Co to jest adres rozliczeniowy?

adres rozliczeniowy

Podczas finalizacji różnych transakcji i uiszczania opłat niekiedy musimy podać informację o adresie rozliczeniowym. Dzisiejszy poradnik pomoże odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z nim. Czym jest adres rozliczeniowy?

Adres do rozliczeń (karty, konta, innych instrumentów)

Pytania o adres rozliczeniowy pojawiają się szczególnie często, jeśli płacimy kartą. Konieczność podania go pojawi się między innymi, jeśli chcemy zapłacić za różne produkty i usługi w Internecie. Przykładem może być platforma Steam, czyli miejsce, gdzie możemy kupić gry komputerowe. Adres do rozliczeńmoże przydać się też przy płaceniu online za dostęp do serwisów VOD, ale też w innych miejscach.

Nie tylko karta debetowa lub kredytowa ma swój adres rozliczeniowy. Także konto – rachunek osobisty ma taki adres. Można więc powiedzieć, że adres do rozliczeń jest jedną z informacji przypisanych do instrumentu wykorzystywanego do płatności – na przykład konta lub karty.

Podsumowując, adres rozliczeniowy to po prostu te same dane, które podaliśmy w banku (np. takie dane posiadacza karty).

Jakie dane wpisujemy w polu “adres rozliczeniowy”?

Najczęściej pytanie o adres do rozliczeń pojawi się podczas płatności online. Jeśli zostaniemy o niego poproszeni, musimy po prostu podać takie dane, jak:

  • imię i nazwisko
  • adres – ten sam, który podaliśmy w banku, na przykład przy zakładaniu karty
  • dane karty (jeśli to konieczne) – jej numer, data ważności i kod CVV/CVC

Budowa karty płatniczej - awers, rewers, chip i inne.

Do czego jest potrzebny adres rozliczeniowy?

Niektóre metody płatności wymagają, aby podać w nich adres do rozliczenia. Może być to potrzebne z dwóch powodów:

  • do rozliczeń podatkowych
  • w celu weryfikacji płatności

Podanie adresu rozliczeniowego nie zawsze jest wymagane. Wypełnienie tego pola może być konieczne w niektórych sytuacjach. Przeważnie podajemy adres do rozliczeń podczas płatności online. Spotkamy się z tym między innymi podczas kupowania biletów na samolot, rezerwacji hoteli, czy kupna czegoś w serwisie Steam.

Jak działają płatności Google Pay?

Gdzie jest adres do rozliczeń karty?

Cześć danych znajdziemy na samej karcie, którą płacimy. Tam są m.in. imię i nazwisko właściciela karty, czy jej data ważności i numer. Adresu rozliczeniowego nie znajdziemy jednak na samej karcie. Możemy go poszukać natomiast na umowie łączącej nas z bankiem Niekiedy taką informację znajdziemy też w aplikacji mobilnej lub serwisie transakcyjnym. Najczęściej po prostu adres rozliczeniowy to Twój adres- adres posiadacza karty, konta lub innego instrumentu płatniczego.

Dlaczego trzeba podawać adres rozliczeniowy?

Konieczność podania adresu rozliczeniowego przede wszystkim jest wymuszona chęcią weryfikacji danych osoby wykonującej płatność w sieci.  Drugim powodem są względy podatkowe. Podstawą prawną jest tu Rozporządzenie Rady Unii Europejskiej.

Adres rozliczeniowy – czy podawanie go w sieci jest bezpieczne?

Czy wpisywaniu adresu rozliczeniowego jest bezpieczne? Tak, jeśli korzystasz z zaufanych metod płatności i rzetelnych dostawców usług cyfrowych. Zawsze należy mieć to na uwadze podczas podawania jakichkolwiek danych w Internecie.

Podsumowanie artykułu

Adres rozliczeniowy to jedna z informacji niezbędnych do weryfikacji płatności w Internecie. Nie zawsze jest wymagany – wszystko zależy od tego, jaką usługę chcemy opłacić. Najczęściej spotykamy się z taką koniecznością w przypadku wpisywania adresu rozliczeniowego Steam. Ten adres to po prostu informacje adresowe osoby posługującej się konkretnym instrumentem płatniczym – na przykład kartą. Często informacji tego typu wymagają linie lotnicze podczas sprzedaży biletów. Podawanie tych danych w sieci może być w pełni bezpieczne, pamiętajmy jednak o zachowaniu podstawowych zasad odpowiedzialnego płacenia w Internecie.

Najczęściej zadawane pytanie

Co to jest adres rozliczeniowy karty?

To adres podany w banku podczas zakładania karty. Podanie go podczas płatności może służyć do celów weryfikacyjnych.

Co to jest adres rozliczeniowy konta?

Podczas otwierania konta w banku podajemy adres. To właśnie adres do rozliczeń rachunku.

Do czego służy adres do rozliczeń?

Podanie adresu rozliczeniowego może być niezbędne w celu finalizacji transakcji online. Czasami firmy wymagają go także ze względów podatkowych. Adres do rozliczeń powiązany jest z konkretną formą płatności – np. kartą płatniczą lub rachunkiem osobistym.

Co wpisać w adresie rozliczeniowym?

W takim polu wpisujemy po prostu adres związany z metodą płatności, której próbujemy użyć.

Źródło:

  1. https://support.google.com/a/answer/1228129?hl=pl#zippy=%2Cterminy-wyja%C5%9Bnione-na-tej-stronie
  2. https://www.bankier.pl/smart/co-to-adres-rozliczeniowy-co-wpisac-w-adresie-rozliczeniowym-karty-lub-konta
  3. https://gaming.komputronik.pl/g/adres-rozliczeniowy-steam-co-to/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły