Kredyt na ciągnik

Kredyt na ciągnik

Obecnie nikogo nie dziwi kupowanie na kredyt różnych sprzętów, wyposażenia do firmy, czy maszyn. Dziś postaramy się przedstawić możliwości finansowania w taki sposób kupna maszyn rolniczych. Jak wybrać najlepszy kredyt na ciągnik? Kto powinien zainteresować się takim rozwiązaniem i jakie warunki należy spełnić?

Zakup ciągnika rolniczego na kredyt

Bez dwóch zdań nowoczesne maszyny rolnicze są obecnie dużym ułatwieniem dla właścicieli gospodarstw rolnych. Nic dziwnego, że tak wielu rolników interesuje się kredytem na ciągnik rolniczy. Nowa maszyna może oznaczać w końcu lepsze możliwości zarobkowe, czy usprawnienia w organizacji pracy.

Nowy ciągnik rolniczy oznacza też spory wydatek. Koszt maszyny do zwykle kilkaset tysięcy złotych. Warto więc rozejrzeć się za zewnętrznym finansowaniem. Sprawdzimy dziś, jakie możliwości oferują nam banki, a także przedstawimy możliwości skorzystania z dotacji. Jeśli myślisz o kupnie maszyny rolniczej na kredyt, nie zwlekaj. Zwykle wymiana sprzętu lub kupienie kolejnej maszyny oznacza w końcu usprawnienie i przyspieszenie pracy.

Ranking kredytów dla rolników.

Kredyt na ciągnik rolniczy – warunki

Zacznijmy od tego, jakie warunki należy spełnić, by dostać kredyt na ciągnik. Taki sposób finansowania jest dobry dla rolników, którzy nie mogą od razu (lub w danym momencie) pozwolić sobie na kupno nowoczesnego sprzętu. Skorzystanie z kredytu oznacza również, że nie musimy tracić więcej pieniędzy na wypożyczenie sprzętu rolniczego, na przykład od innego gospodarza rolniczego, czy specjalistycznej firmy. Najczęściej okres spłaty kredytu na maszyny rolnicze to do 120 miesięcy. Oczywiście, im dłużej spłacamy zobowiązanie, tym niższa jest pojedyncza rata miesięczna. Z drugiej strony szybsza spłata oznacza możliwość obniżenia kosztów związanych z odsetkami.

Kredyt na ciągnik rolniczy przeznaczony jest dla osób, które myślą o rozbudowie gospodarstwa, czy rozpoczęciu działalności rolniczej. Szukając takiego kredytu warto wybierać spośród ofert, które będą proste w spłacie. Do kredytu od razu zaleca się też skorzystanie z ubezpieczenia. Przydatną możliwością jest opcja wcześniejszej spłaty kredytu.

Czy wcześniejsza spłata kredytu się opłaca?

W przypadku kredytu na ciągnik, jego opłacalność możemy ocenić w podobny sposób, co innych rodzajów kredytu. Przede wszystkim w dużej mierze koszty zależą od pożyczonej sumy, a także RRSO. Ten parametr podsumowuje wszelkie koszty i opłaty, prowizje, oprocentowanie, czy marżę. Im niższe RRSO, tym bardziej opłacalna jest konkretna oferta. Oczywiście, musisz też zwrócić uwagę na dostępność interesującej Cię kwoty kredytu. Warto poszukać też opcji skorzystania z dofinansowania lub dopłaty do zakupu maszyny.

Kredyt na ciągnik – jak wybrać najlepszą ofertę?

Przy wyborze jednej z propozycji kredytu na ciągnik rolniczy warto skupić się na jego spłacie. Raty powinny mieć dogodną wysokość, ale równie istotne jest obniżenie łącznych kosztów do spłaty. Jeśli myślisz o skorzystaniu z dofinansowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, odpowiedni zapis powinien znajdować się w umowie kredytowej.

Jeśli zależy Ci na niskich kosztach miesięcznych, postaraj się o kredyt długoterminowy. Sprawdź też pozaodsetkowe koszty kredytu – w różnych bankach mogą się w końcu znacznie różnić. Najlepiej też ,jeśli otrzymanie kredytu na ciągnik nie będzie wiązało się z przesadnie skomplikowanymi formalnościami.

Jak obniżyć ratę kredytu?

Jakie mogą być dodatkowe koszty kredytu na zakup ciągnika?

Podobnie, jak w przypadku innych kredytów i pożyczek ratalnych, taki kredyt może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Przede wszystkim sporo firm może wymagać wykupienia ubezpieczenia kredytu. Poza tym często spotykamy się z prowizją za udzielenie kredytu, czy przygotowanie umowy. Niekiedy, szczególnie w przypadku leasingu ciągnika, niezbędne będzie też ubezpieczenie go, m.in. od kradzieży.

Kupując nowy ciągnik rolniczy, dobrym rozwiązaniem jest natomiast zamontowanie systemu do monitoringu GPS pojazdu. 

Jakie alternatywy dla kredytu na ciągnik?

Kredyt na ciągnik rolniczy nie jest jedyną opcją. Wiele osób zastanawia się, co jest bardziej opłacalne – kredyt, czy leasing. Takie rozważania mają sens tak w przypadku zakupu samochodu firmowego, jak i maszyn rolniczych – na przykład ciągnika. Wśród różnic między kredytem a leasingiem lub wynajmem długoterminowym znajdziemy to, kto jest właścicielem. Zwykle porównujemy również łączne koszty obu opcji, jak i możliwe do uzyskania korzyści podatkowe.

Warto po prostu rozważyć zarówno zakup ciągnika na kredyt, jak i wzięcie go w leasing. Wybierz opcję, która jest bardziej korzystna w Twojej sytuacji. Trzeba natomiast pamiętać, że i z leasingu, i z kredytu mogą skorzystać rolnicy, właściciele gospodarstw domowych, a także przedsiębiorstwa z różnych branż.

Kolejna opcja to kupno ciągnika rolniczego za gotówkę. Oczywiście, jest to możliwe tylko, jeśli masz odpowiednio wysokie oszczędności. Ten sposób jest najtańszy – nie zapłacimy żadnych odsetek, nie musimy też przeznaczać czasu na formalności. Przyjście do sprzedawcy z gotówką może być też sposobem na wynegocjowanie lepszej ceny maszyn. Wcześniej warto jednak zastanowić się, jakie są inne możliwości inwestowania posiadanej sumy pieniędzy.

A może zwykły kredyt gotówkowy?

Niekiedy korzystnym rozwiązaniem jest skorzystanie z kredytu gotówkowego na dowolny cel. Za jego pomocą możemy kupić ciągnik (nowy lub używany), dodatkowe wyposażenie, a także inny sprzęt. W przypadku takiego kredytu możesz też liczyć na mniej formalności. Przeszkodą może być natomiast maksymalna kwota kredytu, która może nie być wystarczająca do pokrycia sumy, za którą kupisz nowy ciągnik.

Kredyty gotówkowe dostępne są dla osób pełnoletnich, które mają dobrą zdolność kredytową i wykażą się niezłą historią kredytową w BIK. Bank z pewnością poprosi Cię o wykazanie dochodów i dostarczenie innych dokumentów.

Podsumowanie artykułu

Kredyt na ciągnik rolniczy to rozwiązanie, które pozwala wejść w posiadanie nowej maszyny. Bez konieczności wydawania całej sumy pieniędzy możemy wtedy usprawnić i przyspieszyć swoją pracę. Często okazuje się, że korzyści z zakupu znacznie przekraczają koszty związane z opłacaniem rat. Poza kredytem na ciągnik mamy natomiast także inne możliwości finansowania tego zakupu.

Najczęściej zadawane pytania

Czy są kredyty na ciągnik rolniczy?

Tak, banki mogą zaproponować ofertę kredytu na maszyny rolnicze, czy leasingu ciągnika. Nierzadko takie propozycje są bardziej korzystne, niż kredyty na dowolny cel.

Źródło:

  1. https://www.deere.pl/pl/zakup-i-finansowanie/finansowanie/pozyczka-leasingowa/
  2. https://www.bnpparibas.pl/rolnicy/kredyty/kredyty-zakup-maszyn
  3. https://korbanek.pl/finansowanie/oferty-kredytowe
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły