Dodatek do pelletu 2022 – dla kogo? Od kiedy wniosek? Ustawę o dodatku do pelletu przyjął Sejm

dodatek do pelletu

Dofinansowanie zakupu pelletu drzewnego to ustawa, która została podpisana przez Prezydenta, a wcześniej przyjęta przez polski Sejm.To kolejny dodatek dla Polaków, który pozwoli obniżyć koszty ogrzewania w najbliższą zimę. Dodatek do pelletu 2022 jest jednorazowym świadczeniem, o które można się starać. Jaka jest wysokość dofinansowania i w jaki sposób złożyć wniosek o dodatkowe środki? Czy dodatek na pellet realnie wpłynie na koszt ciepła w sezonie grzewczym? Zapraszamy do naszego artykułu.

Dodatek do pelletu 2022 – wnioski

Kiedy będzie można złożyć wniosek o dofinansowanie zakupu pelletu drzewnego? Andrzej Duda podpisał ustawę 17 września 2022 roku, teraz czekamy więc na jej opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Najprawdopodobniej nie potrwa to jednak długo. Ustawa zakłada jednorazowe dofinansowanie na zakup pelletu, który służy do ogrzewania. W ramach ustawy dodatek może być też przyznany na zakup innej biomasy stosowanej w celach opałowych. W ramach ustawy możemy się też spodziewać dofinansowania innych surowców używanych do ogrzewania: LPG, oleju opałowego, drewna.

Wniosek o dodatek do pelletu 2022 trzeba składać do urzędu gminy. Możliwe jest też wybranie drogi online – wtedy wniosek składamy przez Internet. Ważne jest natomiast, aby skierować swój wniosek do gminy zamieszkania. Termin na składanie wniosków upływa 30 listopada 2022 roku. Od złożenia wniosku gmina będzie natomiast miała natomiast 30 dni na rozpatrzenie go i wypłatę środków z dofinansowania na zakup pelletu. Warto więc pospieszyć się i złożyć wniosek jak najszybciej – otrzymamy wtedy gotówkę w pierwszej kolejności, można będzie za nią kupić materiały opałowe.

Ważna aktualizacja! Rządowe Centrum Legislacji naprawdę szybko opublikowało ustawy. Można więc składać wniosku, korzystając z udostępnionego wzoru wniosku o dodatek na pellet.

Jaka jest wysokość dofinansowania na zakup pelletu drzewnego 2022?

Wysokość dodatku na pellet drzewny w 2022 roku wynosi 3.000 złotych. Zdecydowanie warto więc ubiegać się o tak wysoką kwotę, jeśli spełniasz wymagania, o których w dalszej części artykułu.

Jak złożyć wniosek o dodatek do pelletu?

Wypełniony wzór wniosku o dofinansowanie pelletu można złożyć na trzy sposoby:

  • osobiście
  • drogą korespondencji tradycyjnej
  • przez Internet, korzystając z serwisu ePUAP

Kierujmy się do urzędu gminy właściwego dla miejsca zamieszkania. W niektórych gminach osobiste składanie wniosków o dotację na pellet możliwe będzie w gminnym ośrodku pomocy społecznej lub MOPS.

Dodatek na zakup pelletu – jak dostać?

Jak dostać dodatek do pelletu? Dofinansowanie w kwocie trzech tysięcy złotych przeznaczone jest dla osób, które złożyły deklarację źródła ogrzewania. Deklaracja kierowana jest do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, a jej złożenie jest obowiązkiem. To jedyny warunek do otrzymania dotacji 3000 na zakup pelletu.

Wniosek należy natomiast złożyć do urzędu gminy właściwego dla miejsca zamieszkania, także przez Internet lub wysłać pocztą. Dla jednego adresu zamieszkania (adres budynku) można starać się o jedno dofinansowanie. 

Dla kogo dofinansowanie do pelletu 2022?

W przypadku dodatku do pelletu w 2022 roku nie ma kryterium dochodowego. Dofinansowanie może otrzymać każdy, kto złoży wniosek i widnieje w centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – jest tam wpisane ogrzewanie budynku przy wykorzystaniu pelletu drzewnego lub biomasy.

Dofinansowania w kwocie 3.000 złotych na pellet nie otrzymają natomiast osoby dla gospodarstw, w których wpisano więcej źródeł ciepła i skorzystały już z innego dofinansowania (np. dofinansowania na zakup węgla). 

Ceny pelletu drzewnego w 2022 roku. Dodatek na pellet

Dlaczego polskie władze zdecydowały się wprowadzić dofinansowanie na pellet drzewny w 2022? W ostatnich miesiącach koszt zakupu jednej tony pelletu znacznie wzrósł. Na początku 2021 roku tona pelletu kosztowała mniej, niż 1000 złotych. Pół roku temu koszt był już dwukrotnie wyższy, aby w lipcu 2022 osiągnąć 2700 złotych. Tona pelletu obecnie kosztuje już jednak ponad 3.000 złotych.

Podane ceny są orientacyjne i dotyczą pelletu drzewnego z legalnego źródła. Certyfikowany pellet jest ekologicznym materiałem opałowym. Na rynku jest sporo podobnych surowców, które mają niższą cenę, które mają jednak znacznie gorszą jakość.

Ile pelletu drzewnego zużywa przeciętne gospodarstwo podczas sezonu grzewczego?

Koszt ogrzewania zależy od ceny surowca używanego do ogrzewania, a także od jego zużycia. Do tego musimy również doliczyć inne koszty eksploatacyjne, jak naprawy i przeglądu pieców i instalacji grzewczej w nieruchomości.

Przeciętne gospodarstwo domowe zużywa w ciągu sezonu grzewczego około 3 tony pelletu drzewnego. Przy dzisiejszych cenach koszt ogrzewania może więc sięgnąć astronomicznych dla wielu osób 10.000 złotych! Niektórzy obawiali się, że będą musieli ratować się zaciąganiem chwilówek na raty, czy pożyczaniem pieniędzy od rodziny. Dofinansowanie do zakupu pelletu choć częściowo pokryje jednak ten spory, nieplanowany wcześniej, wydatek.

W czasie, gdy koszt ogrzewania rośnie, zachęcamy też do przeczytania naszego poradnia: jak oszczędzać energię cieplną.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

5 komentarzy

Krystyna

Witam! co z dopłatą na pellet dla 2-ch rodzin, które mieszkają pod jednym adresem.
Tzn. jedna rodzina mieszka na piętrze, druga na dole.
Proszę o wyjaśnienie.

Odpowiedz
Jacek

w urzędzie poinformowano mnie ze dodatek mi się nie należy ponieważ nie zamieszkuje mieszkania non stop tylko nie wszystkie soboty i niedziele oraz dni wolne od pracy i nie jest ważne że mam wsulny pięć na pelet z teściową i ogrzewa 2 mieszkania to co mam kupić drugi pięć za 40 tyś .zastanawiam i chce wiedzieć czy dopłata dla eurodeputowanego Radosława Sikorskiego też w takim razie nie przysługuje

Odpowiedz
Pati

witam..wypłata jak i rozpatrzenie wniosku 30dni od złożenia..jakaś kpina..wniosek złożyłam 23 września,decyzja 10 października a jak zadzwoniłam zapytać co z dodatkiem..Pani udzieliła mi odpowiedzi takiej ,że rząd nie wysłał kasy na dodatek na pellet.

Odpowiedz
    Zuzanna

    Witam mieszkam w domu dwupoziomowym dom przepisany na córkę.Ja złożyłam dokumenty o dofinansowanie i dowiedziałam się że mi się nie należy zaznaczam że ja mam kuchnie i łazienkę i córka również ma swoją kuchnię i łazienkę mamy wspólny korytarz ona mieszka na górze i ma drzwi które oddzielając nas. Pani z GOPSU była na kontroli i powiedziała że mi się nie należy bo klatka jest w środku domu a nie z boku czy ta Pani ma rację bardzo proszę o odpowiec.

    Odpowiedz
Anna

to że Urząd ma na wypłacenie 30 dni to żart. wniosek zło,ylam 20 września a dodatku ani pisma z urzędu nie dostałam, a jak zachodzę i pytam to w odpowiedzi mam ,, nie wiem,,

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły