Spora część osób zdecydowanych na skonsolidowanie swoich zobowiązań finansowych obawia się, że przez ich niskie dochody nie będzie to możliwe. W dzisiejszym artykule zobaczymy, czy są to obawy uzasadnione, a także przyjrzymy się innym kwestiom związanym z konsolidacją aby rozwiać wątpliwości naszych czytelników.
Czym jest konsolidacja?
Na początku warto przypomnieć sobie definicję konsolidacji. Proces ten polega na połączeniu dwóch lub więcej długów w jedną, wygodniejszą do spłaty ratę. Zazwyczaj skonsolidowanie oznacza zaciągnięcie pożyczki bądź kredytu konsolidacyjnego, którego spłata jest znacznie prostsza niż konieczność uiszczania każdej z opłat osobno.
Decyzję o kredycie lub pożyczce konsolidacyjnej podejmuje się z wielu czynników, z których najczęstszymi są wygoda i kwestie materialne. Spłacanie wielu zadłużeń jednocześnie może prowadzić do chaosu w finansach, przez co łatwo jest się pogubić i pominąć ważną opłatę. Skutki braku terminowej spłaty bywają naprawdę poważne, warto wspomnieć chociażby o możliwości udziału firmy windykacyjnej w egzekucji długu, a nawet komornika.
Konsolidacja nie wymaga połączenia wszystkich zadłużeń w jedną ratę. Możliwe jest wybranie jedynie określonych składników długu, które mają ulec konsolidacji. Dzięki temu dana osoba może wygodnie spłacać zobowiązania, które stanowiły dla niej problem.
Czy możliwa jest konsolidacja bez wysokich dochodów?
Wątpliwości dotyczące pożyczek konsolidacyjnych często są bezpodstawne. Osoby wnioskujące o taką formę wsparcia obawiają się, że ich wniosek zostanie odrzucony z powodu niskich dochodów, a co za tym idzie, niezbyt wysokiej zdolności kredytowej. Prawda jest jednak taka, że pożyczka konsolidacyjna może być równie przystępna co standardowa pożyczka online.
Usługi konsolidacyjne powstały właśnie z myślą o osobach, które znajdują się w trudnej sytuacji. Najczęściej konsolidacja chwilówek i długów oznacza mniejszą miesięczną ratę, kosztem wydłużenia czasu spłaty całości. Mimo iż finalnie za całość płaci się zazwyczaj więcej, to jednak niskie raty rozłożone w czasie pozwalają dłużnikowi na ustabilizowanie swoich możliwości finansowych. Konsolidacja bez wysokich dochodów jest więc możliwa, i jest to dobry sposób na przywrócenie porządku w swoich finansach.
Wymagania do konsolidacji przy niskich dochodach
Mimo braku wygórowanych wymagań dotyczących zdolności kredytowej, klienci muszą spełnić kilka uniwersalnych warunków aby mieć możliwość korzystania z pożyczek i kredytów konsolidacyjnych. Nawet jeżeli dochód danej osoby jest stosunkowo niski, to powinien on być stały i stabilny. Banki, instytucje i prywatne firmy pożyczkowe preferują klientów ze stałymi zarobkami, ponieważ pozwala to na lepsze określenie możliwych rat i zminimalizowanie ryzyka.
Osoby wnioskujące o usługę konsolidacyjną powinny wziąć pod uwagę także inne czynniki świadczące o jego zdolności kredytowej. Istotny jest bowiem nie tylko sam dochód, lecz także wysokość miesięcznych wydatków, historia kredytowa i fakt figurowania w bazach dłużników. Klient, którego dane znajdują się w rejestrach osób zadłużonych takich jak BIK i BIG, ma mniejsze szanse na pozytywną decyzję odnośnie upragnionej pożyczki bądź kredytu.
Inne wymagania brane pod uwagę podczas weryfikacji klientów dotyczą ich wieku i stanu zdrowia. Największe szanse na otrzymanie pożyczki konsolidacyjnej mają osoby w wieku 21 – 70 lat, których zdrowie pozwala na wykonywanie czynności zarobkowych. Warto pamiętać o tym, że poszczególne kryteria mogą różnić się w zależności od pożyczkodawcy, dlatego nawet w przypadku spotkania się z odmową istnieje szansa na pozytywną decyzję innego podmiotu.
Kredyt konsolidacyjny a pożyczka konsolidacyjna
Wbrew powszechnemu przekonaniu, pojęcia pożyczki konsolidacyjnej i kredytu konsolidacyjnego nie są równoznaczne. Kredyty udzielane są jedynie przez banki i uprawnione do tego instytucje, przez co wymagania do ich uzyskania są znacznie większe. Ponadto, oferta pozabankowa jest o wiele szersza, dzięki czemu klienci mogą wybierać spośród tysięcy firm pożyczkowych. Tak duży wybór sprawia, że znalezienie usługi zadowalającej dla obu stron nie będzie stanowić problemu.
Kredyt konsolidacyjny online to rozwiązanie pewne i sprawdzone, ale pożyczki prywatne również są godne zaufania. Dzięki serwisom oferującym ranking pożyczek online, klienci mogą przeglądać i porównywać setki ofert, polecanych zarówno przez specjalistów branżowych, jak i zwykłych klientów. Warto pamiętać o tym, że szukanie odpowiedniej pożyczki konsolidacyjnej poza internetowymi zestawieniami wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ w obecnych czasach wielu oszustów podszywa się pod znane firmy, w celu wyłudzenia pieniędzy i danych osobowych. Rankingi pożyczek pozwalają tego uniknąć takich sytuacji, przez co wiele osób korzysta z tego rozwiązania.
Jak wnioskować o konsolidację z niskim dochodem?
W dzisiejszych czasach wnioskowanie o pożyczki i kredyty jest niezwykle proste, nawet dla osób zadłużonych i z niskimi dochodami. Coraz więcej firm przenosi swoją działalność do internetu, co oznacza, że aby wypełnić i złożyć wniosek, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Jest to niezwykle wygodna sytuacja dla klientów, a przede wszystkim bezpieczna. Ze względu na obecną sytuację pandemiczną dobrze jest mieć możliwość korzystania z licznych usług finansowych bez konieczności odwiedzenia stacjonarnej placówki danej firmy.
Wnioskowanie o pożyczki online jest wygodne, bezpieczne i proste. Wszystko, co jest niezbędne klientowi to dowód osobisty, poprawnie wypełniony wniosek i kilka minut na przejście weryfikacji. Zarówno banki, jak i firmy prywatne dokładnie analizują możliwości i tożsamość swoich klientów, głównie poprzez rozmowy telefoniczne, serwisy uwierzytelniające a czasem także przelew symbolicznej złotówki z konta bankowego. Taka procedura pozwala zminimalizować ryzyko i czyni pożyczkę konsolidacyjną bezpieczną i dobrą metodą na organizację swoich finansów. Osoby, które mają problem z wybraną metodą uwierzytelniania często szukają pożyczki bez weryfikacji konta, ale takie produkty finansowe zazwyczaj dotyczą niższych kwot i krótszego czasu na spłatę.
Spłata pożyczki konsolidacyjnej z niskim dochodem
Osoby, których dochód nie jest dość wysoki, obawiają się najbardziej o spłatę konsolidacyjnej pożyczki bądź kredytu. Nie ma jednak powodów do obaw, ponieważ oferty podmiotów działających w sektorze finansowym często są dopasowane do potrzeb i oczekiwań klientów. Firma lub bank, biorąc pod uwagę niewielkie dochody osoby wnioskującej, przygotowuje umowę uwzględniając wszelkie czynniki finansowe. Dzięki temu klient może cieszyć się z niskich rat, które nie nadwyrężą jego budżetu, i które pozwolą mu poprawić swoją sytuację.
Metoda spłaty pożyczki bądź kredytu konsolidacyjnego zależna jest od danego podmiotu. Coraz częściej klienci rezygnują z tradycyjnych przelewów na rzecz bankowości elektronicznych, jednak większość firm i banków nadal stara się oferować jak najwięcej opcji spłaty. Dzięki temu nie będzie problemu z przesłaniem pieniędzy, a klient będzie mógł wysłać odpowiednią sumę na określony w umowie numer konta bankowego.