania do wypoczynku należy jednak spełnić wymogi kryterium dochodowego. Taki zapis znajdziemy w Ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (art. 8.). Sytuacja materialna, życiowa i rodzinna warunkuje więc przyznanie dofinansowania i wysokość dopłaty.

Kiedy można skorzystać z wczasów pod gruszą w 2024 roku?

Nie ma znaczenia, kiedy odbywa się urlop współfinansowany z dofinansowania ZFŚS. Możesz wnioskować o wczasy pod gruszą zarówno w związku urlopem letnim, zimowym, czy właściwie w dowolnym momencie w roku.

Warto również wiedzieć, że możemy najpierw udać się na urlop, a wniosek złożyć po powrocie. Ważna jest natomiast długość urlopu. Wczasy pod gruszą przysługują, gdy wykorzystamy urlop przez kolejne 14 dni.

Co znajdziemy w regulaminie ZFŚS?

Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest miejscem, gdzie znajdziemy sporo szczegółów dofinansowania. Dla beneficjenta zwykle najważniejsze są takie informacje, jak:

  • jaka jest wysokość dofinansowania do wypoczynku
  • jak często można starać się o wczasy pod gruszą
  • ile dni urlopu pod rząd trzeba wykorzystać, by skorzystać ze świadczenia
  • kto jest uprawniony do dofinansowania

Warto też wiedzieć, że pracodawca może zrezygnować z wypłacania wczasów pod gruszą w styczniu danego roku. Pewne zmiany pojawiły się także podczas obowiązywania stanu epidemii COVID-19, dziś nie są już aktualne.

Jak napisać wniosek o wypłatę wczasów pod gruszą?

Jeśli chcesz skorzystać z dofinansowania do wypoczynku, musisz złożyć stosowny wniosek. Ma formę oświadczenia o sytuacji majątkowej i rodzinnej. Nie wystarczy więc wypełnić wniosku urlopowego – wczasy pod gruszą nie są przyznawane automatycznie. 

Jaką wysokość ma dofinansowanie do wypoczynku w 2024?

Informacją, która zapewne najbardziej interesuje wielu naszych czytelników jest wysokość dofinansowania. Na ile pieniędzy można liczyć z wczasów pod gruszą? Niestety, nie ma jednej kwoty ustalonej dla wszystkich firm i pracowników. Wysokość dofinansowania zależy jednak od zarobków pracownika i jego rodziny – od ich sytuacji finansowej. Warto też dodać, że kwota wczasów pod gruszą nie może zależeć od stażu pracy, czy kwalifikacji danej osoby. 

To pracodawca określa, jaką wysokość ma mieć dofinansowanie do odpoczynku. Stosowny zapis znajdziemy, a jakże, w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Warto wiedzieć, że wczasy pod gruszą są zwolnione z opodatkowania, ale tylko do kwoty 2.000 złotych. Od dofinansowania nie jest też naliczana składka na ZUS.

Choć kwota wczasów pod gruszą nie jest jednoznacznie zdefiniowana w przepisach, zwykle pracownicy mogą liczyć na około 1.500-2.200 złotych. Pracując na mniejszą część etatu dostaniemy proporcjonalną część przysługującej sumy. Pamiętajmy jednak, że dofinansowanie jest wypłacane tylko osobom, które spełnią kryterium dochodowe. Dokładnej odpowiedzi na pytanie, ile wynoszą wczasy pod gruszą, musimy więc szukać u swojego pracodawcy.

Wyższy ryczałt  – dofinansowanie wczasów od 1 stycznia 2024 roku wzrosło

Przepisy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych precyzują, jak dużo środków trafia do funduszu. Liczy się tzw. “odpis podstawowy”, który stanowi 37,5 średniej krajowej razy liczba pracowników. Wysoka inflacja i wzrost minimalnej płacy wpłynie więc na zwiększenie dostępnej dla pracowników puli. Tym samym również wczasy pod gruszą od 1 stycznia 2024 roku będą miały wyższą wysokość.

W połowie 2024 roku wysokość dofinansowania do wczasów może wzrosnąć

Wspomniana kwota wczasów pod gruszą uzależniona jest od wysokości pensji minimalnej. Ta natomiast rośnie 1 lipca 2024 roku. Możemy więc od tego momentu liczyć na wyższą wysokość dofinansowania do wczasów.

Czy trzeba wyjechać na wakacje, aby otrzymać dofinansowanie?

Część osób zastanawia się, czy do otrzymania wczasów pod gruszą rzeczywiście trzeba gdzieś wyjechać. Jak się okazuje, nie ma takiego obowiązku. Pracownik sam decyduje o tym, w jaki sposób spędza swój urlop. Fakt wyjechania gdzieś lub spędzenia wolnych dni w określony sposób nie ma żadnego znaczenia dla decyzji o przyznaniu świadczenia. Istotne jest zmieszczenie się w kryterium dochodowym oraz złożenie stosownego wniosku do pracodawcy.

Wczasy pod gruszą – podsumowanie artykułu

Wczasy częściowo refundowane przez pracodawcę są formą dofinansowania, które pracownik może przeznaczyć na wakacje. Nie ma jednak znaczenia, czy gdzieś wyjedziemy lub czy spędzimy urlop w określony sposób. Ważne jest natomiast, aby wykorzystać ciągiem 14 dni wolnych (zwykle co najmniej 10 dni urlopu). Istotne jest także spełnienie kryterium dochodowego – nie każdy pracownik dostanie dofinansowanie do wypoczynku lub może liczyć tylko na jego mniejszą część. Wszelkich szczegółów należy natomiast szukać w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Najczęściej zadawane pytania

W jakiej firmie można skorzystać z wczasów pod gruszą?

Dofinansowanie do wypoczynku jest wypłacane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Taki fundusz tworzą pracownicy firm zatrudniających co najmniej 50 osób.

Co zrobić aby otrzymać wczasy pod gruszą?

Jeśli w Twojej firmie masz możliwość skorzystania z dofinansowania do wypoczynku, musisz napisać wniosek. W oświadczeniu opisz swoją sytuację finansową i rodzinną.

Kto wypłaca wczasy pod gruszą?

Dofinansowanie do odpoczynku jest wypłacane w firmach, które posiadają Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. 

Kto dostanie dofinansowanie do wypoczynku?

Na wczasy pod gruszą mogą liczyć pracownicy firm, w których działa Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Należy odbyć co najmniej 14-dniowy urlop i zmieścić się w kryterium dochodowym. Nie zapomnij też o złożeniu stosownego wniosku.

Źródło:

  1. https://www.gov.pl/web/sluzbacywilna/dofinansowanie-do-wypoczynku-wczasy-pod-grusza
  2. https://wiadomosci.wp.pl/wczasy-pod-grusza-kto-moze-z-nich-skorzystac-najwazniejsze-informacje-6911663483558560a
  3. https://superbiz.se.pl/wiadomosci/jestes-na-etacie-dostaniesz-dodatkowe-pieniadze-od-firmy-na-wakacje-23-06-aa-Y24s-ZzEb-QCCN.html
  4. https://interviewme.pl/blog/wczasy-pod-grusza
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły