Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV?

Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV

Miesięczny koszt abonamentu RTV został podniesiony od 1 stycznia 2023 roku. Podwżki ni dotkną jednak wszystkich. W dzisiejszym artykule postaramy się podpowiedzieć, kto nie musi płacić tej opłaty. Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV?

Abonament RTV – co to właściwie jest?

Abonament radiowo-telewizyjny przez wiele osób jest uznawany za relikt przeszłości. Posiadając  odbiornik radiowy lub telewizor jesteśmy zobowiązani do uiszczenia opłaty. Nie jest tu istotne, czy abonent ogląda telewizję, czy słucha radia. Ceny abonamentu RTV nie są wysokie, jednak w sumie wynoszą od około stu do ponad 300 złotych rocznie.

Ile kosztuje abonament RTV?

  • dla odbiornika radiowego – 8,70 zł/miesiąc
  • dla odbiornika telewizyjnego – 27,30 zł/miesiąc

Posiadając oba powyższe, płacimy po prostu wyższą stawkę. Istnieje możliwość zaoszczędzenia nieco, gdy zdecydujesz się zapłacić na cały rok z góry. Trzeba było jednak zrobić to do 25 stycznia. Na szczęście niektórzy mogą liczyć na zwolnienie z tej opłaty.

Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV?

Część osób może uniknąć płacenia dodatkowego abonamentu radiowo-telewizyjnego. Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV:

  • seniorzy
  • niektórzy emeryci
  • niepełnosprawni
  • bezrobotni
  • osoby, które nie posiadają odbiornika RTV

Jaka wysokość emerytury lub renty pozwala nie płacić abonamentu radiowo-telewizyjnego?

Na zwolnienie z obowiązku płacenia abonamentu RTV mogą liczyć emeryci, którzy ukończyli 60 lat. Ważne jest, aby wysokość emerytury nie przekraczała połowy średniego wynagrodzenia w Polsce na dany rok. Jak obliczyć, kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV? Odnajdujemy kwotę przeciętnego wynagrodzenia w kraju. Sprawdzamy, czy 50% tej kwoty (czyli po prostu połowa) jest wyższe od Twojej emerytury. Jeśli tak – należysz do grupy osób zwolnionych z płacenia abonamentu.

Po waloryzacji emerytury w 2023 roku upewnij się, że jej wysokość pozwala skorzystać ze zwolnienia. Aby nie płacić abonamentu RTV dziś trzeba odbierać emeryturę lub rentę w wysokości maksymalnie 2831,27 zł brutto. Jeśli tak jest, nie wystarczy po prostu nie płacić abonamentu. Należy udać się do placówki Poczty Polskiej. Tam okazujemy swój dowód osobisty. Niezbędna jest też decyzja ZUS-u o wyliczonej wysokości emerytury. Może być to informacja o ostatniej waloryzacji wysokości świadczenia, albo odcinek emerytury lub decyzja o przyznaniu świadczenia. Na poczcie sporządzamy oświadczenie, które będzie podstawą do zwolnienia ze świadczenia.

Kiedy seniorzy nie muszą płacić abonamentu?

Po ukończeniu 60 roku życia i nabycia prawa do emerytury, możemy liczyć na zwolnienie z konieczności płacenia abonamentu RTV. Niezależnie od wysokości emerytury, zwolnieni są też seniorzy po ukończeniu 75 roku życia

Zwolnienie z opłaty dla osoby niepełnosprawnej

Osoby niepełnosprawne także mogą być zwolnione z abonamentu RTV. Dotyczy to osób, które mają orzeczenie I grupy niepełnosprawności. Również osoby całkowicie niezdolne do pracy nie zapłacą opłaty.

Abonamentu radiowo-telewizyjnego nie płacą również osoby niewidome i niesłyszące.

Bezrobotni nie płacą abonamentu RTV

Osoby bezrobotne również podlegają zwolnieniu z abonamentu RTV.

Nie płacisz abonamentu RTV, jeśli nie masz odbiornika

Oczywiście, abonamentu RTV nie muszą płacić również osoby, które po prostu nie posiadają odpowiedniego odbiornika. Chodzi o sprzęt umożliwiający odbieranie radia lub sygnału telewizyjnego. Jeżeli go nie posiadasz – nie musisz przejmować się abonamentem.

Jaki abonament RTV powinny zapłacić firmy?

Abonament RTV ma taką samą wysokość dla osób prywatnych i firm. W przypadku firm opłata nie jest jednak jednorazowa. Należy zapłacić abonament za każdy odbiornik radiowy lub telewizyjny w firmie. Liczą się także np. samochody służbowe z radiem.

Jaka kara grozi za brak opłaty abonamentu RTV?

Na początku 2023 roku wzrosły wysokości abonamentu RTV. Kara za brak płatności wynosi natomiast 30-krotność wysokości miesięcznej opłaty. W przypadku braku opłacenia abonamentu za radio wynosi więc 261 złotych. Jeżeli nie zapłaciłeś abonamentu za odbiornik telewizyjny, kara jest znacznie wyższa. Wtedy wynosi aż 819 złotych.

Kto może przeprowadzić kontrolę? Dedykowani do tego są kontrolerzy Poczty Polskiej. Warto jednak wiedzieć, że nie mamy obowiązku wpuścić do domu kontrolera. Nie grożą nam za to właściwie żadne konsekwencje. Kontroler Poczty Polskiej może po prostu przyjść w innym terminie. Wtedy też nie masz obowiązku otwierać przed nim drzwi, czy pozwolić mu sprawdzić odbiornik RTV.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły