Jak założyć konto za granicą?

konto bankowe za granicą

Konto bankowe za granicą może się przydać różnym grupom odbiorców. Sprawdzi się w szczególności w rękach osób często podróżujących do danego kraju. Również osoby pozostające w Polsce mogą jednak założyć zagraniczny rachunek osobisty. W dzisiejszym poradniku postaramy się podpowiedzieć, jak to zrobić. Jakie są plusy i minusy takiego konta i w której instytucji najlepiej je założyć?

Zagraniczne konto bankowe

Jak się okazuje, założenie konta bankowego za granicą może być niemal równie proste, jak w polskim banku. Najprościej będzie zrobić to w kraju należącym do Unii Europejskiej. Do założenia zagranicznego rachunku bankowego nie trzeba mieć miejsca stałego zameldowania w danym kraju. Nie ma też konieczności posiadania w nim adresu.

Do czego można wykorzystać konto bankowe za granicą?

Funkcjonalność zagranicznego konta bankowego w dużej mierze zależy od wybranego produktu. Możemy jednak liczyć na podobne działanie, jak w przypadku polskich kont bankowych. Zagraniczne rachunki oferują między innymi:

  • wpłaty i wypłaty środków przez Internet
  • wpłaty i wypłaty w bankomatach
  • przelewy online i płatności w Internecie
  • wydanie karty płatniczej do konta, wirtualne karty
  • podpięcie do płatności zbliżeniowych, Google Pay, itp.
  • dostęp do kolejnych produktów banku – jak pożyczki, lokaty, opcje dla inwestorów
  • i inne

Na co zwrócić uwagę jeszcze przed założeniem konta bankowego za granicą?

W naszym rankingu kont osobistych znajdziesz listę aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze rachunku. W przypadku zagranicznych kont bankowych postępujemy podobnie. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na wszelkie koszty i opłaty. Istotne są koszty przewalutowania, czy codziennego korzystania z karty płatniczej. Wiele zależy tu jednak od tego, w jaki sposób planujesz korzystać z konta. Od tego, jakich usług od niego oczekujesz, uzależnij kryteria przy wyborze konta.

Oczywiście, zwróć też uwagę na to, w jakim kraju zlokalizowany jest dany bank. Jeżeli zależy Ci w szczególności na optymalnym korzystaniu ze swoich pieniędzy w danym państwie, być może bank z tego kraju będzie najlepszym wyborem. Pozwoli to na korzystanie z wielu opcji bez dodatkowych kosztów – wypłaty z bankomatów, płatności kartą, czy dostęp do stacjonarnych placówek banku.

Kolejną istotną kwestią jest wiarygodność instytucji, której powierzymy swoje środki. Nie zweryfikujemy tego tak łatwo, jak w przypadku polskich banków.. Warto zwrócić uwagę na opinie miejscowych klientów instytucji, a także poszukać komentarzy Polaków posiadających tam rachunek. Dzięki nim dowiemy się wiele o tym, jak wygląda codzienne korzystanie z usług banku lub kontakty z obsługą klienta. Podsumowując, w największej mierze przy wyborze konta bankowego za granicą należy się kierować:

  • rzetelnością banku
  • kosztami prowadzenia rachunku i korzystania z podstawowych opcji
  • ofertą walutową i związanymi z nią opłatami
  • dostępnością karty płątniczej, najlepiej z opcja płatności w PLN

Konto za granicą dla Polaka – to możliwe!

Sporo osób zastanawia się, czy Polak może otworzyć konto za granicą. Tak, to możliwe. Możliwość otwarcia podstawowego rachunku bankowego w dowolnym kraju  to prawo każdego obywatela Unii Europejskiej. Świadczy o tym dyrektywa 2014/92/UE. Funkcjonalność podstawowych rachunków może być nieco ograniczona. Zwykle takie zagraniczne konta oferują wypłaty i wpłaty, płatności kartą oraz zlecanie przelewów.

Założenie konta zawsze jest darmowe. Nieco inaczej może być natomiast w przypadku jego dalszego prowadzenia. Czasami jest to opcja płatna. Polacy nie są do tego przyzwyczajeni – konta bankowe w polskich bankach najczęściej są bowiem bezpłatnie prowadzone.

Założenie zagranicznego konta bankowego – jak to zrobić?

Jak założyć konto bankowe za granicą? Najprościej będzie zrobić to przez Internet. Możliwe jest także oczywiście otworzenie konta w stacjonarnym oddziale banku. W tym celu musimy jednak udać się do danego miejsca. Zanim to zrobisz sprawdź listę wymaganych dokumentów. Ich skompletowanie czasem jest nieco czasochłonne, a być może nie uda się tego zrobić spoza Polski. Coraz częściej zagraniczne konta są też zakładane w tak zwanych mobilnych bankach lub w fintechach. To instytucje posiadające rozbudowaną ofertę, często także licencję bankową. Zwykle nie mają jednak stacjonarnego oddziału. Całość formalności związanych z otworzeniem konta bankowego wykonamy więc zdalnie, na przykład przez aplikację mobilną. Przykładem takiej instytucji może być coraz popularniejszy także w Polsce Revolut.

Możliwości założenia konta bankowego za granicą:

  • przez Internet, np. w aplikacji mobilnej lub na stronie banku
  • w stacjonarnej placówce banku
  • w banku mobilnym
  • przez aplikację typu fintech

Warto natomiast pamiętać, że fintechy mogą działać na nieco innej zasadzie, niż banki.

Jak krok po kroku założyć zagraniczne konto online?

W pierwszej kolejności musimy wybrać bank lub instytucję, w której otworzymy konto. Do złożenia wniosku online niezbędne będą:

  • wprowadzenie niezbędnych danych osobowych
  • akceptacja zgód i regulaminu
  • weryfikacja tożsamości

Zwykle analiza wniosku o utworzenie konta nie trwa zbyt długo. Wiele zawdzięczamy automatyzacji procesów online. Czasami w tym momencie należy dodatkowo pobrać aplikację mobilną banku. Przed aktywacją konta bank może chcieć dodatkowo zweryfikować Twoją tożsamość. Czasem odbywa się to poprzez wysłanie selfie lub przez czat wideo. Po uruchomieniu konta od razu mamy dostęp do jego wszystkich funkcjonalności.

Kiedy warto założyć zagraniczne konto bankowe?

Rachunek bankowy w jednym z zagranicznych banków można otworzyć w kilku sytuacjach:

  • mieszkasz w Polsce i chcesz trzymać pieniądze w zagranicznej instytucji
  • mieszkasz w Polsce, a często wyjeżdżasz do danego kraju i wygodniej Ci będzie korzystać z konta w lokalnym banku
  • przebywasz za granicą, ale chcesz otworzyć konto w banku z Polski
  • pracujesz za granicą i chcesz mieć tam konto bankowe

Założenie konta przez osobę pracującą za granicą

Jeżeli pracujesz za granicą, konto w lokalnym banku jest niezłym wyborem. Dzięki temu możesz między innymi odbierać wynagrodzenie i wydawać środki na życie bez kosztów przewalutowania. Osoby pracujące za granicą mają też niezłą sposobność, by podpytać współpracowników (a czasem nawet swojego szefa) o najlepsze oferty kont osobistych w danym kraju.

Osoby mieszkające w Polsce często potrzebują zagranicznego konta

Niektórzy mieszkańcy Polski chcą po prostu trzymać część swoich pieniędzy w zagranicznym banku. Podział środków na kilka kont może być niezłym zabezpieczeniem pieniędzy.

Część osób z Polski potrzebuje także dodatkowego konta bankowego za granicą w celu łatwiejszego funkcjonowania podczas wyjazdów.

Czy osoby zza granicy mogą założyć konto w polskim banku?

Myśląc o koncie bankowym w zagranicznej instytucji zwykle chodzi nam o Polaków szukających rachunku poza krajem. Sytuacja może być jednak zupełnie odwrotna. Część osób spoza Polski (lub nie mieszkających w Polsce) może potrzebować rachunku w Polskim banku. W tym celu powinny przejść taką procedurę, jak mieszkańcy kraju. Na stronie banku lub w mobilnej aplikacji wypełniamy wniosek i przechodzimy weryfikację tożsamości. Gdy bank zaakceptuje wniosek, konto wkrótce zostanie otwarte. Zwykle nie trwa to długo.

W jakiej instytucji warto założyć konto za granicą?

Jedną z najlepszych opcji jest wybór nowoczesnego konta bankowego online. Przyda się do niego funkcjonalna aplikacja mobilna, a także darmowa karta płatnicza z opcjami płatności w wielu walutach. Poniżej znajdziesz listę kilku propozycji – instytucji, w których warto założyć zagraniczne konto.

Revolut

Revolut to w ostatnich latach coraz popularniejszy produkt. Konto z kartą płatniczą pozwalają na wygodne i niedrogie płatności w naprawdę dużej liczbie walut. Revolut posiada wersję darmową, a także programy płatne. Dzięki nim więcej usług Revolut jest darmowych – to m.in. możliwość wypłat w bankomatach za granicą bez prowizji. Mamy też możliwość założenia konta dla osoby niepełnoletniej. Ciekawa jest także funkcjonalność Revolut Pay Later, czyli odroczenie płatności za zakupy.

Dowiedz się więcej o Revolut:

Aion Bank

Dużą zaletą Aion Bank jest posiadanie licencji Narodowego Banku Belgii oraz Europejskiego Banku Centralnego. Klienci nie powinni więc obawiać się o bezpieczeństwo przechowywanych tam pieniędzy. Konto jest połączone z wirtualnym kantorem oraz serwisem umożliwiającym inwestowanie. Dostępne waluty to USD, euro, frank szwajcarski i brytyjskie funty. Korzystanie z tego elektronicznego banku wymaga uiszczenia opłaty miesięcznej, podobnie jak w aplikacjach typu Netflix i Spotify. Do konta jego właściciel otrzyma też kartę umożliwiającą wygodne płatności.

Dowiedz się więcej o Aion Bank:

Wise (dawniej TransferWise)

Opinie o Wise wskazują na zadowolenie klientów z tego nowoczesnego rozwiązania. Transakcje mogą się tu odbywać w 50 walutach, a środki na koncie mogą być przechowywane w dziewięciu. Fintech posiada gwarancje Narodowego Banku Belgii, co potwierdza jego rzetelność.

Bunq

Nieco mniej znana instytucja, szczególnie w naszym kraju. Posiada jednak pełną licencję bankową i holenderski numer IBAN. Ma też licencję Europejskiego Banku Centralnego. Pieniądze możemy tu trzymać w walucie euro, a transakcje odbywają się w aż 39 walutach. Kurs wymiany walut MasterCard zwiastuje niskie koszty operowania swoimi środkami za granicą.

Inbank

Instytucja działa na 9 rynkach, a także w Polsce. Nie jest typowym kontem bankowym, a raczej miejscem, gdzie możemy oszczędzać swoje środki. Firma pochodzi z Estonii i posiada gwarancję tamtejszego prawodawcy. Nowi klienci mogą liczyć nawet na oprocentowanie dochodzące do 8%. Wiele zależy jednak od aktualnej oferty Inbank.

N26

Darmowy, mobilny bank N26 jest kolejnym miejscem, gdzie możesz trzymać swoje pieniądze i wygodnie nimi płacić w wielu krajach. Funkcjonalności N26 pozwalają między innymi na transakcje w wielu walutach (dzięki współpracy z Wise), a nawet otworzenie rachunku firmowego. Bank posiada niemiecką licencję bankową.

Blackcatcard

Blackcatcard to fintech z licencją nadzoru finansowego na Malcie. Korzystanie z tego konta bankowego wraz z kartą płatniczą pozwoli na spore korzyści. Klient może wybrać zwrot za płatności kartą lub moneyback. To szansa na odzyskanie nawet 2.2% swoich wydatków.W tym przypadku środki na koncie możemy przechowywać jedynie w euro.

Vivid

Za Vivid stoi niemieckie prawodawstwo. Nie musimy się więc obawiać utraty środków – to rzetelna instytucja. Podobnie do innych kont tego typu, środki możemy przechowywać w walucie euro. Plusem jest tu możliwość stworzenia wielu dodatkowych kont. Vivid ma też bardzo dobrą ofertę dla inwestorów.

Które konto zagraniczne wybrać?

Jak widać, wybór jest spory. Mobilne banki i nowoczesne fintechy oferują dziś wiele funkcjonalności, często podstawowy plan korzystania z nich jest darmowy. Zanim zdecydujesz się na jedną z opcji, przemyśl jak chcesz korzystać z konta. W zależności od konta, użytkownik dostaje opcje płatności w różnych walutach, funkcje dla inwestorów, czy konta firmowe.

Czy polski Urząd Skarbowy zajmuje konto za granicą?

Dla niektórych osób założenie zagranicznego konta bankowego może być opcją na ukrycie części pieniędzy przed administracją skarbową. Czy polska “skarbówka” może zająć zagraniczne konto? Raczej nie. Nie ma takiej możliwości, choć w niektórych sytuacjach z wnioskiem o egzekucję może wystąpić do lokalnej administracji skarbowej. Wiele zależy więc od postępowania “skarbówki” w danym kraju.

Urząd Skarbowy może próbować wejść na zagraniczne konto z kilku powodów:

  • bank stwierdzi, że przechowywane w nim pieniądze pochodzą z nielegalnego źródła lub służą do bezprawnych działań (np. przestępczych)
  • właściciel konta jest dłużnikiem, a inne sposoby ściągnięcia długu okazały się nieskuteczne
  • wystąpiło podejrzenie prania pieniędzy (w ramach Ustawy o przeciwdziałaniu prania pieniędzy i finansowaniu terroryzmu)
  • mogło dojść do wyłudzeń skarbowych

Czy komornik może zająć konto za granicą?

Polski urzędnik, jakim jest komornik, nie ma możliwości wejścia na zagraniczne konto bankowe. Wierzyciel może natomiast wskazać na istnienie takiego konta i zgłosić się do służb za granicą.

Polskie przepisy sprawiają natomiast, że nie ma u nas “konta bez komornika”. Istnieją natomiast pewne sposoby na ukrycie konta przed komornikiem.

Gdzie można założyć zagraniczne konto (w jakim kraju)?

Dziś obywatele Unii Europejskiej mogą otworzyć konto w każdym kraju Unii. Możliwe to będzie w przypadku podstawowego rachunku płatniczego, choć niektóre instytucje mogą zaoferować szerszą ofertę.Czasami wymagane będzie wtedy jednak przedstawienie dodatkowych dokumentów (np. o zamieszkiwaniu lub zameldowaniu w danym kraju).

Do niedawna możliwe było również proste założenie  konta w Wielkiej Brytanii. Dziś takie banki, jak Barclays lub Halifax wymagają jednak posiadania adresu na terenie Wielkiej Brytanii. 

Najczęściej zadawane pytania – konto w banku za granicą

Jak wpłacać pieniądze na zagraniczne konto?

Istnieje kilka sposobów na przelanie pieniędzy na zagraniczne konto (własne lub osoby trzeciej). Warto postarać się uniknąć zbędnych kosztów związanych z przewalutowaniem lub je zmniejszyć. W tym celu możemy skorzystać z kantoru internetowego lub opcji e-wallet. Przelewy online i przelewy zagraniczne też są możliwe, mogą się jednak wiązać z pewnymi kosztami.

Czy konto za granicą to dobry wybór?

Konto bankowe w zagranicznym banku może mieć sporo zalet. Ułatwi odbieranie wynagrodzenia za pracę za granicą. Osoby wiele podróżujące za granicę docenią możliwość niedrogich płatności i wypłat z bankomatów w obcej walucie. Dla niektórych zagraniczne konto jest też po prostu sposobem na przechowywanie oszczędności w bezpiecznym miejscu.

Czy zagraniczne konto obsługuje PLN?

Jeżeli zależy Ci na tym, aby zagraniczne konto oferowało płatności w polskim złotym, zwróć na to uwagę przy wyborze banku. Dziś kilka instytucji ma taką możliwość, przykładem jest Revolut.

Jak zamknąć konto w zagranicznym banku?

Aby zamknąć konto za granicą postępujemy podobnie, jak w przypadku polskich banków. Procedura zależy od konkretnego banku, zwykle wniosek o likwidację konta wypełnimy w aplikacji lub na stronie banku. Pamiętajmy o zachowaniu okresu wypowiedzenia i wskazaniu, gdzie przelać pozostałe na rachunku środki.

Jak założyć konto w szwajcarskim banku?

Szwajcarskie banki od lat uchodzą za bezpieczne miejsce do przechowywania swoich środków. Polacy mogą założyć tam konto bankowe. Warunki zależą jednak od konkretnej instytucji.

Czy Polak może założyć konto za granicą?

Na mocy unijnych przepisów obywatele UE mogą założyć podstawowy rachunek płatniczy w innych krajach Unii Europejskiej.

Czy komornik ma dostęp do środków na koncie bankowym za granicą?

Polski komornik nie ma dostępu do zgromadzonych na zagranicznym rachunku pieniędzy.

Źródło:

  1. https://powroty.gov.pl/konto-w-banku-zagranicznym-5313
  2. https://help.revolut.com/help/
  3. https://wise.com/pl/help/
  4. https://direct.money.pl/artykuly/porady/jak-zalozyc-konto-w-polsce-bedac-za-granica,174,0,1915566
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły