Warunki konsolidacji kredytów i pożyczek – poradnik konsolidacji

warunki konsolidacji

Konsolidacja jest popularnym rozwiązaniem wśród osób, które pragną uporządkować finanse i poprawić swoją sytuację. Decyzja o przyznaniu pożyczki bądź kredytu konsolidacyjnego zależy w dużej mierze od tego, czy wnioskujący klient spełnił wymagania stawiane przez firmę, bank, lub inną uprawnioną instytucję świadczącą takie usługi. W dzisiejszym artykule zobaczymy, jakie kryteria trzeba spełnić, aby mieć jak największą szansę na skonsolidowanie swoich zobowiązań, a także przyjrzymy się innym szczegółom łączenia swoich zadłużeń w jedną ratę, oraz jakie są warunki konsolidacji.

Czym jest konsolidacja kredytów?

Dla wielu klientów konsolidacja może brzmieć dość enigmatycznie, dlatego też zamierzamy nieco przybliżyć ten termin. Otóż pod pojęciem konsolidacji kredytów kryje się proces łączenia wielu zobowiązań finansowych w jedno. Taki proces oznacza jedną ratę do spłaty, co przekłada się na większą możliwość uporządkowania swoich finansów i dotrzymania wszelkich terminów.

Coraz częściej skonsolidować można także pożyczki prywatne i inne produkty pozabankowe, co dla wielu użytkowników jest najwygodniejszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że nie wszystkie zadłużenia muszą ulec konsolidacji. To klient wybiera, jakie składniki długu chce połączyć w jedną ratę, przez co daną usługę można dostosować według własnych potrzeb.

Czy konsolidacja kredytów kosztuje?

Podczas korzystania z rozwiązań finansowych u wielu użytkowników mogą pojawić się obawy dotyczące całościowej ceny danej usługi. Może przecież okazać się, że pozornie atrakcyjna pożyczka pozabankowa zawierała szereg dodatkowych opłat, co znacznie uszczupliło nasz domowy budżet, a w najgorszym przypadku sprowadziło na nas dodatkowe problemy.

Inaczej jest jednak w przypadku konsolidacji kredytów, ponieważ takie rozwiązanie nie tylko jest opłacalne, lecz także często i tańsze w skali miesięcznej. Jest tak, ponieważ banki, firmy i inne podmioty analizują możliwości swoich klientów, i na tej podstawie sporządzają plan spłaty. Miesięczna rata będzie więc mniejsza i dopasowana do dochodów klienta, jednak okres spłaty znacznie się wydłuża. Oznacza to, że całościowo użytkownik zapłaci więcej, kosztem niższego obciążenia miesięcznego. Taka metoda spłacania zobowiązań jest szczególnie atrakcyjna dla osób z niskim dochodem i bez zdolności kredytowej.

Wymagania do konsolidacji kredytów i chwilówek

Kryteria, jakie należy spełnić w celu otrzymania pożyczki bądź kredytu konsolidacyjnego, nie są specjalnie wygórowane i nie różnią się diametralnie od wymagań dotyczących innych produktów i usług. Najważniejszym czynnikiem będzie stabilność finansowa, na którą składają się czynniki takie jak miesięczny dochód, źródło utrzymania, wydatki i nawyki finansowe, a także obecność w bazach i rejestrach dłużników.

Pozostałe wymagania dotyczą podstawowych informacji o osobie wnioskującej. Klient musi być pełnoletni i mieć polskie obywatelstwo z miejscem zamieszkania na terenie kraju. W przypadku rozwiązań bezgotówkowych niezbędne jest także konto w polskim banku, chociaż nie jest to regułą. Niestety, spora część osób skreślana jest na starcie z powodu figurowania w bazach takich jak BIK i BIG, co sprawia, że nie mają one szans na konsolidację. Alternatywą dla takiego rozwiązania pozostają pożyczki bez BIK.

Dlaczego pożyczek i kredytów konsolidacyjnych nie udziela się osobom zadłużonym?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: każdy z tych podmiotów stara się minimalizować ryzyko finansowe, przez co preferuje się użytkowników ze stabilną sytuacją, którzy nie będą mieć problemu ze spłatą. Negatywna historia kredytowa i obecność w rejestrach osób zadłużonych sugeruje bankowi, że udzielenie kredytu może skończyć się w mało polubowny sposób. Podobnie jest w przypadku osób starszych i chorych. Jeżeli wiek lub stan zdrowia danej osoby wzbudzają wątpliwości, to może okazać się że wnioskujący otrzyma negatywną decyzję.

Wnioskowanie o konsolidację – co należy zrobić?

Mało która firma wymaga od klientów odwiedzenia stacjonarnej placówki. Takie rozwiązanie jest już swoistym reliktem przeszłości, ponieważ w dzisiejszych czasach zarówno kredyt gotówkowy, jak i chwilówkę, można uzyskać przez internet, bez wychodzenia z domu i zbędnych formalności. Usługi konsolidacyjne nie są w tej kwestii wyjątkiem, dzięki czemu wszyscy zainteresowani mogą bez problemu złożyć wniosek i czekać na decyzję z zacisza swojego mieszkania.

Wypełniając wniosek o pożyczkę lub kredyt konsolidacyjny, należy wziąć pod uwagę, iż może być wymagana weryfikacja. Coraz częściej stosuje się liczne metody potwierdzania tożsamości w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa. Klienci mogą być poproszeni o rozmowę telefoniczną, skorzystanie z serwisu uwierzytelniającego, a także przelew symbolicznej kwoty z konta bankowego, najczęściej o wysokości jednej złotówki. Warto mieć to na uwadze i poza dowodem osobistym i poprawnie wypełnionym wnioskiem, dysponować dodatkowym czasem na weryfikację.

Zalety konsolidacji kredytów

Największym plusem wszelkich kredytów konsolidacyjnych jest brak konieczności spłacania wielu rat jednocześnie. Osoby, które mają wiele nieskonsolidowanych pożyczek, kredytów i innych zobowiązań, narażają się na ryzyko. Może bowiem dojść do sytuacji, w której klient zapomni o uiszczeniu opłaty za dany miesiąc, co prowadzić może w ostateczności nawet do postępowania sądowego. Wówczas odzyskaniem należności zajmuje się komornik, który posiada szereg uprawnień i metod pozwalających na skuteczną egzekucję długu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że komornik może wejść do mieszkania dłużnika, a także zablokować jego konto bankowe. W celu uniknięcia takich sytuacji warto sięgnąć po kredyt konsolidacyjny.

Jedną z równie istotnych cech kredytu konsolidacyjnego jest ograniczenie miesięcznych wydatków, wynikających z konieczności zapłaty za każdy z długów. Jedna, mniejsza rata pozwala podreperować budżet domowy, a także poprawić swoją zdolność kredytową. Nawet w przypadku obaw o brak możliwości spłacenia pożyczki na czas, istnieje szansa negocjowania warunków umowy, co często skutkuje ustaleniem nowego planu, który odpowiada obu stronom.

Chcę otrzymać kredyt konsolidacyjny – gdzie szukać?

Obecna oferta usług konsolidacyjnych jest naprawdę szeroka, przez co nowi klienci mogą poczuć się nieco przytłoczeni. Ciężko jest dokonać wyboru, gdy każda z firm oferuje coraz to atrakcyjniejsze pożyczki konsolidacyjne. Dobrym rozwiązaniem jest ranking kredytów konsolidacyjnych online, dzięki któremu wybór i porównywanie ze sobą poszczególnych ofert nie będą problemem. W internetowym zestawieniu znajdują się jedynie najlepsze usługi, rekomendowane przez specjalistów branżowych i zwykłych klientów.

Korzystanie z rankingów kredytów i pożyczek online jest także dobrą metodą na zapewnienie sobie bezpieczeństwa. W obecnych czasach sporo oszustów podszywa się pod znane firmy, celem wyłudzenia danych osobowych i pieniędzy. W rezultacie może dojść nawet do tego, że ktoś zaciągnie na nas pożyczkę. Ranking zawiera jedynie najlepsze kredyty konsolidacyjne online, którym można zaufać, i prowadzące do nich bezpieczne odnośniki.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły