Zawieszenie działalności gospodarczej – jak zawiesić firmę?

zawieszenie działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest kuszącą opcją zarabianie pieniędzy. Ma oczywiście pewne minusy, ale też całą masę plusów w stosunku do pracy na umowę o pracę. Czasem chcemy jednak zamknąć swoją działalność lub ją zawiesić. Obie opcje są dość proste i opiszemy je w dzisiejszym artykule. Na czym polega zawieszenie działalności gospodarczej? Jak zawiesić działalność gospodarczą? Zapraszamy do naszego poradnika.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Zawieszenie działalności gospodarczej jest dobrym pomysłem w kilku sytuacjach. Gdy chcesz podjąć pracę na umowie o pracę, działalność nie przynosi zysków lub chcesz po prostu zrobić sobie przerwę w pracy – zawieszenie działalności jest dobrą opcją. Często ma na celu niepłacenie składek na ZUS i przerwę w konieczności wypełniania innych zobowiązań przedsiębiorcy. Kto może zawiesić działalność gospodarczą? Zrobi to każdy przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (przedsiębiorcy wpisani do CEIDG). Zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej możliwe jest na dowolny okres , nie krócej jednak niż na 30 dni. Zawieszenie działalności gospodarczej jest bezterminowe, nie trzeba więc deklarować czasu jego trwania. To bardzo wygodne rozwiązanie i ukłon w stronę przedsiębiorcy.

Zawieszenie działalności gospodarczej udostępniono też na okres krótszy, niż 30 dni. Dotyczy to jednak tylko najkrótszego miesiąca w roku – lutego.

Dlaczego warto zawiesić działalność gospodarczą?

Jakie są korzyści z zawieszenia działalności gospodarczej? Przede wszystkim jest to informacja dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS wykreśla wtedy firmę z listy ubezpieczonych i listy płatników. Przedsiębiorca nie zapłaci więc składek na ubezpieczenie społeczne: zdrowotnych, chorobowych, rentowych, czy wypadkowych. To spora oszczędność, szczególnie gdy z jakichś powodów przez pewien czas nie mamy zamiaru prowadzić działalności. WTedy działalność gospodarcza nie przyniosłaby żadnych zysków, a wiązałaby się z obciążeniem – koniecznością pokrycia kosztów składek na ZUS.

Zawieszona działalność gospodarcza pozwoli też zwolnić przedsiębiorcę z innych kosztów. Każda osoba prowadząca działalność zdaje sobie sprawę, że są pewne koszty ponoszone co miesiąc. W trakcie prowadzenia firmy mamy też pewne obowiązki. To między innymi:

  • wpłacanie zaliczki na podatek dochodowy
  • obowiązek składania deklaracji związanej z VAT
  • płatność składek na ZUS
  • koszty księgowe (np. usługi biura rachunkowego)
  • prowadzenie firmowego rachunku bankowego
  • inne koszty

Niektóre koszty automatycznie przestają być naliczane po zawieszeniu działalności gospodarczej. Z części opłat, z którymi co miesiąc mierzy się przedsiębiorca, musimy zrezygnować samodzielnie (np. koszty księgowości, ew. koszty prowadzenia rachunku bankowego).

Czy podczas zawieszenia działalności gospodarczej można przyjmować wpłaty od klientów?

Jeśli przed zawieszeniem działalności gospodarczej wystawił faktury lub rachunki, dopuszczalne jest przyjmowanie płatności w trakcie zawieszenia działalności. Jest to zgodne z prawem i z pewnością dość komfortowe dla przedsiębiorcy. Możemy bowiem zawiesić firmę w niemal dowolnym momencie, bez obawy o to, że nie otrzymamy niektórych płatności.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Zawieszenie działalności gospodarczej jest bardzo proste. Poradzą sobie z tym zapewne wszystkie osoby, które samodzielnie zakładały swoją działalność na platformie CEIDG. W bardzo podobny sposób możemy zawiesić swoją działalność gospodarczą. Najprościej będzie skorzystać z tej możliwości, logując się do rządowego serwisu przy pomocy Profilu Zaufanego.

W celu zawieszenia działalności gospodarczej należy wypełnić formularz na stronie CEIDG.

Dla uproszczenia rozliczenia składek i ułatwienia obliczenia należnego podatku, warto złożyć wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej na początku miesiąca. Najlepszym momentem jest pierwszy dzień miesiąca.

jak zawiesić działalność gospodarczą

O czym należy pamiętać przed zawieszeniem działalności gospodarczej?

Pamiętaj o tym, aby przed złożeniem wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej rozwiązać umowę z pracownikami. Musisz też zakończyć współpracę z kontrahentami.

Aby dopełnić formalności należy też pamiętać o składkach na ubezpieczenie społeczne oraz płatnościach VAT.

Zalety i wady zawieszenia działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej ma sporo plusów, szczególnie jeśli planujesz dłuższą przerwę w prowadzeniu firmy. Ograniczysz swoje wydatki i zobowiązania wobec Państwa. Największa oszczędność to brak konieczności opłacania składek na ZUS. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać, że nie skorzystasz z pewnych praw. Bez opłacenia składek na ZUS nie masz między innymi dostępu do darmowego korzystania z usług NFZ.

Ubezpieczenie zdrowotne z pozoru wydaje się być tylko niechcianym obciążeniem. Sytuacja zmienia się o 180 stopni, jeśli musimy skorzystać z usług i zabiegów medycznych, które są przecież bardzo drogie. Nie posiadając ubezpieczenia społecznego, nie możemy liczyć na bezpłatną opiekę i leczenie w przychodni lub szpitalu. Każda usługa (np. wizyta u lekarza, zabieg, operacja, hospitalizacja) wiąże się z koniecznością pokrycia jej kosztów.

Często są bardzo wysokie. W tej sytuacji rozwiązaniem może być wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia NFZ.  Kosztuje około pięćset złotych i można je wykupić poprzez złożenie wniosku w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Sytuacja zmienia się oczywiście, jeśli podejmiesz pracę na umowie o pracę. WTedy pracodawca opłaci Twoje składki zdrowotne i pozostałe składki na ZUS.

W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej nie możesz otrzymywać bieżących przychodów

Podczas trwania zawieszenia działalności gospodarczej nie możesz oczywiście zarabiać. Możliwe jest jedynie napływanie pieniędzy w związku z rachunkami i fakturami wystawionymi przed zawieszeniem firmy. Bieżące przychody nie są możliwe. Przy zawieszonej działalności nie skorzystasz też z ubezpieczenia chorobowego oraz wypadkowego. Nie jest też możliwe dobrowolne wykupienie takich usług.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Z pewnością zawieszenie działalności gospodarczej w tym nie pomoże. Jest wręcz przeciwnie. Gdy złożysz wniosek o kredyt gotówkowy lub kredyt na mieszkanie, bank w kilka chwil dowie się, że Twoja działalność została zawieszona, Taka informacja jest bowiem publiczna i możliwa do wyszukania bez problemu. Wtedy bank może zażądać przedstawienia innego źródła dochodów lub będzie wymagał jakiegoś zabezpieczenia. Może też po prostu nie zgodzić się na przyznanie kredytu.

Zawieszenie działalności gospodarczej – podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, jak zawiesić działalność gospodarczą, to bardzo proste. Wystarczy, że wejdziesz na stronę platformy rządowej CEIDG i potwierdzisz swoją tożsamość (np. Profilem Zaufanym). Złożenie wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej wymaga tylko kilku kliknięć i spowoduje wygenerowanie i przekazanie do CEIDG wniosku. Najlepiej zrobić to pierwszego dnia miesiąca.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły