Kredyt na wymianę pieca

Kredyt na wymianę pieca

Jeżeli planujesz mieć w domu ekologiczne i tańsze źródło ciepła, zastanów się nad wymianą pieca. W Polsce dostępne jest dofinansowanie oraz możliwość wzięcia kredytu na termomodernizację. Sprawdź jakie warunki trzeba spełnić i gdzie możesz starać się o uzyskanie środków na wymianę źródła ciepła w twoim domu. Kredyt na wymianę pieca wydaje się być atrakcyjną opcją dla wszystkich, którzy myślą o instalacji nowego źródła ogrzewania. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć nieco to zagadnienie. Zapraszamy do lektury.

Ogrzewanie staje się coraz droższe

Ogrzewanie gospodarstw domowych w ubiegłym roku bardzo podrożało. Rok 2022 stał pod znakiem fali podwyżek i rosnącej inflacji, które przełożyły się na ceny w sklepach oraz usługach. Bez względu na to, czy mieszkasz w domu, czy mieszkaniu z pewnością otrzymałeś wyższe rachunki za ogrzewanie. Odczuły to dotkliwie osoby, dla których głównym źródłem ciepła jest piec na węgiel lub gaz. Legendarne wręcz stały się historie z ubiegłego roku gdzie ceny węgla potrzebnego do ogrzania domu, osiągały astronomiczne ceny. Kwitł rynek pośredników, którzy chcieli na tym zarobić. Zderzając się z taką sytuacją ekonomiczną, wiele osób zaczęło zastanawiać się nad innymi źródłami ogrzewania. 

Zmiana ogrzewania w domu to zawsze ogromny koszt, począwszy od instalacji, a na zakupie pieca kończąc. Rząd próbuje wyjść naprzeciw potrzebom swoich obywateli,  uruchomił program pod nazwą Czyste Powietrze. Również w roku 2023 będzie można liczyć na dofinansowanie. Pewnym oddechem finansowym mogą być też rządowe programy i dodatki osłonowe w 2023 roku. Przykładem może być dodatek do pelletu. Zachęcamy też do poznania naszych sposobów oszczędzania energii cieplnej.

W jaki sposób starać się o uzyskanie finansowania?

Osoby, które rozważają wymianę instalacji grzewczej w swoim domu, powinny zainteresować się dwoma rozwiązaniami:

 • dofinansowaniem do wymiany pieca
 • kredytem na wymianę pieca

Jeżeli przeprowadzi się procedurę dopłat w sposób prawidłowy, można połączyć oba źródła finansowania. 

Kredyt na wymianę pieca, czyli nowy program rządowy

W ramach uruchomionej współpracy pomiędzy kilkoma bankami a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska powstał specjalny kredyt pod nazwą Czyste Powietrze. Jest on związany ściśle z otrzymaniem dotacji z tego samego programu, która finalnie spłaca zaciągnięte w banku zobowiązanie. Cześć banków komercyjnych, która nie bierze udziału w projekcie rządowym, posiada w swojej ofercie specjalne kredyty gotówkowe na termomodernizację. Po udzieleniu takiego kredytu można zakupić z pozyskanych środków nowy piec. Są one bardziej konkurencyjnie na tle tradycyjnych kredytów gotówkowych, ponieważ posiadają niższe oprocentowanie i nie jest pobierana prowizja za uruchomienie.

Aby móc skorzystać z tego rodzaju oferty konieczne jest dostarczenie do banku dowodów zakupu potwierdzających nabycie nowego źródła ogrzewania, czyli: pieca, paneli fotowoltaicznych lub innego rozwiązania. Rozliczając fakturę z bankiem, uwiarygadniać i potwierdzasz celowy charakter udzielanego kredytu. Oczywiście zawsze można skorzystać z tradycyjnego kredytu gotówkowego, z którego środki przeznaczasz na dowolny cel. Jego plusem niewątpliwie jest mniej formalności, które należy spełnić. Minusem natomiast mogą być warunki kredytu, które nie będą już tak korzystne, jak te w ramach projektu związanego z termomodernizacją.

Kredyty na wymianę pieca – ranking czerwiec 2024

Ostatnia aktualizacja 18.06.2024
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
2 000 - 200 000 zł
Kwota pożyczki
3 - 120 mies.
Okres spłaty
do 24h
Czas wypłaty
21 - 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 60 000 zł
Kwota pożyczki
10 - 84 mies
Okres spłaty
od 30 minut
Czas wypłaty
18 - 80 lat
Wiek pożyczkobiorcy

Skonsoliduj swoje pożyczki i otrzymaj dodatkową gotówkę!

1 000 - 70 000 zł
Kwota pożyczki
12 - 120 mies
Okres spłaty
1 godzina
Czas wypłaty
18 - 80 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 150 000 zł
Kwota pożyczki
6 - 120 mies
Okres spłaty
20 minut
Czas wypłaty
23 - 70 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 500 - 160 000 zł
Kwota pożyczki
9 - 96 mięs
Okres spłaty
od 30 minut
Czas wypłaty
18 - 80 lat
Wiek pożyczkobiorcy
500 - 70 000 zł
Kwota pożyczki
od 4 do 5 lat
Okres spłaty
od 30 minut
Czas wypłaty
18 - 80 lat
Wiek pożyczkobiorcy
5 000 - 150 000 zł
Kwota pożyczki
12 - 120 mies.
Okres spłaty
do 24h
Czas wypłaty
18- 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 200 000 zł
Kwota pożyczki
3 - 120 mies.
Okres spłaty
1 dzień
Czas wypłaty
21 - 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 50 000 zł
Kwota pożyczki
3 - 120 mies.
Okres spłaty
do 24h
Czas wypłaty
21 - 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 200 000 zł
Kwota pożyczki
6 - 120 mies
Okres spłaty
od 30 minut
Czas wypłaty
18 - 80 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 300 000 zł
Kwota pożyczki
3 - 120 mies
Okres spłaty
od 30 minut
Czas wypłaty
18 - 80 lat
Wiek pożyczkobiorcy

Super Promocja – prowizja od 0% miesięcznie!

1 000 - 30 000 zł
Kwota pożyczki
4 - 50 mies
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
od 21 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 25 000 zł
Kwota pożyczki
36 mies
Okres spłaty
25 minut
Czas wypłaty
20 - 76 lat
Wiek pożyczkobiorcy

Dofinansowanie wymiany pieców 

Dotacja na wymianę pieca dostępna jest w jednym z kilku programów. Każdy z nich ma swoje wymagania i może być skierowany do nieco innej grupy odbiorców. Jeśli więc myślisz o wymianie pieca w niedalekiej przyszłości, warto poznać wszystkie dostępne opcje.Jeśli możesz skorzystać z kilku możliwości, wybierz tę bardziej korzystną.

Program Czyste powietrze

Wspomniany już wyżej program Czyste Powietrze rozpoczął się w 2018 roku i miał na celu poprawę jakości powietrza w Polsce, poprzez stopniowe zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Dzięki wprowadzonym zmianom mieliśmy realnie odczuć lepszą jakość powietrza. Ten rok przyniósł zmiany w zasadach programu, a co za tym idzie uzyskania maksymalnych kwot. Od stycznia 2023 roku maksymalne kwoty w zależności od poziomu dofinansowania wynoszą: 68 000 zł; 99 000 zł; 135 000 zł; plus 1200 zł za audyt energetyczny. Dofinansowanie przeznaczone jest dla osób, które są właścicielami domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, gdzie wyodrębniona jest księga wieczysta. Pozyskane środki można przeznaczyć na termomodernizację domu i montaż nowego źródła ciepła, które będzie spełniało normy ekologiczne. Do takich źródeł ciepła możemy zaliczyć: pompy ciepła, kolektory słoneczne i fotowoltaikę. 

Program Ciepłe Mieszkanie 

Równolegle działa również program Ciepłe Mieszkanie, w którym mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce mogą starać się o dofinansowanie w maksymalnych wysokościach: 39 900 zł, 26 900 zł oraz 17 500 zł. Gminy o mniejszym zanieczyszczeniu mogą maksymalnie ubiegać się o kwoty: 37 500 zł, 25 000 lub 15 000 zł. Ten program przygotowany jest dla gmin, w których to następuje nabór wniosków od zainteresowanych mieszkańców. Mogą z niego skorzystać osoby posiadające ograniczone prawa do lokalu mieszkalnego, który np. znajdują się w budynku wielorodzinnym. Warto sprawdzać jakie warunki lokalnie należy spełnić, aby złożyć wniosek o dofinansowanie i kiedy w danej gminie jest przeprowadzany nabór wniosków. Otrzymane pieniądze można przeznaczyć na wymianę dotychczasowych źródeł ciepła na paliwa stałe lub podłączenie lokalu do bardziej efektywnego źródła ciepła. 

Ulga termomodernizacyjna

Dodatkowo można skorzystać również z ulgi, która polega na odliczeniu podczas rozliczania PIT-u wydatków poniesionych na termomodernizację. Można do nich zaliczyć koszt poniesiony przy wymianie pieca. Kwota maksymalna, którą można odliczyć to 53 000 zł. 

dofinansowanie wymiany pieców

Kto może ubiegać się o kredyt na wymianę pieca?

W zależności od tego na jak kredyt na wymianę pieca  się zdecydowałeś, od tego będą zależeć warunki, jakie należy spełnić. W przypadku zwykłego kredytu gotówkowego ubiegać może się o niego każdy. Wystarczy mieć odpowiednią zdolność kredytową oraz spełniać warunki jego spłaty. W przypadku kredytu gotówkowego nie określa się celu, na jaki zostaną przeznaczone środki. 

Kredyt Czyste Powietrze to bardzo specyficzna forma finansowania. Jest on przeznaczony dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych bądź takich lokali, które mają wyodrębnioną księgę wieczystą w ramach lokalu wielorodzinnego. Bank do rozpoczęcia procedury kredytowej będzie wymagał zaświadczeń potwierdzających zatrudnienie, sprawdzi zdolność kredytową oraz historię dotychczasowych zobowiązań. Jest to finansowanie celowe, zatem z jego środków mogą być pokryte wszystkie zakupy związane z wymianą instalacji oraz samego urządzenia.

Kredyt na wymianę pieca ekologiczny działa na podobnych zasadach jak kredyt gotówkowy. Dodatkowym wymogiem będzie jednak dostarczenie dokumentów potwierdzających nabycie określonego towaru, np. na podstawie faktury zakupiliśmy nowy piec gazowy. Jest on również powszechnie dostępny jak kredyt gotówkowy. W tym przypadku nie ma ograniczeń związanych z własnością lokalu.

Wybór pieca a rodzaj kredytu

Z reguły korzystając z różnego rodzaju programów pomocowych, trzeba spełnić określone warunki. Tak samo jest w przypadku programu Czyste Powietrze. Program określa zasady i szczegóły zakupu nowego pieca. Program zakłada wymianę nieefektywnych dotychczas źródeł ciepła na paliwo stałe lub korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

Pozyskane środki z dotacji w ramach programu Czyste Powietrze można przeznaczyć na:

 • montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej
 • kocioł gazowy lub olejowy, kondensacyjny piec na pellet
 • montaż pompy ciepła powietrze/ woda
 • instalację gruntowej pompy ciepła o podwyższonej klasie energetycznej
 • montaż kotłowni gazowej
 • instalację nowego C.O lub C.W.U
 • montaż ogrzewania elektrycznego
 • rekuperację, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła
 • montaż dodatkowych ociepleń, wymiany okien, drzwi zewnętrznych i garażowych

Jeżeli chcemy ubiegać się o kredyt ekologiczny, musimy spełnić warunki, które określa konkretny Bank. Ponieważ oferta dotyczy banków komercyjnych, każdy z nich może mieć swoje wytyczne. Zanim rozpoczniemy proces kredytowania, dobrze zweryfikować listę dokumentów i sprawdzić jakie warunki należy spełnić. Kredyt na wymianę pieca może wymagać spełnienia sporej ilości formalności. Cóż, taka cena za możliwość skorzystania z preferencyjnych warunków kredytowania.

W przypadku tradycyjnych kredytów gotówkowych nikt nie będzie sprawdzał, na co chcesz przeznaczyć pożyczone środki. Lista formalności jest też z reguły zdecydowanie krótsza niż w przypadku korzystania z opcji dofinansowań. 

W jaki sposób ubiegać się o kredyt z dotacją z programu Czyste Powietrze?

Współpracę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w realizacji programu Czyste Powietrze rozpoczęło dotychczas 7 instytucji finansowych:

Program funkcjonował bardzo sprawnie przez ostatnie lata, jednak w związku z wprowadzeniem 7 stycznia 2023 zmian, banki czasowo zawiesiły procedurę rozpatrywania wniosków kredytowych. Jak tylko program zostanie ponownie uruchomiony, banki będą informować na swoich stronach. Informacje dodatkowe można również znaleźć na rządowej stronie programu Czyste Powietrze. Warto podkreślić, że program nie został zlikwidowany, a jedynie czasowo zawieszony.

Na jakie dofinansowanie mogą liczyć ubiegający się o kredyt na wymianę pieca?

Od nowego roku program Czyste Powietrze został podzielony na trzy części. Każda z nich określa maksymalne kwoty dotacji oraz zawiera informacje, na co można przeznaczyć otrzymane środki. To, do którego z części programów się zakwalifikujesz, zależy od dochodów. Na stronie rządowej można odnaleźć kalkulator dotacji, na którym można wyliczyć jakie środki w ramach programu można otrzymać.

Podstawowy program dofinansowania 

Wersja pierwsza programu zakłada możliwość skorzystania z dotacji lub jej części na spłatę kredytu Czyste Powietrze. Dochód roczny na gospodarstwo domowe nie może przekraczać kwoty 135 000 zł. Maksymalna kwota dotacji wynosi do 68 000 zł +1200 zł na wykonanie audytu energetycznego.

Podwyższony poziom dofinansowania

Druga część programu przygotowana jest dla osób, które mogą otrzymać wsparcie w postaci dotacji z prefinansowaniem oraz dotację na częściową spłatę kredytu Czyste Powietrze. Przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym, które ubiega się o dofinansowanie, nie może być większy niż 1894 zł przy rodzinie wieloosobowej lub 2651 zł, jeżeli gospodarstwo jest jednoosobowe. Jeżeli uzyskiwane są dochody z działalności gospodarczej, to roczny przychód nie może przekroczyć 40 krotności minimalnego wynagrodzenia. Maksymalna kwota dotacji, o którą można się ubiegać to 99 000 zł i tutaj również kwota na audyt energetyczny wynosi 1200 zł.

Najwyższy poziom dofinansowania 

W trzecim progu beneficjenci mogą skorzystać z dotacji z prefinansowaniem lub w późniejszym czasie z pożyczki z gminy. Przeciętny dochód miesięczny na jedną osobę nie może być większy niż 1090 zł. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego ta kwota wynosi 1526 zł. Działalność gospodarcza jest liczona dla rocznego przychodu nieprzekraczającego 20 krotności minimalnego wynagrodzenia. Wersja nr 3 programu, przewidziana jest dla osób o najniższych dochodach, zatem kwalifikują się tutaj również osoby pobierające zasiłki np. opiekuńczy lub rodzinny. Można ubiegać się o dotacje do maksymalnej kwoty 135 000 zł i 1200 zł na wykonanie audytu energetycznego.

Jakie są koszty kredytu Czyste Powietrze?

Kredyty na wymianę pieca, bez względu na to, czy są tradycyjną ofertą komercyjnych banków, czy pochodzą z ze specjalnych programów rządowych, charakteryzują się szeregiem podobnych opłat. Zaciągając pożyczkę, musimy wziąć pod uwagę, że będziemy obciążeni kosztami oprocentowania kredytu na wymianę pieca, prowizji za jego udzielenie oraz dodatkowymi opcjami takimi jak ubezpieczenie. Istotne jest, żeby zawsze zweryfikować rzeczywistą stopę procentową, jaką pobiera od nas Bank, a nie tylko tą, która jest prezentowana w ofercie reklamowej. Warto sprawdzić dodatkowe elementy takie jak prowizja za wcześniejszą spłatę lub karencja od spłaty kapitału. 

Jak dostać kredyt z programu rządowego Czyste Powietrze?

Jeżeli zdecydujemy się na rozpoczęcie procedury kredytowej w ramach rządowego programu, wybierzmy bank w którym chcemy złożyć wniosek. Każdy z nich ma inne warunki, dlatego warto przed podjęciem decyzji porównać ofertę. 

Składając wniosek, miej przygotowane zaświadczenie o dochodach, np. zaświadczenie z gminy z informacją o dochodzie gospodarstwa domowego lub poszczególnych wnioskodawców. Przygotuj również dokumentację dotyczącą planowanej inwestycji: numer księgi wieczystej, jakie zmiany chcesz wprowadzić, na jaki system termomodernizacji chcesz się zdecydować oraz jakie będą koszty tego projektu.

Niektóre banki oferują kredyt Czyste Powietrze wraz z gwarancją BGK, dzięki czemu można uzyskać tańsze finansowanie.

Gdy uzyskasz pozytywną decyzję kredytową, będziesz musiał złożyć wniosek o dotacje z programu Czyste Powietrze do wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na szczęście nie musisz się martwić tą procedurą, ponieważ ten punkt  pomoże ci wykonać pracownik banku. 

Jeżeli wniosek zostanie oceniony pozytywnie, zostanie zawarta umowa na finansowanie. Bank wypłaci środki na twój rachunek. Po otrzymaniu kredytu na wymianę pieca,  będziesz mógł rozpocząć inwestycje. Po zakończeniu całego projektu modernizacji ogrzewania składasz wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o wypłatę dotacji. Trafia ona bezpośrednio na rachunek kredytowy w banku i w ten sposób zmniejsza zadłużenie.

czyste powietrze

Jakie są terminy na zmianę systemu ogrzewania?

Każde województwo posiada własną uchwałę nazywaną antysmogową i wraz z nią ustalona jest data graniczna, do której należy wymienić stare piece. Ustawy antysmogowe określają szczegóły takie jak termin oraz rodzaj urządzenia i paliwa, które będzie dozwolone w miejsce wcześniej zakazanego. Każda gmina dodatkowo może zaostrzyć wojewódzką ustawę.

Przykładem jest Warszawa, która od 1 października 2023 wprowadzi całkowity zakaz palenia węglem kamiennym w ramach administracyjnych granic miasta. Zapisy uchwały podlegają kontroli i jeżeli w odpowiednim czasie nie dokonamy wymiany pieca, możemy liczyć się z otrzymaniem mandatu. Jego wysokość wyznaczona jest na 500 zł. W przypadku gdy w dalszym etapie nie dokonamy należytej wymiany, grozi nam grzywna w wysokości do 5000 zł nakładana przez sąd. 

Czy warto skorzystać z dotacji na wymianę pieca?

Jak w przypadku każdej inwestycji warto przeanalizować naszą sytuację i przeliczyć koszt całego kredytu. Nie będzie to jednak łatwe wyliczenie, ponieważ czynniki składowe wpływające na finalny koszt są ruchome i dość dynamiczne. Ceny paliw na rynkach cały czas się zmieniają, więc ciężko wyliczyć, jakie dokładnie koszty będziemy ponosić i jaki zysk uzyskany ze zmiany dotychczasowego źródła ogrzewania. Dodatkowo należy doliczyć koszty, które poniesiesz samą obsługą kredytu na wymianę pieca. Warto przy ocenianiu opłacalności wymiany pieca sprawdzić, ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej (jeślikorzystasz z prądu do ogrzewania lub dogrzewania pomieszczeń)

Jeżeli jednak zdecydujemy się na termomodernizację, a jesteśmy właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych, to najkorzystniej prezentuje się oferta programu rządowego. Kredyt Czyste Powietrze jest bardziej opłacalny niż tradycyjny kredyt gotówkowy, ponieważ jest tańszy, a połączony z dotacją znacznie obniża finalny koszt inwestycji. Oszczędności liczone są w dziesiątkach tysięcy złotych. Całą procedurę finansowania dobrze zrealizować opierając się na doświadczeniu pracowników w banku. 

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły