Jaki kredyt przy zarobkach 5000 zł netto?

Jaki kredyt przy zarobkach 5000 zł netto?

Myślisz nad wzięciem kredytu? Warto sprawdzić dostępne opcje, dopasowując kredyt do wysokości swoich dochodów. To od nich w dużej mierze zależy w końcu ocena zdolności kredytowej. Dziś postaramy się sprawdzić, jaki kredyt przy zarobkach 5000 zł netto jest osiągalny. Podpowiadamy też, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową i dostać wyższą sumę kredytu,.

To koniec kryzysu w branży finansowej

Lata od 2020 do 2023 okazały się dla kredytobiorców niezwykle trudne. Na szczęście wygląda jednak na to, że kryzys mamy już za sobą. Nadszedł czas stabilizacji, a stopy procentowe znacznie spadły. Również wymagania stawiane osobom wnioskującym o nowy kredyt gotówkowy, hipoteczny, czy nawet pożyczkę są dziś znacznie niższe.

Banki patrzą też dość przychylnie na naszą zdolność kredytową. Zastanawiając się więc, jaki kredyt przy zarobkach 5000 złotych jest osiągalny, możemy dojść do pozytywnych wniosków. Dostępne sumy są wyższe, niż jeszcze rok temu.

Jak banki liczą zdolność kredytową? Jaki kredyt przy zarobkach 5000 złotych?

Pytanie, jaki kredyt przy zarobkach 5000 złotych, jest dość częste. Nic dziwnego – wielu Polaków zarabia dziś właśnie około 5000 złotych. To dziś więcej, niż wynosi pensja minimalna w 2024 roku, natomiast nieco mniej od aktualnej średniej krajowej. Przede wszystkim warto jednak wiedzieć, w jaki sposób liczy się zdolność kredytową. Procedury mogą różnić się nieco w zależności od instytucji, zwykle jednak pod uwagę brane są następujące czynniki:

 • okres kredytowania
 • wysokość zarobków
 • źródło dochodu
 • wiek osoby składającej wniosek
 • średnie miesięczne koszty utrzymania
 • posiadane zobowiązania
 • historia kredytowa – czy jest dobra?

Jak widać, pytanie ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny nie jest do końca zasadne. Nasza dochody są w końcu istotnym, ale tylko jednym z wielu czynników. Wszelkie wartości dotyczące tego, jaki kredyt przy zarobkach 5000 złotych będzie dla Ciebie dostępny, należy brać więc jako szacunkowe. Wysokość kredytu, jaką uzyskamy, w dużej mierze zależy również od rodzaju kredytu.

W przypadku wnioskowania o kredyt hipoteczny, to jaki kredyt dostaniesz przy zarobkach 5000 złotych może zależeć też od wartości nieruchomości. Niezwykle istotny jest też wkład własny. Osoby, które mają sporo własnych środków mogą liczyć na przychylniejszy wyliczenia zdolności kredytowej.

Jaki kredyt przy zarobkach 5000 zł?

Pytania ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt lub jaki kredyt dostanę przy zarobkach 5000 złotych są dość ogólne. Postaramy się jednak podpowiedzieć, o jakich sumach możemy myśleć zarabiając pięć tysięcy złotych. Sytuacja w dużej mierze zależy od tego, ile osób wnioskuje o kredyt hipoteczny. Bardzo często są to single lub małżeństwa, w których nie zawsze obie osoby pracują. Mamy więc trzy przykładowe sytuacje:

 • singiel zarabiający około 5000 złotych netto może liczyć na kredyt w wysokości około 200-250 tysięcy złotych
 • osobami wnioskującymi o kredyt hipoteczny jest małżeństwo, oboje zarabiają około 5000 złotych – możliwa suma to nawet ponad 500.000 złotych
 • o kredyt wnioskuje małżeństwo, ale tylko jedna osoba pracuje (zarobki około 5000 złotych netto) – dostępna suma kredytu to zwykle od 100 do 150 tysięcy złotych

Ślub a zdolność kredytowa - poradnik/

Osoby chcące wziąć kredyt mogą starać się znaleźć współkredytobiorcę. Popularny jest kredyt wspólnie z rodzicami lub rodzeństwem. Wtedy do zdolności kredytowej brane pod uwagę są zarobki kilku osób. Może to znacznie podnieść szanse na otrzymanie zgody na kredyt.

Jaki kredyt gotówkowy przy zarobkach 5000 zł netto?

Takie zarobki powinny być w zupełności wystarczające do otrzymania niedużego kredytu. Jeśli  nie masz zbyt dużych miesięcznych kosztów lub wielu zobowiązań, z pewnością dostępne dla Ciebie będą kwoty rzędu kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Pamiętaj, że im dłuższy okres kredytowania, tym wysokość miesięcznej raty jest niższa. Gdy potrzebujesz kredytu w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych (np. kredyt na samochód) pomyśl więc o rozbiciu spłaty na wiele rat. Zarobki 5000 złotych netto okażą się wystarczające, jeśli miesięczna rata będzie odpowiednio niska, na przykład wynosząca kilkaset złotych.

Na jaki kredyt gotówkowy mogą liczyć osoby z zarobkami 5000 złotych netto? W przypadku singli kwota może sięgać nawet ponad 150 tysięcy złotych przy rozłożeniu spłaty na 5 lat lub więcej. Tak duża suma jest jednak dostępna tylko dla osób bez zobowiązań i z niskimi średnimi kosztami utrzymania się.

Małżeństwa zarabiające po 5000 złotych netto na osobę mogą natomiast otrzymać znacznie większy kredyt. W ich przypadku (jeśli nie mają zobowiązań, a kredyt będą spłacać przez 5 lat) dostępne będzie nawet 330.000 złotych kredytu gotówkowego. Jeżeli potrzebna jest większa suma, warto więc pomyśleć o kredycie hipotecznym.

Czy przy zarobkach 5000 zł netto dostanę kredyt hipoteczny?

Oczywiście, to jaki kredyt przy zarobkach 5000 złotych dostaniesz, zależy w dużej mierze od decyzji banku. W przypadku kredytów hipotecznych nierzadko bardzo istotna jest tzw. rekomendacja S, czyli zalecenia KNF. Bank dokładnie analizuje wszystkie wnioski kredytowe i weryfikuje zdolność kredytową klientów. 

W szczególnie dobrej sytuacji są natomiast osoby, które chcą skorzystać z Bezpiecznego kredytu 2%. W ich przypadku zdolność kredytowa może być liczona znacznie korzystniej. Powodem jest brak ryzyka wzrostu wysokości raty – mamy w końcu oprocentowanie, którego wysokość znamy w momencie podpisywania umowy. Nie jest ono uzależnione od stawek WIBOR lub WIRON. 

Czy bezpieczny kredyt 2% wpłynął na wzrost cen mieszkań?

Co to jest Rekomendacja S i dlaczego jest tak ważna?

Rekomendacja S to zalecenie wydane przez polską Komisję nadzoru Finansowego. Dokument skierowany jest do polskich banków. W Rekomendacji S znajduje się informacja o tym, jak duża może być wysokość miesięcznej raty w stosunku do dochodów kredytobiorcy.

Możesz samodzielnie sprawdzić swoją zdolność kredytową

W sieci znajdziemy zarówno kalkulatory kredytu hipotecznego (do obliczenia przybliżonej wysokości miesięcznej raty i kosztów kredytu), jak i kalkulatory zdolności kredytowej. Te drugie pomagają w szybkiej ocenie, jaką kwotę możemy otrzymać przy otrzymywanych zarobkach. Taki kalkulator pozwoli dowiedzieć się, czy przy zarobkach 5000 złotych dostaniesz kredyt hipoteczny lub gotówkowy. Kalkulator zdolności jest darmowy i wpisujemy w nim takie informacje, jak:

 • swoje wynagrodzenie
 • posiadane zobowiązania
 • koszty utrzymania
 • osoby na utrzymaniu
 • wiek
 • informacje o współkredytobiorcach

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Jest sporo czynników, które mogą zepsuć naszą zdolność kredytową i utrudnić wzięcie kredytu. Warto je po prostu wyeliminować. W największym stopniu na zdolność wpływają nasze zarobki, a także posiadane zobowiązania. Pierwszym krokiem do poprawy zdolności powinna być więc spłata długów. Możesz też postarać się o dodatkowe źródło dochodu.

Również częste chwilówki mogą obniżać zdolność kredytową. Zamiast nich zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie cięć wydatków i oszczędności.

Aby poprawić zdolność kredytową możemy również choćby zrezygnować z płatnych usług, jak choćby dostęp do Netflixa, czy drogiej telewizji kablowej. Nawet niewielkie oszczędności co miesiąc mogą podnieść Twoją zdolność kredytową.

Sposoby na poprawę zdolności kredytowej

Zarabiam 5000 złotych, czy dostanę kredyt? Ważna jest dobra historia kredytowa

Zdolność kredytowa i nasze zarobki to nie wszystko, na co zwraca uwagę bank. Równie ważne jest badanie naszej historii kredytowej. Najczęściej banki i firmy pożyczkowe sprawdzają w tym celu raport BIK. Zawiera informacje o naszych zobowiązaniach – tych aktualnych i z przeszłości. Z raportu wynika, czy płaciliśmy wszystkie raty (a nawet rachunki, np. za media, telefon, Internet) w terminie. Systematyczna i terminowa spłata oznacza budowanie pozytywnej historii. Negatywna historia kredytowa powstaje natomiast w przypadku nie spłacania swoich zobowiązań w terminie. Dla banku jest to dość jasny sygnał, że wnioskodawca nie jest do końca osobą rzetelną. Obawiając się problemów z odzyskaniem pożyczonej sumy, bank może wtedy odrzucić wniosek.

W jeszcze gorszej sytuacji znajdą się osoby, które trafiły na listę dłużników. Takich rejestrów jest kilka, np. KRD, KRDN lub BIG Infomonitor. Warto więc unikać takiej sytuacji. Brak możliwości skorzystania z kredytu jest w końcu naprawdę problematyczny.

Nie otrzymałem kredytu przy zarobkach 5000 złotych – jakie są alternatywy?

Bank z wielu względów może nie udzielić kredytu. Czasami winowajcą są zbyt niskie zarobki lub wysokie długi, które spłacasz. Osoby zarabiające 5000 złotych miesięcznie mogą wtedy spróbować skorzystać z pożyczki pozabankowej. Tam wymagania stawiane wnioskodawcom są o wiele niższe, niż przy kredycie. Pożyczki online na raty to opcja przeznaczona dla osób pełnoletnich i z jakimkolwiek źródłem dochodu. Mogą je otrzymać nawet osoby zadłużone, czy wpisane do rejestru dłużników.

Oczywiście, także tu wszystko zależy od warunków stawianych przez konkretną firmę pożyczkową. Ciekawych propozycji można poszukać w rankingu pożyczek bez BIK.

Podsumowanie artykułu

Podsumowując, jaki kredyt przy zarobkach 5000 złotych netto? Wszystko zależy od tego, jakie masz zobowiązania i koszty życia, a także czy bierzesz kredyt w pojedynkę. Rozstrzał kwot kredytu dla osoby zarabiającej pięć tysięcy jest spory również ze względu na rodzaj kredytu. Najwięcej pieniędzy dostaną małżeństwa z zarobkami po 5000 złotych w przypadku kredytu mieszkaniowego. Singiel zarabiający 5000 złotych, ale z długami, może natomiast nawet wcale nie dostać zgody na uruchomienie kredytu. W tym przypadku można natomiast postarać się o pożyczkę pozabankową.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki kredyt przy zarobkach 5000 złotych netto?

Osoby z takimi zarobkami mogą liczyć na kredyt gotówkowy w wysokości nawet 100 tysięcy złotych. W przypadku kredytu hipotecznego dostępne kwoty są znacznie wyższe.

Zarabiam 5000, jaki dostanę kredyt hipoteczny?

W zależności od tego, czy wnioskodawcą jest singiel, czy małżeństwo, dostępne kwoty to od 150 do ponad 500 tysięcy złotych. Poza zarobkami liczą się jednak także inne czynniki – wiek, posiadane zobowiązania, czy ilość własnych oszczędności przeznaczonych na wkład własny.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

W tym celu warto pomyśleć o spłacie posiadanych zobowiązań, a także o znalezieniu dodatkowego źródła zarobków. Na zdolność kredytową duży wpływ ma również źródło zarobków. Najlepiej widziana przez banki jest umowa o pracę na czas nieokreślony.

Źródło:

 1. https://direct.money.pl/artykuly/porady/rekomendacja-s-knf-co-reguluje-i-jakie-zmiany-do-niej-wprowadzono
 2. https://www.bankier.pl/smart/narzedzia/kalkulator-zdolnosci-kredytowej
 3. https://www.totalmoney.pl/kalkulatory/kredyt-hipoteczny-kalkulator-zdolnosci-kredytowej
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły