Co to jest kredyt komercyjny?

kredyt komercyjny

Istnieje wiele rodzajów kredytów. Możemy je rozróżniać na kilka sposobów, między innymi patrząc, komu kredyt będzie udzielony. Jednymi z najpopularniejszych są kredyty konsumenckie i kredyt komercyjny. Czym się różnić? Czym jest kredyt komercyjny i kto może się o niego ubiegać? Jak w stosunku do kredytu komercyjnego wypadają kredyty inwestycyjne, a może bliżej mu do innego rodzaju kredytu?

Kredyt komercyjny

Odbiorców kredytów, czyli klientów banków, możemy podzielić na dwie duże grupy: klientów indywidualnych i firmowych. Dla tych pierwszych przeznaczone są oferty, które można znaleźć w rankingu kredytów konsumenckich. Przedsiębiorcy, firmy i spółki mogą natomiast wybrać kredyt komercyjny. Jak wiadomo, zwykle zachowanie płynności finansowej firmy wymaga sporych nakładów finansowych. Mowa o inwestycjach, kosztach administracyjnych, a nawet wypłatach dla pracowników firmy. Kredyt komercyjny jest więc wspólną nazwą dla różnych rodzajów kredytów udzielanych firmom.

Myśląc o firmach zaciągających kredyt komercyjny, zwykle mamy przed oczami małe przedsiębiorstwa, czy jednoosobowe działalności gospodarcze. W istocie to nie oni stanowią jednak kredytobiorców odpowiadających za największą ich ilość. Najczęściej to duże podmioty i największe firmy korzystają z kredytów. Szacuje się, że w pierwszej połowie 2023 roku wszystkie firmy zapożyczyły się na równowartość astronomicznych 100 miliardów złotych. Już same liczby pokazują więc, jak istotnym sposobem finansowania działalności firm są dziś kredyty udzielane przez banki. Każdy przedsiębiorca powinien więc dobrze wiedzieć, kto może ubiegać się o kredyt komercyjny i jakie są jego warunki.

Kredyt komercyjny – co to jest?

Zacznijmy od dokładnego wyjaśnienia, co to jest kredyt komercyjny. Jak się okazuje, oznacza to po prostu kredyt dla firm. Nie jest więc jasno sprecyzowane, jaki dokładnie do kredyt – na inwestycje, bieżącą działalność, czy może karta kredytowa. Tu ważny jest po prostu klient banku – odbiorca kredytu. Może nim być:

  • spółka osobowa
  • spółka prawa handlowego
  • osoba fizyczna, która jest właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej
  • jednostki samorządowe, jednostki administracji państwa
  • pozostałe podmioty z osobowością prawną

Zasada działania wszystkich kredytów tego typu jest dość prosta i zrozumiała. Bank udziela mniejszej lub większej firmie (lub spółce lub jednostce budżetowej) finansowania. Klient spłaca następnie kredyt wraz z ustalonymi przez strony odsetkami. Warto zaznaczyć, że duże firmy mają możliwość negocjowania warunków kredytów. Często mają tak dobre warunki, że po prostu opłaca im się stale korzystać z kolejnych kredytów. W ten sposób opłacają swoje inwestycje, a także bieżącą działalność. Bank jest natomiast niemal pewny, że odzyska swoje pieniądze – w końcu współpracuje z naprawdę dużą firmą o uznanej pozycji na rynku.

Jest wiele rodzajów kredytu komercyjnego. Zdecydowanie warto je poznać, aby dobrze dopasować rodzaj zobowiązania dla potrzeb i możliwości swojej firmy. Oczywiście, wszystkiego dowiemy się też od doradcy w banku. Mając pewną wiedzę stajemy się jednak równorzędnym partnerem w negocjacji i przy wyborze najkorzystniejszego kredytu.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt?

Podobnie, jak w przypadku kredytów dla osób indywidualnych, kredyty firmowe nie są przeznaczone dla wszystkich odbiorców. Należy bowiem spełnić odpowiednie warunki, wśród których są przede wszystkim:

  • odpowiednio długi staż na rynku – nowo założone firmy mogą nie dostać zgody na uruchomienie kredytu. Czasem po prostu możliwości są nieco ograniczone. Zwykle banki wymagają co najmniej 12 miesięcy działalności firmy.
  • wystarczająca zdolność kredytowa – także przy kredytach dla firm należy mieć właściwą zdolność do ich spłaty. Aby ją osiągnąć, trzeba mieć odpowiednie wpływy, obroty, czy dostatecznie dobrą renomę na rynku. Zaległości z przeszłości mogą źle wpływać na zdolność. Na szczęście, także firma ma sporo możliwości na poprawę zdolności kredytowej. W największym skrócie: chodzi o podniesienie zysków, ograniczenie wydatków i spłatę innych zobowiązań.
  • historia kredytowa – jeśli przedsiębiorca lub firma mieli w przeszłości zaległości, otrzymanie kolejnego kredytu komercyjnego będzie utrudnione lub niemożliwe. Z tego względu zawsze warto spłacać swoje zobowiązania w terminie. Dotyczy to tak klientów firmowych, jak i firm.

Jak kredyt komercyjny wpływa na rozliczenia z Urzędem Skarbowym?

Kredyt konsumencki, tak samo jak inne rodzaje kredytu, ma pewne oprocentowanie. Z tego względu przedsiębiorca ponosi pewne wydatki – to koszt obsługi kredytu. Można go uwzględnić jako koszt uzyskania przychodu. Odsetki i pozostałe koszty kredytu pozwolą więc nieco obniżyć podstawę opodatkowania. Dotyczy to zarówno podatku PIT, jak i CIT. Oczywiście, możliwość odliczenia kosztów kredytu od podatku mają tylko przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w odpowiedni sposób.

Pozostając w tematyce prawnej, warto wiedzieć, że kredyty komercyjne nie są tym samym, co kredyt konsumpcyjny. Takie zobowiązanie nie będzie więc objęte ochroną, na jaką konsument może liczyć ze strony państwa, jak i prawo Unii Europejskiej.

Czy kredyt preferencyjny to kredyt komercyjny?

Nie, to dwa zupełnie różne rodzaje kredytów. Z obu mogą skorzystać klienci firmowi. Kredyt komercyjny jest zobowiązaniem, z którego pieniądze firma przeznacza na dowolny cel. W przypadku kredytu preferencyjnego firma określa, na co wykorzysta przyznane środki. Nie może następnie wydać ich w inny sposób. Najczęściej kredyty preferencyjne mogą być przyznawane na naprawdę duże sumy.

Jakie są rodzaje kredytu komercyjnego?

Na polskim rynku finansowym mamy naprawdę dużo odmian tego kredytu. Wszystkie łączy to, że klienci i ich odbiorcy to firmy, przedsiębiorcy, spółki lub jednostki budżetowe i samorządowe. Poszczególne rodzaje kredytu komercyjnego możemy wyodrębnić, patrząc na to:

  • jaki jest cel kredytu – w jaki sposób firma wykorzysta pieniądze, na przykład kredyt inwestycyjny: na rozwój
  • czy kredyt jest jednorazowy, czy odnawialny
  • czy kredyt ma zabezpieczenie, na przykład w postaci hipoteki lub zastawu rejestrowego

Większość kredytów służy do utrzymania płynności finansowej firmy lub do jej dalszego rozwoju. Do najpopularniejszych rodzajów kredytu komercyjnego należą:

  • kredyt na rachunku bieżącym firmy
  • firmowy kredyt obrotowy
  • kredyt inwestycyjny

Poznajmy zatem najpopularniejsze rodzaje kredytu komercyjnego!

Sprawdź aktualny ranking kredytów firmowych.

Co to jest kredyt w rachunku bieżącym firmy?

To jedna z często wybieranych opcji. Pozwala zachować płynność finansową firmy. Nie ma tu określonego celu, na jaki firma wydaje pieniądze pochodzące od banku.Taki rodzaj kredytu komercyjnego przypomina zwykły kredyt gotówkowy. Wnioskujemy o dodatkowe środki, a kiedy firma je dostaje – pieniądze po prostu zasilają konto firmowe.

Dlaczego więc warto wyróżnić ten rodzaj kredytu dla firmy? Przez to, że zaciąga ona zobowiązanie w banku, w którym ma już konto (a może także inne produkty i usługi finansowe), proces ubiegania się o kredyt jest krótki. Nie trzeba przedstawiać aż tylu dokumentów, czy zaświadczeń. Bank dobrze w końcu zna swojego klienta, często ma też wgląd w jego dochody i wydatki. Taki kredyt nie ma żadnego zabezpieczenia, jego przyznanie zależy więc tylko od zdolności kredytowej firmy. Można natomiast powiedzieć, że to idealny wybór, jeśli kwota kredytu nie musi być bardzo wysoka.

Obrotowy kredyt w rachunku bieżącym firmy

To z kolei produkt podobny do kredytu w rachunku bieżącym oraz do debetu na koncie. Firma może wielokrotnie korzystać z tej formy finansowania. Warto wiedzieć, że w tym przypadku mówimy po prostu o wielu kredytach udzielanych w razie potrzeby jeden po drugim. Działa to na zasadzie kredytu odnawialnego i jest dobrym rozwiązaniem w celu sfinansowania bieżącej działalności firmy.

Aby lepiej zrozumieć, jak działa kredyt obrotowy w rachunku bieżącym firmy, wystarczy porównać go do popularnego kredytu odnawialnego. Firmy chętnie korzystają z tej opcji. To sposób na zlikwidowanie przestojów, czy problemów z płynnością finansową (np. w oczekiwaniu na opłacenie faktury przez kontrahenta).

Czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIK i BIG?

Kredyt inwestycyjny dla firm

Ciężko przecenić rolę inwestycji w działalności firm. To dzięki nim firma może się rozwijać. Zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego może znacznie przyspieszyć ten proces. Taki kredyt pozwoli pokryć koszty firmowych inwestycji – zwiększenia zasobów i majątku firmy, modernizację firmy lub jej rozbudowę. Czasem takim kredytem spłaca się też kredyty inwestycyjne pochodzące z innych banków. Firma musi po prostu ocenić, jakie zyski przyniesie inwestycja i jak mają się do kosztów kredytu. Często po prostu wzięcie kredytu inwestycyjnego bardzo się jej opłaci. Także bank często chce to sprawdzić. Może wymagać od firmy przedstawienia planu inwestycji. Taka wiedza jest cenna, bank dzięki niej wie, czy inwestycja zwróci się, pozwalając bezproblemowo spłacać kredyt.

Warto wiedzieć, że po kredyt tego typu nie sięgają firmy bez oszczędności. Wręcz przeciwnie! Kredyt inwestycyjny pozwala zachować firmowe zabezpieczenie finansowe, czy bieżące dochody. Dzięki temu inwestycje i rozwój firmy obarczone są znacznie mniejszym ryzykiem. Co można powiedzieć o kredycie komercyjnym inwestycyjnym:

  • bank udziela go jednorazowo
  • jest przeznaczony na konkretny cel – inwestycje
  • bank może wymagać zabezpieczenia

Ile kosztuje kredyt komercyjny?

Koszt kredytu komercyjnego możemy odliczyć od podstawy opodatkowania (PIT lub CIT). Ale jakie właściwie mogą być związane z nim opłaty? Koszt kredytu możemy podzielić na kilka elementów:

  • oprocentowanie kredytu komercyjnego – zwykle wynika z oferty danego banku w danym momencie. Czasem możliwe jest jednak negocjowanie oprocentowania. Im niższe, tym lepiej.
  • koszt zabezpieczenia spłaty (jeśli takie jest wymagane przez bank)
  • prowizja za udzielenie kredytu

Największą częścią kosztów kredytu firmowego zwykle jest oprocentowanie. Składa się na nie marża banku, a także stawka WIBOR. W związku z bieżącą sytuacją w gospodarce koszt kredytu może się więc zmienić w czasie. Trzeba mieć to na uwadze, szczególnie w przypadku długoterminowych zobowiązań firmowych.

W którym banku dostanę kredyt komercyjny?

Dziś praktycznie każdy duży bank w Polsce ma taką usługę. Na liście są tak znane marki, jak:

  • PKO BP
  • Pekao SA
  • mBank
  • Santander Bank
  • Credit Agricole
  • Bank Millenium
  • Alior Bank
  • ING Bank Śląski
  • Nest Bank

Poza tradycyjnymi bankami komercyjnymi, także banki spółdzielcze mają taką propozycję dla firm.

Czy warto skorzystać z kredytu komercyjnego?

Zdecydowanie tak. Wiele firm korzysta z tej możliwości. Jeśli nie potrzebujesz dodatkowego kredytu na opłacenie kosztów bieżącej działalności, możesz użyć go w celu inwestycyjnym. Warto jednak policzyć, jakie zyski osiągnie Twoja firma po uruchomieniu kredytu. Jeśli przekroczą koszty kredytu – będzie on niezłą propozycją.

Podczas wyboru jednego z kredytów komercyjnych, warto dokładnie poznać potrzeby firmy. Jest wiele odmian kredytu firmowego, wybierając odpowiedni możemy sporo zaoszczędzić – zarówno pieniędzy, jak i czasu.

Plusy i minusy kredytu komercyjnego

Zanim przejdziemy do podsumowania artykułu, poznajemy największe zalety i wady tego rozwiązania.

Plusy kredytu komercyjnego:

  • możemy liczyć na sporą kwotę
  • oferta dopasowana do potrzeb firmy
  • wiele rodzajów kredytu firmowego
  • koszt kredytu obniża podstawę opodatkowania PIT i CIT
  • kredyty na inwestycje i na dowolny cel
  • korzystasz ze środków, kiedy firma tego naprawdę potrzebuje

Minusy kredytu komercyjnego:

  • musimy liczyć się z kosztami kredytu
  • większe ryzyko prowadzenia działalności

Podsumowanie artykułu

Jak można podsumować kompendium wiedzy o kredycie komercyjnym? W przeciwieństwie do kredytów dla osób fizycznych, ta propozycja jest skierowana wyłącznie do firm. Mamy kilka odmian kredytu komercyjnego – kredyty inwestycyjne, obrotowe, czy kredyt w rachunku firmy. Każdy może więc wybrać propozycję, która najlepiej spełni oczekiwania konkretnej firmy. Wszystkie duże, liczące się banki w Polsce mają dziś propozycje kredytów firmowych, zwykle kilka rodzajów. Warto więc poszukać najbardziej odpowiedniej opcji, która będzie najkorzystniejsza finansowo i pod względem wygody korzystania z takiego finansowania.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest kredyt komercyjny?

Ten rodzaj kredytu przeznaczony jest dla odbiorców firmowych. Kredyty dla osób indywidualnych nazywamy natomiast konsumenckimi.

Jakie są rodzaje kredytu komercyjnego?

Wśród najpopularniejszych odmian kredytu dla firm wymieniamy kredyty obrotowe, inwestycyjne, czy kredyt w rachunku bieżącym firmy. Różni je cel pozyskania środków, zabezpieczenie dla banku, czy cykliczność udzielania kredytu.

Czy warto skorzystać z kredytu komercyjnego?

Środki z kredytu komercyjnego mogą pomóc rozkręcić działalność gospodarczą, rozwinąć ją lub zapewnić bieżącą płynność finansową. Wiele firm z powodzeniem korzysta z tego rodzaju kredytów.

W jakim banku można dostać kredyt komercyjny?

Dziś wszystkie polskie banki mają w swojej ofercie produkty dla firm, także kredyty. Po taki kredyt możesz udać się m.in. do PKO BP, ING Banku Śląskiego, mBanku, Nest Banku, Santander Banku i innych.

Źródło:

  1. https://www.trade.gov.pl/wiedza/opcje-finansowani/
  2. https://uokik.gov.pl/download.php?plik=12304 (Przewodnik po usługach finansowych – poradnik do pobrania)
  3. https://www.credit-agricole.pl/male-i-srednie-firmy/kredyty/kredyt-inwestycyjny
  4. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-komercyjny/
  5. https://www.mhipoteczny.pl/oferta/kredyt-komercyjny/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły