Czy komornik może wejść do wynajmowanego mieszkania?

wynajmowane mieszkanie a komornik

W sytuacji, gdy zalegamy ze spłatą swoich zobowiązań, sprawa długu może sprawić do sądu. Jeśli przegramy, jednym z kolejnych etapów jest wszczęcie egzekucji komorniczej. Komornik jest natomiast urzędnikiem państwowym, który musi postępować zgodnie z obowiązującymi zasadami i w ramach przepisów prawa. Niekiedy pojawiają się więc dość nietypowe kwestie, na przykład: komornik a wynajmowane mieszkanie. Czy może do niego wejść? Postaramy się krótko odpowiedzieć na takie pytanie.

Komornik a wynajmowane mieszkanie

W jednym z naszych artykułów odpowiedzieliśmy na pytanie, czy komornik może wejść do mieszkania. Dziś zawężamy natomiast to zagadnienie. Komornik a wynajmowane mieszkanie – jak wygląda ta kwestia? Polskie przepisy opisują tę kwestię dość dokładnie.

W ramach egzekucji komorniczej komornik może zająć majątek należący do dłużnika także z mieszkania, w którym mieszka. Nie ma więc rozróżnienia co do tego, kto jest właścicielem mieszkania. Ważne jest natomiast, że zajęciu komorniczemu podlegają składniki majątku należące do dłużnika. Jest też spory katalog przedmiotów, których komornik nie może zabrać. To między innymi sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, czy samochód i urządzenia niezbędne do wykonywania pracy zarobkowej. Wszystko ma na celu umożliwienie odzyskanie należnej sumy, ale z poszanowaniem godności dłużnika, a także zapewniając mu możliwość kontynuowania pracy.

Jak komornik dowiaduje się o majątku dłużnika?

Komornik a mieszkanie w wynajętym lokalu

Komornik może wejść do wynajmowanego przez dłużnika mieszkania. To w końcu tam zwykle znajduje się część majątku, z którego można prowadzić egzekucję. Jeśli komornik nie mógłby wkroczyć do wynajmowanego mieszkania, mieszkanie w takim miejscu byłoby w końcu prostym sposobem na uniknięcie spotkania z komornikiem. W ramach prowadzonej egzekucji zajęciu podlegają różne sprzęty, czy pieniądze przechowywane w domu.

Często pojawiają się więc pytania, czy komornik może zająć telewizor, pralkę, lodówkę, a może inne sprzęty. Komornik nie może zająć i zabrać urządzeń podstawowej potrzeby. W przypadku mieszkania w wynajmowanym lokalu pojawia się też inna kwestia – kto jest właścicielem sprzętów i elementów wyposażenia? Komornik nie ma prawa zająć przedmiotów, które nie są własnością dłużnika. Często jest tak m.in. w przypadku sprzętów AGD i RTV, które kupił właściciel mieszkania. Wtedy bowiem to on jest właścicielem przedmiotów, a nie dłużnik.

Jeśli niektóre sprzęty i przedmioty nie są własnością dłużnika, ten musi to udowodnić. Gdy komornik nie będzie miał takiej wiedzy, może dojść do zajęcia przedmiotów należących do właściciela mieszkania. “Odkręcenie” tego będzie możliwe, zajmie jednak trochę czasu.

Czy komornik zabierze rzeczy z wynajmowanego mieszkania?

Owszem, komornik w trakcie postępowania egzekucyjnego ma do tego prawo. Zwykle jednak  w pierwszej kolejności komornik zajmuje konto bankowe. Może prowadzić egzekucję z emerytury, czy też renty, a także zająć pensję. Wejście na konto bankowe jest po prostu dla komornika znacznie prostsze. Wystarczy, że przedstawi przed bankiem stosowne dokumenty, nie musi nawet kontaktować się osobiście z dłużnikiem.

Komornik nie może natomiast zająć alimentów. Musi też pozostawić na rachunku pewną kwotę. To tak zwana kwota wolna od zajęcia komorniczego. Ma pozwolić na dalsze funkcjonowanie, pracę i w efekcie – spłatę całego długu.

Ile może zabrać komornik z pensji w tym roku?

Co się stanie, gdy komornik nie zastanie dłużnika w wynajmowanym mieszkaniu?

W tej sytuacji najczęściej komornik poinformuje dłużnika o próbie kontaktu i nieskutecznej wizycie. Może w tym celu zostawić w drzwiach kartkę. Jeśli znajdziesz taką informację, po prostu jak najszybciej skontaktuj się z komornikiem. W przeciwnym wypadku ponowi on próbę odwiedzenia Cię w mieszkaniu. Zdecydowanie lepiej jest natomiast porozumieć się z komornikiem, dowiedzieć się wszystkich szczegółów na temat długu, a także uzgodnić warunki spłaty zadłużenia.

Jak uwolnić się od firmy windykacyjnej?

Czy uniknięcie kontaktu z komornikiem w ogóle jest możliwe? Niestety, nie. Polskie przepisy (m.in. art. 105 Kodeksu postępowania cywilnego) dopuszczają nawet możliwość aresztowania osoby, która uchyla się od współpracy z komornikiem. Z pewnością efektem takiego działania będzie też wpisanie na listy dłużników. To z kolei może utrudnić wzięcie w przyszłości pożyczki, chwilówki online, czy kredytu w banku. Środki z nich mogłyby przecież pomóc w spłacie długu, a także codziennym funkcjonowaniu.

Czy komornik wie, gdzie wynajmuję mieszkanie?

Nie masz konieczności informowania komornika o tym, że wynajmujesz mieszkanie, czy o jego adresie. Komornicy mają jednak inne możliwości poznania, w jakim miejscu mieszka dłużnik, wobec którego prowadzona jest egzekucja. Nierzadko o możliwym miejscu zamieszkania dowiaduje się od jednego z wierzycieli. Czasami może również na własną rękę prowadzić “śledztwo” w tej sprawie. Komornik ma m.in. prawo zapytać o miejsce pobytu dłużnika jego rodziny, sąsiadów, czy współpracowników.

Komornik może natomiast poznać adres, jeśli zameldujesz się w wynajmowanym mieszkaniu.

Skąd wiedzieć, że komornik przyjdzie do mieszkania?

Najczęściej komornicy informują o zamiarze wizyty. Często dowiemy się o tym z pisma wysłanego przez komornika. Nie dowiemy się jednak z niego, w jakim dniu i o jakiej godzinie przyjdzie komornik

Jakie przedmioty z wynajmowanego mieszkania może zająć komornik?

Przede wszystkim polskie przepisy jasno wskazują na to, że komornik może zabrać jedynie przedmioty należące do dłużnika. To po stronie dłużnika leży jednak udowodnienie, które elementy wyposażenia wynajmowanego mieszkania są jego własnością, a które nie. Jak może to udowodnić? Często w umowie wynajmu mieszkania znajduje się dodatkowy załącznik, czy protokół – stan wyposażenia, które należy do właściciela nieruchomości. W podobnej sytuacji można również postarać się o oświadczenie właściciela przedmiotów, które nie należą do dłużnika – np. wynajmującego ,znajomego, członka rodziny. Niekiedy mieszkanie jest wynajmowane przez więcej osób. Do takiego oświadczenia warto dołączyć dowody zakupu, umowy, czy rachunki. Przydatne będzie nawet potwierdzenie płatności przez daną osobę, jeśli znajdzie je w historii operacji kartą, lub przelewów.

Komornik może zabrać następujący majątek z mieszkania wynajmowanego przez dłużnika:

  • oszczędności w formie gotówki
  • biżuterię, kosztowności
  • sprzęt elektroniczny: AGD, RTV, sprzęt audio, słuchawki, smartfon, konsola do gier, itp.
  • komputery, laptopy
  • meble
  • samochód, rower, motocykl, inne pojazdy
  • przedmioty dla kolekcjonerów – znaczki, monety, antyki
  • akcje, obligacje, papiery wartościowe i inne aktywa

Komornik trzyma się tu jednak kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim chodzi wyłącznie o rzeczy należące do dłużnika. Nie zabiera też sprzętów i przedmiotów codziennego użytku, jak podstawowe meble, czy lodówka. Komornik nie powinien również zabrać przedmiotów i sprzętów związanych z prowadzoną działalności zarobkową, czy rzeczy niezbędnych do leczenia lub rehabilitacji (np. wózek inwalidzki, pompa insulinowa, itp.). Nie zawsze zdanie komornika i dłużnika pod względem tego, co podlega zajęciu, jest takie samo. Dłużnik ma więc możliwość złożenia skargi na sposób działania komornika.

Co zrobić, aby komornik nas nie odwiedził?

W tym podpunkcie oczywiście nie mamy na myśli sposobów ukrycia się przed komornikiem, czy zatajenia majątku (to nielegalne). Warto natomiast po prostu uniknąć długów, czy opóźnień w płatnościach. Możemy być pewni, że komornik nie przyjdzie do nas bez powodu. Zawsze egzekucja komornicza jest w końcu poprzedzona sprawą sądową, o której dłużnik jest oczywiście informowany.

Na długi czas przed rozpoczęciem działań przez komornika dochodzi do powstania długu. Jeśli masz problem z terminowymi płatnościami zobowiązań, po prostu skontaktuj się z wierzycielem. Być może jest możliwość zawieszenia spłaty kredytu lub pożyczki. Często firmy mają też opcję restrukturyzacji zobowiązania – na przykład rozbicie spłaty na dłuższy czas. Jeśli natomiast komornik rozpoczął już swoją pracę względem Ciebie, po prostu postaraj się z nim współpracować.

Komornicy mają naprawdę wiele możliwości ściągnięcia długu, m.in. wejścia do wynajmowanego przez dłużnika lokalu. Pamiętajmy jednak, że zawsze celem komornika jest ściągnięcie długu przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla dłużnika. Jeśli więc jest to możliwe, udaje się ustalić korzystne dla wszystkich warunki spłaty wierzytelności.

Podsumowanie artykułu

Nie ma większego znaczenia, czy mieszkasz we własnym mieszkaniu, czy wynajmujesz je. Komornik a wynajmowane mieszkanie to kwestia, która nie robi różnicy – komornik po prostu może wejść do takiego lokalu. Jedynym, co w tej sytuacji się zmienia, to potrzeba chronienia przedmiotów należących do właściciela mieszkania przed egzekucją. Dłużnik powinien wtedy udowodnić, które przedmioty i sprzęty należą do niego, a co jest własnością innej osoby. Poza tym wszelkie czynności komornicze są przeprowadzane w wynajętym mieszkaniu według standardowych zasad egzekucji.

Najczęściej zadawane pytania

Komornik a wynajmowane mieszkanie – czy może wejść?

Tak, nie ma znaczenia, kto jest właścicielem mieszkania, w którym mieszka aktualnie dłużnik.

Czy komornik może wejść do wynajmowanego mieszkania?

Tak, polskie przepisy nie rozróżniają tego, kto jest właścicielem lokalu zamieszkiwanego przez dłużnika.

Co może zabrać komornik z wynajmowanego przez dłużnika mieszkania?

Komornik może zabrać przedmioty należące do dłużnika. Nie ma znaczenia, że majątek znajduje się w wynajmowanym mieszkaniu.

Źródło:

  1. https://www.eurolege.pl/kiedy-komornik-nie-moze-wejsc-do-domu/
  2. https://pewnylokal.pl/porady/komornik-a-wynajmowane-mieszkanie
  3. https://www.totalmoney.pl/artykuly/komornik-czym-jest-zajecie-komornicze-ile-komornik-moze-zabrac-z-pensji-lub-emerytury
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły