W czasie najwyższej inflacji w Polsce raty kredytów hipotecznych wzrosły w znaczny sposób. Wiele osób miało problem z ich terminową płatnością. Dla części osób taka sytuacja sprawiła też, że zrezygnowali z chęci kupna mieszkania na kredyt. Nic dziwnego – sytuacja na rynku finansowym była w końcu dość niepewna. Rozwiązaniem, które zaproponował polski rząd miał być bezpieczny kredyt 2%. Miał “zamrozić” stopy procentowe, przez co raty w przyszłości mogły być prostsze do prognozowania. Kredytobiorcy ruszyli do banków, co miało natomiast pewien skutek niepożądany. Czy bezpieczny kredyt doprowadził do podwyżek cen mieszkań? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
- Bezpieczny kredyt 2% i jego wpływ na ceny mieszkań
- Co to jest bezpieczny kredyt 2%?
- Czy bezpieczny kredyt doprowadził do podwyżek cen mieszkań
- O ile podrożały mieszkania od wprowadzenia “bezpiecznego kredytu 2%”?
- Jak bezpieczny kredyt 2% zmienił rynek mieszkaniowy?
- Jak bezpieczny kredyt 2% wpłynął na szansę zakupu wymarzonego mieszkania?
- Podsumowanie artykułu – czy bezpieczny kredyt doprowadził do podwyżek cen mieszkań
- Najczęściej zadawane pytania
Bezpieczny kredyt 2% i jego wpływ na ceny mieszkań
Różne rządowe programy związane z dopłatami do cen zakupu mieszkań mają zachęcić Polki i Polaków do skorzystania z kredytu hipotecznego. W przeszłości takich programów było wiele, wystarczy wymienić Mieszkanie dla Młodych, czy Rodzinę na Swoim. W ostatnim czasie polskie władze zaproponowały natomiast dwa programy mające pomóc w walce z drożyzną i wysoką inflacją
Jednym z nich jest mieszkanie bez wkładu własnego, my dziś zajmiemy się jednak bezpiecznym kredytem 2%. Wprost odnosi się on do stóp procentowych, które w 2022 i 2023 roku znacznie wzrosły. Sprawdźmy więc, jak taka forma wsparcia dla Polaków wpływa na ceny mieszkań na rynku. Czy w związku z bezpiecznym kredytem 2% ceny mieszkań spadły, czy wzrosły?
Kredyt na budowę domu - poradnik.
Co to jest bezpieczny kredyt 2%?
Zastanawiając się nad tym, czy bezpieczny kredyt doprowadził do podwyżek cen mieszkań, musimy dowiedzieć się najpierw, czym właściwie jest. Co to jest bezpieczny kredyt 2%? Oprocentowanie kredytu składa się z dwóch składników: stopy procentowej ustalanej przez NBP (np. WIBOR lub WIRON), a także odsetek narzucanych przez bank. Niestety, o ile oprocentowanie ustalone przez bank jest zwykle stałe, w przypadku stopy procentowej NBP jest inaczej. Co jakiś czas Narodowy Bank Polski zmienia wysokość stóp procentowych. Ma to między innymi związek z inflacją, czy aktualną sytuacją na rynku. Bezpieczny kredyt 2% gwarantuje, że oprocentowanie wynikające ze stopy procentowej to równe 2%.
Bezpieczny kredyt dwa procent szybko stał się dość popularnym rozwiązaniem. Obawiając się przyszłych podwyżek, kredytobiorcy korzystali z tej opcji. Decydując się na kredyt hipoteczny możemy w ten sposób zagwarantować sobie większą pewność co do wysokości rat w przyszłości (przynajmniej w teorii). Sporo osób spodziewało się, że wprowadzenie tego programu dofinansowania do zakupu nieruchomości wpłynie na zwiększenie zainteresowania mieszkaniami. Część ekspertów zastanawiała się, czy bezpieczny kredyt doprowadzi do podwyżek cen mieszkań, czy wręcz przeciwnie.
Co to jest WIRON?
Czy bezpieczny kredyt doprowadził do podwyżek cen mieszkań
Niektórzy zastanawiali się, czy bezpieczny kredyt doprowadzi do podwyżek cen mieszkań. W istocie szybko okazało się, że jest to prawdziwe założenie. Duże zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego i wtórnego musiało odbić się negatywnie na cenach mieszkań. Wzrosty cen mogliśmy zobaczyć… jeszcze przed wprowadzeniem programu bezpieczny kredyt 2% w życie! Gdy tylko propozycja rządu Mateusza Morawieckiego zamieniła się w faktyczny przepis, ceny mieszkań zauważalnie wzrosły. Nie miało tu nawet znaczenia, że dofinansowanie miało być dostępne dopiero po kilku miesiącach.
Można szukać różnych statystyk, aby sprawdzić ceny mieszkań przed i po wprowadzeniu bezpiecznego kredytu 2%. Właściwie wszystkie dane wskazują na to, że bezpieczny kredyt doprowadził do podwyżek cen mieszkań w całej Polsce. W zależności od miejscowości, rynku zakupu nieruchomości, czy jego powierzchni, ceny zmieniły się w różnym stopniu.
O ile podrożały mieszkania od wprowadzenia “bezpiecznego kredytu 2%”?
Opieramy się jedynie na statystykach – wszelkie wartości są mocno uśrednione. Ciężko bowiem porównać rzeczywiste ceny mieszkań w ogłoszeniach, czy ich ostateczne ceny transakcyjne. Sprawdźmy więc dane statystyczne dla końcówki 2022 roku i końca wakacji 2023, kiedy zaczął już funkcjonować bezpieczny kredyt 2%. Oto dane, o ile wzrosła cena za jeden metr kwadratowy mieszkania (ceny średnie):
Miejscowość | Wzrost cen za 1 mkw. od XII ‘22 do VIII ‘23 |
Warszawa | +14,6% |
Kraków | +15,2% |
Wrocław | +11,7% |
Poznań | +12,2% |
Katowice | +10,9% |
Gdańsk | +5% |
Szczecin | +4,9% |
Pamiętajmy o tym, że już w grudniu 2022 roku ceny mieszkań w dużych, polskich miastach były wysokie. Jeśli jeszcze na początku roku ktoś zastanawiał się, czy ceny mieszkań spadną, niestety nie stało się to faktem.
W tym przypadku zadziałały po prosty prawa rynku…
Prawa rynku są nieubłagane i sprawdzają się w niemal każdej sytuacji. Jeśli popyt wzrósł, a podaż pozostała na podobnym poziomie – ceny wzrosły. Rządowa forma wsparcia do zakupu mieszkania na kredyt sprawiła, że po prostu więcej osób zainteresowało się tą opcją. Tę sytuację na rynku nieruchomości wykorzystały również osoby sprzedające mieszkania, a także deweloperzy budujący całe osiedla. Wiedząc, że bezpieczny kredyt 2% zachęci wiele osób do kupna mieszkania, nierzadko czekali ze sprzedażą do wejścia programu w życie.
Do dziś możemy obserwować dość niską podaż mieszkań. Oferty pojawiające się w ogłoszeniach i na stronach deweloperów szybko znikają. Przy tak dużym zainteresowaniu mieszkaniami nie powinniśmy się spodziewać szybkiej obniżki ich cen.
Jak bezpieczny kredyt 2% zmienił rynek mieszkaniowy?
Wzrost cen mieszkań to nie jedyny efekt wprowadzenia programu bezpieczny kredyt 2%. Skoro tak dużo osób zdecydowało się na kupno mieszkania na kredyt, nieco spadły ceny wynajmu mieszkań. Bezpieczny kredyt 2% jest w końcu programem dostępnym jedynie dla osób chcących kupić swoje pierwsze mieszkanie. Z niższego oprocentowania gwarantowanego nie mogą więc korzystać inwestorzy.
Sporo wniosków, które trafiły do banków w związku z uruchomieniem programu, wydłużyło czas oczekiwania na decyzję kredytową. Choć banki przygotowały się na zwiększony ruch, czas weryfikacji wniosków wydłużył się zauważalnie. Dziś na rozpatrzenie wniosków kredytowych nierzadko czekamy 2-3 miesiące!
To samo dotyczy zresztą wszelkich innych usług związanych z rynkiem mieszkaniowym. Od usług remontowo-wykończeniowych, przez dostępność wyposażenia wnętrz, aż po dłuższe oczekiwanie na wycenę mieszkania. Boom na rynku mieszkaniowym, szczególnie w największych polskich miastach, jest zauważalny. W związku z tym nierzadko wzrosły też ceny, na przykład remontów mieszkań.
Jak bezpieczny kredyt 2% wpłynął na szansę zakupu wymarzonego mieszkania?
Wszystkie skutki wprowadzenia programu bezpieczny kredyt 2% sprawiają, że szanse na otrzymanie kredytu się zmieniły. Z jednej strony możemy liczyć na korzystniejsze warunki samego kredytu hipotecznego – niższe oprocentowanie wynikające z zamrożenia stóp procentowych. Problemem jest natomiast wzrost cen i gorsza dostępność usług związanych z zakupem mieszkania.
Nie można więc jednoznacznie potwierdzić, że bezpieczny kredyt dwa % pomógł Polakom w zakupie mieszkania.
Podsumowanie artykułu – czy bezpieczny kredyt doprowadził do podwyżek cen mieszkań
Niestety, bezpieczny kredyt doprowadził do podwyżek cen mieszkań. Więcej osób zdecydowało się na zakup swojego pierwszego mieszkania na kredyt. W związku z tym do banków ustawiły się prawdziwe kolejki chętnych, a ceny mieszkań wzrosły. Podrożały również koszty wykończenia mieszkania, czy zakupu niezbędnego wyposażenia. W efekcie ciężko powiedzieć, żeby bezpieczny kredyt 2% odniósł duży sukces jako wsparcie dla Polaków. Wszystko wygląda jednak na to, że wkrótce pieniądze przeznaczone na dofinansowanie tego typu się wyczerpią. Być może doprowadzi to do zakończenia działania tego programu. Czy wtedy ceny mieszkań spadną do poziomu sprzed wprowadzenia bezpiecznego kredytu? Raczej nie. Prawdopodobnie zostajemy więc z drogimi mieszkaniami i drogimi kredytami…
Polski Ład a kredyty hipoteczne - co się zmieniło w 2023 roku?
Najczęściej zadawane pytania
Tak, statystyki wskazują, że od wprowadzenia tego programu ceny mieszkań wzrosły od 5 do nawet 15% w zależności od miasta.
Jeśli program bezpieczny kredyt 2% zostanie wygaszony, być może ceny mieszkań nieco spadną. W związku z inflacją ciężko jednak spodziewać się, by wróciły do poziomu z 2022 roku.
Źródło:
- https://next.gazeta.pl/pieniadz/7,188932,30497666,koncza-sie-pieniadze-na-bezpieczny-kredyt-2-proc-pierwszy-bank.html
- https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/bezpieczny-kredyt
- https://www.money.pl/banki/wzrost-cen-mieszkan-zbyt-wysoki-bezpieczny-kredyt-2-proc-moze-byc-stopniowo-wygaszany-6963749317929664a.html
- https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-bezpieczny-kredyt-2-proc-spowodowal-wzrost-cen-mieszkan,nId,7148927#crp_state=1