Jaki kredyt przy zarobkach 8000, 9000, 10000 zł netto? Jaki kredyt hipoteczny dostanę?

Jaki kredyt przy zarobkach 8000

Myślisz o wzięciu kredytu, na przykład kredytu na mieszkanie? Warto odpowiednio wcześniej przygotować się do tego. Jedną z podstawowych kwestii jest nasza zdolność kredytowa. To ona określa, jaki kredyt przy zarobkach 8000, 9000 lub 10000 złotych netto dostaniesz. Postaramy się odpowiedzieć, jak banki liczą zdolność kredytową do kredytu hipotecznego i innych rodzajów kredytu. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Zapraszamy do naszego poradnika.

Jaka zdolność kredytowa przy danych dochodach? Jaki kredyt przy zarobkach 8000, 9000, 10000?

Warto wiedzieć, na co patrzy bank podczas analizy naszych wniosków kredytowych. Gdy ubiegamy się o dowolny rodzaj kredytu, musimy podać sporo danych na swój temat. Część z nich służy bankowi do identyfikacji naszej tożsamości. Inne służą do kontaktu – jak adres, numer telefonu lub poczta elektroniczna e-mail. Bardzo ważne są jednak dla banku dane o naszych dochodach, zobowiązaniach, osobach na utrzymaniu i kosztach utrzymania. Dlaczego bank tak mocno się nimi interesuje? To proste – na podstawie tych danych powstaje ocena naszej zdolności kredytowej. Jest następnie zestawiana z kredytem, o jaki się staramy – jego wysokością, okresem spłaty oraz miesięczną ratą.

Jeżeli mamy wystarczającą zdolność kredytową – możemy dostać zgodę na kredyt. Poza oceną zdolności kredytowej bank patrzy jednak również na inne kwestie – choćby na historię kredytową. Odpowiedź na pytanie, jaki kredyt przy zarobkach 8000, 9000 lub 10000 złotych dostaniesz, nie jest więc prosta. Po prostu na wynik analizy naszego wniosku wpływ ma więcej aspektów, niż tylko same zarobki.

Co to jest zdolność kredytowa?

Podczas oceny każdego wniosku kredytowego, czy nawet o pożyczkę online lub zakupy na raty 0% zostajemy dokładnie weryfikowani. Bank lub firma pożyczkowa przede wszystkim sprawdzają naszą tożsamość, historię kredytową i zdolność kredytową. Ta ostatnia powstaje przez zestawienie dochodów i wydatków. Najczęściej pod uwagę brane są nasze średnie zarobki z kilku ostatnich miesięcy. Bank zapyta też o średnie koszty utrzymania i posiadane zobowiązania. Jak odpowiedzieć bowiem na pytanie, jaki kredyt przy zarobkach 8000 złotych miesięcznie, jeśli suma miesięcznych zobowiązań wynosiłaby 9000 złotych?

Warto wiedzieć, że każdy bank liczy zdolność kredytową w nieco inny sposób. Niekiedy wymagane są po prostu jak najwyższe dochody, innym razem bank docenia stabilne zatrudnienie. Poza zarobkami, zobowiązaniami i kosztami utrzymania, bank sprawdza też inne aspekty.

Ślub a zdolność kredytowa

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Wszystko zależy od wybranego przez nas banku. Poszczególne banki przykładają różną wagę do poszczególnych wartości i danych.

Co bank bierze pod uwagę podczas oceny zdolności kredytowej:

 • wysokość zarobków
 • źródło zarobków, rodzaj umowy
 • ilość osób na utrzymaniu
 • liczba osób w gospodarstwie domowym
 • posiadane zobowiązania – wysokość miesięcznych rat, ile pozostało do spłaty
 • historia kredytowa (na podstawie analizy raport BIK)
 • średnie koszty utrzymania – na przykład związane z mieszkaniem, korzystaniem z samochodu
 • wiek kredytobiorcy

Ciężko powiedzieć, co jest dla banku najważniejsze. Warto więc po prostu wiedzieć, na co bank opatrzy przy ocenie zdolności kredytowej. Te aspekty, na które mamy wpływ, możemy w końcu nieco poprawić.

Jaki kredyt przy zarobkach 8000, 9000, czy nawet 10000 dostanę? Wysokość zarobków to nie jedyna kwestia, na jaką bank zwraca uwagę. Jeżeli nie masz zbyt dużych zobowiązań i kosztów utrzymania – powyższe kwoty będą wystarczające do otrzymania kredytu na wysoką kwotę. W przypadku kredytów hipotecznych mówimy o kwotach dochodzących do pół miliona złotych.

Jak zwiększyć zdolność kredytową i dostać lepszy kredyt?

Informacja o tym, od czego zależy zdolność kredytowa jest bardzo ważna. Dla wielu osób jeszcze bardziej istotne są natomiast wskazówki, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową. Jest kilka dobrych metod, aby to zrobić. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o lepszy stosunek dochodów do wydatków i zobowiązań. Możemy więc postarać się o zwiększenie zarobków lub zmniejszenie długów poprzez ich spłatę (np. pozbycie się karty kredytowej). Oczywiście, najlepsze efekty osiągniemy, jeśli jednocześnie zaczniemy zarabiać więcej i wydawać mniej. To w teorii prosty, choć w praktyce dość trudny sposób na poprawę zdolności kredytowej.

Na szczęście, są też inne sposoby na poprawę zdolności kredytowej. Dobrym rozwiązaniem będzie choćby rozłożenie spłaty naszej pożyczki lub kredytu na dłuższy okres. Oznacza to w końcu, że wysokość miesięcznej raty spadnie. Pozwoli to na uzyskanie zgody na wyższy kredyt.

Dobrym sposobem na dość proste zwiększenie zdolności kredytowej jest również znalezienie dodatkowego kredytobiorcy. Wtedy bank bierze pod uwagę wspólne zarobki osu osób. Jeśli do tego mieszkają pod jednym dachem (np. małżeństwo, rodzice i dziecko), spora część kosztów utrzymania jest wspólna.

Raty a zdolność kredytowa - jak na nią wpływają?

Warto natomiast wiedzieć, że dla banku nie ma zbyt dużego znaczenia, jakie jest pokrewieństwo między kredytobiorcami,. Sprawdzane są zarobki i wydatki wszystkich osób widniejących na umowie kredytowej (może być ich nawet więcej, niż dwie). Nie ma jednak większego znaczenia, czy kredytobiorcy posiadają ślub.

Najlepsze sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej:

 • zwiększenie zarobków
 • ograniczenie wydatków, kosztów mieszkaniowych ,itp.
 • spłata zadłużenia (np. spłata karty kredytowej, pozbycie się limitu odnawialnego w rachunku)
 • znalezienie kolejnego kredytobiorcy
 • zadbanie o bardziej stabilne źródło dochodu – np. umowa o pracę zamiast umowy o dzieło
 • dłuższy staż prowadzenia działalności gospodarczej (banki niechętnie współpracują z osobami mającymi dochody z firmy działającej od niedawna)
 • rozłożenie kredytu na dłuższy okres spłaty – mniejsza rata

Jaka zdolność kredytowa przy zarobkach 8000, 9000, 10000 złotych netto?

Jak widać, jednoznaczna informacja, jaki kredyt przy zarobkach 8000 złotych netto dostaniesz nie jest możliwa. Z pewnością jednak osoba zarabiająca więcej, ma też większą zdolność kredytową (jeśli pozostałe parametry i koszty są identyczne). Obliczając zdolność kredytową przy danych zarobkach, musimy wziąć pod uwagę okres spłaty kredytu. W przypadku kredytu hipotecznego weźmy więc pod uwagę okres spłaty wynoszący 35 lat. W wielu przypadkach to maksymalna dostępna długość kredytu. Powinna więc pozwolić na osiągnięcie najwyższej kwoty kredytu.

Pamiętajmy, że informacje znalezione w dzisiejszym poradniku są dość orientacyjne. Ostatecznie to bank decyduje o tym, jak duży kredyt możesz wziąć. Warto wiedzieć, że kwota dostępna dla Ciebie będzie się zmieniała wraz z biegiem czasu. Wyliczenia banku mogą się zmienić w związku z aktualną sytuacją na rynkach finansowych, czy zmianą wysokości stóp procentowych.

Przedłużenie wakacji kredytowych w tym roku - poradnik.

Jaki kredyt dostanę przy zarobkach 8000 złotych?

Jaka zdolność kredytowa wyjdzie przy zarobkach 8000 złotych? Jeśli widujesz o kredyt i nie masz zbyt dużych zobowiązań – jesteś na dobrej drodze do akceptacji swojego wniosku. To całkiem spore dochody, nierzadko osiągane przez dwie osoby. Sprawdzając oferty banków, przy takich zarobkach maksymalna wysokość kredytu hipotecznego to od 150 do 450 tysięcy złotych. Rozbieżność jest spora, wynika jednak z różnic w ofertach banków w danym momencie. Możemy więc przyjąć, że w wielu bankach dostępne będą kwoty od 300 do niecałych 400.000 złotych. Aktualnie największy kredyt przy takich zarobkach dostaniesz w Alior Banku. Dobre propozycje mają też takie banki, jak PKO BP, Bank Millennium, Pekao SA i BNP Paribas.

Pamiętajmy, że wnioskując o kredyt hipoteczny niezbędne będzie posiadanie 10-cio lub 20-procentowego wkładu własnego. Im wyższy wkład własny posiadamy (większą część wartości mieszkania pokryje), tym lepsze będą warunki kredytu. Wtedy też wzrośnie wartość mieszkania, które kupimy przy zarobkach 8000 złotych netto miesięcznie.

Jaki kredyt przy zarobkach 9000 złotych?

Sprawdzamy, jaki kredyt przy zarobkach 9000 złotych na rękę będzie dostępny. Wszystko zależy oczywiście od posiadanych długów, kosztów utrzymania, czy historii kredytowej. Zakładamy jednak standardową sytuację, kiedy wnioskodawca nie ma większych zobowiązań i ma niezłą historię kredytową – nie miał w przeszłości niespłaconych długów.

Przy zarobkach 9000 złotych zdolność kredytowa wynosi od 300 do 600 tysięcy złotych, w zależności od wybranego banku i jego oferty. Wyższe sumy są dostępne, jeżeli rozłożymy spłatę na dłuższy okres. Takie kwoty wystarczą na myśl o kupieniu na kredyt małego mieszkania w niezłej lokalizacji w dużym mieście (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław). Wybierając nieco tańszą okolicę suma będzie natomiast wystarczająca nawet do kupienia 3- lub 4-pokojowego mieszkania.

Czy ceny mieszkań w Polsce w końcu spadną?

Najlepsze oferty kredytów dla osób zarabiających 9000 złotych netto mają VeloBank, Pekao SA, ING Bank Śląski, Alior Bank i BNP Paribas. Oczywiście – pamiętaj, że dostępność kredytów i atrakcyjność ofert zależy od aktualnej sytuacji na rynku i oferty w danym banku. Warto po prostu sprawdzić wiele dostępnych na rynku propozycji.

Ile dostanę kredytu przy zarobkach 10000 złotych?

Zarobki wynoszące 10 tysięcy złotych miesięcznie są bardzo wysokie. Jedna osoba z takimi zarobkami może sfinansować zakup mieszkania na kredyt nawet w dużym mieście. Do obliczenia zdolności kredytowej przy zarobkach 10.000 złotych możemy przyjąć zarówno zdolność singla, jak i małżeństwa z rocznymi dochodami na poziomie 10.000 złotych. W ich przypadku zdolność będzie nieznacznie niższa, choćby ze względu na nieco większe koszty utrzymania.

Jeżeli nie ma większych zobowiązań, a historia kredytowa w BIK jest dobra, możemy liczyć na całkiem wysoką kwotę kredytu. Jaki kredyt przy zarobkach 10000 złotych będzie dostępny w polskich bankach? Mówimy o przedziale między 375 a 750 tysięcy złotych w zależności od banku. W wielu bankach możemy natomiast otrzymać około 600.000 złotych. Aktualnie bardzo dobre propozycje dla osób z zarobkami 10000 złotych netto miesięcznie mają Alior Bank, VeloBank, PKO BP, Pekao i BNP Paribas.

Jak samodzielnie obliczyć, jaki kredyt dostaniesz?

Możliwe jest samodzielne wyliczenie szacunkowej zdolności kredytowej. Pomoże w tym kalkulator zdolności kredytowej. Znajdziesz go na stronach banków, a także w Internecie. Wpisujemy tam podstawowe informacje na swój temat – o zarobkach, zobowiązaniach, czy posiadanym wkładzie własnym. Wynikiem szybkiego obliczenia będzie suma, jaki kredyt przy zarobkach 8000, 9000 lub 10000 zł będzie dostępny. Warto to sprawdzić, aby lepiej rozeznać się w możliwościach jeszcze zanim przystąpisz do złożenia wniosku kredytowego.

Podsumowanie artykułu

Podsumowując, zarobki w przedziale 8-10 tysięcy złotych są całkiem wysokie. Bez trudu dostaniesz niezły kredyt hipoteczny w praktycznie każdym polskim banku. Ważne jest jednak, aby nie mieć zbyt dużych zobowiązań i posiadać odpowiednio dobrą historię kredytową. Podane w dzisiejszym artykule wartości musimy uznać za szacunkowe. Mogą jednak pomóc w rozpoznaniu, na jaki przedział maksymalnych kwot kredytu możesz liczyć.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki kredyt przy zarobkach 8000 zł netto?

Osoby zarabiające około 8000 złotych (lub para z taką sumą zarobków) mogą liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 300-400 tysięcy złotych. Suma będzie niższa, jeśli posiadasz długi, które aktualnie płacisz, albo wysokie koszty utrzymania.

Jaki kredyt przy zarobkach 9000 zł netto?

Mając łączne dochody 9000 zł na rękę można liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości nawet do 600.000 złotych.

Jaki kredyt przy zarobkach 10000 zł netto?

Jaka jest zdolność kredytowa przy zarobkach 10000 złotych? Mówimy o niezłych dochodach, niektóre banki oferują więc nawet 750.000 złotych kredytu.

Źródło:

 1. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kredyt-hipoteczny-dochod-9-tys-zl-jaka-zdolnosc-kredytowa-7963120.html
 2. https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-jaki-kredyt-przy-zarobkach-10-000-netto,nId,7216489
 3. https://www.totalmoney.pl/artykuly/ranking-zdolnosci-kredytowej
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły