Jak znaleźć dodatkowe źródło dochodu?

Jak znaleźć dodatkowe źródło dochodu?

 Zastanawiasz się nad możliwościami zarobienia dodatkowych pieniędzy? W dzisiejszym poradniku postaramy się przedstawić kilka wskazówek. Jak znaleźć dodatkowe źródło dochodu? Czy to jedyny sposób na polepszenie swojej sytuacji finansowej i znalezienie dodatkowych pieniędzy? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Sprawdzone sposoby na dodatkowe źródło dochodu

Coraz więcej osób myśli o znalezieniu dodatkowej pracy. Można zastanowić się nad pracą po godzinach (np. wieczorem) lub w weekendy. Nie zawsze motywacją jest tu chęć poprawy swojej sytuacji materialnej, czy podreperowanie domowego budżetu. Coraz więcej osób chce sprawdzić się w nowej roli lub zarobić nieco na swojej pasji. Trzeba wiedzieć, że dodatkowe źródło dochodu  Kiedyś zastanawiając się, jak znaleźć dodatkowe źródło dochodu, od razu mieliśmy przed oczami takie możliwości, jak rozdawanie ulotek, praca podczas inwentaryzacji, czy popularne “skręcanie długopisów”. Jak się jednak okazuje, dziś jest znacznie więcej możliwości.

Myśląc o tym, jak znaleźć dodatkowe źródło dochodu, możemy zacząć od… swojego aktualnego miejsca pracy. Dobrą opcją są bowiem nadgodziny, czy dodatkowe dni pracy w weekend. Nierzadko pracodawca sowicie nam to wynagrodzi. Jeśli potrzebuje dodatkowych rąk do pracy, może przecież skorzystać z usług doświadczonego pracownika, który zna się na tej pracy. W zależności od posiadanych umiejętności i zainteresowań, mamy też sporo innych możliwości. Niektóre sposoby na dorobienie nie wymagają nawet wyjścia z domu.

Nietypowe źródła dodatkowego przychodu - poradnik.

Czy warto mieć dodatkowe źródło dochodu?

Oczywiście, że tak! Jest wiele powodów, dla których każdy powinien o tym pomyśleć. Dlaczego warto mieć dodatkowe źródło dochodu:

 • chcesz poprawić swoją sytuację materialną
 • jeśli masz liczne zobowiązania, dodatkowa praca to często najlepszy sposób na wyjście z długów
 • przeciwstawisz się wysokiej inflacji, rosnącemu poziomowi cen
 • możesz odkładać dodatkowe pieniądze – na wakacje, na przyjemności, a może aby zabezpieczyć swoją przyszłość (budowanie tzw. poduszki finansowej)
 • spędzisz część wolnego czasu w sposób, który pomoże Ci się rozwinąć, czy przyniesie zarobek
 • rozwiniesz nowe umiejętności, poznasz nowych ludzi
 • odłożysz pieniądze na konkretny cel – wkład własny na zakup mieszkania, 

Czasem pewna pula dodatkowych środków nam się po prostu przyda na mniej lub bardziej ważne wydatki. Niekiedy jednak znajdujemy się w sytuacji, kiedy pozyskanie dodatkowych środków jest wręcz koniecznością. Może być to choroba, konieczność przeprowadzenia remontu mieszkania, czy naprawy samochodu, którym dojeżdżasz do pracy.  Nie zawsze możemy też liczyć na otrzymanie kredytu gotówkowego lub pożyczki.

Jeśli widzisz, że miesięczny budżet Twojej rodziny się “nie spina”, że co miesiąc jesteś “pod kreską”, pozyskanie dodatkowego źródła dochodu będzie alternatywą dla zmiany pracy. Jeśli jesteś przywiązany do swojego miejsca pracy (np. bardzo ją lubisz lub rozwijasz właśnie swoją firmę), poszukaj wtedy opcji jak znaleźć dodatkowe źródło dochodu.

Jak znaleźć dodatkowe źródło dochodu?

W 2023 roku mamy naprawdę wiele możliwości dorobienia. Powód jest prosty. Coraz więcej osób zarabia sporo pieniędzy, ale przy tym pracuje dużo. W szczególności młodsi ludzie nie mają też uniwersalnych umiejętności, jak drobne naprawy, remonty, czy wykonywanie pewnych działań w sieci. Z tego względu popyt na drobne, choć niekoniecznie nisko płatne usługi, jest całkiem spory! Począwszy od pracy zdalnej przez Internet, przez pomoc sąsiedzką, aż po wykonywanie bardziej wyspecjalizowanych usług – tylko od Twojej kreatywności i posiadanych zdolności zależy, jak możesz zarobić całkiem niezłe pieniądze.

Poniżej przedstawimy kilka propozycji, jak znaleźć dodatkowe źródło dochodu. Niekoniecznie musi to być praca dla jakiejś firmy. Często wykonywanie drobnych zleceń na własny rachunek przyniesie znacznie więcej korzyści. Nierzadko z czasem okazuje się, że dodatkowe źródło dochodu zamienia się w prężnie działającą działalność. Może przynieść sporo radości, a przy tym bardzo dobre zarobki i możliwości stałego rozwoju. W dalszej części artykułu poznasz kilka sposobów szukania dodatkowego źródła dochodu, a także miejsc, gdzie warto ich szukać.

Wynajem mieszkania, pokoju

Masz mieszkanie lub wolny pokój? Wynajem może przynieść całkiem spore zarobki. Dobrym pomysłem jest również kupno mieszkania jako inwestycję – pod wynajem. To oczywiście wymaga pewnych środków i jest raczej opcją dla osób ze sporymi oszczędnościami. Dzięki wynajmowi możesz jednak sprawić, że pieniądze będą “pracowały” na Twój rachunek.

Możliwy jest jednak również wynajem nieruchomości znacznie tańszej, niż mieszkanie. W większych miastach nie brakuje chętnych na wynajem miejsc parkingowych, na przykład w garażu podziemnym. Taka inwestycja w nieruchomości może być równie dobrym sposobem, jak kupno mieszkania i wynajem. Plusem są o wiele niższe koszty na początek.

Dorywcza praca po godzinach lub w weekendy

Jak znaleźć dodatkowe źródło dochodu, jeśli nie masz zbyt dużych oszczędności na inwestycję? Sposobem może być poszukanie pracy dorywczej. W sieci znajdziesz mnóstwo ogłoszeń w wielu branżach:

 • gastronomia: w tej branży pracownicy są poszukiwani niemal przez cały rok, głównie w dużych miastach. Jeśli nie masz wystarczających umiejętności kucharskich, możesz zacząć jako pomocnik, kelner lub na innym stanowisku. Stopniowo ucząc się kolejnych rzeczy możesz liczyć na zmianę stanowiska na lepiej płatne. Kto wie, jeśli praca kucharza Ci się spodoba, może stanie się to Twoim głównym miejscem pracy?
 • rozdawanie ulotek, kolportaż gazet: nie są to zbyt dobrze płatne miejsca pracy. Nie ma tu jednak właściwie żadnych wymagań stawianych kandydatowi. Wystarczy odrobina chęci, uczciwość i rzetelne wykonywanie swoich obowiązków. Nawet kilka godzin przeprowadzonych w weekend pozwoli dorobić kilkaset złotych. Ten rodzaj pracy polecany jest w szczególności osobom młodym i uczącym się.
 • praca jako kurier, taksówkarz, dostawca jedzenia: na tych stanowiskach stałe brakuje pracowników. Możemy więc liczyć na całkiem niezłe stawki, czasem także dodatkowe napiwki. Wystarczy mieć prawo jazdy, niekiedy wymagany jest własny pojazd.
 • kurier rowerowy, dostawca jedzenia: jeśli mieszkasz w dużym mieście, znajdziesz sporo ofert pracy dla rowerowych dostawców jedzenia i kurierów. Jeśli lubisz jazdę na rowerze lub po prostu chcesz aktywnie spędzić czas – możesz połączyć to z zarabianiem.
 • sprzątanie: coraz więcej osób jest dziś bardzo zabieganych. Swój wolny czas przeznaczają na spotkania z przyjaciółmi i rodziną, czasem pracują wiele godzin każdego dnia. Z pewnością znajdziesz więc w swojej okolicy trochę ofert pracy – sprzątania i czyszczenia mieszkania, samochodu, biura, itp. To praca, którą może wykonywać niemal każdy. Wystarczy się przyłożyć, aby nie tylko zarobić pieniądze, ale też liczyć na polecenie kolejnym osobom.
dodatkowe źródło dochodu

Opieka nad dziećmi, zajmowanie się domem

 • praca jako niania, opieka nad dziećmi: to kolejny rodzaj dorywczej pracy na weekendy lub wieczory. Za jeden dzień można zarobić nawet kilkaset złotych, mając odpowiednie doświadczenie i podejście do dzieci. Sporo osób jest w stanie zapłacić dużo za pewność, że zostawia swoją pociechę w dobrych rękach.
 • korepetycje: jeśli czujesz się dobrze w jednym z przedmiotów szkolnych, rozważ udzielanie korepetycji. Jeśli masz potrzebujących takiej usługi znajomych (lub ich dzieci), możesz przetestować, czy taka praca Ci się podoba. Ważne jest oczywiście odpowiednie podejście, aby lekcje były efektywne.

Drobne usługi, na których też można nieźle zarobić

Połączenie swojej pasji i pracy to strzał w dziesiątkę. Jeśli uwielbiasz jazdę na rowerze i znasz jego każdą część na wylot – być może naprawa rowerów znajomym będzie sposobem na dorobienie? To samo dotyczy zresztą drobnych napraw w samochodzie, konfiguracji, składania i serwisu komputerów PC, czy nawet instalacji oprogramowania na nich. Jeśli potrafisz śpiewać lub grać na jakimś instrumencie, też jest sporo możliwości zarabiania na tym ()np. gra na weselu, w restauracji, a nawet na ulicy). Bardzo dużo zleceń mogą znaleźć osoby zajmujące się fotografią, filmowaniem, nagrywaniem z drona… Nawet amator może liczyć na zarobek, jeśli tylko stworzy odpowiednie portfolio i znajdzie klientów.

Sporo osób szuka specjalistów od remontów i wykańczania mieszkań i domów. Często są to dość proste prace, z którymi wiele osób sobie poradzi. Można szukać takich ofert lub stworzyć własne ogłoszenie.

Jak znaleźć dodatkowe źródło dochodu przez Internet?

Przejdźmy teraz do miejsca, w którym aż roi się od ofert pracy. Chodzi oczywiście o Internet. Praca przez Internet ma sporo zalet:

 • duży wybór ofert
 • praca na różnych stanowiskach
 • bez wychodzenia z domu
 • często od razu dostaniesz wynagrodzenie

Z możliwości pracy zdalnej przez Internet mogą skorzystać oczywiście głównie osoby, które mają pewne umiejętności. Zaczynając od podstawowych są to:

 • obsługa programów biurowych
 • wprowadzanie danych
 • wyszukiwanie konkretnych informacji
 • poprawianie tekstów

Bardziej zaawansowane osoby, które mają konkretne umiejętności, mogą szukać zleceń dla grafika, twórcy tekstów do Internetu lub specjalisty od social mediów. Często pokrywa się to z naszymi zainteresowaniami lub hobby, przez co praca jest prawdziwą przyjemnością. Lubisz montować amatorskie filmiki na YouTube? Być może warto pokazać komuś swoje dzieła i poszukać możliwości zarabiania pieniędzy na swojej pasji! Dla osób, które doskonale odnajdują się w Internecie, są w stanie szybko wyszukać rozwiązania dla pewnych problemów, a do tego mają wiedzę w szerokim zakresie, idealnym stanowiskiem będzie wirtualny asystent. Otrzymasz różnorodne zlecenia i zadania, często polegające po prostu na wykonaniu gruntownego researchu i przedstawieniu wyników poszukiwań w skróconej formie.

Jeśli natomiast posiadasz “twarde”, techniczne umiejętności (programowanie, tworzenie stron www, tłumaczenie na języki obce, możesz liczyć na naprawdę dobre pieniądze za swoją pracę. Tu też nie będzie aż tak dużej konkurencji – po prostu mniej osób poszukuje dorywczej pracy w podanym zakresie.

Jak jeszcze można zarabiać pieniądze w Internecie?

Doskonałym sposobem na zarabianie pieniędzy w sieci jest e-handel. Nie musisz jednak od razu tworzyć sklepu internetowego z wieloma kampaniami reklamowymi i pracownikami. Wystarczy kupić coś taniej i sprzedać drożej. Niektórzy “łowcy okazji” są dzięki temu w stanie dorobić kilkaset złotych miesięcznie. Atrakcyjne oferty znajdujemy zwykle podczas szukania innych, interesujących nas przedmiotów.

Wiele marek jest w stanie zapłacić nam za promowanie ich i ich produktów. To często tak zwane programy afiliacyjne, ale także takie działania, jak pisanie komentarzy na forach, czy marketing szeptany.

Internet owanie też jest sposobem na zarobienie niezłych pieniędzy

Jeśli czujesz się dobrze jako inwestor i masz odpowiednie fundusze – być może to jest rozwiązanie dla Ciebie. Rynki finansowe dają dziś wiele możliwości, jak na przykład:

 • giełda papierów wartościowych
 • inwestowanie w kryptowaluty
 • inwestowanie w start-upy
 • kupno przedmiotów, które zyskują na wartości
 • inwestycje w złoto, srebro
 • obligacje skarbowe

Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku ryzyko utraty zainwestowanych środków jest całkiem duże. 

W co inwestować?

Pasywne źródło dochodu

Pasywne źródło dochodu to takie, które nie wymaga od nas zbyt wiele wkładu pracy i codziennego wysiłku. Przykładami mogą być takie źródła pieniędzy, jak:

 • wynajem mieszkania, innych nieruchomości
 • zarabianie na prawach autorskich (nagrane piosenki, napisane teksty, sprzedaż grafik i zdjęć w sieci)
 • sprzedaż kursów, e-booków
 • sprzedaż przestrzeni reklamowej (np. postawienie billboardu na swoim ogródku)
 • inwestowanie w akcje spółek wypłacających dywidendy
 • programy afiliacyjne

A może własny biznes? To doskonałe dodatkowe źródło dochodu

Powyższe prace i zajęcia wiele osób wykonuje w oparciu o umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Czasem firmy znacznie chętniej współpracują jednak z osobami, które mogą po prostu wystawić im rachunek lub fakturę. Jeżeli widzisz szansę na znalezienie wielu klientów i niezłe zarobki, założenie swojej działalności jest dobrym pomysłem. Możesz  zacząć od działalności nierejestrowanej – dzięki niej w prosty sposób rozliczysz się z niedużych sum. Jest to przy tym w pełni legalne, co Twoi klienci też na pewno docenią. Praca “na czarno” z osobą, której nie można zweryfikować w żaden sposób, często jest dość ryzykowna.

Co to jest działalność nierejestrowana?

Pamiętaj jednak, że założenie działalności gospodarczej może wiązać się z pewnymi obowiązkami i kosztami. Przy pracy na umowie zlecenie lub o dzieło zwykle takich obciążeń nie ma. Między innymi z tego względu zarobki są też jednak odpowiednio niższe.

Praca po godzinach może być Twoim hobby – połączysz przyjemne z pożytecznym!

Znalezienie dodatkowego źródła dochodu może być pierwszym krokiem do prawdziwej rewolucji w naszym życiu. Oczywiście, nie będzie nią dorabianie przy rozdawaniu ulotek lub jako pomocnik kucharza. Jeśli jednak znajdziesz niszę, w której czujesz się dobrze, sprawdź czy przynosi zyski. Gdy taką znajdziesz i połączyć pasję z zarabianiem, możesz naprawdę pozytywnie zmienić swoje życie!

Nie każdy może sobie pozwolić na takie “eksperymenty”. Jeśli potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki, zwykle trzeba po prostu skorzystać z pierwszej znalezionej oferty. Wtedy pomocna mogą być też pożyczki online w 15 minut, jednak w dłuższej perspektywie dodatkowa praca może być korzystnym wyjściem. Gdy Twoja sytuacja finansowa nie jest jednak zła, możesz spróbować zamienić swoje hobby w sposób na zarabianie pieniędzy. Nawet, jeśli nie zarobisz zbyt wiele, dużo się nauczysz i poznasz możliwości dostępne na rynku.

Jak znaleźć dodatkowe źródło dochodu na emeryturze?

Wszystkie powyższe wskazówki mogą stosować również osoby na emeryturze, rencie lub zasiłku. Tu warto jednak sprawdzić, ile można dorobić na emeryturze by jej nie stracić. W niektórych zajęciach seniorzy oczywiście mogą się sprawdzić nieco gorzej, niż choćby studenci. Jest natomiast spore pole do wykorzystania swojego doświadczenia i umiejętności zebranych w ciągu życia.

Jeśli lubisz gotować lub piec ciasta, być może zamiast dorywczej pracy w gastronomii lepszym wyjściem będą wypieki na zamówienie lub lepienie pierogów. Sporo osób na emeryturze dorabia też sprzedając grzyby, jagody lub owoce i warzywa zebrane na swojej działce. To niezłe połączenie hobby z możliwością dorobienia.

Jakie są inne sposoby na poprawę swojej sytuacji finansowej?

Nie tylko dorabianie pozwoli nam poprawić swoje finanse. Równie dobrym wyjściem jest ograniczenie wydatków. Jeśli masz wiele zobowiązań, postaraj się zrezygnować z niektórych lub spłacić je. Wiele osób posiada dziś wykupioną subskrypcję wielu platform VOD, z muzyką, czy grami. Czy na pewno potrzebujemy ich wszystkich jednocześnie? Rezygna z kilku z nich pozwoli zaoszczędzić nawet ponad 100 złotych miesięcznie.

Sposobem na zaoszczędzenie jest też rezygnacja z niepotrzebnych wydatków. Drogie ubrania, coraz nowsze sprzęty elektroniczne oraz częste stołowanie się poza domem w skali miesiąca mogą być bardzo dużym obciążeniem dla naszego budżetu.

Podsumowanie artykułu – jak znaleźć dodatkowe źródło dochodu?

Podsumowując, jest sporo możliwości. Jak znaleźć dodatkowe źródło dochodu? Przede wszystkim ważna jest decyzja, że chcesz to zrobić. Rynek daje dziś wiele opcji – pracę zdalną przez Internet, wykonywanie drobnych usług lub pracę dorywczą. Możesz też spytać swojego szefa, czy nie potrzebuje dodatkowych rąk do pracy w firmie. Jeśli to możliwe, warto poszukać dodatkowej pracy, która sprawi Ci choć trochę przyjemności. Pamiętaj o odpowiednim rozliczeniu dodatkowej pracy. Rozwiązaniem może być działalność nierejestrowana, która świetnie sprawdza się właśnie w przypadku niedużych dochodów.

Najczęściej zadawane pytania (Jak znaleźć dodatkowe źródło dochodu: FAQ)

Jak znaleźć dodatkowe źródło dochodu?

Jest wiele możliwości. Dodatkowej pracy warto poszukać w ogłoszeniach, a także w Internecie. Warto sprawdzić lokalne portale w poszukiwaniu prac dorywczych.

Dlaczego warto znaleźć dodatkowe źródło dochodu?

Praca dorywcza, nadgodziny lub wykonywanie drobnych zleceń to niezły sposób na dorobienie. Poprawisz dzięki nim swoją sytuację finansową lub zbierzesz środki na konkretny cel. Czasem są to po prostu przyjemności, czy wakacyjne wyjazdy.

Czym jest dochód pasywny?

Dochód pasywny oznacza czerpanie zysków z zainwestowanych środków. Może to oznaczać wkład finansowy (kupienie czegoś) lub wkład własnej pracy (np. stworzenie e-booka i sprzedaż go w kolejnych miesiącach).

Źródło:

 1. https://www.money.pl/podatki/dochod-dodatkowy-a-podatki-jak-rozliczyc-dodatkowe-zarobki-6931855395359680a.html
 2. https://zarobki.pracuj.pl/porady-zarobkowe/praca-na-etacie-a-dodatkowe-zrodlo-dochodu
 3. https://zyro.com/pl/blog/praca-dodatkowa/
 4. https://jakznalezcprace.pl/2019/12/16/jak-stworzyc-dodatkowe-zrodla-dochodu/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły