Windykator a komornik – jakie są różnice?

windykator a komornik

Choć windykator i komornik stanowią dwa odrębne zawody, to wiele osób nie widzi różnicy pomiędzy nimi. To błędne myślenie wynika głównie z faktu, że oboje zawodowo zajmują się odzyskiwaniem należności. Należy jednak zaznaczyć, że każdy z nich posiada inne obowiązki oraz prawa. Jakie są zasadnicze różnice pomiędzy windykatorem a komornikiem? Spróbujemy to wyjaśnić.

Kim jest windykator i jakie są jego obowiązki?

Windykator to osoba, której celem jest nakłonienie dłużnika do spłaty zobowiązania zanim sprawa trafi do sądu. Działa on w imieniu wierzyciela – dużych firm bądź osoby prywatnej. Wierzyciel, aby odzyskać swoje pieniądze od dłużnika, decyduje się skorzystać z windykacji. Ten zawód nie jest uregulowany żadnymi przepisami. Nie są więc potrzebne żadne szczególne uprawniania do jego wykonywania. Dlatego windykatorem może zostać prawie każdy bez względu na swoje wykształcenie.

Co może robić windykator?

  • kontaktować się telefonicznie z dłużnikiem,
  • wysyłać SMS-y i e-maile z przypomnieniami o zadłużeniach,
  • wysyłać listowne wezwania do zapłaty,
  • negocjować z dłużnikiem,
  • proponować inne rozwiązania, jak na przykład rozłożenie długu na raty,
  • informować o dalszym rozwoju sprawy w przypadku braku wpłaty,
  • odwiedzać osobę zadłużoną w miejscu zamieszkania.

Czego nie może robić windykator?

  • wejść do domu lub mieszkania dłużnika bez jego zgody – windykator może jedynie odwiedzić dłużnika, a następnie za jego pozwoleniem wejść do środka,
  • nękać telefonicznie, zwłaszcza po nocach,
  • zająć majątek dłużnika,
  • spisywać stanu majątku,
  • rozmawiać z pracodawcą oraz współpracownikami osoby zadłużonej,
  • dzwonić do sąsiadów dłużnika,
  • naruszać godności dłużnika, czyli szantażować oraz grozić.

Jakie są uprawnienia komornika?

W przeciwieństwie do windykatora zakres uprawnień i obowiązków komornika jest jednak znacznie szerszy. Zgodnie z ustawą z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych, komornik jest funkcjonariuszem publicznym. Działa on na wniosek wierzyciela, a jego głównym zadaniem jest dochodzenie roszczeń w trakcie wykonywania egzekucji komorniczej. Sposób prowadzenia egzekucji jest natomiast wskazany we wniosku złożonym przez wierzyciela, dlatego komornik sądowy ma obowiązek działać zgodnie z jego treścią. Warto zaznaczyć, że postępowanie komornicze może odbyć się dopiero po złożeniu przez wierzyciela wniosku do sądu, a następnie po jego pozytywnym rozpatrzeniu przez sąd.

Komornik może dokonać zajęcia majątku, a nawet sprzedać nieruchomość należącą do dłużnika. Przede wszystkim ma on prawo zająć wynagrodzenie z pracy oraz środki z rachunku bankowego. Nie oznacza to jednak, że komornik może zająć wszystko, co znajduje się na koncie bankowym dłużnika. Więcej informacji o tym, ile wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego znajdziesz tutaj. Polecamy również sprawdzić inne artykuły, m.in. Czy komornik może zająć zasiłek dla bezrobotnych? oraz Zablokowane konto przez komornika – jak je odblokować?.

Windykator a komornik – różnice

Komornik Windykator
wysyłać wezwania do zapłatyTAKTAK
kontaktować się telefonicznieTAKTAK
wysyłać e-maile i SMSY-yTAKTAK
prowadzić negocjacje (polubowne)NIETAK
odwiedzać dłużnika w miejscu zamieszkaniaTAKTAK
wejść do lokalu dłużnika w asyście policjiTAKNIE
zająć rachunek bankowyTAKNIE
zająć wynagrodzenieTAKNIE
zająć ruchomości i nieruchomościTAKNIE

Czy można negocjować z komornikiem?

Jednym ze sposobów odzyskania należności przed windykatora są polubowne negocjacje z dłużnikiem. Lepiej nie unikać kontaktu z windykatorem, ponieważ to w żadnym wypadku nie zlikwiduje Twojego problemu. Co więcej – konsekwencją ignorowania wezwań do zapłaty może być rozpoczęcie egzekucji komorniczej. Warto więc skorzystać z możliwości negocjacji i podjąć rozmowę z windykatorem. Dzięki temu można liczyć na poprawę swojej sytuacji finansowej, na przykład poprzez rozłożenie długu na raty.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku postępowania komorniczego. Negocjacje z komornikiem nie są możliwe. Jedyną szansą jest próba dogadania się z wierzycielem. Już wspominaliśmy o tym, że to właśnie wierzyciel ustala sposobów odzyskania należności oraz konkretne działania komornika. Dlatego negocjacje to niewątpliwie dobry sposób na polubowne załatwienie kwestii swoich zadłużeń.

Windykator a komornik – podsumowanie

Jak widać – windykator i komornik to dwa różne zawody. Największą różnicą jest to, że komornik w ramach dochodzenia roszczeń ma prawo zająć majątek dłużnika, a windykator nie. Jego głównym zadaniem jest natomiast mobilizacja do spłaty długu poprzez kontakt z osobą zadłużoną. Warto o tym pamiętać. Nie da się ukryć, że lepiej w ogóle nie mieć styczności z komornikiem. Zatem dogadanie się z windykatorem jest nadzieją na uniknięcie egzekucji komorniczej.

Jeśli jednak toczy się wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne, a Ty niezwłocznie potrzebujesz dodatkowych środków, to możesz skorzystać z pożyczek dla zadłużonych z komornikiem. Mimo to nowe zobowiązanie finansowe nie powinno być ostatecznością w problemach finansowych. Zanim zdecydujesz się na pożyczkę, zastanów się, czy oby na pewno dasz radę ją spłacić.

Daria Owczarzak
Daria Owczarzak
Absolwentka filologii polskiej. Zajmuje się przygotowaniem treści oraz tworzeniem grafik. Prywatnie wegetarianka z zamiłowaniem do fotografii i powieści kryminalnych. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły