Kredyt dla firm dla firmy z krótkim stażem

kredyt dla nowej firmy

Każda firma potrzebuje pieniędzy do działania. Od otwarcia działalności gospodarczej, przez jej rozwój, aż po funkcjonowanie jako duże przedsiębiorstwo – środki finansowe są po prostu niezbędne. Oczywiście, niektóre firmy finansują wszystkie wydatki ze swoich zysków. Dodatkowe pieniądze mogą jednak przyspieszyć rozwój firmy. Z tych, a także innych względów, wielu właścicieli firm decyduje się na skorzystanie z kredytu dla firm. Czy możliwy jest jednak kredyt dla nowej firmy? Jak firma z krótkim stażem na rynku może pozyskać tak przydatne środki?

Kredyt dla nowej firmy – czy to w ogóle możliwe?

Odpowiedni staż na rynku jest jednym z wymogów banków w przypadku wielu kredytów i pożyczek. Dzięki temu banki weryfikują, czy ich klientem jest rzetelna, uznana i działająca już jakiś czas firma. Mało który bank chce pożyczyć pieniądze dopiero co utworzonej firmie. Czasem dostępne dla niej środki mogą być też po prostu ograniczone.

Nie jest to jednak regułą. W dzisiejszym poradniku postaramy się sprawdzić, czy kredyt dla nowej firmy jest możliwy i gdzie go szukać. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu dla firmy, aby nie trafić na niekorzystną ofertę?

Czy są kredyty dla firm z małym stażem?

Oczywiście, oferta banków jest na tyle rozbudowana, że znajdziemy w niej także takie oferty. Kredyt dla nowej firmy często nazywany jest kredytem na start. Działalności gospodarcze, które działają już na rynku, ale niezbyt długo (najczęściej nie dłużej, niż rok) też mogą liczyć na otrzymanie kredytu w banku. Warto również wiedzieć, że poza kredytami dla firm, istnieje też wiele innych sposobów na pozyskanie dodatkowych środków. Wystarczy wspomnieć o faktoringu, popularnym leasingu, czy korzystaniu ze środków unijnych i różnego rodzaju dotacji.

Możemy więc podsumować, że kredyty dla nowych firm są dostępne, choć czasem mają pewne ograniczenia. Dla niewielkich firm, przede wszystkim jednoosobowych działalności gospodarczych, jest też inne rozwiązanie. Mowa oczywiście o skorzystaniu z kredytu gotówkowego lub zwykłej pożyczki dla osób prywatnych. Pozyskane tak środki można następnie przeznaczyć na zakup sprzętu, czy przeznaczyć na rozwój firmy.

Kredyt dla firm na start

Jedną ze specjalnych propozycji jest kredyt dla nowych firm. Kredyt na start pozwala na “rozkręcenie” działalności na pierwszym etapie. Oczywiście, w tym przypadku bank nie będzie wymagał długiego stażu na rynku. Wśród wymagań do kredytu na start zwykle znajdziemy po prostu dokument tożsamości i potwierdzenie rejestracji działalności (z CEiDG). Czasami możemy też przedstawić pierwszą fakturę, którą wystawiliśmy. 

Nikogo nie powinno natomiast dziwić, że kredyt dla nowej firmy nie ma zbyt wysokiej maksymalnej kwoty. Niekiedy do otrzymania wyższej sumy niezbędne będzie okazanie dodatkowych dokumentów.  Przykładem jest biznesplan z dość szczegółowymi prognozami prognozami zysków firmy. Jeśli przedstawiciele i analitycy banku “uwierzą” w takie dane, mamy spore szanse na otrzymanie kredytu.

Kredyt dla nowej firmy – jakie są rodzaje?

Przed udaniem się do banku warto poznać kilka najczęściej spotykanych rodzajów kredytów firmowych. Uwzględniają specyficzne potrzeby firmy, możemy więc dobrze dopasować kredyt do konkretnego przeznaczenia. Najczęściej spotykane są następujące rodzaje kredytów:

  • firmowy kredyt obrotowy – jego przeznaczenie to pokrycie codziennych wydatków firmy
  • kredyt na inwestycje – z tych pieniędzy możemy kupić sprzęt, oprogramowanie lub usługi, które pozwolą zwiększyć zyski firmy lub unowocześnić ją
  • firmowy kredyt technologiczny – na pozyskanie najnowszych technologii, co pomoże rozwijać firmę, zwiększyć zyski, a czasem dostosować do najnowszych przepisów.
  • kredyt pomostowy dla firm – w przypadku, jeśli firma otrzymała dofinansowanie, ale nie ma jeszcze wypłaty środków
  • kredyt konsolidacyjny dla firm – służy do spłaty posiadanych już zobowiązań

Rodzaj kredytu, na jaki może liczyć firma, zależy oczywiście od tego, jaki ma być cel wydatków. Na szczęście banki mają dziś tak szeroką ofertę, że każdy przedsiębiorca znajdzie w niej coś dla siebie i swojej firmy.

Kredyt konsolidacyjny dla firm

Czy nowo założona firma może wziąć kredyt bez BIK?

Banki są instytucjami, które zawsze dokładnie prześwietlają swoich klientów. Niezależnie od tego, czy to osoba indywidualna, czy firma – historia kredytowa zawsze jest sprawdzana. Bank zawsze też wymaga odpowiednio dobrej zdolności kredytowej. Firmy nie mogą liczyć na otrzymanie kredytu bez BIK. Będzie tak w szczególności w przypadku młodych firm z krótkim stażem na rynku, które nie korzystały jeszcze z usług banku.

Jak zwiekszyć zdolność kredytową?

Jeśli natomiast szukasz takiego produktu, rozwiązaniem może być pozabankowa pożyczka bez BIK. Taka oferta pozwala ominąć rygorystyczne wymagania i procedury banków. W tym przypadku będzie też znacznie mniej formalności, które firma lub jej właściciel muszą spełnić.  Możemy więc liczyć też na całkiem szybką wypłatę środków.

Jak firma z krótkim stażem może dostać kredyt w banku?

Co zrobić, aby dostać kredyt dla nowej firmy z niedługim stażem? Przede wszystkim warto dobrze poznać potrzeby firmy. Ile pieniędzy potrzebuje, na co chcesz je wydać i czy pomoże to w rozwoju firmy i zwiększeniu zysków? Inwestycje, szczególnie w przypadku firm z krótkim stażem, powinny być przemyślane i nastawione na dość pewny zysk. W przeciwnym wypadku zamiast spodziewanych rezultatów, działalność może przynosić straty. Po określeniu potrzebnej sumy warto od razu pomyśleć, jaki ma być okres spłaty. Pozwoli to oszacować wysokość miesięcznej raty. Musi być dość łatwa do udźwignięcia dla firmowego budżetu.

Kiedy wiesz już, jakiej sumy potrzebujesz i na jak długo chcesz rozłożyć spłatę, możesz przejść do wyboru oferty. Propozycje kredytów dla nowych firm z krótkim stażem znajdziesz w różnych bankach. Korzystając z rankingu kredytów firmowych na naszej stronie możesz zobaczyć, jakie banki mają aktualnie taką ofertę. Przy wyborze warto kierować się niskimi kosztami kredytu firmowego, ale nie tylko. Równie ważne są proste wnioskowanie, szybka wypłata, czy przyjazna obsługa doradców banku.

Mając już wybraną najkorzystniejszą propozycję kredytu bankowego, wypełniamy wniosek kredytowy. Najczęściej musimy podać informacje związane z firmą, jak numery NIP, REGON, czy dane adresowe firmy. Być może bank będzie też oczekiwał dodatkowych dokumentów, jak biznesplan firmy, informacja o wpisie do KRS, czy inne dane. Wszystko zależy jednak od wybranego kredytu i banku (jego procedur i wymagań). Do wniosku w niektórych przypadkach musimy dołączyć kilka dokumentów, na przykład związanych z podatkami lub finansami firmy. Złożenie wniosku niekiedy możliwe jest przez Internet, czasem konieczne będzie podpisanie go w siedzibie banku. W tym momencie czekamy już tylko na decyzję banku. Jeśli będzie pozytywna, a bank uruchamia kredyt, dostaniemy pieniądze na wskazany numer konta firmowego. Ostatnie, o czym musimy pamiętać, to terminowa spłata kredytu.

Jak nie kredyt dla nowej firmy, to co? Inne formy otrzymania pieniędzy

Kredyt firmowy dla firmy z krótkim stażem to jeden ze sposobów na pozyskanie niezbędnych do działalności środków. Są natomiast również inne metody. Warto poznać je nieco bliżej, aby jako właściciel firmy dokonywać świadomych wyborów. Niektóre banki wymagają od firmy co najmniej 6 lub nawet 12 miesięcy stażu, aby uruchomić kredyt. W tym przypadku warto pomyśleć o alternatywach.

Leasing

W większości przypadków leasing jest dostępny od razu po założeniu firmy. Firmy z krótkim stażem powinny natomiast liczyć się z możliwym naliczeniem większej opłaty za uruchomienie leasingu. Pod pewnymi względami leasing działa podobnie do kredytu, choć jest przeznaczony nie na zakup, a korzystanie z określonego przedmiotu. Często firmy decydują się na leasing samochodów, sprzętu komputerowego, maszyn, czy innych rzeczy. Firma odnosi do tego pewne korzyści podatkowe wynikające z leasingu. W przypadku leasingu środki muszą być jednak przeznaczone na konkretny cel. Nie otrzymujemy tu żadnej gotówki, czy pieniędzy do wykorzystania.

Co lepsze, leasing, czy gotówka?

Faktoring dla firm z krótkim stażem na rynku

Co to jest faktoring? W przypadku korzystania z tego produktu bankowego to bank płaci część faktur, które wystawia nasza firma. Wykupuje je od firmy, ta z kolei może oddać środki po jakimś czasie, gdy otrzyma zapłatę od klienta. Pozwala to na zachowanie płynności finansowej firmy, co w przypadku nowych firm może być szczególnie istotne. Oczywiście usługa ta nie jest darmowa. W zamian za błyskawiczne opłacanie faktur, bank weźmie pewien procent ich wartości. Niekiedy dodatkowo pomaga w windykacji należności.

Wsparcie poprzez dofinansowanie, np. unijne

Właściciele firm powinni też pomyśleć o pozyskaniu dofinansowania. Jego źródłem może być Urząd Pracy (np. w przypadku nowych firm), jak i fundusze unijne. Finansowanie ze środków UE o nazwie “Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie” oferuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Warunki spłaty, w szczególności oprocentowanie, są dość atrakcyjne – znacznie korzystniejsze, niż oferta banków. Niekiedy jednak należy spełnić określone wymagania. Warto natomiast poszukać dostępnego dla Twojej działalności dofinansowania, a nawet bezzwrotnej pożyczki.

Kredyt komercyjny - co to jest?

Podsumowanie artykułu

Podsumowując, kredyty dla nowych firm są dostępne w wielu bankach. Musimy jednak liczyć się wtedy z pewnymi ograniczeniami. Bank ponosi w końcu nieco większe ryzyko, jeśli jego klientem jest firma bez 6, czy 12-miesięcznego stażu na rynku. Poza wyborem najkorzystniejszej oferty kredytu firmowego warto pomyśleć o wcześniejszym przygotowaniu dokumentów. W przypadku większości banków wymagania są dość podobne. Do uruchomienia kredytu potrzebujemy dokumentów podatkowych, wystawionych faktur, czy bilansu finansowego firmy. Poza kredytami dla nowo założonych firm na rynku finansowym są też inne sposoby pozyskania środków. Warto bliżej przyjrzeć się ofercie leasingu, czy faktoringu – w niektórych przypadkach są korzystniejsze od kredytów.

Najczęściej zadawane pytania

Czy są kredyty dla firm z krótkim stażem?

Tak, firmy działające na rynku mniej, niż rok również mogą liczyć na kredyt firmowy. W tym przypadku kwota kredytu może być jednak nieco niższa.

Czy firma z krótkim stażem ma szanse na kredyt?

Banki mają w swojej ofercie propozycje także dla firm z krótkim stażem. Dla nich możliwe jest także skorzystanie z leasingu, czy faktoringu.

Kiedy można wziąć kredyt firmowy?

Standardowe wymagania banków to co najmniej 12, a czasem 6 miesięcy działalności. Firmy z krótszym stażem również mogą znaleźć kredyt w ofercie banku, wtedy jego warunki mogą być jednak nieco gorsze, a dostępna kwota – niższa.

Kredyt czy leasing dla nowo otwartej działalności?

W przypadku nowo założonej firmy często łatwiej jest dostać leasing. W jego przypadku płacimy za użytkowanie rzeczy, co dla wierzyciela jest bezpieczniejsze, niż wypłacenie całej sumy z góry. Firmy z krótkim stażem mogą jednak liczyć także na otrzymanie kredytu w bank, choć jego warunki są nieco ograniczone.

Źródło:

  1. https://www.mbank.pl/firmy/kredyty/kredyt-na-start/
  2. https://www.velobank.pl/przewodnik-finansowy/praktycznie-o-finansach/czy-trudno-otrzymac-kredyt-dla-nowych-firm-wyjasniamy.html
  3. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyt-dla-nowych-firm-gdzie-dostac-i-czy-da-sie-to-zrobic-online/b3ksxrn
  4. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-na-nowo-otwarta-dzialalnosc/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły