Faktoring pełny i niepełny – co to oznacza? Co wybrać?

faktoring pełny

Osoby prowadzące działalność gospodarczą nierzadko szukają zewnętrznego źródła finansowania. Poza najczęściej spotykanymi kredytami i pożyczkami, do wyboru mamy też leasing, czy faktoring. W przypadku tego ostatniego szybko dowiemy się, że banki proponują faktoring niepełny lub faktoring pełny. Jaka jest między nimi różnica? Którą opcję wybrać dla swojej firmy?

Co to jest faktoring?

Warto przypomnieć to pojęcie, aby lepiej zrozumieć istotę dzisiejszego porównania. W jednym z ostatnich poradników opisaliśmy, co to jest faktoring. Na podstawie obowiązujących  w Polsce przepisów bank niejako odkupuje od przedsiębiorcy faktury. Firma nie musi więc czekać, aż kontrahent je zapłaci, za co oczywiście bank pobiera pewną prowizję. Faktoring jest więc całkiem niezłym sposobem na zachowanie płynności finansowej. W ramach usługi bank może również pomóc w ściąganiu należności. Dzięki faktoringowi firma może otrzymać swoją należność przed terminem zapłaty. Śmiało można więc stwierdzić, że wszystkie trzy strony (przedsiębiorca, bank, a także firma, która ostatecznie ma zapłacić fakturę) mają jakieś korzyści wynikające z całego procesu.

Produkt ten na pierwszy rzut oka może więc wydawać się nieco skomplikowany. Po zrozumieniu, jak działa faktoring, wszystko staje się jednak jasne. Dziś spróbujemy więc pochylić się nad rodzajami faktoringu. Warto poznać bliżej faktoring z regresem (faktoring niepełny) i bez regresu (faktoring pełny).

Na czym polega faktoring odwrotny?

Różnice między faktoringiem pełnym a niepełnym (z regresem i bez)

Dziś coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z faktoringu. Faktury z odroczonym terminem płatności dzięki faktoringowi nie stanowią już dla przedsiębiorcy problemu. Może on zachować płynność finansową i bez problemu regulować wydatki związane z bieżącymi kosztami działalności, czy rozwojem firmy. Najczęściej faktor (instytucja pokrywająca koszty faktur, wykupująca je – często bank lub firma faktoringowa) proponuje skorzystanie z faktoringu pełnego lub niepełnego. Między nimi jest właściwie tylko jedna, ale bardzo istotna różnica. Wiąże się z ryzykiem związanym z nieopłaceniem faktur przez ich odbiorcę.

Czy raty kredytu można wliczyć w koszty firmy?

W przypadku faktoringu pełnego (faktoring bez regresu) firma faktoringowa bierze na siebie ryzyko związane z brakiem płatności faktur. Dla przedsiębiorcy jest to więc bezpieczniejsza, ale przez to bardziej kosztowna opcja.

Faktoring z regresem (faktoring niepełny) oznacza natomiast, że jeśli odbiorca faktury nie opłaci jej, musisz zwrócić wypłacone środki bankowi lub innemu faktorowi. Wspomniany “regres” oznacza, że przedsiębiorca korzystający z usługi faktoringu zwraca środki firmie faktoringowej.

Często dobrym kompromisem między bezpieczeństwem a ryzykiem jest więc faktoring mieszany. Oznacza, że firma faktoringowa przejmuje na siebie część ryzyka związanego z brakiem płatności. Wtedy jednak korzystając z tej usługi otrzymamy jedynie część wypłaty środków z faktury z odroczonym terminem płatności. Firmy faktoringowe (np. bank) nazywają jednak ten produkt faktoringiem pełnym.

Sprawdź ranking kredytów konsolidacyjnych dla firm.

Kto powinien wybrać faktoring z regresem? Faktoring niepełny – dla kogo?

Jeśli darzysz swoich klientów sporym zaufaniem, na przykład współpracujesz przez długi czas z tymi firmami, to opcja dla Twojej firmy. Możesz przejąć na siebie całe ryzyko związane z brakiem płatności faktury z odroczonym terminem zapłaty, jeśli jest po prostu mniejsze.

Nawet w przypadku wyboru faktoringu niepełnego, bank (lub firma faktoringowa) i tak zwykle pomoże w dochodzeniu swoich roszczeń. Pomoc może polegać na windykacji należności lub pomocy prawnej. Możemy więc liczyć na wsparcie firmy windykacyjnej, z którą współpracuje nasz faktor.

W porównaniu z faktoringiem pełnym mamy tu też sporo mniej formalności. Niższe będą też koszty, co nie powinno dziwić jeśli ryzyko pozostaje po stronie przedsiębiorcy. Z powyższych względów to zdecydowanie najczęściej wybierana forma faktoringu.

Kiedy wybrać pełny faktoring?

Faktoring pełny, czyli faktoring bez regresu, będzie dobrą opcją, jeśli nie masz stałej bazy zaufanych, rzetelnych klientów. Opcja ta przyda się, jeżeli nie masz przekonania, że kontrahenci opłacą faktury. W tej sytuacji, ponosząc nieco wyższe koszty, możemy przenieść to ryzyko na firmę faktoringową. Pamiętajmy jednak, że będzie ona chciała zweryfikować Twoich kontrahentów. Jeśli już na starcie wydadzą się jej nierzetelni, uruchomienie faktoringu pełnego może być utrudnione.

Opcja pełnego faktoringu przeznaczona jest w dużej mierze dla nowych firm. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją ekspansję na rynku, pozwoli zmniejszyć ryzyko utraty płynności finansowej. Dotyczy to możliwości współpracy z firmami nie tylko z Polski, ale też zza granicy. Wszystko zależy oczywiście od oferty banku lub innej firmy faktoringowej.

Faktoring pełny, faktoring niepełny i inne możliwe formy faktoringu

Opisaliśmy dziś najważniejsze różnice między faktoringiem pełnym i niepełnym. Warto jednak wiedzieć,  że na rynku są też inne formy faktoringu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc po prostu skontaktować się z firmami oferującymi faktoring. Być może posiadają w swojej aktualnej ofercie produkt skrojony na miarę potrzeb Twojej firmy.

Ranking kredytów dla nowych firm

Podsumowanie artykułu

Warto rozważyć skorzystanie z faktoringu pełnego lub niepełnego jako pomoc w zachowaniu płynności finansowej firmy. Jeżeli wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności, takie rozwiązanie jest świetną alternatywą dla kredytów obrotowych, czy innych rodzajów pożyczek i kredytów dla firm. Warto poznać wszystkie rodzaje faktoringu. Faktoring pełny oznacza, że całe ryzyko związane z brakiem płatności bierze na siebie firma faktoringowa (np. bank). Koszt takiego produktu jest jednak wyższy, bank będzie też wymagał spełnienia wielu formalności. Najczęściej wybieraną opcją jest więc faktoring niepełny, nazywany też faktoringiem z regresem. W tej sytuacji, jeśli nasz kontrahent nie opłąci faktury, musimy zwrócić faktorowi otrzymane w związku z daną transakcją środki. Takie rozwiązanie jest prostsze i tańsze. Warto je zastosować szczególnie w sytuacji, gdy nasi partnerzy biznesowi są nam znani, to rzetelne lub duże firmy, które wywiązują się ze swoich zobowiązań. Faktoring niepełny pozwoli nam od razu otrzymać środki w związku z fakturą z odroczonym terminem płatności.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest faktoring?

Faktoring polega na otrzymaniu od banku należności za wystawiane przez firmę faktury, ale przed ich terminem płatności. Następnie bank oczekuje, że odbiorca faktury wpłaci odpowiednią sumę do niego. Bank pobiera za to odpowiednią prowizję, zwykle kilka procent wartości transakcji. To ciekawa alternatywa dla kredytów i pożyczek, pozwala zachować płynność finansową.

Co to jest faktoring pełny?

Faktoring pełny (bez regresu) oznacza, że w przypadku nieopłacenia faktury przez odbiorcę to firma faktoringowa (np. bank) ponosi ryzyko straty finansowej.

Faktoring niepełny co to jest?

W przypadku faktoringu z regresem (niepełnego) nieopłacona faktura oznacza, że przedsiębiorca korzystający z tego produktu musi zwrócić otrzymane wcześniej środki. Jest to bardziej ryzykowne, jednak mniej kosztowne.

Faktoring pełny czy niepełny?

Faktoring niepełny obarczony jest nieco większym ryzykiem (związanym z brakiem płatności faktury przez naszego kontrahenta). Warto wybrać tę opcję, jeśli Twoi kontrahenci są rzetelni i płacą swoje zobowiązania na czas. Faktoring pełny oznacza, że ryzyko ponosi firma faktoringowa (np. bank). Jest to jednak produkt droższy i wymagający spełnienia dodatkowych formalności.

Co to jest faktoring z regresem?

Faktoring z regresem to inaczej faktoring niepełny.

Źródło:

  1. https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-faktoring-pelny-a-niepelny-czym-sie-roznia-i-ktory-wybrac
  2. https://mfiles.pl/pl/index.php/Faktoring_niepe%C5%82ny
  3. https://www.money.pl/gospodarka/na-czym-polega-faktoring-bez-regresu-kto-moze-z-niego-skorzystac-6903209726720704a.html
  4. https://www.money.pl/gospodarka/co-to-jest-faktoring-i-jakie-warunki-nalezy-spelnic-zeby-z-niego-skorzystac-6891236703631968a.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły