W czasach, kiedy wysoka inflacja i rosnące ceny pożerają nasze zarobki, wiele osób szuka oszczędności. Na szczęście mamy taką możliwość, jest ich kilka. Jedną z nich jest zadbanie o to, by płacić mniej za telefon komórkowy. Jak to zrobić? Na jak duże oszczędności możemy dzięki temu liczyć?
- Płać mniej za telefon
- Chcesz płacić mniej za telefon komórkowy? Sprawdź, czego potrzebujesz
- Nie wydawaj niepotrzebnie pieniędzy na usługi premium
- Jak zablokować usługi premium?
- Uwaga na połączenia z zagranicy
- Nowy smartfon od operatora, czy z wolnego rynku?
- Jakie plusy i minusy ma kupno telefonu u operatora GSM?
- “Telefon za złotówkę” to tylko hasło reklamowe!
- Jak płacić mniej za abonament telefoniczny?
- Podsumowanie artykułu – jak płacić mniej za telefon komórkowy?
- Najczęściej zadawane pytania
Płać mniej za telefon
Dziś oferty operatorów GSM są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy w nich zarówno oferty na kartę, abonament bez telefonu i abonament z telefonem. Która opcja wypada najkorzystniej? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. wiele zależy od preferencji danego użytkownika, a także sposobu, w jaki używa telefonu na co dzień.
Wybór jednej z propozycji operatorów może wydawać się dziś dość prosty. Jeszcze kilka lat temu musieliśmy wybrać określoną liczbę minut w abonamencie, czy konkretną ilość SMS-ów/MMS-ów. Teraz najczęściej rozmowy (do innych sieci i na telefony stacjonarne) i wiadomości najczęściej są po prostu bezpłatne. Nie mamy żadnego limitu, jak więc wybrać jedną z ofert? Często różnica polega na umożliwieniu abonentowi korzystania z Internetu LTE i/lub 5G. Również wielkość pakietu internetowego może się różnić. Istotne jest też, czy poza kartą SIM chcesz mieć nowy telefon. Jeśli tak, co miesiąc zapłacisz za niego ratę w określonej wysokości – jest doliczona do abonamentu. Nie zawsze kupowanie telefonu u operatora się opłaca, choć wiele zależy też od aktualnych promocji. Czasem lepiej kupić smartfon w innym miejscu, na przykład na raty 0% w elektromarkecie.
Ile Polacy płacą za telefon?
Aby płacić mniej za telefon komórkowy, warto najpierw sprawdzić, ile na ten cel wydajemy aktualnie. Jest kilka badań, które opisują średnie miesięczne wydatki na telefon. Według wielu z nich Polacy średnio wydają nawet 70-80 złotych miesięcznie. Około połowa kart SIM w Polsce to karty pre-paid, czyli tak zwane telefony na kartę. Nie zawsze to rozwiązanie okazuje się tańsze, ale plusem jest brak powiązania z konkretnym operatorem umową na długi czas.
Łącznie w Polsce mamy zarejestrowanych ponad 50 milionów kart SIM. Jak widać, część osób posiada jednocześnie więcej, niż jeden numer telefonu – na przykład służbowy. Część z nas używa też smartwatchy z kartą SIM lub numer jest używany w innym celu.
Chcesz płacić mniej za telefon komórkowy? Sprawdź, czego potrzebujesz
Zastanawiasz się nad tym, jak oszczędzać pieniądze? Zwykle pierwszym krokiem jest dokładna analiza swoich wydatków. Weź pod uwagę usługi, za jakie płacisz i zastanów się – czy to naprawdę potrzebne? Czy Twój telefon wymaga wymiany i dopłaty do abonamentu z nowym modelem w zestawie? Czy dodatkowe opcje (jak pakiet VOD, do aplikacji z muzyką i inne) rzeczywiście są dziś niezbędne? Bazowe abonamenty bez telefonu mogą w cenie 20-30 złotych miesięcznie dać nielimitowane rozmowy i wiadomości, a także spory pakiet Internetu. Koszt abonamentu telefonicznego w dużej mierze zależy od ilości GB (Internet) i ewentualnego odebrania telefonu.
Jeżeli na telefonie potrzebujesz sporo Internetu, poszukaj alternatywy dla danych komórkowych. Zwykle jest nią darmowa sieć bezprzewodowa Wi-Fi w domu lub miejscu pracy. Jeśli obecnie korzystasz jedynie z Internetu 4G/LTE lub 5G, być może dobrym rozwiązaniem będzie wyposażenie się w światłowód lub inny stały dostęp do Internetu bez limitu. Dzięki niemu wszyscy domownicy oszczędzą swoje dane komórkowe – możecie płacić mniej za abonament lub rzadziej doładowywać telefon na kartę.
Nie wydawaj niepotrzebnie pieniędzy na usługi premium
Sporą częścią wydatku na telefon komórkowy może być dodatkowa opłata – SMS-y i połączenia premium. Koszt, w zależności od wykupionej usługi, może wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych za jedną wiadomość. Mowa o takich usługach, jak:
- horoskopy
- “złote myśli”, cytaty
- randki
- porady
- inne treści
Jak rozpoznać SMS premium?
SMS i MMS premium są krótkimi numerami – mają od 4 do 6 cyfr. Rozpoczynają się od 7, 8 lub 9.SMS i MMS premium MT mają natomiast 5-6 cyfr i zaczynają się od cyfr 5 i 6. SMS Premium MT uruchamia subskrypcję – cykliczne otrzymywanie wiadomości, które mogą jednak sporo kosztować.
Każda wysłana wiadomość na taki numer wiąże się z naliczeniem opłaty – pobraniem środków z konta karty lub doliczeniem kwoty do abonamentu. Nierzadko słyszy się o przypadkach, kiedy omyłkowo lub nieświadomie włączona usługa wiąże się z naliczeniem kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych. Niestety, przekujemy się o tym dopiero w momencie otrzymania od operatora GSM rachunku…
Płatne połączenia głosowe
Poza możliwością naliczenia dodatkowej opłaty za SMS/MMS premium, istnieją także płatne połączenia – rozmowy. Tak zwane Voice Premium rozpoznasz dzięki sprawdzeniu numeru telefonu. Jeśli zaczyna się od *7…., numer jest płatny. W zależności od numeru, opłaty wynoszą od 0,62 zł z VAT do 11,07 zł z VAT. Taka opłata naliczana jest za każde rozpoczęte 30 lub 60 sekund połączenia (w zależności od numeru).
Jak zablokować usługi premium?
Jeśli nie chcesz obawiać się, że w związku z wysłaniem SMS-a lub odebraniem telefonu zapłacisz dodatkowe pieniądze, możesz zablokować tę opcję. Każdy operator telekomunikacyjny daje swoim użytkownikom możliwość wyłączenia usług premium.
Jak wyłączyć usługi premium i płacić mniej za telefon komórkowy?
- jak zablokować usługi premium w Plus?
- blokada usług premium w Orange
- jak wyłączyć usługi premium w T-Mobile?
- blokada usług premium w Play
W każdym przypadku możemy też zlecić blokadę usług specjalnych, dodatkowo płatnych, podczas wizyty w salonie stacjonarnym. Wystarczy mieć ze sobą swój dowód osobisty.
Uwaga na połączenia z zagranicy
Poza usługami (SMS/MMS/rozmowy telefoniczne) premium, także rozmowy zagraniczne mogą stanowić spore obciążenie finansowe. Często oszuści działają w określony sposób. Dzwonią do potencjalnej “ofiary” i liczą, że ta oddzwoni na dany numer. To oczywiście wiąże się z naliczaniem dodatkowych opłat, często dość wysokich. Jeżeli więc dzwoni do Ciebie nieznany numer, sprawdź najpierw, skąd pochodzi telefon dzwoniącego. W tym celu weź pod uwagę prefix (pierwsze cyfry numeru, np. +48 dla Polski). Jeśli nie kojarzysz, by w danym kraju przebywała bliska Ci osoba, po prostu zignoruj takie połączenia. Możesz zablokować taki numer. Pamiętaj też, że nie zapłacisz za odebrane połączenie, gdy jesteś na terenie Polski. Możesz więc odebrać połączenie i upewnić się – być może to nie oszust, a znajomy dzwoniący z życzeniami z wakacji.
Nowy smartfon od operatora, czy z wolnego rynku?
Sporo osób kupuje nowy telefon u operatora. Podpisujemy abonament, na przykład na 24 miesiące, część opłaty zapłacimy od razu, reszta jest doliczona do abonamentu. Można więc powiedzieć, że taki zakup w dużym stopniu przypomina raty. Wielu operatorów kusi potencjalnych klientów ofertami – “smartfon już za 1 zł”. W rzeczywistości podana w reklamie kwota jest tylko opłatą początkową. Jak sprawdzić, czy telefon od operatora się opłaca? A może lepiej kupić go na raty, a może wziąć na niego pożyczkę przez Internet?
Sprawdź, ile kosztuje abonament bez telefonu. Porównaj go z miesięczną opłatą takiej samej oferty, ale z upatrzonym przez Ciebie telefonem. Do różnicy musimy też doliczyć jednorazową opłatę zapłaconą na początku. Otrzymujemy łączny koszt, jaki wyniesie nas zakup nowego smartfona od operatora. Jak to policzyć? Załóżmy, że abonament bez telefonu (lub miesięczna opłata za telefon na kartę prepaid) wynosi 30 złotych miesięcznie. Podobny abonament z telefonem kosztuje 80 złotych, a za telefon dopłacamy 249 złotych, jeśli podpiszemy umowę na dwa lata. Mnożymy różnicę (50 złotych) razy 24 miesiące i dodajemy 249. 24 x 50 + 249 = 1449 złotych. Teraz zobacz, ile ten sam model telefonu kosztuje w elektromarkecie, na Allegro, Amazonie lub u innego sprzedawcy. Jeśli mniej – warto rozważyć podpisanie umowy na abonament bez telefonu i dokupienie smartfona osobno. Jeśli możesz do tego skorzystać z rat 0% lub darmowej pożyczki, a może po prostu zapłacić gotówką, zaoszczędzisz.
Jakie plusy i minusy ma kupno telefonu u operatora GSM?
Kupując abonament z telefonem zaoszczędzimy sporo czasu. Wybieramy odpowiedni model u operatora i podpisujemy jedną umowę. Następnie płacimy w każdym miesiącu jeden rachunek.
Niestety, najczęściej nie jest to najtańsza opcja. Operator ma również mocno ograniczony wybór – nie każdy model telefonu jest u niego dostępny. Często instaluje też w smartfonie swoje oprogramowanie, które raczej nie jest przydatne. Kupno telefonu z wolnego rynku oznacza też możliwość zakupu w promocji lub egzemplarza używanego. To świetny sposób na oszczędności, choć trzeba liczyć się z pewnymi problemami (np. brakiem gwarancji).
“Telefon za złotówkę” to tylko hasło reklamowe!
Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że operatorzy nie dają telefonów za złotówkę. Aby poznać finalny koszt nowego modelu, zobacz o ile droższy będzie miesięczny abonament.
Najczęściej abonament z telefonem wymaga podpisania umowy na 24 lub 36 miesięcy. Rezygnując z zakupu urządzenia u operatora najczęściej możesz wybrać też opcję umowy na czas nieokreślony. To bardzo wygodne – możesz w niemal dowolnym momencie (z zachowaniem okresu wypowiedzenia) zrezygnować z usługi. Jeśli na rynku pojawi się promocja, możesz wtedy z niej skorzystać.
Jak płacić mniej za abonament telefoniczny?
Jeśli jestesmy przy temacie kupna abonamentu z telefonem, pomyśl czy naprawdę tego potrzebujesz. Wiele telefonów dość dobrze funkcjonuje przez 4-5 lat, a nawet dłużej. Oczywiście, jeśli Twój egzemplarz jest uszkodzony, dość leciwy lub po prostu chcesz mieć nowszy model, zapewne warto go wymienić. Wiele osób decyduje się jednak o wymianie telefonu co dwa lata (kiedy kończy się umowa), choć wcale tego nie potrzebują. Szczególnie w przypadku budżetowych smartfonów nowe telefony niekoniecznie oznaczają lepsze parametry.
Jeśli naprawdę chcesz płacić mniej za telefon (na przykład w celu poprawienia swojej zdolności kredytowej), zrezygnuj z nowego telefonu. Abonament bez telefonu lub oferta na kartę już za 20-30 złotych miesięcznie dadzą Ci rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu i sporo danych komórkowych (Internet).
Podsumowanie artykułu – jak płacić mniej za telefon komórkowy?
Telefon komórkowy to dziś podstawa – ciężko wyobrazić sobie bez niego życie. W wielu rodzinach zastąpił telefony stacjonarne, również większość firm korzysta z numerów komórkowych. To bardzo wygodne – możemy zabrać telefon w dowolne miejsce na świecie. Warto więc znać sprawdzone sposoby na to, aby płacić mniej za telefon. Są trzy czynniki, które najczęściej znacznie podnoszą cenę korzystania z telefonu komórkowego. Po pierwsze warto unikać zbędnych usług (jak dodatkowy pakiet w serwisie VOD lub w aplikacji z e-bookami). Wiele firm oferuje je za darmo przez pewien okres, następnie zaczyna naliczać opłaty – sprawdź to. Drugą kwestią są SMS-y premium i drogie połączenia z numerami specjalnymi. Warto po prostu zablokować je u swojego operatora. Chcąc zaoszczędzić na telefonie komórkowym, zastanów się też, czy warto kupić smartfon u operatora. Zwykle bardziej opłacalne jest kupienie go na wolnym rynku – na przykład przez Internet. Operatorzy często reklamują “telefony za złotówkę”, doliczają jednak ratę za urządzenie do miesięcznego abonamentu. Możemy dość łatwo policzyć, czy to się opłaca.
Dziś większość abonamentów i usług na kartę ma nielimitowane rozmowy i wiadomości SMS/MMS. Różnice cenowe wynikają więc z dostępnego Internetu. Opcja szybkiego Internetu 5G jest nieco droższa, tak samo jak większy pakiet danych na każdy miesiąc. Jeśli nie potrzebujesz tych opcji, wybierz bardziej ekonomiczny i tańszy abonament (np. z 5 GB danych). Tam, gdzie to możliwe, możesz skorzystać z darmowej sieci Wi-Fi.
Najczęściej zadawane pytania
Nasze wydatki za telefon komórkowy to abonament (lub doładowanie karty), dodatkowe usługi (można z nich zrezygnować) oraz rata za telefon kupiony u operatora. Uważaj też na usługi premium, na przykład płatne SMS-y.
Niemal u wszystkich operatorów znajdziemy dziś oferty za 20-30 złotych miesięcznie. Mówimy o ofercie z rozmowami i SMS-ami bez limitu i pakietem danych 1-20 GB na miesiąc. Warto na bieżąco śledzić oferty operatorów GSM i wybrać tę najlepszą.
Tak, to możliwe. Przeniesienie numeru jest dostępne jednak tylko dla osób, których umowa już nie obowiązuje (na czas nieokreślony) i dla telefonów na kartę. Możesz więc zmienić operatora bez obawy o konieczność zmiany numeru.
Najczęściej bardziej opłacalne jest kupno nowego telefonu na wolnym rynku. Operatorzy kuszą “telefonami za złotówkę”, mowa jednak o opłacie początkowej. Następnie koszt raty za telefon zapłacimy w każdym miesiącu.
Źródło:
- https://www.plus.pl/uslugi/uslugi-premium
- https://www.orange.pl/poradnik/siec-komorkowa/czym-sa-sms-y-premium-i-jak-je-zablokowac/
- https://spidersweb.pl/2014/10/uslugi-premium-sms-jak-wylaczyc.html
- https://niebezpiecznik.pl/post/nie-daj-sie-naciagaczom-zablokuj-uslugi-premium-rate-radzimy-jak-to-zrobic/