Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Planujesz kupić wymarzone mieszkanie lub dom? A może działkę? Dla wielu osób jest to największe marzenie, które pragną zrealizować. Z pewnością wzięcie kredytu to bardzo poważna decyzja, jaką trzeba podjąć w życiu. Dlatego już teraz sprawdź nasz kalkulator kredytu hipotecznego, oblicz wysokość raty i znajdź dla siebie najlepszą ofertę.

Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie finansowe, którego zabezpieczeniem jest konkretna nieruchomość. Może być on przeznaczony na następujące cele:

 • zakup domu lub mieszkania na rynku wtórnym i pierwotnym,
 • zakup działki,
 • remont lub doposażenie,
 • budowę, rozbudowę lub przebudowę domu,
 • refinansowanie wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe.

Przy staraniu się o kredyt hipoteczny warto pamiętać o wkładzie własnym, jaki powinien posiadać klient. Jego wysokość zależy od wybranej instytucji bankowej. Obecnie minimalny wkład własny wynosi minimum 10% wartości kredytowanej nieruchomości. Jeśli więc przykładowo chcemy zaciągnąć kredyt na kwotę 200 000 zł, to nasz wkład własny musi wynosić 20 tys. zł. Jedne banki mogą wymagać wkładu o wysokości 10%, inne natomiast 20%. Trzeba o tym pamiętać.

Należy również mieć na uwadze to, że każde zobowiązanie zaciągnięte w banku niesie za sobą dodatkowe koszty. Mogą to być m.in. prowizja za udzielenie kredytu czy ubezpieczenie kredytu. W razie wątpliwości warto sprawdzić nasz artykuł o tym, co powinna zawierać umowa kredytowa.

Kalkulator kredytu hipotecznego – jak działa?

Kalkulator kredytu hipotecznego pozwala oszacować wysokość raty oraz jego łącznych kosztów. Samodzielne obliczenia mogą być problematyczne, dlatego kalkulator szybko i wygodnie wykona wszystko za Ciebie. Zacznijmy od tego, jakie są najważniejsze parametry kredytu hipotecznego, na które warto zwrócić uwagę:

 • oprocentowanie,
 • RRSO,
 • okres kredytowania,
 • wysokość wkładu własnego,
 • prowizja bankowa (opłata za udzielenie kredytu),
 • ubezpieczenie,
 • sposób spłaty (raty równe lub malejące).

Podając podstawowe informacje o kredycie, możesz bardzo szybko obliczyć wysokość jego raty. Nie da się ukryć, że najważniejszym parametrem jest oprocentowanie kredytu. Jest to czynnik, który powinniśmy zawsze brać pod uwagę. RRSO to również bardzo istotny parametr, dzięki któremu możemy obliczyć całkowity koszt kredytu.

Przede wszystkim kalkulator będzie wymagać od nas podania takich informacji jak: kwota, okres, oprocentowanie kredytu. Następnie kalkulator kredytu hipotecznego przeprowadzi symulację na podstawie danych, które zostaną do niego wprowadzone. To pozwoli przeanalizować faktyczne koszty kredytu.

Zdolność kredytowa a kredyt

Najważniejsza oraz najbardziej decydująca kwestia przy staraniu się o kredyt hipoteczny to zdolność kredytowa. Jest to ocena możliwości finansowych klienta, którą przeprowadza wybrana instytucja bankowa. Zdolność kredytowa jest o tyle ważna, że pozwala ona oszacować, czy potencjalny klient będzie w stanie spłacać zaciągnięty kredyt. Co obejmuje analiza zdolności kredytowej?

 • miesięczne dochody,
 • rodzaj zatrudnienia,
 • branżę zatrudnienia,
 • sytuację rodzinną,
 • posiadane zobowiązania finansowe,
 • historię kredytową, czyli analizę spłat poprzednich zobowiązań,
 • stałe, miesięczne opłaty,
 • podstawowe koszty związane z życiem codziennym,
 • oszczędności,
 • posiadane nieruchomości.

Jak budować pozytywną historię kredytową?

1. Pilnuj terminów spłaty. Nie dopuść do tego, żeby były jakiekolwiek opóźnienia.

2. Przemyśl bardzo dokładnie wzięcie nowego zobowiązania finansowego. Sprawdź, czy później będziesz w stanie je spłacać.

3. Nie wpadnij w pętlę zadłużenia.

4. Wnioskuj o pożyczkę lub kredyt tylko w tych miejscach, w których masz na to realne szanse. Każde odrzucenie wniosku wpływa negatywnie na Twoją historię kredytową.

5. Pamiętaj, żeby wyrazić zgodę na przetwarzanie danych w BIK o zaciągniętych i spłaconych kredytach lub pożyczkach.

6. Nie przekraczaj limitów kredytowych.

7. Staraj się na bieżąco kontrolować swoją historię kredytową. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nic ważnego Ci nie umknie.

Kalkulator kredytu hipotecznego – dlaczego warto skorzystać?

Marzenie o własnym mieszkaniu wcale nie musi być czymś nierealnym. Wiele osób decyduje się na kredyt hipoteczny, aby właśnie „wejść” w posiadanie własnych czterech kątów. Z kolei niektóre osoby rezygnują z obawy przed ogólnym procesem ubiegania się o kredyt lub po prostu z niewiedzy o tego rodzaju zobowiązaniach. Wzięcie kredytu to poważna decyzja, której nie można podjąć z dnia na dzień. Wszystko powinno zostać dokładnie przemyślane – wszystkie za oraz przeciw, zalety oraz wady. W końcu mowa jest o naprawdę ogromnych sumach. Kalkulator kredytu hipotecznego może być bardzo pomocny w analizie danych zobowiązania, a następnie w podjęciu ostatecznej decyzji.

Dlaczego warto skorzystać? Zarówno kalkulatory, jak i rankingi kredytów zostały stworzone z myślą o wszystkich klientach, którzy mają w planach zaciągnięcie zobowiązania finansowego. Niezależnie więc, czy będzie to kredyt, czy może pożyczka. Przy czym należy zaznaczyć, że są to tylko pomocne narzędzia. Ostateczna decyzja należy do klienta, który powinien podejść do tego z dużą rozwagą.

Daria Owczarzak
Daria Owczarzak
Absolwentka filologii polskiej. Zajmuje się przygotowaniem treści oraz tworzeniem grafik. Prywatnie wegetarianka z zamiłowaniem do fotografii i powieści kryminalnych. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły