Kredyt konsolidacyjny dla firm

Pożyczki i kredyty konsolidacyjne to popularny w ostatnich latach sposób na uporządkowanie swoich finansów i uzyskanie większej płynności finansowej. Poza ofertą skierowaną do klientów indywidualnych, na rynku znajdziemy także usługi, których główną grupą docelową są przedsiębiorcy. Czy kredyt konsolidacyjny dla firm jest czymś, czym warto się zainteresować? Jeżeli ciekawi was ta kwestia, to zapraszamy do dalszej lektury. 

Czym jest konsolidacja i jak może pomóc firmie?

Pod pojęciem konsolidacji kredytów i pożyczek rozumiemy łączenie wielu rat w jedną całość. Dzięki takiemu działaniu, klient może ułatwić sobie spłatę zobowiązania. Poprzez połączenie rat za należności w jedną całość, i rozłożenie ich na wiele mniejszych części, koszty miesięcznej spłaty są zazwyczaj mniejsze. To chroni użytkowników przed długami. Z tego powodu wiele firm korzysta z usług konsolidacyjnych, ponieważ zalety takiego rozwiązania są liczne i czynią oferty niezwykle atrakcyjnymi.

Co może zyskać firma dzięki konsolidacji zobowiązań?

  • mniejsze miesięczne koszty – mniejsza miesięczna rata jest wynikiem konsolidacji. Jednocześnie takie udogodnienie wiąże się z większymi kosztami całościowymi, dlatego decydując się na kredyt konsolidacyjny dla firm, musimy liczyć się z pewnymi kompromisami. 
  • płynność finansowa – ważnym kryterium w ocenie danego przedsiębiorstwa jest jego możliwość do wywiązywania się ze swoich obowiązków. Niespłacone w terminie zobowiązania mogą zaburzyć zaufanie wśród wielu podmiotów, ale konsolidacja chwilówek i kredytów może temu zapobiec. 
  • ochrona przed zadłużeniem – niespłacone zobowiązania finansowe mogą negatywnie rzutować na wizerunek i sytuację danego przedsiębiorstwa. Aby uchronić się przed przykrymi konsekwencjami, wiele firm korzysta z kredytu konsolidacyjnego. 
  • brak dodatkowych kosztów – narastające odsetki z powodu niespłaconych kredytów i pożyczek mogą jedynie pogłębić problemy finansowe danego przedsiębiorstwa. Kredyt konsolidacyjny dla firm jest na to idealnym środkiem, ponieważ od momentu podpisania umowy, klienta będzie obowiązywała jedynie spłata jednej raty. 
  • większa wiarygodność – spłacenie kredytu konsolidacyjnego zwiększy naszą wiarygodność w oczach banków i innych firm, dzięki czemu możliwe będzie zaciąganie kolejnych kredytów i pożyczek. Zupełnie inaczej byłoby w sytuacji, w której nie skorzystalibyśmy z kredytu konsolidacyjnego a nasze zobowiązania zamieniłyby się w długi. Wówczas wiele podmiotów odmówiłoby współpracy z naszym przedsiębiorstwem. 

Jakie zobowiązania można skonsolidować?

Kredyt konsolidacyjny dla firm najczęściej pozwala na połączenie ze sobą nie tylko kredytów, lecz także chwilówek, pożyczek, a nawet zaległych składek w ZUS. To od wnioskodawcy zależy, jakie zobowiązania mają ulec scaleniu, przez co kredyty konsolidacyjne są elastyczne i wygodne.

Co może ulec konsolidacji?

  • kredyty gotówkowe
  • pożyczki i chwilówki pozabankowe
  • zaległości w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym
  • pożyczki i zobowiązania prywatne 

W celu dokonania konsolidacji, należy posiadać odpowiednie dokumenty i zaświadczenia potwierdzające występowanie danego zobowiązania. W przeciwnym wypadku wnioskujący przedsiębiorca może spotkać się z negatywną decyzją odnośnie kredytu konsolidacyjnego. Aby uniknąć marnowania cennego czasu w ten sposób, warto uprzednio przygotować wszystkie niezbędne załączniki do wniosku. 

Jak wnioskować o kredyt konsolidacyjny dla firm?

Obecnie coraz więcej banków pozwala na złożenie wniosku o kredyt konsolidacyjny online, za pomocą strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Takie rozwiązanie oszczędza czas, a także pozwala uniknąć zbędnych formalności i kolejek. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby złożyć wniosek tradycyjną metodą, odwiedzając placówkę danego banku. Wszystko zależy od woli przedsiębiorcy, ale warto pamiętać o tym, że podpisanie umowy i tak wiąże się z koniecznością odwiedzenia stacjonarnego oddziału banku. 

Jakie dane są wymagane aby uzyskać kredyt konsolidacyjny dla firm?

  • Imię i nazwisko przedsiębiorcy
  • Dane kontaktowe, m.in. adres e-mail i numer telefonu
  • Numer NIP danego przedsiębiorstwa
  • Docelowa kwota, jaką wnioskodawca zamierza otrzymać
  • Wykaz poszczególnych zobowiązań, jakie mają ulec konsolidacji
  • Oczekiwany okres spłaty zobowiązania

Mimo iż podczas składania wniosku podajemy informacje takie jak oczekiwana kwota i czas spłaty kredytu, to jednak przedstawiona nam oferta może się znacznie różnić. Wszystko zależy od możliwości finansowych danego przedsiębiorcy, a także jego wiarygodności, wynikającej z historii kredytowej. Osoby, które przez lata sukcesywnie budowały swoją pozytywną historię kredytową mogą liczyć na dużo lepsze warunki konsolidacji i możliwości dostosowania usługi do własnych potrzeb i wymagań. 

Kredyt konsolidacyjny dla firm – kto może go uzyskać?

Banki z reguły niechętnie współpracują z przedsiębiorcami, którzy posiadają niespłacone w terminie zobowiązania. Informacje w tej kwestii pozyskiwane są z baz dłużników, takich jak BIK (Biuro Informacji Kredytowej) i BIG (Biuro Informacji Gospodarczej). Z tego powodu, kredyt konsolidacyjny dla firm dostępny jest jedynie dla tych klientów, których zobowiązania nadal są spłacane na bieżąco, i nie są w świetle prawa traktowane jako dług. 

Większą szansę na kredyt konsolidacyjny dla firm mają te przedsiębiorstwa, które wykazują większy dochód. Środki, jakimi obraca firma, w dużej mierze są czynnikiem świadczącym o możliwej do uzyskania kwocie i warunkach umowy. Z tego powodu warto mieć na uwadze, że jeżeli niskie dochody naszej spółki nie pozwalają na spłatę ani zobowiązań z osobna, ani kredytu konsolidacyjnego, to niewiele da się w tej kwestii zaradzić. Alternatywą mogą być rozwiązania pozabankowe, których wymagania są znacznie mniejsze. 

Kredyt konsolidacyjny dla firm, a koszty

Czy kredyt konsolidacyjny dla firm wiąże się z dużymi kosztami? Zależy, jak na to spojrzeć. O ile miesięczne raty są niższe niż w przypadku sumy wpłat dokonywanych dla każdego z wierzycieli z osobna, tak koszt całościowy może być nieco wyższy. Wynika to z rozłożenia zobowiązania na dłuższy okres czasu, a także dodatkowych opłat.

Jakie opłaty wchodzą w skład kosztu kredytu konsolidacyjnego?

  • oprocentowanie
  • prowizja
  • odsetki 
  • dodatkowe opłaty, np. ubezpieczenie kredytu

Aby dobrać najkorzystniejszy kredyt dla swojego przedsiębiorstwa, warto kierować się indywidualnymi wymaganiami i potrzebami. Przykładowo, szukając kredyt konsolidacyjnego na krótki okres czasu, należy szukać usługi z niską prowizją. Wówczas nie będzie ona stanowiła dużej części kosztów. Szukając długoterminowego kredytu konsolidacyjnego należy jednak zwracać większą uwagę na oprocentowanie, które dotyczyć będzie większej ilości rat. 

Spłata kredytu konsolidacyjnego dla firm

Rozliczenie się z wierzycielem jest o wiele wygodniejsze w przypadku kredytów konsolidacyjnych dla firm. Całość polega jedynie na przelewaniu odpowiednich kwot na konto jednego wierzyciela, co jest proste i nie sprawia większych problemów, jeżeli dysponuje się odpowiednimi środkami. Ważne jest to, aby trzymać się ściśle harmonogramu spłat wyznaczonego w umowie o kredyt konsolidacyjny. W przypadku złamania zasad umowy mogą zostać naliczone dodatkowe odsetki, a w ostateczności może ona zostać wycofana. Wycofanie umowy będzie oznaczało konieczność spłaty całości w krótszym, mniej dogodnym terminie, wraz z wszelkimi dodatkowymi opłatami. 

Problemy ze spłatą zobowiązań 

Brak spłaconych w terminie zobowiązań oznacza dla przedsiębiorcy liczne problemy. Wśród konsekwencji wymienić możemy wpisy do baz dłużników, postępowanie windykacyjne, naliczane odsetki, a w ostateczności nawet przeniesienie sprawy na drogę sądową. Kredyt konsolidacyjny dla firm nie jest w tej kwestii wyjątkiem, i brak rozliczenia się z bankiem w ustalonym terminie niemal zawsze oznacza negatywne konsekwencje. Może okazać się, że na drodze sądowej wierzyciel (w tym przypadku bank) uzyska tytuł wykonawczy, na mocy którego komornik będzie mógł dokonywać postępowania egzekucyjnego. 

Jeżeli jednak obawiamy się, lub jesteśmy pewni, że nie mamy odpowiednich środków na spłatę, to warto skontaktować się z bankiem i próbować wyjaśnić zaistniałą sytuację. W niektórych przypadkach możliwa jest zmiana warunków umowy i ustalenie nowego planu spłaty, który będzie odpowiadał obu stronom. Dzięki temu przedsiębiorca uniknie postępowania windykacyjnego i komorniczego, a także ryzyka wpadnięcia w spiralę zadłużenia

Jeżeli interesują was działania komornika i firm windykacyjnych, zapraszamy do naszej innej publikacji, poświęconej tej kwestii: Windykator a komornik – jakie są różnice?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone