Czy komornik może zająć alimenty? Aktualne przepisy 2024

czy komornik może zająć alimenty

Egzekucja komornicza wiąże się z obawami o posiadany majątek. Komornicy jako funkcjonariusze publiczni mają wiele praw w kwestii tego, jak mogą zostać przeprowadzane działania windykacyjne i co może podlegać zajęciu komorniczemu. Z tego powodu spora część dłużników zastanawia się, czy komornik może zająć alimenty. W celu rozwiania wątpliwości naszych czytelników postanowiliśmy sprawdzić ten aspekt, a także zobaczyć, jak sytuacja wygląda w przypadku innych elementów majątku.

Świadczenia alimentacyjne, a komornik 

Dokonując egzekucji istniejącego zadłużenia, komornik może dokonać blokady na koncie bankowym klienta i zająć znajdujące się na nim środki. Co więcej, funkcjonariusz publiczny w celach egzekucyjnych może także dokonać zajęcia fizycznych pieniędzy i przedmiotów. Z tego powodu kwestia tego, czy komornik może zająć alimenty, dla wielu osób nie jest jasna. Jak jest faktycznie? Okazuje się że komornik nie może zająć świadczenia alimentacyjnego ani częściowo, ani całościowo. Jest tak, ponieważ owe świadczenie jest wyjątkiem, podobnie jak świadczenia i dodatki rodzinne. 

Jakie inne świadczenia nie podlegają zajęciu komorniczemu?

  • świadczenia alimentacyjne
  • dodatki i świadczenia rodzinne
  • jednorazowe świadczenia w celu wsparcia kobiet w ciąży 
  • benefity pielęgnacyjne i porodowe
  • świadczenia i benefity wychowawcze i integracyjne
  • pieniądze wypłacane w ramach programu “Rodzina 500+”
  • dodatki wypłacane z MOPS i GOPS

Dlaczego komornik nie może zająć alimentów?

Odpowiedź na to, czy komornik może zająć alimenty, jest przecząca z bardzo wyraźnego powodu. Osobą zadłużoną jest przecież rodzic, a nie dziecko, którego dotyczy świadczenie alimentacyjne. Możliwość zajęcia alimentów przez komornika byłaby więc krzywdząca dla pociech, dlatego wyłączenie świadczenia spod egzekucji komorniczej wydaje się być jedynym sensownym rozwiązaniem. 

Podstawą prawną decyzji o wyłączeniu świadczeń alimentacyjnych spod zajęcia komorniczego są przepisy znajdujące się w Kodeksie Postępowania Cywilnego. Dokument ten ustala również inne kwestie dotyczące alimentów, dlatego osoby których dotyczy takie świadczenie, powinny się z nim zapoznać. 

Ile komornik zabierze z pensji?

Czy może dojść do pomyłki?

Komornik w celu odzyskiwania środków na rzecz wierzyciela, może zająć poszczególne części majątku z konta bankowego dłużnika. Mimo iż według prawa nie ma sytuacji, w której komornik może zająć alimenty, to i tak istnieje ryzyko pomyłki. Komornik nie znając pochodzenia danej części pieniędzy, może zająć kwotę, która teoretycznie jest objęta ochroną przed takim działaniem. Dla osób objętych egzekucją komorniczą takie przeoczenie może być stresujące i przysparza wielu wątpliwości. 

Co, jeżeli doszło do pomyłki?

Nie warto panikować, ponieważ osoba pokrzywdzona może odwołać się od decyzji komornika w sprawie zajęcia danej kwoty. W tym celu należy złożyć specjalny wniosek o zwolnienie z zajęcia kwoty ze świadczenia alimentacyjnego. We wniosku muszą znaleźć się szczegóły dotyczące zaistniałych okoliczności i odpowiednie uzasadnienie. Komornik ma wówczas obowiązek zwrócić bezprawnie zajętą sumę. 

Jak zapobiec zajęciu alimentów przez komornika?

Dobrym sposobem na to, aby zapobiec ewentualnych nieporozumieniom i pomyłkom, jest otworzenie osobnego konta bankowego przeznaczonego do otrzymywania różnych świadczeń. W tym celu polecamy zajrzeć w nasz ranking kont osobistych, aby wybrać najlepszą ofertę. 

Rozwiązaniem, które również pomoże zapobiec zajęciu alimentów przez komornika, jest otworzenie konta bankowego specjalnie dla dziecka. Na taki rachunek również mogą wpływać kwoty z poszczególnych dodatków i świadczeń, toteż będzie on pełnił funkcję konta rodzinnego lub socjalnego. 

Jak wygląda sytuacja konta dziecka w przypadku zadłużonego rodzica? Dowiecie się tego z naszego wpisu na ten temat: Czy komornik może zająć konto dziecka za długi rodzica?

Co może zostać zajęte przez komornika?

Ustaliliśmy już jaki jest stan faktyczny w kwestii tego, czy komornik może zająć alimenty. Warto jednak sprawdzić, jakie elementy majątku podlegają egzekucji komorniczej, aby wiedzieć czego się spodziewać. Komornik w celu zajęcia cennych towarów może wejść do mieszkania osoby zadłużonej. Co więcej, takie działanie może odbyć się nawet pod nieobecność samego dłużnika. Jakie elementy mogą wówczas zostać zajęte?

Czy komornik może zająć skrytkę bankową?

Co może zająć komornik?

  • pieniądze na koncie bankowym do określonej kwoty 
  • pieniądze w formie fizycznej, tj. gotówka
  • cenne przedmioty takie jak biżuteria, zegarki, dzieła sztuki
  • urządzenia elektroniczne takie jak smartfon, komputer, tablet 
  • wartościowe wyposażenie domu, które nie jest niezbędne do funkcjonowania dłużnika
  • wszelkie przedmioty które nie są niezbędne dłużnikowi, a których wartość umożliwia spłatę istniejącego długu

Jak widać, lista rzeczy, które mogą podlegać zajęciu jest dosyć spora i kwalifikuje się do niej spora część obiektów posiadanych przez dłużników. Nie oznacza to jednak, że komornik może zostawić osobę zadłużoną bez żadnych środków i niezbędnych przedmiotów. 

Czego nie może zająć komornik?

  • przedmioty podstawowej higieny osobistej – do tej kategorii zaliczają się m.in. szczoteczka, pasta do zębów, piżama i bielizna, a także pościel. Poszczególne przedmioty mogą zostać jednak zajęte przez komornika, np. nieodpakowane perfumy, które nie są niezbędne dłużnikowi, a ich wartość pozwala na wystawienie ich na licytację komorniczą
  • podstawowe wyposażenie mieszkania – mało kto wyobraża sobie funkcjonowanie bez sprzętów takich jak kuchenka, lodówka bądź pralka. Z tego powodu przedmioty te nie są objęte zajęciem komorniczym, a dłużnik nie musi obawiać się o ich utratę. 
  • przedmioty do nauki – podręczniki, podstawowe narzędzia do pisania, zeszyty i inne niezbędne narzędzia do edukowania się wyłączone są spod objęcia komorniczego. Pozwala to osobie zadłużonej na komfortową edukację, bez utraty pomocy naukowych. 
  • narzędzia do wykonywania pracy zarobkowej – niezbędna odzież i potrzebne przybory nie zostaną zajęte przez komornika. Co więcej, w przypadku gdy urządzenie elektroniczne jest niezbędne do wykonywania pracy zarobkowej, może ono być wyjątkiem od reguły i również będzie chronione przed zajęciem komorniczym. 
  • przedmioty do życia codziennego – podstawowa odzież, wyroby medyczne, żywność  i opał (na okres miesiąca) są wykluczone spod zajęcia przez komornika. Nie dojdzie więc do sytuacji, w której dłużnikowi mogłoby zabraknąć tych elementów na skutek egzekucji zadłużenia.

Najczęściej zadawane pytania

Czy komornik może zająć alimenty?

Nie, na podstawie obowiązujących w Polsce przepisów, alimenty są wyjęte spod egzekucji komorniczej.

Czy komornik zabierze alimenty?

Nie, komornik nie może zająć alimentów.

Źródło:

  1. https://www.money.pl/gospodarka/jakich-swiadczen-nie-moze-zajac-komornik-6827113404255136a.html
  2. https://www.adwokat-rodzinny.pl/8,103,Alimenty,Czy%20komornik%20mo%C5%BCe%20zaj%C4%85%C4%87%20%C5%9Bwiadczenie%20500+
Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

1 komentarz

Monika.

Witam. Mam komornika i zajęcie bankowe , czy jak mam pieniądze od partnera alimenty za dziecko z dopiskiem czy może to zabrać.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły