Czy komornik może wejść do mieszkania? – Uprawnienia komornika

czy komornik może wejść do mieszkania

Osoby znajdujące się w ciężkiej sytuacji mogą zastanawiać, jakie uprawnienia posiada komornik podczas egzekwowania zadłużenia. Wielu dłużników nie zdaje sobie sprawy z praw komorniczych, co może prowadzić do wielu nieprzyjemnych zaskoczeń. W dzisiejszym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości naszych czytelników i przyjrzymy się, jakich kroków może dopuścić się komornik działający w imieniu wierzyciela.

Jaką część majątku może zająć komornik?

Komornicy w celu przyspieszenia windykacji zadłużenia mogą zająć z majątku klienta nie tylko pieniądze, lecz także papiery wartościowe i nieruchomości. Środki finansowe możliwe do zajęcia to m.in. część wynagrodzenia, renty czy też emerytury. Z tego powodu wiele osób szuka sposobu na konto bez komornika, które pozwoli ukryć przed nim swoje dochody.

Dłużnicy mogą obawiać się, że z powodu egzekucji komorniczej pozostaną bez środków do życia. Istnieją jednak pewne elementy majątku, które nie podlegają zajęciu.

O co dłużnik nie musi się obawiać?:

  • zapasy żywności i opału
  • materiały niezbędne do nauki
  • narzędzia i ubrania niezbędne do wykonywania zawodu
  • sprzęt domowy niezbędny do życia np. lodówka, pralka i piekarnik
  • dokumenty tożsamości i papiery osobiste
  • przedmioty niezbędne ze względu na stan zdrowia i niepełnosprawność
  • podstawowe ubranie i bielizna, a także pościel
  • zwierzęta niezbędna do wyżywienia dłużnika – są to jedna krowa, dwie kozy, lub trzy owce.
  • część majątku chroniona prawnie przed zajęciem komorniczym

Czy komornik może zająć majątek osoby trzeciej?

W pewnych przypadkach dochodzi do sytuacji gdzie komornik zajmuje część majątku, która nie należy do dłużnika np. zajęcie urządzenia pożyczonego dłużnikowi. Dzieje się tak ponieważ określenie prawnego właściciela nie należy do obowiązków komornika. Może to prowadzić do pewnych komplikacji i niedopatrzeń. Osoba pokrzywdzona, której pozbawiona została swoich przedmiotów, może w takich przypadkach złożyć odpowiedni wniosek o zwrot swojej własności.

Wejście komornika do mieszkania – czy jest legalne?

W świetle prawa obowiązującego w Polsce, komornik jest upoważniony do wejścia do mieszkania dłużnika. Uprawnienia te obowiązują także w sytuacjach, gdy osoba zadłużona w momencie wizyty komornika znajduje się poza domem. Komornikowi nie jest potrzebna zgoda właściciela aby wejść na teren mieszkania w godzinach 6 – 22. W przypadku zamkniętych drzwi komornicy korzystają z usług ślusarskich.

Wielu dłużników nie zdaje sobie sprawy z szerokich możliwości prawnych, jakie posiadają komornicy. Egzekutor zadłużenia może wejść do mieszkania, które nie należy do dłużnika np. do wynajmowanego lokalu. Osoby zadłużone mieszkające z rodzicami również mogą spodziewać się wizyty komornika. Poza mieszkaniami własnymi i cudzymi, prawo zezwala komornikowi na wejść na teren piwnicy, garażu, poddasza i innych schowków.

Jak zapobiegać wizytom komornika?

Nie ma żadnego legalnego sposobu na powstrzymanie komornika przed wejściem na teren mieszkania, o ile wykonuje on swoje czynności posiadając odpowiednie uprawnienia i przestrzegając procedur. Z tego właśnie powodu warto podjąć się wszelkich możliwych kroków, aby nie dopuścić do postępowania egzekucyjnego ze strony komornika.

Dłużnicy, których sytuacja nie jest szczególnie ciężka, mogą spróbować dogadać się z wierzycielem, np. przez ustalenie ratalnej spłaty zadłużenia. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji, ale nie zawsze jest możliwe. Przy stale rosnącym zadłużeniu i niewystarczających dochodach opcja polubownego rozwiązania problemu może być niedostępna.

Uprawnienia komornika – czego powinien obawiać się dłużnik?

W celu skutecznej egzekucji zobowiązania komornicy wyposażeni są w szereg narzędzi i możliwości, o których dłużnicy nie zawsze są dobrze poinformowani. To z tego powodu tak wiele osób obawia się wizyty funkcjonariusza publicznego, która nie jest jedynym skutkiem postępowania egzekucyjnego.

Czynności, jakich komornik może się dopuścić podczas egzekucji długu to:

  • Zablokowanie rachunku bankowego dłużnika – tutaj warto zaznaczyć, że zablokowane konto przez komornika oznacza utratę dostępu jedynie do części środków, które się na nim znajdują.
  • Licytacja majątku dłużnika – w tym ruchomości, papierów wartościowych i nieruchomości, na rzecz uzyskania środków do spłaty zadłużenia.
  • Pełnienie funkcji pośrednika w doręczaniu zawiadomień i pism sądowych.
  • Poszukiwanie źródła dochodu – taka czynność wykonywana jest jedynie na zlecenie wierzyciela. Często w celu ukrycia swoich zarobków, wiele osób pracuje bez umowy. Taki proceder dokładnie opisaliśmy w naszym artykule o tym, jak przechytrzyć komornika, jednak nie zalecamy stosowania opisanych w nim metod.
  • Poszukiwanie majątku – może to być nie tylko wejście do mieszkania, lecz także przeszukanie odzieży, którą dłużnik ma na sobie.

Pożyczki dla zadłużonych – najlepszy sposób, aby uniknąć problemów

Rozwiązaniem, które dla wielu dłużników może okazać się jedynym rozsądnym wyjściem będą pożyczki dla zadłużonych z komornikiem. Są to pozabankowe rozwiązania dostępne dla szerokiej grupy odbiorców. Dłużnicy zazwyczaj nie mają szans na otrzymanie bankowego kredytu, ze względu na restrykcyjne wymagania. Inaczej jest w przypadku pożyczek. Obecność w rejestrach dłużników i niska zdolność kredytowa nie będą stanowiły przeszkody w zdobyciu środków na spłatę zobowiązania.

Warto zastanowić się, czy taka pożyczka nie będzie zbytnim ciężarem. Łatwo bowiem jest wpaść w spiralę zadłużeń, gdzie zaciąga się kolejne pożyczki, by spłacić poprzednie, aż suma zobowiązań przekracza możliwości dłużnika. Jeżeli jednak współpraca z wierzycielem nie zawsze jest owocna, a dłużnikowi zależy na otrzymaniu pieniędzy, to warto znaleźć bezpieczne rozwiązanie. W celu znalezienia najlepszej usługi pożyczkowej, polecamy ranking pożyczek dla zadłużonych.  Pomoże on znaleźć renomowaną i rzetelną firmę, której pożyczka będzie dobrą pomocą finansową. Otrzymane środki można przeznaczyć na dowolny cel, niezależnie czy będzie to spłata zadłużenia, czy też poprawa poziomu życia podczas trwającej egzekucji.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły