W jaki sposób kojarzy Ci się pojęcie długów? Większość z nas ma raczej złe skojarzenia z długami, jednak w rzeczywistości nie są one niczym nadzwyczajnym, ani złym. O długach możemy mówić bowiem za każdym razem, gdy zaciągamy jakieś zobowiązanie. I nieważne jest to, czy mowa tu o chwilówce online, kredycie gotówkowym lub hipotecznym, czy pożyczkach od rodziny. Zadłużenie staje się natomiast problematyczne tedy, gdy nie masz możliwości terminowej spłaty. Wtedy najczęściej musisz liczyć się z konsekwencjami, które nie należą do przyjemnych. Początkowo rozpoczną się działania firmy windykacyjnej. Początkowo są to zwykłe telefony, SMS-y i inne próby kontaktu. W Internecie roi się jednak od komentarzy osób, które uznają działania firm windykacyjnych za bardzo niemiłe, uciążliwe, a czasem wręcz agresywne. Co zrobić w tej sytuacji? Jak uwolnić się od firmy windykacyjnej? Czy trzeba się obawiać, że windykacja skieruje sprawę braku spłaty długu do komornika?
- Czy można uciec przed działaniami firmy windykacyjnej?
- Jak działają firmy windykacyjne?
- Czy da się uwolnić od firmy windykacyjnej?
- Wygrana w procesie sądowym – sposób na uwolnienie się od firmy windykacyjnej
- Czy firma windykacyjna oddaje sprawę do komornika?
- Sprzeciw na działania firmy windykacyjnej
- Jak uwolnić się od firmy windykacyjnej? Podsumowanie
Czy można uciec przed działaniami firmy windykacyjnej?
Często nasi czytelnicy pytają nas: jak uwolnić się od firmy windykacyjnej? Wiele osób, które miały kontakt z windykatorami jednoznacznie źle ocenia ich działania względem siebie. Nie ma w tym właściwie niczego dziwnego. Firmy windykacyjne działają na zlecenie wierzycieli i zrobią wiele, by ściągnąć dług. Nikt nie chce mieć do czynienia z firmami windykacyjnymi, te rozpoczynają jednak działania dość często – przeważnie zaraz po pojawieniu się długu, czy przy braku terminowej spłaty pożyczki lub raty kredytu. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc płacenie swoich zobowiązań w terminie, a w przypadku problemów ze spłatą – dogadanie się z wierzycielem. Wtedy z pewnością sprawa spłacania naszego zadłużenia nie trafi do windykatora, czy do komornika. To ostatnie może być znacznie większym problemem, niż sama działalność firm windykacyjnych.
Jak działają firmy windykacyjne?
Na czym polega działalność firm windykacyjnych? Możemy wyróżnić trzy główne rodzaje windykatorów. Pierwszą z nich są po prostu specjalne działy funkcjonujące w firmach pożyczkowych, bankach i w innych instytucjach. Dział windykacji zajmuje się kontaktem z osobami, u których pojawiły się jakieś zaległości względem firmy. Zwykle ich działalność nie jest aż tak uciążliwa, jak w przypadku zewnętrznych firm windykacyjnych.
Niektóre firmy windykacyjne działają po prostu na zlecenie wierzycieli, którzy nie mogą ściągnąć należności od swoich klientów i dłużników. Zwykle w imieniu takiej firmy kontaktują się po prostu z zadłużoną osobą i informują o możliwych sposobach spłaty zadłużenia. Dłużnik może spodziewać się wielu prób kontaktu, dostanie też z pewnością informację o konsekwencjach braku zapłaty, naliczonej karze, czy karnych odsetkach za brak terminowej spłaty.
Firmy windykacyjne mogą wejść w posiadanie prawa do długu
Ostatnią grupą firm windykacyjnych są takie, które skupują długi. Firmy oddają długi, których ściągnięcie jest utrudnione, czasochłonne, a czasem kosztowne. Działalność firmy windykacyjnej polega wtedy na odkupieniu długów za ułamek ich wartości, a następnie próbę ich ściągnięcia. Zwykle nie udaje się otrzymać całości zadłużenia od wszystkich dłużników, jednak kupując prawo do długu w niskiej cenie, firma windykacyjna i tak wychodzi na plus. Z tego względu może też zaproponować osobie zadłużonej spłatę jedynie części zadłużenia. To korzystne dla wszystkich stron. Dłużnik płaci mniej niż wynosi dług, wierzyciel odzyskuje choć część środków w dość łatwy sposób, a windykatorzy mają tu swoją prowizję.
W zależności od tego, jaki rodzaj firmy windykacyjnej się z Tobą kontaktuje, warto odpowiednio zareagować. Być może uda się spłacić tylko niewielką część zadłużenia i w ten sposób wyczyścić swój dług.
Czy da się uwolnić od firmy windykacyjnej?
Tak, można sprawić, by firma windykacyjna zaprzestała swoje działania. Nie jest to jednak proste i nie zawsze będziesz mieć taką możliwość. Trzeba też wiedzieć, że wierzyciel ma możliwość skorzystania z trzech etapów windykacji i w ich ramach próbować ściągnąć należne pieniądze. Najpierw rozpocznie od windykacji przedsądowej, która zwana jest polubowną. Wtedy instytucje państwowe nie są zaangażowane, kwota do spłaty zwykle jest najniższa. Następnie wierzyciel może skierować sprawę do sądu, choć musi spełnić odpowiednie warunki. Windykacja sądowa odbywa się już w oparciu o sądowy nakaz zapłaty (zobacz jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty). Ostatni etap to windykacja komornicza. Warto wiedzieć, jak uchronić się przed egzekucją komorniczą, Gdy już się rozpocznie, może być trudno pozbyć się komornika.
Chcesz uwolnić się od firmy windykacyjnej? W tym celu nie musisz do niej dzwonić. Nie masz również obowiązku odpisywania na wiadomości i pisma z firmy windykacyjnej. W czasie przedsądowego postępowania windykacyjnego nie masz prawnego obowiązku reagowania na próby kontaktu ze strony firmy windykacyjnej w jakikolwiek sposób. Możesz po prostu poczekać, aż firma windykacyjna przestanie się z Tobą kontaktować. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre firmy zaniechano prób windykacji należności, a inne dość szybko skierują sprawę na drogę sądową, co może powodować powstanie jeszcze większych kosztów. Gdy sprawa Twojego długu trafi na drogę sądową, masz jednak sporo możliwości oddłużenia się. Czasami udaje się nawet pozbyć całości długu, na przykład gdy okazuje się on przedawniony i wykażesz to przed sądem.
Wygrana w procesie sądowym – sposób na uwolnienie się od firmy windykacyjnej
Gdy firma windykacyjna żąda od Ciebie zapłaty należności, a Ty nie uważasz, że musisz zapłacić, być może dopiero w sądzie uda się rozstrzygnąć, kto ma tu rację. W takiej sytuacji musisz jednak w odpowiedni sposób reagować na kolejne otrzymywane z sądu listy, a przede wszystkim – dotrzymać wszelkich terminów. Gdy otrzymasz z sądu pierwsze pismo, koniecznie zanotuj jego datę otrzymania. Masz bowiem nie więcej, niż 14 dni na udzielenie odpowiedzi. Termin zaczyna biegnąć od momentu odbioru przesyłki. W tym terminie musisz ustosunkować się do otrzymanego w piśmie z sądu zarzutu. Warto skompletować sporo danych i informacji na temat długu, które mogą działać na Twoją korzyść. Brak odpowiedzi zwykle działa na korzyść pozywającego – wierzyciela, który chce ściągnąć dług. Ostateczny werdykt należy jednak do sądu. Jeżeli nie wiesz, jak ustosunkować się do zarzutów otrzymanych w pozwie, warto skontaktować się z kancelarią prawną. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że z pomocy wykwalifikowanych w podobnych sprawach prawników korzystają banki, firmy pożyczkowe, czy firmy windykacyjne.
Czy firma windykacyjna oddaje sprawę do komornika?
Wiele osób zastanawia się, czy firma windykacyjna może oddać sprawę braku spłaty długu do komornika. Egzekucja komornicza odbywa się tylko, gdy są do tego podstawy prawne. Wcześniej należy uzyskać tytuł wykonawczy w postępowaniu komorniczym. Zawsze podstawą do tego jest wyrok sądu, który potwierdza zasadność żądania wierzyciela względem jego dłużnika. Jeśli firma windykacyjna jest właścicielem prawa do długu (ma prawo do jego odzyskania), może złożyć pozew, tym samym rozpocząć działania mające na celu wszczęcie egzekucji komorniczej. Jeśli firma windykacyjna chce wysłać do swojego dłużnika komornika, musi wcześniej wygrać sprawę sądową.
W niektórych przypadkach komornik pojawia się jednak z zaskoczenia. Czy oznacza to, że działa bezprawnie? Niestety, nie. Czasami po prostu osoba, wobec której komornik planuje rozpocząć swoje działania, nie została powiadomiona o całej sprawie. Powodów takiej sytuacji może być kilka, między innymi zmiana miejsca zamieszkania dłużnika, czy zmiana nazwiska już po zawarciu umowy o kredyt lub pożyczkę. Czy w tej sytuacji można uniknąć egzekucji komorniczej? Czasami tak. Przede wszystkim warto powstrzymać komornika, informując go o tym, że nie było wcześniej informacji o postępowaniu w sądzie i planowanej egzekucji.
Jak zdobyć dane kontaktowe do komornika?
W niektórych sytuacjach osoba zadłużona jest zaskoczona działaniem komornika Jak w takiej sytuacji powiadomić go o tym, że nie było wcześniej informacji o kolejnych działaniach prawnych wierzyciela? Najprostsza sytuacja ma miejsce, gdy komornik zajmuje konto bankowe dłużnika lub przejmuje część jego wynagrodzenia. Wtedy dane komornika otrzymasz od swojego banku lub bezpośrednio od pracodawcy,. Jeśli wiesz już, który komornik prowadzi wobec Ciebie egzekucję, po prostu zadzwoń do niego i wyjaśnij sytuację.
Przy kontakcie z komornikiem, warto zapytać o to jaki sąd wydał tytuł wykonawczy do egzekucji komorniczej i jaka była data tego postanowienia. Warto wiedzieć też, jaką nazwę nosi tytuł wykonawczy i jaka jest sygnatura jego akt. Jeśli tego nie wiesz, spytaj też kto jest wierzycielem, u którego masz dług. Posiadając te informacje możesz skontaktować się z sądem, na przykład dzwoniąc tam. Zapytaj, na jaki adres były wysyłane powiadomienia o całej sprawie. Jeżeli adres doręczenia był nieprawidłowy, będzie to podstawą do wstrzymania egzekucji przez komornika.
Sprzeciw na działania firmy windykacyjnej
Czasami działania firmy windykacyjnej wzbudzają sprzeciw dłużnika. Co w takiej sytuacji zrobić? Jeśli uważasz, że przedstawiciel firmy windykacyjnej przekroczył swoje uprawnienia, masz prawo podjąć kroki prawne. O ile komornik na mocy przepisów może m.in. kontaktować się z Twoim pracodawcą lub pozyskać sporo danych na temat Twojego majątku, dochodów i zatrudnienia, firmy windykacyjne nie mają takiego prawa. Wiele opinii dostępnych w Internecie na temat działalności windykatorów wskazuje na to, że przekraczają oni swoje uprawnienia. Możesz wtedy wysłać do takiej firmy swój sprzeciw, a nawet założyć przeciwko firmie windykacyjnej sprawę sądową. Przeważnie podstawą jest tu naruszenie dóbr osobistych dłużnika (na przykład bezprawne informowanie osób trzecich o długu) lub przekroczenie uprawnień przez windykatora, które może być uznane za nękanie.
Jak uwolnić się od firmy windykacyjnej? Podsumowanie
Niektóre działania firm windykacyjnych są naprawdę uciążliwe. Czasami dopiero na drodze sądowej udaje się uwolnić od ich natarczywych telefonów i e-maili. Jeśli jednak rzeczywiście masz dług wobec jakiegoś wierzyciela, czasami jedynym rozwiązaniem pozostaje jego spłata. Osoby zadłużone mogą spróbować spłacić go przy pomocy pożyczki bez sprawdzania BIK lub pożyczając pieniądze w innym miejscu Pamiętaj o tym, że terminowe spłacanie swoich zobowiązań jest najlepszym sposobem na uniknięcie kontaktu z windykatorem i komornikiem. Warto pamiętać, że działania firmy windykacyjnej oraz kontakt z komornikiem zwykle nie należą do przyjemnych.